Skocz do zawartości
Lukas82

Zamiana przełącznika sterowania lusterkami z "talerzyka" na "gałkę"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

No i jestem o wymianie przełącznika lusterek z "talerzyka" na "gałkę". Wymieniałam przy okazji zmiany całego oświetlenia wnętrza z koloru zielonego na kolor czerwony. Temat utworzyłem z myślą o osobach, które być może interesują się podobną operacją - oprócz własnych doświadczeń, zebrałem w jedno miejsce info z różnych tematów poświęconych temuż przełącznikowi. Opis jest bardzo prosty, bez udziwnień - po prostu postępować wg. tego co napisałem - bez pytań "dlaczego akurat tak" :P

 

Do tej podmianki wymiany potrzebne są:

 

- nowa klamka - switch z "gałką" ma inne mocowanie w klamce - koszt około 30PLN za oryginalną, urzywaną:

http://img841.imageshack.us/i/klamka.jpg/

 

- przełącznik z "gałką" - nowy, zamiennik - koszt około 35PLN (ceny używek w podobnym przedziale). Mój akurat ma 10 pinów, gdyż ma możliwość podpięcia składanych elektrycznie luster - bez tej opcji przełącznik używa 8 pinów (sterowanie+podgrzewanie)

 

- 10cio pinowa kostka do przełącznika z "gałką" - i tu pojawia się problem, gdyż bardzo ciężko jest znaleźć nowy zamiennik tej kostki, lub też kostkę używaną. Poświęciłem trochę kasy i zakupiłem oryginalną w serwisie VW - koszt - 33PLN ... :/

 

- podstawowy zestaw narzędzi precyzyjnych - do montażu samej kostki - mały śrubokręt, szczypce, nożyk, obcążki. Do tego lutownica + pasta lutownicza/kalafonia + cyna.

 

Zabieramy się do roboty. Na początek demontujemy tapicerkę drzwi od strony kierowcy - w TYM temacie Carrey przedstawił jak to zrobić. Odpinamy linkę od klamki, przewód od diody oraz 8 pinową kostkę od sterowania lusterkami. Klamka do tapicerki przytwierdzona jest jednym wkrętem - krzyżyk, oraz 4ma zatrzaskami. Po uporaniu się z nimi wyciągamy klamkę tak jakby do wewnątrz pojazdu :) W jej miejsce idzie nasza nowa klameczka w wstawioną już "gałką".

Następnie zabieramy się kostkę. W klamce z "talerzykiem" kostka jest 8 pinowa, z czego tylko 4 piny są używane (jeżeli nie mamy automatycznie składanych luster) - każdy pin jest oznaczony numerem - przewody podpięte są pod piny o numerach 2, 4, 6, 8. 20110428385.jpg

 

http://img810.imageshack.us/i/20110428385.jpg/

 

Teraz postępujemy tak, by ja najbardziej uprościć sobie życie :) oznaczamy każdy z czterech przewodów z którym pinem się łączy.

 

Przewód: Pin:

 

Brązowy - 8

Biało-niebieski - 6

Zielono-niebieski - 4

Szaro-niebieski - 2

 

Następnie ucinamy naszą "starą" kostkę. W jej miejsce idzie nowa - z 10 pinami (niestety zapomniałem zrobić fotkę ...). Nowa kostka również ułatwia nam sprawę, gdyż posiada oznaczone numerami piny :) A więc łączymy tak:

 

1. przewód brązowy w 4pinowej kostce (stary pin8) łączymy w 10pinowej kostce z pinem nr. 8

2. przewód biało-niebieski 4pinowej kostce (stary pin6) łączymy w 10pinowej kostce z pinem nr. 6

3. przewód zielono-niebieski 4pinowej kostce (stary pin4) łączymy w 10pinowej kostce z pinem nr. 10

4. przewód szaro-niebieski 4pinowej kostce (stary pin2) łączymy w 10pinowej kostce z pinem nr. 5

 

Lutujemy, sprawdzamy, skręcamy wszystko do kupy..

 

Niektórzy pewnie zapytają - po co zmieniać na "gałkę" - przecież tak łatwo się psuje, poza tym "talerzyk" ładniejszy - po prostu, kwestia gustu. Inna sprawa, że po wymianie diód w "talerzyku" na czerwone, przycisk przybiera w nocy delikatnie pomarańczową barwę ze względu na nierozbieralny zielony plastik. Nie znalazłem niestety "talerzyka" z oryginalnym czerwonym podświetleniem, choć słyszałem, że Bora/Golfy takie posiadały. Da się oczywiście podłączyć także podgrzewanie lusterek pod gałkę (talerzyki mają to pod przyciskiem ogrzewania szyby), ale nie miałem na razie ani czasu ani chęci na zabawę w to - co nie znaczy że sobie to odpuściłem ...

 

Pozdrowienia i powodzenia.

Edytowane przez Lukas82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś by szukał talerzyka podświetlanego na czerwono, to na 100 % z Golfa IV jest czerwony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Talerzyk.jpg

A wystarczyło napisać, że kolory przewodów z talerzyka odpowiadają kolorom przewodów z dżojstika :)

brązowy z brązowym

niebiesko-biały z niebiesko-białym

itd...

:)

Jutro zaczynam zabawę :D a zamiast podgrzewania lusterek będzie składanie lusterek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twój paszczak nie ma opcji podgrzewania lusterek z talerzyka czy jak zmieniasz na dżojstika tylko razem z tylną szybą a podłączenie składanych lusterek też dobry sposób jak skończysz dodaj foto. powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Golf 4 miał taki talerzyk z czerwonym podswietleniem ale niestety nigdy takiego nie mogłem znaleźć na allegro. A często szukałem... Przeróbka ok!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Golf 4 miał taki talerzyk z czerwonym podswietleniem ale niestety nigdy takiego nie mogłem znaleźć na allegro. A często szukałem... Przeróbka ok!

Ja teraz mam talerzyk z czerwonym podświetleniem, pozbyłbym się go razem z klamką, ale w klameczce jest otwór fi 8 pod jej podświetlenie :)

twój paszczak nie ma opcji podgrzewania lusterek z talerzyka czy jak zmieniasz na dżojstika tylko razem z tylną szybą a podłączenie składanych lusterek też dobry sposób jak skończysz dodaj foto. powodzenia

Zgadza się, podgrzewanie lusterek jest z tylną szybą, dziś zainstalowałem dżoja, w miejscu opcji podgrzewania lusterek jest ich składanie :) z tego wszystkiego w drodze powrotnej co chwilę się bawiłem tą opcją ;D w fabrycznym dżoju obsługującym składanie lusterek sterowanie odbywa się za pośrednictwem podania odpowiedniej rezystancji, zrezygnowałem z tego. Podgrzewanie zaś powoduje zmostkowanie dwóch pinów (7 i 9 lub 2 i 4 - teraz nie pamiętam, w każdym bądź razie dwa czarne jeden z zielonym, drugi z niebieskim paskiem)

 

---------- Dodano o 23:03 ---------- Poprzednia wiadomość o 22:55 ----------

 

skończysz dodaj foto

Foto... powiedz czego chcesz dokładnie :D

kostki nie ucinałem, zostawiłem sobie w razie "W", dostałem wtyczkę do dżoja ze szrotu (uciąłem sobie i nawet nie chcieli kasy :D ) przewody zarobiłem lutownicą i wcisnąłem do kostki talerzyka :) nie lubię niszczyć fabrycznej instalacji więc staram się robić tego jak najmniej...

Edytowane przez tomipe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności