Skocz do zawartości
Marios

Co to za kontrolka, co daje włączenie tej funkcji ???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poszukuje znaczenia kontrolki ktora sie zapla na tarczy predkosciomierza (na lewo od kontrolki nienacisniecia hamulca (wersja automat) po zmianie pozycji OFF na ON przy włączniku swiateł drogowych (długich) ... opis w ksiazce ktora dostalem razem z samochodem jest w jezyku niemieckim, tam to jest pod nazwa - Geschwindigkeits-Regel-Angle ??? ... niby tempomat ale chyba powinien miec jeszcze przyciski ustalajace predkosc a u mnie nie ma, wiec nie wiem o co moze w tym chodzic.

 

Photo011.jpg

 

Pozdrawiam. Marios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zgaduję, ale czy czasem tempomaty nie występują w wersji utrzymującej stałe otwarcie przepustnicy po zdjęciu nogi z pedału? Tzn. jadę sobie z jakąś prędkością i włączam tempomat, który utrzymuję prędkość sprzed włączenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość prezess

To jest kontrolka od tempomatu. Przy przełączniku ktory sie znajduje na włączniku kierunkowskazów powinieneś mieć jeszcze przyciski +/- i reset, jezeli ich tam nie ma to zapewne znajdują sie na kierownicy, z lewej strony.

Tempomat uruchamiasz włączając ON na przełączniku i przy żądanej prędkośći przytrzymujesz +, jeżeli chcesz zwiększyć lub zmniejszyć ustaloną prędkość posługujesz się przyciskami +/- nie używając przy tym pedałów. Kiedy jesteś zmuszony np. hamować pedałem hamulca tepomat przestaje działać, ale wystarczy wcisnąć + i auto wraca do ustalonej wcześniej prędkości.

 

Nie wiem czy jasno napisałem o co mi chodzi :643:

Mniej więcej tak to wygląda i tak tego używam, jeżeli się gdzieś mylę to proszę o poprawkę.

 

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość falis

Jest to kontrolka tempomatu. Swoja droga bardzo fajna i przydatna rzecz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta kontrolka to chyba w tych nowszych wersjach passata występuje :609: , bo ja takowej nie posiadam, a tempomat jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lopek3

W moim brak jest takiej ikony, natomiast po włączeniu tempomatu pojawia się w tym miejscu napis "cruise" (wersja USA).

 

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie nie ma tempomatu :( czasami by się przydał, zwłaszcza na dłuuuuugich trasach, czy da się go zamontować do 3B ? i czy to się będzie opłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje ze odpowiedzi, tak myslalem ze to tempomat bo spotaklem sie kiedys juz z ta kontrolka ale cos mi nie pasowalo poniewaz, passek kombi ktory tez mial taki bajer, posiadal przyciski + i - na wysiegniku kierunkowskazow, a w moim faktycznie przyciski sa na kierwonicy z lewej strony, z prawej strony sa do sterowania nawigacja i radiem. Jade dzisiaj w dluzszą trasę więc zapewne bede mial gdzie wyprobowac ten bajerek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"cruise" (wersja USA)

 

W oryginale i całości: CRUISE CONTROL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że mam tempomat i po pierwszym zachwycie szybko przestałem używać. Generalnie na bardzo dobrej trasie nocą czasami włączam, przydaje się też podczas jazdy przez miasto nocą (ustawiam 60 i jadę bez obaw że niebiescy będą mieli się o co przyczepić) wtedy gdy sami podświadomie ciągle przyśpieszamy.

Zauważyłem kilka wad:

-Dużo wyższe zużycie paliwa niż podczas sterowania nogą: wynika to z tego że on nie trzyma przepustnicy w tej samej pozycji, ale faktycznie steruje prędkością do zadanej. Dzięki temu w wersji "nożnej" podczas długiego wjazdu pod górę prędkość trochę by spadła (utrzymywalibyśmy nogą stałe położenie przepustnicy) a podczas zjazdu by wzrosła, całość korzystnie odbija się na spalaniu, tymczasem tempomat za wszelką cenę usiłuje utrzymać prędkość pod górę, wrzucając bardzo dużo paliwa, często też zresztą bez skutku, czego nie jesteśmy w stanie odrobić podczas zjazdu.

-Druga sprawa dotyczy faktu, że jednak w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek ruchu na drodze, nogą podświadomie ujmujemy i dodajemy gazu chcąc się dostosować, tempomat "wali" w ciemno, zmuszając nas często do jego wyłączania.

Reasumując: długa, prosta, płaska droga - tempomat OK, droga przez góry z jakimkolwiek ruchem innych pojazdów - tempomat wkurza - się go wyłącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lukasiasty

Fajna rzecz,najlepiej sprawdza się na autostradzie,na zwykłej drodze raczej mało przydatny i tak jak piszesz raczej podnosi zużycie paliwa,na autostradzie nie zauważyłem większego zużycia paliwa,ostatnio to przebadałem z Legnicy do Katowic ok.300 km tempomat ustawiony na 160km/h spalił ok 8.9l/100km,super wygoda odpaczywa prawa noga :610: ,a w razie potrzeby zawsze można ją sobie wyprostować ale wtedy wesoło się robi na kompie pokładowym :610: .Ogólnie przydatne urządzonko na autostrade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy możliwe jest, żeby dioda od tej kontrolki się spaliła? Bo jak już wspominałem, tempomat jest, ale kontrolki nie ma, a wiem, że powinna być. :609:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ostatnio to przebadałem z Legnicy do Katowic ok.300 km tempomat ustawiony na 160km/h spalił ok 8.9l/100km.

 

Qrcze, u mnie przy 160 z tempomatem pali chyba ze 12l, a widzę że motor ten sam... Jak to osiągnełeś? Specjalne paliwo? 9l to mam przy 130... Ale leje najtańsze Nestle 95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lukasiasty

cooler,paliwko 98,oponki wtedy były 195/65R15,2 osoby,pusty i nie było cały czas 160 bo sie nie dało ale tak 75% z tej trasy to jechałem na tempomacie ustawionym na 160km/h, teraz widze,że na 205/55R16 pali tak z pół litra więcej :605:

ps. nie świeci mi sie żadna kontrolka od tempomatu,czy powinna?czy w moim modelu jej nie ma a dopiero w 3BG jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w 3BG jest fajna lampka informująca o włączonym tempomacie. Ale nie masz czego żałować, jeżeli tempomat działa to wiesz o tym i już - ja na przykład jeźdzę z włączonym (w pozycji ON) tempomatem (lampka się świeci), ale używam go tylko wtedy gdy chcę pociągnąć ze stałą prędkością, oczywiście hamulec i sprzęgło wyłączają więc tempomat nie obchodzi mnie do następnego użycia. Więc w gruncie rzeczy lampka mi na wała bo i tak mam cały czas włączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam tempomat a zadnej lampki nie widze. Tyle tylko ze tego tempomatu nawet nie testowalem bo myslalem ze jest zepsuty, bo caly czas byl na pozycji ON. Przejrzalem wszystkie instrukcje i jak byk stalo ze trzeba na ON a potem SET a tu nic. Juz bylem zly ale teraz skumalem ze ciec przede mna nie robil nigdy tempomatu na OFF tylko wylaczal go np hamulcem :kwasny: I jak byl tak ciagle na ON to robilem delikatnie na OFF i w druga strone a przelacznik ciagle wracal na ON, wiec mocniej go potraktowalem i wskoczyl na OFF. Wieczorem jade go w koncu wyprobowac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcino

Witam ja mam 3B z 2000 roku i mam tempomat, z ktorego i tak nie korzystam :rotfl:

 

 

a u mnie nie ma tempomatu :( czasami by się przydał, zwłaszcza na dłuuuuugich trasach, czy da się go zamontować do 3B ? i czy to się będzie opłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kisila

Hej,

 

Ja mam 2002 - mam tempomat i korzystam z niego wbrew pozorom całkiem często - podobnie jak koledzy mam go na stale wlaczony - lampka zielona się świeci - choć w praktyce lampka ta niewiele sie przydaje i nocą chyba tylko drażni wzrok innym kolorem niz reszta ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności