Skocz do zawartości
vw-passat

Zrobili mi zdjęcie - sposoby postępowania po otrzymaniu fotki z fotoradaru

Rekomendowane odpowiedzi

Gość magger
Ja miałem zapłacone mandaty i po ok.2 latach ja i mój pracodawca dostaliśmy pisma mówiące o zajęciu wynagrodzenia na potrzeby mandatów. Pismo było podpisane i prawomocne. Całe szczęście, że miałem potwierdzenia wpłat. Wysłałem je faksem do US i w 5 minut miałem odwołanie decyzji. Twoim znajomym tak się tylko wydaje, że temat mandatów mają załatwiony, a sprawa wypłynie w terminie późniejszym.

 

Sluchaj jak przyjales mandat to go musisz zaplacic natomiast masz prawo nie przyjac mandatu jesli nie dostarcza go w terminie - czujesz juz roznice czy jeszcze raz mam ci to napisac?

 

czyli mogę liczyć tylko na to że nie wyrobią się w 30dni

dokladnie

pozdro

 

"POSTĘPOWANIE MANDATOWE

 

W kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia z 2001 roku /Dz. U. z 2001 roku Nr 106 poz. 1148/postępowanie mandatowe uregulowano jako jedno z tzw. postępowań szczególnych.

 

 

 

Zgodnie z przepisem art. 95 § 1 k.p.w. postępowanie mandatowe prowadzi Policja, a inne organy wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi. Są trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany oraz kredytowany zaoczny. W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego:

 

gotówkowego, wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył,

kredytowanego, wydawanego ukaranemu za potwierdzeniem odbioru,

zaocznego.

Jednakże mandatem karnym gotówkowym może być nałożona grzywna jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Polski lub niemającej tutaj stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. Mandat taki staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny do rąk funkcjonariusza, który ją nałożył /poprzednio można było to uczynić wyłącznie wobec "osób czasowo przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej"/.

 

Mandatem karnym kredytowanym może być nałożona grzywna jedynie wobec osoby innej niż wymieniona wyżej.

 

Mandatem karnym zaocznym może być nałożona grzywna w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać. Mandat taki powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować o skutkach jej uiszczenia w tym terminie. Staje się on prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie.

 

Zgodnie z ustawowym wymogiem, mandat zawierapouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jego przyjęcia oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w tym terminie.

 

Podstawową przesłanką do zastosowania trybu mandatowego jest zgoda sprawcy wykroczenia na przyjęcie mandatu. Sprawca wykroczenia musi zostać pouczony o swym prawie odmowy przyjęcia mandatu oraz o konsekwencjach takiej odmowy, jednakże pouczenie to nie może zmierzać w kierunku swego rodzaju "wymuszenia" zgody na przyjęcie mandatu.

 

W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

 

schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia /nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 14 dni od daty ujawnienia czynu/,

stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawy czynu - w tym także w razie potrzeby po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia/nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 30 dni od daty ujawnienia czynu/.

Ponadto funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany określić jej wysokość, zarzucone sprawcy wykroczenia oraz poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.

 

Wysokość mandatów reguluje art. 96 k.p.w. /minimalna jego wysokość to 20 zł./. Zgodnie z tym przepisem można nałożyć grzywnę w granicy do 500 zł., a w przypadku, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu Wykroczeń do 1000 zł. (art. 9. par. 1 k.w. – Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy, stosuje się przepis przewidujący najsurowszą karę, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu środków karnych na podstawie innych naruszonych przepisów).

 

W drodze mandatu karnego nie nakłada się grzywny za wykroczenia, za które należałoby orzec środek karny, a także w wypadku określonym w art. 10 § 1 k.w., (Jeżeli czyn będący wykroczeniem wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa, a wymierzono kary lub środki karne za wykroczenie oraz za przestępstwo, kara i środek karny wymierzone za wykroczenie nie podlegają wykonaniu; w razie ich uprzedniego wykonania zalicza się je na poczet kar i środków karnych wymierzonych za przestępstwo).

 

Konsekwencje odmowy przyjęcia mandatu zostały uregulowane w przepisie art. 99 k.p.w. W takim przypadku /lub w razie nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym/ organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. W tym wniosku zaznacza się, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo że nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podaje się także przyczyny odmowy. W konsekwencji nie ma żadnych ograniczeń dla sądu , co do wysokości ewentualnej kary za wykroczenie. O zagrożeniu tym decyduje wyłącznie naruszony przepis kodeksu wykroczeń, a więc obwiniony może być ukarany karą surowszą, niż zaproponowana w trybie mandatowym."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Saimon_2005
Sluchaj jak przyjales mandat to go musisz zaplacic natomiast masz prawo nie przyjac mandatu jesli nie dostarcza go w terminie - czujesz juz roznice czy jeszcze raz mam ci to napisac?

 

Po 30 dniach sprawa jest kierowana do Sądu Grodzkiego i to SG wysyła wezwanie do właściciela pojazdu lub kierowcy samochodu służbowego (po wcześniejszym uzyskaniu danych osobowych kierowcy od pracodawcy). Są to informacje potwierdzone u pracowników floty samochodowej, którzy z takimi sytuacjami spotykają się codziennie.

Sąd nakłada na wniosek Policji mandat zgodny z taryfikatorem, chyba że Policja wnioskuje inaczej. :dobani:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger
Sluchaj jak przyjales mandat to go musisz zaplacic natomiast masz prawo nie przyjac mandatu jesli nie dostarcza go w terminie - czujesz juz roznice czy jeszcze raz mam ci to napisac?

 

Po 30 dniach sprawa jest kierowana do Sądu Grodzkiego i to SG wysyła wezwanie do właściciela pojazdu lub kierowcy samochodu służbowego (po wcześniejszym uzyskaniu danych osobowych kierowcy od pracodawcy). Są to informacje potwierdzone u pracowników floty samochodowej, którzy z takimi sytuacjami spotykają się codziennie.

Sąd nakłada na wniosek Policji mandat zgodny z taryfikatorem, chyba że Policja wnioskuje inaczej. :dobani:

 

DZizes chlopie jaki ty uparty i niemrawy jestes (bez urazy) - umiesz czytac ze zrozumieniem? to przeczytaj co jest napisane wyzej - ja juz ci nic wiecej nie pomoge - jak chcesz placic za cos za co nie musisz twoja wylacznie sprawa - BÓG z Tobą

 

"W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

 

schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia /nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 14 dni od daty ujawnienia czynu/,

stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawy czynu - w tym także w razie potrzeby po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia/nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 30 dni od daty ujawnienia czynu/. "

Edytuj posty. Kilka scaliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Saimon_2005

DZizes chlopie jaki ty uparty i niemrawy jestes (bez urazy) - umiesz czytac ze zrozumieniem? to przeczytaj co jest napisane wyzej - ja juz ci nic wiecej nie pomoge - jak chcesz placic za cos za co nie musisz twoja wylacznie sprawa - BÓG z Tobą

 

Uparty i niemrawy to jesteś kolego TY.

Ja tylko przytaczam fakty z życia codziennego w celu naświetlenia sprawy. To nie ja zakładałem temat i tak się składa, że nie potrzebuję w tym temacie pomocy. Jeżeli chodzi o płacenie, to róbcie jak uważacie. Na tym kończę tą akademicką dyskusję. Przepisy sobie a życie sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger
Ja tylko przytaczam fakty z życia codziennego w celu naświetlenia sprawy

 

No comments - czarne jest białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magger, ma rację bez dwóch zdań - jest termin 30 dni a później Sąd Grodzki. Rachunki reguluje skarbówka a w przypadku maksymalnego olewania jurysdykcji hotel Areszt Śledczy przytuli na kilkanaście dni i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sie - jezeli w terminie nie dostarcza ci mandatu masz prawo nie placic - sprawdzone - 2óch znajomych tak zrobilo i nie placili

 

"W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie,.......

 

..............nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 30 dni od daty ujawnienia czynu/. "

 

 

magger zacytował przepisy, ale nie wyjaśnił pewnych spraw do końca......

 

 

otóż....... to o czym pisze to możliwość ukarania mandatem......

która istnieje w powyższym przypadku aż do 30 dni.......

 

ale....co jeśli policjant mandatu nie wystawi?????

 

to nie znaczy że kierujący nie będzie rozliczony za swój czyn - jak sugeruje magger.....

 

owszem....nie zapłaci wtedy na pewno - mandatu karnego ........

 

ale.....

 

wtedy (po 30 dniach) są dwie możliwości ......

 

kierujący, który popełnił wykroczenie może poddać się dobrowolnej karze grzywny bez przeprowadzania rozprawy przez Sąd Grodzki (wysokość negocjuje z policjantem - sąd zatwierdza jej wysokość lub nie)

 

druga ewentualność to rozliczenie tzn ukaranie przez Sąd Grodzki w normalnym trybie z rozprawą......

 

 

 

i tutaj faktycznie nie ma mowy o mandacie karnym.....

bo decyzje podejmuje Sąd .....

 

dodatkowo dochodzą jeszcze koszty postępowania sądowego......

 

ps:

zatem lepiej się nie cieszyć, że po zrobieniu fotki w ciągu 30 dni nie zostaliśmy ukarani.....

bo to wcale nie znaczy, że nie zostaniemy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger

witaj jackdob

znajomy dostal wezwanie w celu rozpoznania sie na zdjeciu - przyznal sie ze to on po czym przedstawil przepis ktory wyzej wkleilem - skonczylo sie na pouczeniu i do dzisiaj a minelo sporo czasu nikt nic od niego nie chce - podobnie bylo w przypadku drugiego kolegi z tym ze on wezwany byl do strazy miejskiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

magger, straż miejska nie ma prawa użytkować manadatów - tzn. ma, ale na podstawie zdjęć dzięki nim uzyskanym nie może nakładać mandatów.

Przepis, który wkleiłeś - owszem obowiązuje, ale w przypadku gdy policja "szuka Cię" dłużej niż 30 dni, to nie może ukarać Cię mandatem, lecz ma obowiązek skierować sprawę do Sądu Grodzkiego w miejscu popełnienia wykroczenia. Twoi kumple bajeczkę Ci pociśneli - jeśli sprawa wyszła z jednej komendy i trafiła na komendę, której ty podlegasz, policja musi:

a) nałożyć na Ciebie mandat (do 30 dni od daty wykroczenia)

b) skierowac do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie.

Nie ma innej możliwosci - ktoś podpisał wyjście dokumentów z jednego punktu i ich odbiór w drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger

nigdzie w postepowaniu mandatowym nie znalazlem opisu dla opcji b z twojego postu - bylbym wdzieczny gdybys "cos" takiego znalazl - a znajomi nie "pocisneli" mi bajeczki - to jest fakt

ps. od lipca jak kaczor podpisze sm tez bedzie mogla wystawiac - sejm juz "klepnał"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

magger, ale to już nie jest postepowanie mandatowe - sam napisałeś, że policja może nałożyć mandat tylko do 30 dni od wykroczenia, po tym terminie nie mogąc Cię ukarać kieruje wniosek do sądu grodzkiego.

Ten "fakt" masz udokumentowany :?: Niestety nie uwierzę Ci w to - sam przerabiałem to dwa razy i mimo pewnych "znajomości" nie udało mi się nic załatwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger

no cos ty jak mialbym miec udokumentowany? moj szef ktory siedzi naprzeciwko mnie pokazywal mi fotki i wiem ze pojechal na okazanie - na drugi dzien mi powiedzial ze nie zaplacil i mu wierze bo po co mialby sciemniac

jesli nie moga mnie ukarac mandatem to na jakiej podstawie do sadu kieruja sprawe ( chodzi mi o podstawe prawna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona
Art. 98§1 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia: „W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego' date=' pkt 3 – zaocznego”.

 

§4: „Mandatem karnym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia , którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać”.

 

Mandat karny zaoczny ma zastosowanie wobec nieobecnego sprawcy wykroczenia , pod warunkiem wszakże braku jakichkolwiek wątpliwości co do jego osoby, powinien również zawierać wiadomość , gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę oraz informację o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Staje się ona prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i czasie. Wprawdzie ustawa dopuszcza pozostawienie mandatu zaocznego w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać, to jednak stosowanie go powinno należeć do rzadkości, ponieważ nie ma pewności, że sprawca go otrzyma. Chodzi o to, że jeżeli np. pozostawiony zostanie za wycieraczką samochodu, może ulec zniszczeniu wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych lub w wyniku zwyczajnej złośliwości przechodnia. W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Wniosek ten zawiera informację o odmowie przez obwinionego przyjęcia mandatu, a jeżeli uzasadnił swoją decyzję, należy ją we wniosku zacytować. Jest przy tym charakterystyczne, iż w przypadku mandatu zaocznego stwierdzenie o odmowie jego przyjęcia, z przyczyn podanych wyżej, nie zawsze będzie prawdziwe, bowiem w istocie może się zdarzyć, iż sprawca wykroczenia uiściłby grzywnę w oznaczonym terminie, gdyby o niej wiedział.

 

W przypadku ujawnienia wykroczenia zarejestrowanego fotoradarem, policjant przeprowadza czynności wyjaśniające w celu ustalenia sprawcy wykroczenia i ukarania go mandatem karnym za zarejestrowane wykroczenie , [b']bądź kieruje wniosek do sądu grodzkiego w przypadku odmowy przyjęcia lub przekroczenia ustawowego terminu 30 dni od daty ujawnienia czynu.[/b]

 

Karanie mandatem karnym zaocznym osób popełniających wykroczenie zarejestrowane fotoradarem nie może mieć zastosowania. Policjant ustala na podstawie tablic rejestracyjnych właściciela pojazdu oraz wzywa go w celu uzyskania informacji kto w oznaczonym czasie używał bądź kierował pojazdem. Jeżeli właściciel pojazdu przyzna się do popełnienia wykroczenia, policjant nakłada grzywnę w drodze postępowania mandatowego, lecz pod warunkiem, że mieści się to w ustawowym terminie 30 dni. Nawet jeżeli właściciel wskaże inną osobę, która prowadziła pojazd (nawet najbliższa rodzina), a obliguje go do tego art. 78 ust. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, należy ją wezwać i ukarać mandatem karnym. Należy pamiętać iż przepis art. 98§4 k.p.o.w. mówi jasno: „gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy”.

 

Policyjne Centrum Informacyjne

 

Mam nadzieję, ze ustosunkujesz się do mojej wypowiedzi, nie na zasadzie "tata a Marcin powiedział"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nigdzie w postepowaniu mandatowym nie znalazlem opisu dla opcji b z twojego postu - bylbym wdzieczny gdybys "cos" takiego znalazl - a znajomi nie "pocisneli" mi bajeczki - to jest fakt

 

 

to ja mam propozycję.....

chcesz wiedzieć....

poszukaj........

poświęćz czas, ale nauczysz się czegoś...

 

do przeczytania masz

 

ustawę prawo o ruchu drogowym

kodeks wykroczeń (dział dotyczący komunikacji)

kodeks postepowania w sprawach o wykroczenia

 

 

w nich jest zapisane co jest wykroczeniem.... drogowym bo o takich tu mowa chyba....

jakie są skutki popełnienia wykroczenia i jakiej karze się podlega

oraz choćby okres czasu po jakim nie mozesz zostać ukarany - czyli przedawnienie.....

 

 

 

 

ja dodam tylko, że nieznajomość prawa szkodzi......

i ja też nie wierzę w opowieści Twoich dwóch kolegów....

 

 

 

zresztą powyżej masz już odpowiedź .....

choć jeszcze możnaby pełniej powiązać wszystko od.....

popełnienia wykroczenia (fotka z radaru), poprzez cały proces do samego ukarania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger
choć jeszcze możnaby pełniej powiązać wszystko od.....

popełnienia wykroczenia (fotka z radaru), poprzez cały proces do samego ukarania

wlasnie o to mi chodzi a ty jackdob znowu sie wymadrzasz a nie wnosisz nic merytorycznego do dyskusji

jak zwylke pozdro dla ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger
Jeżeli właściciel pojazdu przyzna się do popełnienia wykroczenia, policjant nakłada grzywnę w drodze postępowania mandatowego, lecz pod warunkiem, że mieści się to w ustawowym terminie 30 dni.
a jak to zinterpretowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

magger, po prostu wystawia mandat kredytowy płatny 7 dni od wystawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość magger
magger, po prostu wystawia mandat kredytowy płatny 7 dni od wystawienia.

mam wrazenie ze nie rozumiemy sie - robia ci fotke po czym przychodzi ci wezwanie na okazanie ale po 3 miesiacach - na okazaniu przyznajesz sie ze to ty - i teraz jak ma sie cytat ktory zaznaczylem - jakie 7 dni? jaki mandat skoro jest po terminie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jackdob napisał/a:

choć jeszcze możnaby pełniej powiązać wszystko od.....

popełnienia wykroczenia (fotka z radaru), poprzez cały proces do samego ukarania

 

wlasnie o to mi chodzi a ty jackdob znowu sie wymadrzasz a nie wnosisz nic merytorycznego do dyskusji

jak zwylke pozdro dla ciebie

 

gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem to nie zaśmiecałbyś wątku chłopie przeczytaj Kodeks Prawo o Ruchu Drogowym i pozostałe które wymienił jackdob może dojdziesz do wniosku że powinieneś jeszcze raz zdawać egzamin na prawo jazdy bo wydaje mi się że szkoda było życia tego prosiaka za którego masz prawo jazdy ( jak oczywiście je masz ).

 

jackdob akurat wie co pisze a nie pisze to co mu szef powiedział

 

pozdrawiam !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

magger, czy ty się dobrze czujesz :?: Potrafisz czytać :?: Wszystko zostało Ci podane, skoro nie rozumiesz, to już twój problem. Ja nie będę tłumaczył Ci rzeczy oczywistych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności