Skocz do zawartości
szynder

nasze dane w necie

Rekomendowane odpowiedzi

wielu zapewne z Was uzywa tego samego nicku na kilku forach i sklepach internetowych...

Zastanawialiscie sie kiedys czy to ma jakis wplyw na nasze bezpieczenstwo osobiste? Tzn uzywanie nicku na naszym forum i opowiadanie o aucie-alarmie, zabezpieczeniu, cennych dodatkach w nim a kupowanie na alle(g)ro

Reasumujac mam np. nick ''Kuciapka'' na forum pisze o aucie itp a kupujac w sklepie inter podaje adres do wysylki... rozumiecie co chcialem przekazac?

Nie wiem jak to sie ma w rzeczywistosci bo stawiam pierwsze kroki w tym swiecie...

 

 

jezeli macie jakies ciekawe pomysyly na utrudnianie oszustom zycia to piszcie-kazdemu sie przyda!

Edytowane przez szynder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane osobiste dawno przestały być "osobiste".

 

Każdy wpis na forum, kupno czegoś na allegro, wrzucenie fotek na naszą klasę to zostawienie niekiedy dość szczegółowych informacji dotyczących ciebie i chociażby twojej sytuacji materialnej, a więc danych które mogą przysporzyć ci wielu kłopotów.

 

Dla przykładu,z racji profesji którą się w swojej "burzliwej" karierze parałem.... najcenniejsze informacje do wywiadów gospodarczych wbrew pozorom nie pochodziły od komorników, wierzycieli, a często raczej z naszej klasy i innych szmatławych stronek pozwalających odnieść się szczegółowo do danej osoby.

 

P.S Wiem że coraz więcej przedsiębiorstw używa portale typu nasza klasa do sprawdzenia przyszłych pracowników aby wiedzieć kogo potencjalnie zatrudnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dane sa bardzo osobiste. Na zadnym forum nie mam dwoch jednakowych nickow, nie mam konta na NK, zadnego zdjecia swojego nie pusczalem w siec a e-maile, ktore uzywam reejstruje na Piostrusia Pana:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

emate bardziej chyba chodzilo mi o zakupy nie chce pisac kt z forum uzywa tych samych nickow bo to mozna latwo sprawdzic, ale przechodzac do zagadnienia to chcac kupic np alarm badz zamki do drzwi ze stacyjka i kluczykami nie narazamy sie na oszustwo bo sprzedajacy wie gdzie owe kluczyki wysyla i moze miec zapasowe lub znac obejscie danego alarmu.

jezeli chodzi o strony typu nasza klasa lub nasza parafia:D to raczej z forum nikt sie nie dowie jak sie nazywasz i dokladny adres jezli nie dasz swoich namiarow oficjalnie(jezeli sie myle to sorry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moje dane sa bardzo osobiste.

 

A płacisz kartą? Masz komórkę? - to wiedzą o tobie wszystko kolego. Gdzie płacisz, gdzie się znajdujesz, za ile tankujesz, w jakim sklepie najczęściej kupujesz itp.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jezeli chodzi o strony typu nasza klasa lub nasza parafia to raczej z forum nikt sie nie dowie jak sie nazywasz i dokladny adres jezli nie dasz swoich namiarow oficjalnie(jezeli sie myle to sorry

To nie jest bardzo trudne ;) co jak co ale internet nie jest anonimowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie jest bardzo trudne
a dasz rade znalesc czyjes konto tylko po nicku z forum?

nie chodzi mi o zadne oszustwa tylko pytam czy dalbys rade:d

 

---------- Post added at 18:06 ---------- Previous post was at 18:04 ----------

 

a nie zakładac takie wątki..

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=6870

tam kolega z forum opisal przyklad jednego forumowicza skody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
emate bardziej chyba chodzilo mi o zakupy nie chce pisac kt z forum uzywa tych samych nickow bo to mozna latwo sprawdzic, ale przechodzac do zagadnienia to chcac kupic np alarm badz zamki do drzwi ze stacyjka i kluczykami nie narazamy sie na oszustwo bo sprzedajacy wie gdzie owe kluczyki wysyla i moze miec zapasowe lub znac obejscie danego alarmu.

 

Jak kupujesz w normalnym sklepie to jest jeszcze gorzej, bo sprzedawca również może dorobić kluczyki, w dodatku widzi jakim samochodem przyjechałeś i może zwinąć Ci go na mieście, sprzedawcy z internetu znają tylko adres i ewentualnie markę samochodu :) Idąc Twoim tokiem myślenia doszłoby do tego, że bałbyś się odwrócić za siebie :) Nie ma co popadać w paranoję, ale i ostrożności nigdy nie za wiele. Kupuj i sprawdzonych sprzedawców, a nie ziomków, którzy podają tylko numer gg, a będzie bezpiecznie. Każdego sprzedawcę obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych i jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości zgłaszaj to do GIODO.

 

EDIT:

 

Tak jak mówią koledzy, internet nie jest anonimowy, chociaż jeszcze wielu myśli, że jest :)

Edytowane przez shared

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie zakładac takie wątki..

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=68709

To akurat lipa bo potencjalny user nie do końca jest pewien czy to na pewno jego furak to tego wstawia tylko foto ;) tam nie ma podanych konkretnych danych. Jak Ci będą chcieli dźwignąć furka i tak to zrobią ;)

Edytowane przez rainman777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak kupujesz w normalnym sklepie to jest jeszcze gorzej

nie sadze...w markecie kto wie?

tak a co jak kupujesz zamek od drzwi wejsciowych od domu? koles w normalnym sklepie nie bedzie wiedzial gdzie mieszkasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To akurat lipa bo potencjalny user nie do końca jest pewien czy to na pewno jego furak to tego wstawia tylko foto ta nie ma podanych konkretnych danych

Dokładnie. Był taki miglanc co sie chwalił B6, a jak ktoś mu powiedział, żeby wstawił fotki to zamilkł na wieki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupując niektóre produkty a obawiając się czegoś, możesz napisać do sprzedawcy. np. proszę o wysyłkę pod inny adres ( podajesz dziadka, kumpla czy teściowej) i mówisz ze przedmiot jest dla tej osoby

 

ja np. kiedy kupuje samochód w anglii zawsze podaje adres mojej ******* na który przychodza dokumenty z wydziału komunikacji, a sprzedawca gdyby posiadał zapasowy kluczyk to pojedzie pod zły adres:D

Edytowane przez TheBrave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysl z tym wysylaniem na inny adres, ale to tez ma swoje minusy np nie bedziesz mogl osobiscie odebrac cennej przesylki chyba ze bedziesz koczowal az do jej przybycia u kuznki/rodziny/znajomego itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Napisał shared Zobacz post

Jak kupujesz w normalnym sklepie to jest jeszcze gorzej

nie sadze...w markecie kto wie?

Ja w markecie alarmów, zamków, itp. raczej nie kupuję.

 

Cytat:

tak a co jak kupujesz zamek od drzwi wejsciowych od domu? koles w normalnym sklepie nie bedzie wiedzial gdzie mieszkasz

Nie będzie, ale wystarczy, że wyśle swojego kolegę żeby pojechał za Tobą i już Cię ma. Podobnie jest z tymi co montują drzwi, alarmy, monitoring. Przecież oni też wiedzą, gdzie mieszkasz i jak masz zabezpieczony dom/mieszkanie. Dlatego napisałem żeby takich rzeczy nie kupować od podejrzanego sprzedawcy. Dobrym pomysłem jest też tak jak koledzy wspomnieli zamawianie tego typu rzeczy na kogoś innego.

 

dobry pomysl z tym wysylaniem na inny adres, ale to tez ma swoje minusy np nie bedziesz mogl osobiscie odebrac cennej przesylki chyba ze bedziesz koczowal az do jej przybycia u kuznki/rodziny/znajomego itd

 

Cenne przesyłki to tylko i wyłącznie kurier. Wtedy dzwonisz i umawiasz się na konkretną godzinę i nigdzie nie musisz koczować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shared masz racje :ok: i jak napisale wyzej ''balbys sie odwrocic za siebie'' to prawda, ale jakos mozna minimalizowac ryzyko oszustwa ludzi, ktorzy z tego zyja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem wam jedno nawet sobie nie wyobrazacie jakie informacje zbieraja o was portale i firmy zajmujace sie tylko i wylacznie uslugami internetowymi

 

pdzyklad : Mountain View ludzie z tej firmy moga nakreslic profil kazdej osoby ich bazy danych o was siegaja 2 lata wstecz - moze nawet wiecej a wystarczylo zalozyc konto na jakiej kolwiek usludze tej firmy i tyle pelna historia co kiedy i jak czesto wyszukujecie

a przypomne ze w internecie nikt nie jest anonimowy bo kazdy ma swoj adres IP MAC i tp o ile w tej chwili IP ni jest tak niepowtarzalne to adresy MAC waszych kart juz sa :) i mozecie nawet miec neo czy inny shit a i tak wasz provider musi przetrzymywac przez jakis okres czasu logi z wasze aktywnosci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś będzie chciał to i tak się wszystkiego dowie,wierzcie mi :) Wszystko się da zrobić,przecież niema rzeczy niemożliwych.Wystarczy być w miarę wprawnym informatykiem żeby dane odszukać.Nie wspomne już o tym że biorąc udział w jakimkolwiek(przynajmniej zdecydowana większość)konkursie(nazwijmy to tak)zawsze jest klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.A skąd myślicie przychodzą czasem jakieś dziwne smsy??Właśnie,wystarczy "pokopać w bazach danych.Kto się na tym zna potrafi znaleźć dane każdego bez problemu.A zresztą,niech mają :D nie chce mi się jakoś specjalnie uważać na wszystko do końca życia :) Pzdr.P.S.(Ale dałem...:D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komorke mam pre paid, nie zarejestrowana. Karta place - i teoretycznie mozna mnie namierzyc, ale nie zrobi tego jakis ciul z naszej klasy, czy sprzedawca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności