Skocz do zawartości
villen

Bagażnik rowerowy montowany na hak - z czym to się je?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Jeśli piszę w złym dziale, to przepraszam, ale wydaje mi się że ten temat będzie pasował właśnie tu :)

Tym razem pytanie nie dotyczące Passata bezpośrednio.

 

Jak to jest z tymi bagażnikami rowerowymi montowanymi na haku?

 

Potrzebuję przewieźć parę razy w roku dwa rowery, w sedanie nie da się tego zrobić, bo oprócz rowerów jest też bagaż, którego nie mam jak pominąć. Chciałem więc kupić bagażnik. Dachowy jak dla mnie odpada, ponieważ nie mam relingów, które swoje kosztują (w ogóle da się kupić oryginalne relingi do sedana B3?), poza tym wersja na hak może ze mną zostać przy zmianie samochodu, a i rodzince można by było pożyczyć - słowem: dużo bardziej uniwersalny i poręczny. Jednak zastanawia mnie kilka kwestii.

 

Pierwsza: co na to bezpieczeństwo ruchu i prawo?

Cytat ze strony policii:

 

Czy mogę korzystać z bagażnika do przewożenia rowerów, zamontowanego z tyłu na pojeździe. Bagażnik częściowo przysłania tylną tablicę rejestracyjną, a z instrukcji montażu wynika, że należy zdemontować tylną wycieraczkę w pojeździe?

 

Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, należy wskazać, że tablice rejestracyjne powinny być umieszczone w miejscach do tego konstrukcyjnie przeznaczonych i nie mogą być przesłonięte przez bagażnik do przewozu rowerów. Powyższe stanowisko podziela również Departament Dróg i Transportu Drogowego Ministerstwa Transportu, który w tym zakresie wyraził swój pogląd.

Odnosząc się do zdemontowanej wycieraczki tylnej, należy wskazać na przepis art. 66 ust. 2 rd zgodnie z którym cyt. urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.

 

Należy podkreślić, że nikt nie kwestionuje legalności samego bagażnika jako produktu, a jedynie sposób jego zamocowania na pojeździe, który powoduje przesłonięcie tablicy rejestracyjnej. W niektórych państwach Europy, dopuszczalne jest używanie tego rodzaju bagażników, pod warunkiem posiadania trzeciej (dodatkowej) tablicy rejestracyjnej montowanej na takim bagażniku. W Polsce, na chwilę obecną brak jest takich uregulowań prawnych.

 

Więc... W sumie nie wiadomo. Z jednej strony, przewożenie rowerów w taki sposób, że przesłaniają one tylne lampy pojazdu i tablicę rejestracyjną jest niedopuszczalny, z drugiej sam bagażnik nielegalnym produktem nie jest, więc co jeśli zastosować przystawkę z dodatkowymi lampami i tablicą rejestracyjną, umieszczoną na odpowiedniej wysokości?

 

Wiadomo, że bezpieczeństwo ponad wszystko, więc szczególnie te lampy muszą być. Pomijając chwilowo kwestię prawa (często widuję samochody przewożące tak rowery, jakoś ci ludzie jeżdżą) trapi mnie jeszcze kilka spraw. Nigdy nie miałem okazji zobaczyć takiego bagażnika z bliska na żywo, więc może ktoś z Was, mający jakieś doświadczenia z czymś takim zechce się nimi ze mną podzielić? Interesuje mnie bagażnik na 2, maksymalnie 3 rowery.

 

Jak się ma jakość tych tanich bagażników z allegro (w cenie do około 150zł)? Czy to to nie odpadnie po kilku dziurach?

Czy te bagażniki pasują do każdego typu nadwozia?

Jak to to jest mocowane? Mechanizm nożycowy zaciska odpowiedni uchwyt na kuli haka i... to tyle? Czy to na prawdę zapewnia sztywność na tyle dobrą, żeby uwiesić na tym dwa rowery?

Czy ktoś z Was dostał kiedyś mandat za takie przewożenie rowerów czy miał z tego tytułu jakiekolwiek inne nieprzyjemności?

 

Z góry dzięki za wszelkie rzeczowe podpowiedzi! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sam osobiście kupiłem taki bagażnik:

http://allegro.pl/bagaznik-uchwyt-na-dwa-2-rowery-i2209036885.html

jeszcze nie testowałem ale wygląda przyzwoicie jest montowany na hak i ma własne oświetlenie a tablice można dorobić samemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć a co z 3 tablica ,czy przekładasz tylna czy załatwiłeś dodatkowa ,jeśli tak to w jaki spośob?pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały problem bagażnika rowerowego na haku, to tablica rejestracyjna. Nie wolno jeździć bez tablicy na aucie, więc przełożenie jej z tyłu auta na bagażnik rowerowy odpada. W naszym kraju nie da się też zamówić trzeciego egzemplarza tablicy. I tu pole manewrów się praktycznie kończy - nie da się legalnie przewieźć rowerów na bagażniku montowanym na hak.

Na zachodzie widzę, że nie ma tego problemu. Niemcy z powodzeniem wożą rowery na bagażniku z tyłu auta - gdzie zamontowana jest (jak się domyślam) legalna trzecia tablica rejestracyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK 3 tablicy z wydziału komunikacji nie załatwi się,ale chyba nie ma przepisu zabraniającego zamontować tablice z allegro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą zarzucić podrobienie tablicy...

Podobno w którymś starostwie można zarejestrować bagażnik jako lekką przyczepkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Nie wiem jak do Twojego passka ale do b5 belki zakupiłem za ok. 100 pln.

Poszukaj w norauto, feuwert (jakkolwiek się to pisze) i tym podobnych sklepach/serwisach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności