Skocz do zawartości
Gość expat

LPG a parking podziemny.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość expat

Jak już pisałem przymierzam się do założenia LPG w samochodzie. Obecnie trzymam auto na parkingu podziemnym. Z tego co się orientuje to są pewne przepisy, które interpretowane w pewien sposób zabraniają trzymania aut z LPG w pomieszczeniach poniżej gruntu. Czy możecie opisać swoje doświadczenia w tej materii? Co z parkingami w marketach? Ktoś trzyma auto z LPG w garażu pod blokiem? :niepewny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby gdzieś na ścianie wisiała tabliczka zabraniająca wjazdu...

 

LPG jest cięższy od powietrza, dlatego w przypadku nieszczelności może zbierać się na dnie takiego nieprzewiewnego pomieszczenia by w konsekwencji doprowadzić do... właśnie... LPG nie bardzo chce wybuchnąć ;)

 

myślę jednak, że to "gdybanie" związane było bardziej z fobiami ludzi, kiedy to przed kilkoma laty parę budynków wyleciało w powietrze, a media rozdmuchały to do skali żałoby narodowej. Ludzie na hasło GAZ marszczyli brwi i stąd te "pogłoski".

 

Jak znajdziesz wspomniane przepisy, to wklej. Ja kiedyś szukałem i nie znalazłem NIC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem (słyszałem) na żadny prywatny parking (strzeżony) nie zostanie wpuszczony żaden samochód z gazem. Po prostu jeżeli ktoś zauważy instalacje gazową to wywali gościa razem z samochodem. Jeszcze słyszałem, że w tunelach i w podziemiach też jest zabronione przebywanie samochodu z gazem. Po prostu ludzie boją się ewentualnego wycieku gazu. A jak wiadomo trudniej jest zauważyć wyciekający gaz niż benzynę i byle iskierka może (teoretycznie) doprowadzić do wybuchu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ktoś trzyma auto z LPG w garażu pod blokiem?
owszem trzymałem, ale nie wiem czy legalnie.
jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby gdzieś na ścianie wisiała tabliczka zabraniająca wjazdu...
Jest hotel lub nawet trzy w jednym w Al. Jerozolimskich tuż za Pl. Zawiszy do których wjazd na parking podziemny jest od Nowogrodzkiej i tam wisi taki zakaz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzymamm auto w garazu podziemnym w budynku mieszkalnym i faktycznie widnieje taka tabliczka z zakazem ... ale na szczescie wlew gazu mam dobrze ukryty i przy wjezdzaniu i wyjezdzaniu nikt tego jeszcze nie zauwazyl. tez sie czasami zastanawiam co by bylo gdyby ... ktos na mnie nakablowal :wstyd:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość expat
Jak znajdziesz wspomniane przepisy, to wklej. Ja kiedyś szukałem i nie znalazłem NIC.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 6 września 1999 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.

(Dz. U. z dnia 17 września 1999 r.)

§ 12. ust.4 Zabrania się magazynowania butli z gazem płynnym w:

1) pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu

2) pomieszczeniach, w których znajdują się studzienki, otwory kanalizacyjne lub inne nie wentylowane zagłębienia,

3) pomieszczeniach do przechowywania produktów żywnościowych,

4) składach materiałów wybuchowych, łatwo palnych lub żrących,

5) kotłowniach, hydroforniach i węzłach cieplnych,

6) garażach i pomieszczeniach, w których znajdują się pojazdy silnikowe.

 

Teraz pytanie. Czy posiadanie butli z gazem w bagażniku podchodzi pod magazynowanie czy nie?

 

EDIT:

Jeszcze to:

 

Dziennik Ustaw 75, z roku 2002, poz. 690, art. 157, ustęp 8

" Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziennik Ustaw 75, z roku 2002, poz. 690, art. 157, ustęp 8

" Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi."

upsss :dobani:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Prex

Jak narazie, to zauwazylem znaki zabraniajace wjazdu samochodow z LPG, na parkingi podziemne w dwoch supermarketach na terenie slaska, ale i tak na nie wjezdzalem :P i wszystko bylo ok (czyt. nikt mnie nie wywalil).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość expat
Jak narazie, to zauwazylem znaki zabraniajace wjazdu samochodow z LPG, na parkingi podziemne w dwoch supermarketach na terenie slaska, ale i tak na nie wjezdzalem :P i wszystko bylo ok (czyt. nikt mnie nie wywalil).

 

Wiesz, tu nie chodzi o to czy cię ktoś wpuścił czy nie, tu bardziej chodzi o to, że jeśli na skutek wycieku w twoim aucie (tak stwierdzi biegły) doszło do eksplozji i zniszczenia kilkunastu samochodów a nie daj Boże naruszeniu konstrukcji budynku to OC może nie wystarczyć do pokrycia szkód. Możesz być również pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

 

Z tego co czytałem trochę wczoraj to straż pożarna w większości wypadków nie ma zastrzeżeń co do parkowania aut w garażach podziemnych. :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:wstyd:

 

zapamiętać -> nie parkować pod ziemią ;)

 

o swoją instalację się nie martwię, bo od jakiegoś czasu susza w butli, ale... przepis to przepis. Jak jest, to trzeba się stosować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w belgi wszedzie jest zakaz wjazdu w podziemne parkingi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja pracuję w W-wie i niestety wszystkie nowe biurowce (na Ursynowie przynajmniej) mają zakazy wjazdu dla pojazdów z LPG. Szok! Ale mają do tego prawo i nie chodzi tutaj o strzelanie z ucha na kogoś.

p.s. - jak mieszkałem w Irol - ni to na własne oczy widziałem pożar w garażu podziemnym i na pewno nie LPG. Widok mało ciekawy i ludzi ganiających po trawniku w samych gaciach - średnio przyjemny widok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest to parking prywatny to czy wjezdzac czy nie, zalezy od własciciela, jesli nie ma tabliczki (informacji) o zakazie wjazdu takim pojazdom to wjezdzac :)

nie ma prawnie takiego zakazu, ale właściciel ma prawo zabronic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ma prawnie takiego zakazu, ale właściciel ma prawo zabronic

 

Dziennik Ustaw 75, z roku 2002, poz. 690, art. 157, ustęp 8

" Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi."

 

hmm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności