Skocz do zawartości
Jotes

Czy Bingo-M steruje attuatorem po zaniku sygnału sondy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy sterownik LPG Bingo-M po zaniku napięcia sygnałowego sondy lambda (0 V) przestaje natychmiast sterować silnikiem krokowym i zostawia attuator w takiej pozycji, przy której nastąpiło zaniknięcie sygnału sondy lambda? Wydaje mi się, że tak - tylko nie jestem tego w 100% pewien - dlatego też będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 

Wiem - bo sprawdzałem - że po odłączeniu wtyczki attuatora w czasie pracy silnika na LPG, jego tłoczek zatrzymuje się w takiej pozycji, w jakiej nastąpiło odłączenie wtyczki. W takiej sytuacji silnik na gazie będzie pracował, a jego praca będzie uzależniona od wielkości otwarcia attuatora - jeśli to otwarcie będzie małe, silnik może się dławić.

 

Myślę, że podobnie będzie też przy zaniku napięcia sygnałowego sondy, czyli tak jakby ktoś odłączył w tym czasie zasilanie prądowe attuatora.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego JOTES,,jestes w bledzie a mianowicie jezeli sygnal z sondy bedzie ok 0V to Bingo automatycznie widzi mieszanke jako uboga i bedzie otwierac silniczek do konca co z tym sie wiaze alewanie silnika oraz spadek mocy,,natomiast jezeli napiecie bedzie w gornych granicach to silniczek bedzie sie amykal do konca,,wlasnie po to jest sonda aby regulowac mieszanka-jezeli masz ja uszkodzona to proponuje wymienic u Ciebie jest prawdopodobnie 4 przewodowa koszt takiej sondy ok 100zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego JOTES,,jestes w bledzie a mianowicie jezeli sygnal z sondy bedzie ok 0V to Bingo automatycznie widzi mieszanke jako uboga i bedzie otwierac silniczek do konca co z tym sie wiaze alewanie silnika oraz spadek mocy,,natomiast jezeli napiecie bedzie w gornych granicach to silniczek bedzie sie amykal do konca,,wlasnie po to jest sonda aby regulowac mieszanka-jezeli masz ja uszkodzona to proponuje wymienic u Ciebie jest prawdopodobnie 4 przewodowa koszt takiej sondy ok 100zl

 

Kolego ADAMROGOWSKI, w przypadku przerwania obwodu sygnałowego sondy lambda sterownik LPG na pewno nie będzie wzbogacał mieszanki. W w/w sytuacji są tylko 2 możliwości - attuator zatrzymuje się w położeniu zastanym w czasie przerwania obwodu sygnałowego sondy albo wraca do pozycji PWA.

Edytowane przez Jotes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mowie o uszkodzeniu sondy, gdzie w uszkodzonej sondzie napiecie bedzie zawsze powyzej 0V wiec Bingo sonde widzi wiec wzbogaca co innego jak sie urwie przwod wtedy napiecie jest 0V i silniczek sie zatrzymuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak sie urwie przwod wtedy napiecie jest 0V i silniczek sie zatrzymuje

 

Właśnie o to mi chodzi, w jakiej pozycji ten silniczek się zatrzymuje - w zastanej czy wraca do Punktu Wyjściowego Attuatora???

 

Teraz rozumiesz, o co pytam?

Edytowane przez Jotes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silnicze zatrzymuje sie w pozycji przy jakiej wystapil blad czyli urwanie przewodu sondy,,nie zamyka sie ani nie otwiera,po prostu stoi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
silnicze zatrzymuje sie w pozycji przy jakiej wystapil blad czyli urwanie przewodu sondy,,nie zamyka sie ani nie otwiera,po prostu stoi

 

O to mi dokładnie chodzilo. Jesteś w 100% pewien, że tak właśnie dokładnie jest, jak napisałeś? Ja też myślę, że tak jest - tylko nie jestem dokładnie tego pewien. Chciałem dzisiaj dowiedzieć się w KME Łódź, ale nie mogłem do nich się dodzwonić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jest dzis na prube dla pewnosci sprawdzilem u klienta podczas regulacjii-jak by co to ja montuje LPG od 19lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak by co to ja montuje LPG od 19lat

To powiedz mi kolego pod który przewód (trzy kabelki- potencjometr przepustnicy) mam podłączyć

kabelek z emulatora, bo mam wyprowadzenie ale nie podłączone-czy pod ten co zmienia napięcie-plusowy oczywiście_z 1V na 5V? O ile pamiętam to chyba był środkowy we wtyczce..

Dziwi mnie że ten co montował tego nie zrobił,a może miał powód?-silnik oczywiście jak w opisie-2E. Emulator Stefanelli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TPS podpinasz pod przewod ktory po kluczyku przekrecajac przepustnica zmienia napiecie od okolo 0,5V do prawie 5V ale ktory to jest pin nie pamietam zawsze sam sprawdzam przed podlaczeniem,,a ten co montowal to nie podlaczyl po prostu z lenistwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ten co montowal to nie podlaczyl po prostu z lenistwa

Wielkie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak jest dzis na prube dla pewnosci sprawdzilem u klienta podczas regulacjii-jak by co to ja montuje LPG od 19lat

 

Cieszę się, że mogę rozmawiać z fachowcem. Mam do Ciebie kilka pytań:

 

1. Czy w samochodzie, w ktorym sonda lambda ma przebieg grubo ponad 100 000 km, można byłoby w programie Bingo-M zmniejszyć próg neutralny sondy z 0,44 V do 0,42-0,4 V w celu zmniejszenia zużycia gazu (bo stare sondy trochę zaniżaja napięcie sygnałowe, zwiększając tym samym zużycie paliwa)?

 

2. Do czego najlepiej podłączyć przewód sygnałowy obrotów silnika dla Bingo - do minusa cewki (zacisk nr 1) czy do przewodu sygnalowego czujnika Halla?

 

3. Czy w Bingo-M współpracującym z Mono Motronic MA 1.3 w Passacie 1,8 ADZ lepsza jest emulacja na masę czy emulacja otwarta i dlaczego?

 

4. Dlaczego w w/w instalacji i samochodzie podczas łagodnego zwiększania obrotów biegu jalowego włącza się cut-off w jego przedziale działania (TPS do 2 V i obroty powyżej ustawionych dla tej funkcji), jeśli jest aktywny?

 

Byłbym Ci bardzo wdzięczny, gdybyś odpowiedział na moje pytania.

Edytowane przez Jotes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogę rozmawiać z fachowcem. Mam do Ciebie kilka pytań:

 

1. Czy w samochodzie, w ktorym sonda lambda ma przebieg grubo ponad 100 000 km, można byłoby w programie Bingo-M zmniejszyć próg neutralny sondy z 0,44 V do 0,42-0,4 V w celu zmniejszenia zużycia gazu (bo stare sondy trochę zaniżaja napięcie sygnałowe, zwiększając tym samym zużycie paliwa)?

 

Prog neutralny mozesz zmniejszyc chociaz efektu nie odczujesz

 

2. Do czego najlepiej podłączyć przewód sygnałowy obrotów silnika dla Bingo - do minusa cewki (zacisk nr 1) czy do przewodu sygnalowego czujnika Halla?

 

Przewod sygnalowy zawsze sie podlacza pod cewke chociaz czasami sygnal na cewce jest za niski wiec zostaje czyjnik Halla lub walka rozrzadu o ile jest

 

3. Czy w Bingo-M współpracującym z Mono Motronic MA 1.3 w Passacie 1,8 ADZ lepsza jest emulacja na masę czy emulacja otwarta i dlaczego?

 

Bingo jak kazdy inny sterownik z Mono Motronickiem wspolpracuje bdb. A emulacje robimy na mase poniewaz w innym przypadku sterownik PB lapie bledy i problem z odpalaniem,zdiecie klemy to likwiduje

 

4. Dlaczego w w/w instalacji i samochodzie podczas łagodnego zwiększania obrotów biegu jalowego włącza się cut-off w jego przedziale działania (TPS do 2 V i obroty powyżej ustawionych dla tej funkcji), jeśli jest aktywny?

 

TPS w twoim aucie ma troszke inne parametry niz na wp.wtrysku wiec proponuje go nie podlaczac bo wlasnie wystepuje taki objaw jak u Ciebie i pamietaj ze BINGO z wlaczona opcja TPS-u nie zrobi adaptacji dlatego na przyszlosc gdybys regulowal auto z BINGO to do programowania TPS wylacz,po programowaniu aby dzialal nalezy go wlaczyc

 

Byłbym Ci bardzo wdzięczny, gdybyś odpowiedział na moje pytania.

 

Jotes (VW Passat B-4 Kombi GL 1,8 ADZ 1995r., i.g. II gen. REG OMVL + Bingo-M)

 

'Prawdziwa wiedza i mądrość powinna zawsze iść w parze z pokorą i chęcią pomagania innym'.

Edytowane przez adamrogowski
poprawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TPS w twoim aucie ma troszke inne parametry niz na wp.wtrysku wiec proponuje go nie podlaczac bo wlasnie wystepuje taki objaw jak u Ciebie i pamietaj ze BINGO z wlaczona opcja TPS-u nie zrobi adaptacji dlatego na przyszlosc gdybys regulowal auto z BINGO to do programowania TPS wylacz,po programowaniu aby dzialal nalezy go wlaczyc

 

Jeśli nie będę miał podłączonego TPS, to skąd Bingo będzie wiedzieć, kiedy przełączyć obciążenia (bieg jałowy-duże obciążenie i odwrotnie)? Przy podłączonym TPS-ie i wybranym typie czujnika TPS Bosch mono przełączanie obciążeń następuje przy 2 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będę miał podłączonego TPS, to skąd Bingo będzie wiedzieć, kiedy przełączyć obciążenia (bieg jałowy-duże obciążenie i odwrotnie)? Przy podłączonym TPS-ie i wybranym typie czujnika TPS Bosch mono przełączanie obciążeń następuje przy 2 V.

 

Bingo Jest na prawde ciezkie do opanowania odnosnie Boscha ,to co piszesz teoretycznie sie zgadza ale w praktyce jest co innego,,mozna to jeszcze obejsc ustawiajac skok atuatora do zadanej pozycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak jest dzis na prube dla pewnosci sprawdzilem u klienta podczas regulacjii-jak by co to ja montuje LPG od 19lat

 

Odpowiedziałeś poprawnie - upewniłem się u producenta. Wielkie dzięki. Przyznaję Ci "Pomógł". Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to sprawdzić czy silniczek działa?

bo u mnie był przerwany biały przewód od sondy. złączyłem go i komp widział błąd przez jakiś czas.

teraz już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności