Skocz do zawartości
ormowiec

Lutowanie hot air

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Przymierzam się do zakupienia stacji lutowniczej hot air, ma mi to umożliwić lutowanie małych elementów smd (głównie chodzi mi o pamięci eprom które po wylutowaniu powędrują na programator). Mam parę pytań, jako że nigdy nie lutowałem w tej technologii:

1. Jak wygląda sprawa ewentualnego przegrzania elementów na płytce, wiadomo że lutując scalaka trzeba chwilę pogrzać wszystkie wyprowadzenia. Jest jakiś umowny bezpieczny czas w jakim należy to zrobić oraz czy często zdarza się uszkodzić np. eproma przy tej czynności?

2. Temepraturę dobierać na czuja? Lutując kolbówką mniej więcej wypraktykowałem sobie jak mam ją ustawić, z tym że pokrętło nie ma skali :D

3. Czytałem nieco na elektrodzie i generalnie ludzie piszą "posmaruj topnikiem/kalafonią żeby wylutować"... po co stosuje się topnik? Sama cyna nie da rady się roztopić bez niego? No i jak posmarować kalafonią, która jest stała :D

 

pytania może śmieszne, ale od czegoś muszę zacząć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Topnik przydaje się jak usuwasz cynę miedzianą plecionką:

SolderWicking-1.jpg

 

Najlepiej widać sposób użycia hot-air na filmikach:

 

http://www.sparkfun.com/commerce/tutorial_info.php?tutorials_id=102

Edytowane przez 0x7B3
update

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam stacje Wellera (ale ceny kosmiczne) dla domowego uzytku wystarczy Aoyue 852 (PT852), dzis nie uzywa sie kalafoni tylko paste lutownicza (FLUX) (pasta usuwa napiecie powierzchniowe cyny zapobiegajac pojawianiu sie zimnych lutow).

Temperatura zalezy glownie od rodzaju lutowia Pb czy bez Pb.

Ja operuje w zakresie 300-350C glownie w zaleznosci od ilosci wyprowadzen scalaka (powierzchni przylutowanej).

 

Po zakupie stacji potrenuj sobie np na starym telefonie.

Doszedlem juz do wprawy z wymiana ukladow w obudowie µBGA

Edytowane przez navik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, czasy kalafonii minęły.

Ja akurat używam taką pastę w strzykawce. Sprawdza się przy montażu SMT jak i zwykłym "druciarstwie":

 

57-0000-1525.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności