Skocz do zawartości
pppawelek

Darowizna, czy umowa sprzedaży???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Kolega dostał od siostry reno clio 1,2 z 01' i teraz nie wie co będzie dla niego bardziej korzystniejsze-fikcyjna umowa sprzedaży czy darowizna? (bo chyba od tego i od tego płaci się podatek?)<--to jest jedna rzecz, a druga to tak ze jak sie z tym już upora to czy będzie miał jakieś zniżki na OC jakby zarejestrował samochód na współwłasność z ojcem(kolega skończy 19 lat we wrześniu)??

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do darowizny, to ja staremu B4-kę "darowałem" :D Jak będzie kwota do 9600 złotych to do tej sumy jest się zwolnionym z opłaty od darowizny. Nie wiem po ile teraz "renówki" chodzą. no i druga rzecz, to czy kwota wolna od podatku się nie zmieniła.

A co do rejestracji auta jako wspólwłaściciel, to owszem - będzie mieć zniżki, ale jego ojciec chyba w pierwszym roku bedzie miał zwyzkę ubezpieczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro to chodzi takie Clio od 8-14tys... Nie wiem ile w katalogu w urzędzie będzie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek, nie do końca - kwota darowizny wolnej od podatku zależy od progu podatkowego pod jaki podpada obdarowywany

 

Ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Art. 9.

1.) Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej

osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości

przekraczającej:

1) 9 637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 7 276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 4 902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te grupy od czego zależą :?: Od stopnia pokrewieństwa czy osiaganych dochodów :?:

ps: NICE avatar :hyhy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od osiąganych dochodów :)

 

ps: a dzięki - wczoraj mnie tknęło na zmianę :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
od osiąganych dochodów :)

 

Czyli im niższe dochody - tym wyzszy próg. To by sie zgadzało, bo mój "stary" jest na emeryturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mój kolega nic nie zarabia to będzie zwolniony od podatku jeżeli to Clio będzie warte ok 9tys?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieee - wyższe dochody - wyższy próg ;)

 

1 próg - do 44 490,00zł

2 próg - od 44 490,00zł do 85 528,00zł

3 próg - powyżej 85 528,00zł

 

pppawelek - dokladnie, bedzie zwolniony ;) a podatek to chyba 2% wartości więc od tych 9tys. zł to 180,00zł (nie wiem czy to jest 2%, ale napewno pomiędzy 1,9% - 2,5%)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli ten samochód będzie więcej wart? I kto ma ocenić ile takie Clio jest warte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Urzędzie skarbowym mają swoje cenniki więc musisz podejsc i zapytać odpowiednio wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podatek od rzeczy droższej niż kwota wolna od podatku przy darowiźnie płaci się od różnicy (nadwyżki) między wartością przedmiotu a kwotą wolną od podatku. Czyli jeśli kolega jest w I progu zapłaci podatek od różnicy ceny auta i kwoty 9637,00zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2% od różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mi się wydaje - głowy nie dam :D

 

z tego co kiedyś się dowiadywałem dokładnie tak to wygląda :) nie jestem tylko jak mówiłem pewien tych 2% - stawiam na min 1,9% max. 2,5% - google coś miliczy w tym temacie.

 

edit

sprawdziłem - to jest na pewno 2%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dzięki Wam za pomoc:) Nie ma to jak forum passata:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukajcie na stronie podatki.pl bo coś mi się obiło o uszy, że od darowizny w rodzinie nie płaci się podatku. To chyba weszło jakoś niezbyt dawno. Gdzieś czytałem, że nawet można firmę darować i nie płacić podatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od darowizny w rodzinie nie płaci się podatku.

 

Wypełniasz tylko druk SD-Z1, dołączasz umowę darowizny i zanosisz na dziennik podawczy do twojego US'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh.... przeoczyłem to :) tak to jest jak się chce na szybko pomóc ;)

oczywiście, że w rodzinie nie płaci się podatku od darowizny... od każdej wartości podatku nie ma, jeśli zgłosi się darowiznę w odpowiednim terminie - tak mi się coś kojarzy, więc lepiej szybko to zrobić i nie przeoczyć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biernik

Jesteście tego pewni że nie płaci się podatku w rodzinie, bo jeszcze rok temu była właśnie ta kwota 9 tysięcy i można było ją raz rocznie otrzymywać.

A ciekawi mnie czy faktycznie się zmieniło, bo w takim wypadku można by podarować dom za darmoche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wlaśnie dokładnie tak jest - można darować co się chce za darmochę ;) "rodzina nie płaci" :D

 

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/darowizna;w;rodzinie,234,0,289002.html

 

tylko jak pisałem - trzeba to zgłosić w ciągu określonego czasu (miesiąca) inaczej normalnie trzeba będzie zapłacić podatek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności