Skocz do zawartości
peresada

łożysko piasty

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

wygląda na to że mam do wymiany łożysko w kole przednim. objawy to dziwne huczenie koła przy prędkości powyżej 80km/h nasilające się przy skręcaniu kół. czy wymiana łożyska nie jest na tyle skomplikowana że można jej dokonać samemu czy powinienem raczej zostawić to mechanikowi? jak długo można ewentualnie jeździć na takim uszkodzonym łożysku? huczenie pojawiło się wczoraj.

dziękuję i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skomplikowane to nie jest , tylko potrzebna jest prasa by wcisnąć nowe. Można jeszcze nabić nowe starym łożyskiem ale ja takiego sposobu nie polecam.Ja osobiście wolę zawieść do mechanika koszt wymiany to ok 30-50 zł bo jest tam parę śrubek z którymi trzeba sie siłować.

Pozdrawiam Miłosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też się chciałem sam zabierać za to, ale bez prasy sporo czasu zabiera(robiłem to kiedyś w escorcie). w norauto zapłaciłem za wymianę dwóch łożysk OPTIMAL ok.340zł. jak masz kasę lepiej wymień na SKF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wincent

Nie polecam wymiany łożyska jeżeli tego wcześniej nie robiłeś i jeżeli nie masz prasy żeby stare wycisnąć a nowe wcisnąć. Zdarza się problem z wybiciem śrub łączących wachacze z piastą koła, trzeba uważać na czujnik ABS-u żeby nie zniszczyć itp. W tym przypadku lepiej dać zarobić serwisowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się uprzesz na samodzielną wymianę i masz odrobinę umiejętności tech.

ponadto duże imadło lub coś podobnego, duży młotek , tuleje do wybicia starego łożyska o średnicy zew. 78-80 mm o grubości ścianki do 6-7mm , ściągacz sworzni wachaczy , jakiś środek WD-40 lub podobny, klucze 13 , 16 , 18 ,imbus 7mm,17mm,lub oczkowa faja 27 do odkręcenia przegubu od krtórego rozpocznij wymiane przy zamontowanym kole zdemontuj zacisk chmulca nasadka 17mm , imbus 7mm śrruby te są na kleju więc narzędzia muszą być dobrej jakośći ,zacisk cham . podwieś żeby nie uszkodzić giętkiego przewodu chmulcowego, następnie wymontuj sworznie wachaczy / nie wal młotem tylko użyj ściągacza / przy napięciu ściągacza lub oparciu na dolnej śrubie możesz popukać młotkiem z boku piaty /. Jak się uporasz ze sworzniami zdemontuj czujnik ABS wyjmij z nadkola gumowy uszczelniacz kabla czuj. ABS rozłącz złączkę wyjmij czujnik z piasty

delikatnie pokręcając w prawo i lewo .jak masz już piastę na zewnątrz , wybij stare łożysko tuleją jak wyżej / ja do tego używam zabieraka lub przegubu napędowego od malucha /, uważając by nie zniszczyć piasty .Jak ci się uda najlepiej wcisnąć nowe na prasie , jeśli zdecydujesz się na wbijanie to precyzja musi być na pierwszym planie , czyli prosto i tylko i wyłącznie po zewnętrznej bieżni ,jak walniesz obok to może być po łożysku , które musi być wciśnięte do samego końca . WAŻNE łożysko ma dwie średnice wewnętrzne zwróć uwagę zebyś je poprawnie osadził w piaście / szerszą do środka . Do poskładania należy założyć nowe śruby samokontrujące , wszystko dwa razy posprawdzaj bo to jest zawieszenie , przy okazji sprawdż wachacze , gumową oslonę przegubu .

Powodzenia !!

NIE polecam łożysk Optimal , POLECAM SKF lub FAG 800 941 C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, dzięki za odpowiedzi. chyba jednak udam się do warsztatu.

pozdrawiam b. serdecznie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale opis wymiany super :hurra:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis naprawdę b.dobry. Proponuję do warsztatu i punkcik pomógł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności