Skocz do zawartości
Gość kowalwalcz

zamiana skrzyni w passacie b5 z 5 na 6 biegową

Rekomendowane odpowiedzi

witam jestem nowy tutaj.mam pytanko własnie w sprawie wymiany skrzyni mianowice w silniku 2.3 vr5 150 PS (AGZ) z 5-biegowej na 6-cio z jakim oznaczeniem bym musiał szukac i co ewentualnie musiałbym jeszcze o prócz wybieraka wymienic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szymi, 3x się zastanów. Założenie skrzyni 6 biegowej od TDI (bo w benzyniakach nie mieliśmy takich) wiąże się z tym, że będziesz prawdopodobnie musiał zapodać sobie komplet nowych półosi, koło zamachowe i sprzęgło. Na końcu operacji dostaniesz bardzo mułowate auto z długimi przełożeniami, które się nie rozpędza (bo na II da radę pojechać i 120), a 2.3 nie jest jakimś mocno żwawym silnikiem...

 

Być może występowały audiole z 6-gang skrzyniami w 1.8T. Można z tym spróbować, bo taka skrzynia powinna się różnić od Twojej jedynie przełożeniami ostatnich dwóch biegów... ale w passatach na próżno jej szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielki dzięki marecek za jakie kolwiek naswietlenie tej sprawy.skrzynie i tak musze wymienic bo juz mi padła 4 a trójka zaczyna zgrzytac i tak właśnie sie zastanawiałem nad ta 6-cio biegowa a szczerze mówiąc nie wnikałem czy w benzynkach były 6. a moze ktoś inny moze cos kolwiek jeszcze podpowiedziec??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a moze ktoś inny moze cos kolwiek jeszcze podpowiedziec??

Pomijając to co napisał marecek, zajedziesz taką skrzynie, w zależności od tego ile jeździsz, to tak od 6-ciu m-cy do max 2 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli poprostu musze zakładać spowrotem 5 taka sama jak mam teraz a czy moze jest jakaś róznica miedzy tymi skrzyniami??czy musze identyczna zakładć czy moze jakbym założył z innego silnika skrzynie to czy byłby ekonomiczniejszy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekonomiczniejszy już nie będzie ;) Producent tak dobiera przełożenia, żeby w pierwszej kolejności auto było ekonomiczne przy określonych prędkościach testowych (90 km/h). Zmiana przełożeń na krótsze sprawi, że autko Ci się będzie minimalnie szybciej rozpędzać, będzie trzeba częściej sięgać po lewarek, ale ekonomiczne to nie będzie, bo przy prędkości 100km/h będziesz miał 3500 obr/min na V biegu (przykład skrzyni w silnikach 1.8 20V, o których dyskutowaliśmy kiedyś na forum).

 

Zmiana przełożeń na dłuższe (np. od TDI) sprawi, żę będziesz miał - owszem - niższe obroty na wysokich biegach, ale auto będzie maksymalnie obciążone w chwili, kiedy będziesz chciał przyspieszać... producent już dobrał jakąś równowagę. Po zmianie biegów na dłuższe, przy tej samej mocy silnika nie dość, że auto przestanie jeździć, to jeszcze zacznie palić o wiele więcej, niż teraz, bo zmieniasz (zwiększasz) obciążenia silnika na poszczególnych biegach...

 

Oczywiście może tylko złowróżę. DOwiedz się (np. w temacie o nr części z ETKI) jaki masz symbol skrzyni biegów i w jakich innych samochodach ta skrzynia występowała. Jak już będziesz znał symbol, to można pogrzebać i wyszukać przełożeń (w etce raczej tego nie ma). Stąd będzie można poszukać czegoś na podmianę... skrzynie, które wychodziły w jednym okresie przeważnie pasują otworami mocowania do bloku silnika bez względu na typ. Problem pojawia się z półosiami, bo tych jest zatrzęsienie rodzajów oraz ze sprzęgłem i rozrusznikiem, w przypadku gdy dawca miał inne (większe) koło zamachowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
od jakiego silnika szukać skrzyni 6cio biegowej pod AFNa (chodzi mi o konkretne oznaczenia silników). z góry dzięki
każda jedna skrzynia wejdzie, mocowania są takie same we wszystkich TDIkach, jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to sprzęgło :P

no i oczywiście rozrusznik :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wyczerpujące informacje na ten temat i poprostu nie bede kombinował ze skrzynią i kupie taka sama na podmianke bez dodatkowych kosztów na sprzegło czy pół osie i wybierak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Podsumowując do naszego AFNa potrzebna będzie skrzynia jakakolwiek 6 biegowa od silnika mocowanego wzdłużnie w samochodzie (chyba od audi a4 najlepiej??). Sprzęgło zostaje stare, rozrusznik też, trzeba dokupić jedną łapę bo skrzynie 6-biegowe maja takie same łapy a 5tki nie. Do skrzyni potrzeba lewarek i cięgna do biegów (od 6tki skrzyni). Dobrze rozumuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności