Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No to kosmetyka, tym bardziej nie ma co kombinowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak jesteśmy sprawcą kolizji to najlepiej likwidować szkodę z OC, stracimy te 10% zniżki, ale z reguły i tak taniej wyjdzie niż z własnej kieszeni wykładać.

 

Odnośnie oświadczenia z uwagi na brak podpisu Sąd nie uzna tego za dokument wywołujący jakieś skutki.

Zresztą takie oświadczenie jest porozumieniem (umową) stron i może zostać zawarte w każdej formie prawem przewidzianej - nawet ustnej. Zalecana jest jednak zachowanie formy pisemnej, gdyż przy ewentualnym sporze będziemy mieli wartościowy dowód. Jak wspomniałem warunkiem jest jednak złożenie własnoręcznego podpisu pod treścią złożonego oświadczenia.

Jeżeli Twój kolega będzie się wypierał, tamten może skierować sprawę do sądu. Przed sadem może powołać świadków zdarzenia (jeżeli byli) oraz wnosić o przesłuchanie stron -czyli jego i kolegę w charakterze świadków (pod odpowiedzialnością karną). To byłyby najwazniejsze dowody. Sporządzone oświadczenie dawałoby wówczas dodatkowe podstawy do przyjęcia określonych ustaleń w sprawie - tzn. czy doszło do zdarzenia czy też nie.

Jak sprawa trafi do sądu a tamten ją wygra, to Twój kolega może się liczyć z obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania (koszty sądowe i ew. pełnomocnika).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie bede zakładał nowego tematu. Może mi ktoś napisać jak powinno wyglądać takie oświadczenie? (spisane przez sprawcę) co nalezy w nim ująć jakie dane ... chodzi o takie co pisze się na kolanie podczas "buum" ... Nie chodzi tu o takie co są w necie - gotowce.

 

I teraz drugie pytanie, jestem mlodym kierowcą (nie muszę mówić ile ubezpieczenie kosztuje) i teraz pytanko - jeżeli ktoś przykładowo wjedzie mi w dupę (jego wina) - tracę coś? jakieś zniżki za bezkolizyjność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I teraz drugie pytanie, jestem mlodym kierowcą (nie muszę mówić ile ubezpieczenie kosztuje) i teraz pytanko - jeżeli ktoś przykładowo wjedzie mi w dupę (jego wina) - tracę coś?

Ze zniżek nic nie tracisz tylko na wartości auta niestety.

W oświadczeniu muszą (powinny) znaleźć się podstawowe dane sprawcy, imię nazwisko pesel adres + dane z dowodu rejestracyjnego nr rejestracyjny pojazdu marka. numer polisy i gdzie auto ubezpieczone (firma). Krótki opis sytuacji może być do tego jakiś szkic sytuacyjny. podpis sprawcy. To tak na szybko może ktoś jeszcze coś dopisze.

Pozdrawiam

 

PS http://www.sokolka.policja.gov.pl/Informacje/Ruch_drogowy/oswiadczenie.pdf a najlepiej druknij sobie to i woź w aucie.

Obyś nigdy nie musiał z tego korzystać

Edytowane przez kosiad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zapomnialem dopisac wyzej - zebym tego nigdy nie potrzebowal uzywac!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wszystko co wyzej. Ja niestety ostanio musialem bo doblo niewyhamowalo i mam zderzak do lakierowania w Borze;/ ma ktos moze wzor pisma do PZU o samochod zastepczy z OC sprawcy? I drugie pytanko jak mi zrobili wsteny kosztorys zanizony, ale naprawa jest bezgotowkowa w ASO, to pisac odwolanie o zanizenie szkody czy ASO to juz rozliczy z PZU? Banda zlodziei notabene bow 3,5 rocznym aucie mi policzyli przy szkodzie OC 25 % amortyzacji co jest zupenie bezprawne i listwe zderzaka jako zamiennik za 60, a oryginal 290;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To tak na szybko może ktoś jeszcze coś dopisze.

Szkic uszkodzeń pojazdów poszkodowanego i sprawcy też warto zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności