Skocz do zawartości
Grimson

Karta pojazdu - zwrot 425 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

ja juz dostałem z sądu "Nakaz Zapłaty W Postępowaniu Upominawczym" z dnia 30 czerwca 2010r i w ciągu dwóch tygodni UM chełma ma wypłacić 425zł + odsetki ,razem 730zł (chyba że się odwołają). Pozew składałem osobiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
425zł + odsetki ,razem 730zł

 

hehe, dobre sobie

zapomniałem o odsetkach, całą nadwyżkę zgarnęła firma, nic tylko nie powiedzieli o tym,

czyli w sumie chapsnęli więcej niż ja

od początku się zastanawiałem gdzie jest haczyk.. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sylka

Witam potrzebowała bym wzór pisma do starostwa o zwrot kasy za karte pojazdu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość karta-pojazdu

Witam

 

Jeżeli ktoś szuka wzoru wniosku o zwrot opłaty za kartę pojazdu to zapraszam http://karta-pojazdu.eu/wnioski.html

 

Widziałem kilka pytań w tym temacie więc może podzielę się swoją wiedzą.

 

1. Ogólnie można przyjąć, że zwracane są pieniądze jeżeli karta pojazdu była wydana między majem 2004 a majem 2006.

 

2. Jeżeli chodzi o auta z okresu sierpień 2003 a maj 2004 to tutaj niestety przepisy są niejednoznaczne (każdy Sąd może przyjąć inną podstawę prawną).

 

3. Jeżeli chodzi o pytania co w momencie kiedy auto zostało sprzedane to z własnego doświadczenia wiem, że w niczym to nie przeszkadza. Wystarczy sam fakt, że takie auto było, który jest potwierdzony jakimiś dokumentami. Zresztą wysyłając pismo do którego link podałem powyżej starostwo musi się ustosunkować i sprawdzić czy takie auto było. Jeśli potwierdzą wniesienie opłaty, ale odmówią wypłaty to ich pismo jest podstawą do pójścia do sądu.

 

4. Przedawnienia - jeżeli auto było rejestrowane na działalność to sprawa przedawniła się po 3 latach. Jeżeli auto jest na osobę fizyczną to sprawa przedawnia się po 10 latach od daty zapłacenia za kartę pojazdu.

 

5. Co do odsetek to wedle mojej wiedzy nie są one naliczane od momentu kiedy zapłaciliśmy za kartę, ale od momentu, kiedy wystąpimy z pismem o zwrot nadpłaty (ale mogę się mylić). Jeżeli jest inaczej to proszę napiszcie podstawę prawną.

 

Osobiście znam tylko dwa starostwa w Polsce, które pieniądze oddają, ale może się coś zmieni :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i moja batalia o zwrot się skończyła niestety dla mnie źle.Sąd w Pszczynie przyznał rację Starostwu Pszczyńskiemu i pozamiatane.Nie wiem czy warto coś jeszcze w tej sprawie robić,odwoływać się czy zlecić to firmie która się tym zajmuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sąd w Pszczynie przyznał rację Starostwu Pszczyńskiemu

 

Czemu mnie to nie dziwi - pewnie sędzia ze starostą razem biesiadują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chyba przyszedł na mnie czas aby ubiegać się o te 425 zł. plus odsetki. Samochód sprowadziłem z Niemiec i rejestrowałem w październiku 2005r. i płaciłem za kartę pojazdu 500zł. Pojazdu tego już nie mam ale sprzedałem go mojemu koledze i zarejestrowany jest w tym samym urzędzie komunikacji i ma te same numery rejestracyjne co podczas pierwszej rejestracji w Polsce.

Czytałem różne fora z tym tematem i doszedłem do wniosku, że zwrot jest możliwy. Miasto raczej nie odda dobrowolnie pieniędzy i będę musiał skierować pozew do sądu rejonowego.

 

I teraz moje pytanie: czy ktoś z kolegów mógłby mi podesłać wzór pisma o zwrot tych 425zł. kierowane do urzędu komunikacji? Koszalin jest na prawach powiatu to pismo kieruję do Prezydenta czy do Gminy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Chyba przyszedł na mnie czas aby ubiegać się o te 425 zł. plus odsetki. Samochód sprowadziłem z Niemiec i rejestrowałem w październiku 2005r. i płaciłem za kartę pojazdu 500zł. Pojazdu tego już nie mam ale sprzedałem go mojemu koledze i zarejestrowany jest w tym samym urzędzie komunikacji i ma te same numery rejestracyjne co podczas pierwszej rejestracji w Polsce.

Czytałem różne fora z tym tematem i doszedłem do wniosku, że zwrot jest możliwy. Miasto raczej nie odda dobrowolnie pieniędzy i będę musiał skierować pozew do sądu rejonowego.

 

I teraz moje pytanie: czy ktoś z kolegów mógłby mi podesłać wzór pisma o zwrot tych 425zł. kierowane do urzędu komunikacji? Koszalin jest na prawach powiatu to pismo kieruję do Prezydenta czy do Gminy?

 

Podaj maila to podeślę Ci wzór. Ja złożyłem pismo w starostwie powiatowym (o ile dobrze pamiętam) i za tydzień kaska była na koncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już podaję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co, tak po prostu oddają ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jakiś organ odpowiedzialny za wydanie karty pojazdu (a co za tym idzie, pobranie opłaty w wysokości 500 zł) odrzuca Wasze roszczenia o zwrot 425 zł za niesłusznie pobraną opłatę za wydanie karty pojazdu, to idźcie z tym do sądu. Nie mogą takiego wniosku odrzucić, ponieważ Trybunał Konstytucyjny jasno określił rozstrzygnięcia w tej sprawie (podstawa prawna:wyrok Trybunału Konstytucyjnego sygn. Akt U 6/04 z dnia 17-01-2006r oraz wyrok III S.A./Gd 455/08 – Wyrok WSA w Gdańsku z 12-02-2009r). U mnie Starostwo oddawało bez szemrania, natomiast w województwie ościennym odrzucali wnioski, ale kiedy przegrali pierwsze 5 spraw i musieli oddać 425 zł + odsetki przestali chojraczyć i wypłacali bez żadnego "ale".

 

Poniżej macie wzór pisma wraz z uzasadnieniem.

 

beztytuuavgr.jpg

Wniosek.doc

Edytowane przez david1881

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to spróbuję jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kwietniu 2009 złożyłem wniosek i taką dostałem odpowiedź

 

Sąd 1.jpg

 

czy moge da;lej się odwoływać czy sprawa zakończona bo podobno miałem miesiąc na odwołanie

Sąd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, przeczytaj sobie dwa ostatnie podpunkty z mojego dokumentu. Już pierwszy moim zdaniem wyraźnie przekreśla wszystko to co napisali Ci w uzasadnieniu, ponieważ jest to niezgodne z art. 90 TWE (Traktatu Wspólnoty Europejskiej). Wiec skoro zgodzili się na przyjęcie prawa europejskiego to niech go kur.. przestrzegają. A poza tym skoro mi wypłacili to dlaczego nie Wam? Czy ja mieszkam w jakiejś innej republice czy w tym samym kraju...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem problemu ze zwrotem nadpłaconej karty pojazdu. Ale kolega z sąsiedniego powiatu otrzymał odpowiedź odmowną. Wiele się nie zastanawiał i poleciał do sądu. A był na tyle złośliwy, że zlecił to prawnikowi i urząd popłynął dodatkowo o koszty sądowe i przedstawicielstwa prawnego. Skoro traktaty międzynarodowe są nadrzędne wobec polskiego prawa co przyklepał Trybunał Konstytucyjny więc dziwię się urzędom, że idą na wojnę z mieszkańcami. Swoją drogą Dawid podał "wzorcowy" wniosek z konkretnym uzasadnieniem, którego ja w swoim wniosku nawet nie podawałem, a jedynie oświadczyłem, że w razie odmowy będę kierował sprawę na drogę sądową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś okres, w którym pobranie tej opłaty było bezprawne...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy jest jakiś okres, w którym pobranie tej opłaty było bezprawne...?

 

Tak, ten okres zawiera się w datach od 21.08.2003r. do 14.04.2006r. I pamiętajcie że osoba rejestrująca samochód na siebie do prywatnych celów ma 10 lat czasu na odzyskanie zawyżonej kwoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, ten okres zawiera się w datach od 21.08.2003r. do 14.04.2006r.

 

To w końcu do kwietnia 2006 czy do maja? :fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności