Skocz do zawartości
Gość Tygrys55

Różnice we wskazaniu zużycia paliwa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tygrys55

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć skąd się bierze różnica we wskazaniu zużycia paliwa wg komutera i wg wyliczen własnych (ilość zatankowanego paliwa do przejechanych km razy 100)? różnica to około 0,5 litra na 100 km. Tabelka poniżej.

 

DATA Z. faktyczne; Z. Komp.

2007-10-25; 6,15; 5,6

2007-11-09; 5,89; 5,4

2007-11-23; 5,93 ;5,4

2007-12-08; 5,58; 5,1

2007-12-27; 5,58; 5,1

2008-01-17; 5,68; 5,2

2008-02-01; 5,52; 5,1

Śre. końcowa 5,76 5,3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo komp ci pokazuje szacunkowe spalanie a nie faktyczne. No a jeśli chcesz mieć bardziej zbliżone do siebie wskazania (wyniki) to upchnij deko więcej paliwa przy tankowaniu i wartosci ci się prawie pokryja :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta - komputer tylko szacuje. Z tego co mi wiadomo bierze pod uwage glownie czasy wtrysku, jednak np. nie zawsze rownomierne cisnienie powoduje przeklamania - tak mi sie wydaje.

 

Jednak to co wiem na pewno to zwyczajny blad numeryczny. Kazdy komputer potrafi przechowywac wartosci tylko o skonczonej dokladnosci. Do rzeczy, minimalna niedokladnosc pomiaru jednego wtrysku moze byc nie do zauwazenia/zmierzenia. Przemnóż taki blad teraz setki tysiecy razy i jest problem. Dochodzi do tego uposledzona arytmetyka komputera.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ci dopiero ciekawostka.... u mnie, równiez w 131 konnym, jest dokładnie na odwrót. W ostatnich sześciu tankowaniach, wskazania na komputerze pokladowym były zawsze wyższe, od tych liczonych na stacji.... A przez ciekawostkę rozumiem fakt, iż zdaję sobie sprawe, że komputer pokładowy pokazuje szacunkowe zuzycie, ale dlaczego w takim razie u jednego wszystkie są większe a u drugiego wszystkie mniejsze????

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego - ile jeszcze upchniesz paliwa po zablokowaniu się pistoletu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja zawsze leję pod korek... czyli po odbicu jeszcze dolewam, aż prawie wypływa ;). Ale idąc tym tropem, to własnie wskazanie kompa powinno byc wtedy nizsze, gdyż ma nadprogramowo litr czy dwa w przewodzie i autoamtycznie robi wiecej kilometrów.... chyba dobrze główkuję???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jest anomalia i jest całkowicie odwrotnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to ująłeś... faktycznie to anomalia.

 

Tygrys55, a Ty jak lejesz? Tzn . nalewasz do zbiornika... ;) Po spalaniu widzę, że jeździsz głównie w trasach, ja natomiast głównie stoje w korkach.... :( To również może ma wpływ...

 

Ja następnym razem naleje do pierwszego odbicia i sprawdzę jak wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Tygrys55
Dobrze to ująłeś... faktycznie to anomalia.

 

Tygrys55, a Ty jak lejesz? Tzn . nalewasz do zbiornika... ;) Po spalaniu widzę, że jeździsz głównie w trasach, ja natomiast głównie stoje w korkach.... :( To również może ma wpływ...

 

Ja następnym razem naleje do pierwszego odbicia i sprawdzę jak wyjdzie.

 

W zasadzie leje do pierwszego lub drugiego wybicia. A jeśli chodzi o trasy to można powiedziec że jest przejazd przez kilka miejscoosci. Około 35 km w jedna strone. W korkach raczej nie stoje. Kilka skrzyżowań ze światłami. Ale globalnie średnia prędkość wg kompa wynosi około 45 km/h. Czy to można nazwac trasą?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, patrzac na moje spalanie, to pewnie mozna. Ja spalanie takie jak twoje uzyskuje tylko w trasie... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo komp ci pokazuje szacunkowe spalanie a nie faktyczne. No a jeśli chcesz mieć bardziej zbliżone do siebie wskazania (wyniki) to upchnij deko więcej paliwa przy tankowaniu i wartosci ci się prawie pokryja :D

Danek, wyjaśnij mi skąd taki wniosek, bo próbuję sobie to jakoś wytłumaczyć i ni chu.a - nie wiem skąd to wziąłeś.

Załóżmy, że auto spala średnio 5 l/100, a komp oszukuje o 0,5 l i pokazuje średnie spalanie 4,5 l.

Wlewam do baku 50 l i robię na tym 1000 km. Wlewam 10 l więcej czyli 60 l i przejeżdżam 1200 km, średnia się nie zmienia - to oczywiste.

No i tu ponawiam pytanie - z jakiej racji wlanie większej ilości paliwa do baku ma zbliżyć średnie spalanie wg kompa do rzeczywistego:confused:

 

Poza tym, mój komp pokazuje o ~0,4 l mniejsze spalanie niż rzeczywiste, tak jak u Tygrysa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej wyregulować wskazania kompa climatroniciem?? u mnie pokazauje idealnie, 3 razy pomylił sie o 0,1l/100km i raz o 0,2l/100km, a tak zawsze tak samo(pierwszy mój samochód który mi pokazuje tak dokładnie, C-Max potrafił oszukać nawet o 1,2l/100km ale na moja korzyść:) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży - sam nie za bardzo kumam - czemu, ale zauważyłem i sprawdziłem. Gdy wleje do baku więcej (czyli upchnę okresloną ilość paliwa - tak około 6-8 litrów) to wskazania z MFA pokrywają mi sie z faktycznym spalaniem. W sumie to można wytłumaczyc w ten sposób, ze nie za każdym razem identyczna ilośc paliwa wleci, bo jak wiadomo każdy dystrybutor inaczej podaje paliwo. Nawet jak na tej samej stacji się tankuje, to nie za każdym razem uda się podobna operacja.

A w sumie to juz się pogubiłem w tym wszystkim :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nie lepiej wyregulować wskazania kompa climatroniciem??

A jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość john-mh

tez jestem bardzo ciekawy, jak to mozna wyregulowac climatroniciem. Prosze o wskazowki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mc09

Witam!

 

Otóż sprawa dotyczy wskazań komputera dotyczących spalania. Wg wskazań kompa śrdnie spalanie 8,8. Wg. tankowania 7,3. Średnia z 400 km (ok. 200 km - miasto, ok. 200 km trasa). Mój pasat ma automatyczną skrzynię biegów tiptronic. Zresztą wszystkie dotychczasowe paski, a ten jest już trzeci były w automatach. Wiadomo, że automat pali średni o 1,5 - 2 l więcej od manuala. Tanku je na Shelu tem lepszy ON. Czy jest możliwe aby taka była różnica pomiędzy wskazaniami kompa, a faktycznym zużyciem. Czy podłączyć się do VAGa - może coś wykaże. Czy można jakoś za pomoca VAGa zmienić ustawienia kompa dotyczące wskazań zużycia paliwa. Chciałbym aby w aucie wskazania z kompa pokrywały się z rzeczywistością. Może ktoświe coś na ten temat? Może ktośmiał ten sam problem?.

Mók Pssat 1,9 TDI AVF 130 KM tiptronic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mc09

Witam!

 

Dzisiaj gadałem ze znajomym elektronikiem który pracuje w serwisie Skody i powiedział mi że VAGiem można skompensować te różnice pomiędzy wskazniem kompa a faktycznym zużyciem. Jutro do niego podjadę to dam Wam znać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak, wiadomo cos od tego znajomego ?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mc09

No i u mnie nie można skompensować różnicy wskazań. Choć ten elektronik twierdzi że już to robił w innych autach. U mnie nie otwiera EGR i stąd zwiększone zużycie wg. kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

Wiadomo, że automat pali średni o 1,5 - 2 l więcej od manuala.

 

A skad to wiadomo bardzo mnie to ciekawi ??

Podziel sie wiedza prosze.

Bo jak jezdze Oplem Signum 3.0CDTI automat to pali 8.5-8.8L

Czyli wedlug ciebie w manualu palil by 7L ?? No zaskakujaco oszczedny by byl silnik.

A jak bym klime wylaczy to ile mniej spali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności