Skocz do zawartości
Beni0

Zmiana kierownicy 3 ramiennej na MF. Stary typ.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po 1 temat dotyczy tylko i wyłącznie kierownicy 3 ramiennej starego typu, wymiana na wersję z 8 przyciskami MF.

Proszę nie zadawać pytań czy się da założyć, ew jak założyć nową i co potrzeba. Do tego jest odpowiedni wątek:

http://forum.vw-passat.pl/threads/25926-Kierownica-multifunkcyjna-a-zwykla

 

Więc zaczynamy:

 

Lista potrzebnych części:

- Moduł pod kierownicę. Najlepiej 3C0 953 549 AH. Przyszłościowy bo pasuje już do nowej 12 przyciskowej.

- Płaski śrubokręt

- Klucz M12 (gwiazdka) do odkręcenia kierownicy

- Taśma do podłączenia airbaga i MF 1K0 971 584 C w przypadku poduszki 1 nabojowej i z końcówką L do poduszki 2 nabojowej.

- Kierownica z MF.

 

Moduły obsługujące Multifunkcje to te z napisem Highline.

 

Control Module Part Number Software Level Variant LIN Version

3C0-953-549-A SW 0010 Midline - -

3C0-953-549-B SW 0010 Highline 1.3 -

3C0-953-549-E SW 0015 Highline 1.3 -

3C0-953-549-H SW 0015 Midline - -

3C0-953-549-J SW 0010 Midline - -

3C0-953-549-K SW 0015 Highline 1.3 -

3C0-953-549-L SW 0010 Midline - -

3C0-953-549-M SW 0015 Highline 1.3 -

3C0-953-549-P SW 0015 N/A - -

3C0-953-549-AB SW 0020 N/A - -

3C0-953-549-AC SW 0020 Highline 1.3 -

3C0-953-549-AD SW 0020 Midline - -

3C0-953-549-AE SW 0020 Highline 1.3 -

3C0-953-549-AF SW 0020 Highline 1.3 -

3C0-953-549-AH SW 0030 Highline 2.0 -

3C0-953-549-AJ SW 0030 Highline 2.0 -

3C0-953-549-AK SW 0025 Highline 2.0 #2

3C0-953-549-AT SW 0025 Midline - -

3C0-953-549-BA SW 0025/0030 Midline -

 

Problemy:

Wyróżniamy 2 rodzaje poduszek. 1 i 2 nabojowa. Od 2007/8 roku wszystkie już były jedno nabojowe. W przypadku problemów odsyłam do w/w tematu. Trochę poczytać i można zrobić. Ja się skupię na przekładce poduchy 1 nabojowej.

 

Zdjęcia dzięki grabotg:

Zdjęcia poduszki 1 i 2 nabojowej i zaznaczonymi miejscami mocowań.

 

poducha2.jpg

 

Oraz zdjęcie porównania wtyczek 1 i 2 nabojowej dzięki zielapiotr

pomarańczowy plastik, taśma 3C0959653 i jednostrzałowa, biały plasik, taśma 3C0959653B

 

ba9874fa0bfe7fe1m.jpg

 

Więc zaczynamy:

 

1. Sprawdzamy jaki mamy moduł pod kierownicę. Kierownicę multifunkcyjną obsługują moduły o oznaczeniu 3C0 953 549 E. U mnie całe szczęście fabrycznie siedzi moduł AH. Jeśli moduł jest do wymiany należy go wymienić.

[ Proszę kogoś kto to robił o krótką instrukcję to się tutaj wrzuci]

 

2. Zdejmujemy poduszkę.

UWAGA! Urządzenie pirotechniczne. Zalecana szczególna ostrożność.

Kierownicę przekręcamy w "pion" i od tyłu płaskim dość wąskim śrubokrętem podważamy blaszki, które trzymają poduszkę. Robimy to na podpiętym AKU! Więc ostrożnie. Następnie odpalamy zapłon i przekręcamy w drugą stronę. Po odpięciu blaszek z 2 stron poduszka nam bardzo ładnie zejdzie. Jak podpowiada kolega zielaspiotr można użyć małego lusterka, podobno bardzo pomaga za 1 razem.

20130312_055147.jpg

Zdjęcia uchwytów poduszki.

 

 

PRZED ODPIĘCIEM PODUSZKI NALEŻY ODPIĄĆ AKUMULATOR!

Można robić bez odpinania aku ale bez zapłonu, błędu nie będzie ale nie ma co ryzykować. Wole uprzedzić.

20130308_133602.jpg

 

Tak wygląda kierownica po odpięciu poduszki. Widać centralną śrubę na klucz M12.

 

3. Przekładamy kierownicę.

Odkręcamy kluczem M12 gwiazdką, ale podobno torx i imbus też da radę. Klucz można zakupić w markecie za ok 30 zł.

Po odkręceniu zakładamy nową kierownicę i dokręcamy śrubę, zwracając uwagę na znacznik nabity na kierownicy i ośce kolumny kierowniczej (dzięki pikopiko)

20130312_055116.jpg

Na tym zdjęciu widać dokładnie znacznik - strzałeczka

 

4. Podpięcie.

Podpinamy taśmę. Jest to taśma do poduszki 1 nabojowej.

 

 

Temat w trakcie rozwoju. Jak dojdzie wiązka wstawię zdjęcia i sprecyzuje opis. Bo wszytko już rozebrane, a brak wiązki.

 

Rozpowszechnianie powyższej instrukcji, jej części, zdjęć, bez mojej pisemnej zgody jest zabronione i podlega ochronie prawnej

To tak jakby Ktoś wpadł na pomysł czerpania korzyści majątkowych z mojej pracy

Modyfikacje w samochodzie na podstawie tej instrukcji wykonujecie na własną odpowiedzialność, za jakiekolwiek straty/uszkodzenia nie borę odpowiedzialności

20130308_133546.jpg

poducha 1.jpg

20130312_055123.jpg

20130312_055144.jpg

Edytowane przez Beni0
Dodano moduły dla MF i kilka zdjęć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może dane na temat roczników w których stosowano 2-nabojową poduszkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idol23 - początek produkcji. 2006 na bank w 2007 różnie. W 2007 roku potrafią być już np moduły pod kierownicą AH. Wiec loteria. Nowsze są jedno nabojowe i występowały od 2007 roku. W 2008 już chyba tylko 1 nabojowe. Ale jeśli się mylę poprawcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu macie porównanie wtyczek 2 strzałowa - pomarańczowy plastik, taśma 3C0959653 i jednostrzałowa, biały plasik, taśma 3C0959653B.

DSC_0468.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu macie porównanie wtyczek 2 strzałowa - pomarańczowy plastik, taśma 3C0959653 i jednostrzałowa, biały plasik, taśma 3C0959653B.

[ATTACH=CONFIG]98746[/ATTACH]

 

Poduszki nadal są dwustrzałowe, różnica to taka, że są jednonabojowe. Ale to pewnie przejęzyczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poduszki nadal są dwustrzałowe, różnica to taka, że są jednonabojowe. Ale to pewnie przejęzyczenie

 

W sumie chodziło mi o naboje, ilu strzałowe to właściwie nie wiem.:przestraszony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
początek produkcji. 2006 na bank w 2007 różnie. W 2007 roku potrafią być już np moduły pod kierownicą AH. Wiec loteria.

 

Piter - a chodzi o rok produkcji 2007, czy rok modelowy 2007?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat uzupełniony i wprowadzono poprawki. Sądzę, że teraz w większej części wyczerpuje informacje. Postaram się jeszcze parę rzeczy sprecyzować i wprowadzić kodowanie ale dopiero jak dostanę taśmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze info, że zaczepy od poduszki najlepiej zdejmuje się z pomocą małego lusterka. Przykładamy lusterko z tyłu kierki i widzimy dokładnie zaczepy, gdzie podważyć, mi to bardzo pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na wyczucie, za 1 razem się udało :) ale oczywiście dopisze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczyszczone i przeniesione do działu Warsztat.Blop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz może dane na temat roczników w których stosowano 2-nabojową poduszkę?

 

Poduszka dwunabojowa jest do nr. VIN 3C-7E111 000 i 3C-7P083 000

 

i analogicznie powyżej tych nr. jest jednonabojowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kiery stary typ czyli 8 przycisków moduł 3C0-953-549-E będzie pasował bez problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moduły obsługujące Multifunkcje to te z napisem Highline.

 

Control Module Part Number Software Level Variant LIN Version

3C0-953-549-E SW 0015 Highline 1.3 -

 

 

Do kiery stary typ czyli 8 przycisków moduł 3C0-953-549-E będzie pasował bez problemu?

 

problemy z czytaniem? :wmorde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy decyzyjne. :P

 

 

kolejna sprawa czy podłączająć komputer da się sprawdzić jaki mam obecnie moduł pod kierą oraz jaką wiązke do poduchy? To samo tyczy się poduchy czy komp pokaże mi czy to jeden czy 2 nabojowe?

Edytowane przez Tomczaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problemy decyzyjne.

 

 

kolejna sprawa czy

ad1 podłączająć komputer da się sprawdzić jaki mam obecnie moduł pod kierą

ad2. jaką wiązke do poduchy?

ad3 komp pokaże mi czy to jeden czy 2 nabojowe?

 

ad1

tak

 

ad2/ad3

nie,ale zdjęcie poduchy to 30sek.

Edytowane przez Blop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sama tasme do poduchy jak moge sprawdzic? czy moze jak nie mam teraz mf to ta tasme do poduchy i tak musze kupic inna niz mam teraz obecnie w samochodzie tylko dopasowac do ilosci nabojow w airbagu? Dobrze rozumuje? Jest w ogole szansa ze obecna tasma pasowac bedzie do nowej kiery ( w sumie poduche biore ze swojej obecnej kierownicy) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie będzie taśma musi być nowa. Wyraźnie napisane w temacie. Brakuje pinów od MF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie nie będzie taśma musi być nowa. Wyraźnie napisane w temacie. Brakuje pinów od MF.

 

Taśma pasuje, nie wprowadzaj w bład. Taśmę trzeba zmienić jak się przechodzi na poduszkę jednonabojową (inna kostka do taśmy) sto razy było na forum. Tomczaa jak potrzebujesz moduł E daj znać na priv mam taki z mojego paszczaka.

Edytowane przez Zielas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info dotyczace tasmy. Tak poduche przekladam ze swojej obecnej kierownicy. Dobrze ze sie wstrzyamalem i nic nie kupowalem. Kiera poleciala do obszycia - jak wroci to zakladam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności