Skocz do zawartości
Grubcio1836

Jak obliczyć wielkość skrzyni do subofera.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar budować Car Audio powoli czytam lekturę na forum wszystko wiem oprócz jednej rzeczy jak obliczyć pojemność skrzynki do subofera. A i tak przy okazji jaki dobrać wzmacniacz 4 kanałowy do radia JVC KD-DV 4402 w cenie około 600 zł najlepiej nowy chyba ze będzie coś dobrego maks 200 zł drożej.

Link do radia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby obliczyc skrzynke trzeba znac charakterystyke glosnika, jego dane znamionowe, okreslic rodzaj muzyki, auto itp. Liczy sie to w roznych programach m.in. WiniSd.

Wzmacniacz nie dobiera sie rowniez do radia, a do suba, zestawu przedniego, rodzaju muzyki itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega kresek napisał, najpierw spraw sobie głośnik subbasowy. Głośniki dobrych firm mają w papierach napisane jakie obudowy są do nich najlepsze. Wtedy nie musisz obliczać pojemności skrzyni. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy.Mam pytanko jaki głosnik subbasowy polecicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakiej muzy słuchasz i jaką jakość basu chcesz uzyskać. Może być Hertz, może być DLS, może być Rockford Fosgate, może być JBL. Oczywiście jeżeli już, to tylko 12 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie drobiazgowe pytanie... Jest taki parametr w subwooferach jak "objętość głośnika". Np w moim głośniku ma on 4L. Czyli że głośnik zabierze cztery litry skrzyni. Czy zatem powinienem zrobić/kupić skrzynię (zalecana 21L) o cztery litry większą - 25L?

Niby nic, ale z 21L po odjęciu 4 zostaje już tylko 17L a w procentach to jeszcze gorzej to wygląda, spadek objętości jest znaczący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak powinienes uwzglednic pojemnosc kosza glosnika w obliczeniach skrzyni. Czyli powinna miec 25l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to mi się teraz rozjaśniło skąd mam pewne problemy bo czuję że sub nie gra jak trzeba... Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zależy jakiej muzy słuchasz i jaką jakość basu chcesz uzyskać. Może być Hertz, może być DLS, może być Rockford Fosgate, może być JBL. Oczywiście jeżeli już, to tylko 12 cali.

 

BZDURA ! Średnica zalezy od rodzaju muzyki, reszty sprzętu i celu (głośność vs jakość).

8", 10" czy 12" wazne żeby dobrać głośnik do rodzaju i wielkości obudowy i reszty systemu.

 

---------- Post added at 01:00 ---------- Previous post was at 00:58 ----------

 

Mam takie drobiazgowe pytanie... Jest taki parametr w subwooferach jak "objętość głośnika". Np w moim głośniku ma on 4L. Czyli że głośnik zabierze cztery litry skrzyni. Czy zatem powinienem zrobić/kupić skrzynię (zalecana 21L) o cztery litry większą - 25L?

Niby nic, ale z 21L po odjęciu 4 zostaje już tylko 17L a w procentach to jeszcze gorzej to wygląda, spadek objętości jest znaczący.

 

Zamiast powiększać obudowę można dołozyć bardzo dużo watoliny lub innnego wytłumienia. Wytłumienie doda "wirtualnie" objętości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do glosnika dostalem takie paramrtry skrzyni

powodzenia przy majsterkowaniu :20:

ScannedImage.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogrubiłem watolinę i nastąpiła poprawa. Teraz wyczaszkowałem z tym parametrem + fakt że jak robiłem zabudowę musiałem trochę zmniejszyć skrzynie bo nie chciało mi się zmieścić... Zrobię to jeszcze raz ale lepiej, teraz powinno być juz wszystko OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w necie dostępne darmowe programy (do wyliczenia pojemnosci komór, średnicy i długości otwrów basreflex) w ktorych musisz podać wiele parametrów które powinienes mieć z ulotką przy zakupie glośnika. Celem tych programów jest osiągnięcie najlepszych parametrów rezonansowych. Istotą w tej kwestii o typie muzyki może być tylko że głośnik 8" zagra też na niskich czestotiwosciach ale nie osiągnie takiego ciśnienia akustycznego jak głośnik 12" który można przefiltrować i zmusić do pracy o parametrch 8" co jest chyba głupim ruchem. Więc montujemy możliwie najwiekszą możliwą wielkość. I tutaj jest pewien dylemat odnośnie miejsca w bagażniku bardziej lub mniej istotne dla każdego jeżeli chcemy by nam pięknie tuba wybrzmiewała w samym dole stosujemy basreflex ale obudowa musi być stosunkowo większa od konstrukcji zamkniętej która moim zdaniem jest skuteczniejsza ale tutaj Sting już nie brzmi tak jak powinien ale Scooter czy nowe kawałki Wisniewskiego jak najbardziej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do wyliczenia

Tu tylko bym dodal, ze te programy sluza do symulacji charakterystyki pracy glosnika, a nie do wyliczenia rozmiarow. Dopiero po zasymulowaniu i wybraniu charakterystyki jaka nam odpowiada, czestotliwosci rezonansowej, program zaproponuje nam docelowe wymiary. Podajac np. wymagana przez nas dlugosc,material, grubosc plyty, itp program wyliczy reszte.

Polecam szczegolnie przy projektowaniu skrzyn bass reflex, aby uniknac swistow i gwizdkow:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie jakiegos linka albo cos do tych programów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google- WiniSd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękował wam bardzo jak troche kasy bedzie to projekt sie zaczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności