Skocz do zawartości
Marcin_zgr

Problem ze skrzynią biegów - brak "luzu" w 1.8T

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niestety tak ładna i słoneczna niedziela zakończyła mi się powrotem na lince holowniczej L

Tak jak w temacie poleciało coś z układem przeniesienia napędu lub skrzynia biegów. Od jakiś 2 tygodni z okolic skrzyni biegów słyszałem jakieś dziwne chrobotanie, buczenie. Dźwięki te były na tyle ciche by je usłyszeć w czasie jazdy było trzeba przyłożyć ucho w okolice drążka zmiany biegów. Po wciśnięciu sprzęgła lub zrzuceniu na lub dźwięki ustawały. Dźwięki najlepiej było słychać gdy jechałem trochę szybciej na 3 biegu i puszczałem pedał gazu Pierwsze co przyszło na myśl to łożysko oporowe – tylko kompletne sprzęgło z dociskiem i łożyskiem Sachsa wymieniane było dokładnie rok temu i zrobiłem od tamtej pory około 10 tys km.

Dziś jadąc objaw było słychać ciut głośniej, po zaparkowaniu pod sklepem cofałem tyłem z maksymalnie skręconymi kołami i coś nagle pukło, stukło. Pojechałem do przodu ok. 100 metrów i musiałem się zatrzymać gdyż coś obcierało a biegi dziwnie zaczęły się zachowywać.

Finał jest taki: Brak jest luzu- po wrzuceniu luzu auto ciągnie do przodu i słychać jakieś obcieranie. Nie chce wejść 1 bieg- po paru próbach wchodzi, z wstecznym jest tak samo.

Wracając na lince musiałem mieć cały czas wciśnięte sprzęgło.

Pomóżcie co to mogło się stać, sprzęgło praktycznie nowe, czyżby skrzynia padło ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na początek jednak sprawdź przeguby. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.Nie daj sie zmylic ze lozysko oporowe bylo nowe.U mnie lozysko z kompletu sachsa nawet roku nie wytrzymalo.Bylo chrobotanie na puszczonym sprzegle,przy wcisnietym cisza.Sprawe rozwiazalo nowe lozysko z serwisu.A tu masz filmik jak to wygladalo u mnie przed wymiana:

 

Teraz cisza i spokoj !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Przeguby raczej są ok.

Mnie najbardziej dziwi fakt tego że na luzie jedzie do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przegubow to nie jest ich wina jak wysiada przegub auto staje i nie jedzie ale wczesniej od 1/2 roku daje o tym znac. Moim zdaniem uwalone wybieraki skrzyni biegow. Po prostu ktorys zblokowal sie w skrzyni. Bez rozbiorki skrzyni sie nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko czy jest gra wara świeczki rozbierać skrzynię, bo sądzę że te wybieraki też dobrze kosztują. A używana skrzynia w granicach 600 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sa wcale takie drogie. Jak chcesz autem pojezdzic to lepiej zrob skrzynie bo kupisz zajezdzona uzywke zygajacą olejem na przechodniów i wydajaca dzwieki krajzegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyjąłem skrzynie, na oko docisk wygląda ok, tarcza też ok, łożysko posiada mały luz (ale nowe też chyba taki posiada) na łożysku powstało już wyżłobienie od słoneczka docisku.

 

Olej w skrzyni jest.

 

Po wrzuceniu biegów na wyjętej skrzyni i próbą kręcenia wałkiem - walek wogóle nie drgnie, na luzie wałkiem normalnie się kręci ale również kręcą się przeguby.

 

Jakieś sugestie co jeszcze mogę sprawdzić ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na luzie walki tez sie beda krecic. Jednak nie moga sie krecic kiedy przytrzymasz je ręka. Nawet jak wyjmiesz przegub i zostawisz go luzem, wlaczysz silnik z wlaczonym sprzeglem a pozniej puscisz na luzie to bedzie sie krecić.

 

Musisz rozebrac skrzynie, moja szklana kula wymaga aktualizacji do tego typu rzeczy :bleble

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem teraz jeszcze raz:

 

- kręce wałkiem na luzie to kręcą się przeguby,

- kręce wałkiem na luzie przytrzymuje jeden przegub to drugi się kręci i na odwrót - czyli mechanizm różnicowy działa ( chyba dobrze to nazywam )

- kręce walkiem na luzie przytrzymuje 2 przeguby - jest opór przegub chce sie obrócić

 

Rozebrałem górną pokrywę skrzyni - nie widać w niej uszkodzonych trybów, pęknięć itd. Nie ma dużej ilości opiłków czy ułamanych części.

 

A może winą jest zapowietrzone sprzęgło bądz uszkodzony wysprzęglik.

Przy okazji ściągnietej skrzyni biegów jak sprawdzić dwumasę- próbowałem nią ruszać nie ma wyczuwalnych luzów.

 

W zalączniku wrzuciłem kilka fotek rozebranej góry skrzyni.

DSCF0113.jpg

DSCF0114.jpg

DSCF0115.jpg

DSCF0117.jpg

Edytowane przez Marcin_zgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam nowy olej, plus nowe łożysko igiełkowe wałka skrzyni biegów może to coś pomoże.

Edytowane przez Marcin_zgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 tygodniach założyłem skrzynie do auta, auto wyjechało bez problemu z garażu, przejechałem sie 300 metrów. Chcąc zawrócić skręciłem koła do oporu i znów coś pukło stukło i auto nie jedzie. Auto znów ciagnie na luzie:(

 

Tak jak pisałem góra skrzyni po rozebraniu wygląda ok, może padł mechanizm różnicowy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara skrzynia wywalona, kupiona używka i włożona do auta. Jeździ śmiga bez problemu jest cicha itd. stara wg mnie była głośniejsza podczas przerzucania z 1 biegu na 2.

Ale teraz zastanawia mnie jeden dźwięk dochodzący z okolic skrzyni biegów. Gdy mamy puszczone sprzęgło nic nie słychać, wciskamy sprzęgło do połowy nic nie slychać, gdy dociśniemy sprzęgło do samego końca słychać delikatne grzechotanie czyżby łożysko oporowe ??? czy może z tą skrzynia coś jest nie tak - niby jest na nią gwarancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności