Skocz do zawartości
Slaweeek

Rozwiązanie umowy niemożliwej do zrealizowania NETIA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam mały/duży problem z NETIĄ która mnie delikatnie mówiąc wkurza.

 

1. Miałem neostradę z umową do końca listopada.

2. Umowa się kończyła więc podzwoniłem tu i ówdzie zobaczyć co mogą zaoferować, okazało się, że netia umożliwia dostarczenie internetu 20 Mb taniej niż TP.

3. Umowa z netią na internet 20MB została podpisana na początku listopada, internet miał być od początku grudnia.

4. Tu się zaczeło robić ciekawie. Tydzień przed końcem umowy w TP dzwoni do mnie monter z TP z informacją, że na mojej lini pójdzie na 100% 2Mb a 6Mb może pójść ale może zrywać połączenie itp (przypomnę, umowa w netii podpisana na 20Mb). Dzwonię do Netii i mówię, co i jak i że w takim wypadku chcę zmienić umowę na 2Mb, pani do mnie, że u niej w systemie jest że pójdzie 20Mb i że wychodzi na to, że chce ot tak rozwiązać sobie umowę (kara...)

Drążąc temat wyszło na to, że Netia 10dni przed końcem umowy wysyła zapytanie do TP czy na linii pójdzie 20Mb, TP ma czas 14 dni roboczych na odpowiedź, a do tej pory nic nie mogę zrobić, bo umowa będzie zerwana z mojej winy.

5. Teraz chce już zostać przy tej neostradzie i wziąć sobie 6Mb na próbę na 30dni to zobaczę czy mi będzie zrywało czy nie, jak będzie OK to umowa na 24 miesiące.

6. I tu pytanie, czy jak nie przyszła do mnie nowa umowa z Netii ani żadny aneks do tej 20Mb która nie może być u mnie zrealizowana, to mogę ich olać i zamówić spokojnie w TP??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6. I tu pytanie, czy jak nie przyszła do mnie nowa umowa z Netii ani żadny aneks do tej 20Mb która nie może być u mnie zrealizowana, to mogę ich olać i zamówić spokojnie w TP??

 

Skąd wiesz, że nie może ? - dostałeś pismo z Netii ? - informacje telefoniczne od montera nikogo nie wiążą. To pierwsze. Drugie - piszesz, że umowa miała obowiązywać od początku grudnia - działa ? Jak tak, to nic nie zrobisz. Jak nie - to popatrz co podpisałeś i jakie są ewentualne wykluczenia/wyłączenia odpowiedzialności i możliwe scenariusze rozwiązania umowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd wiesz, że nie może ? - dostałeś pismo z Netii ?

Dzwonili z Netii, że nie pójdzie 20Mb i czy chce mniejszą prędkość, wstępnie telefonicznie było uzgodnione, że chce 2Mb, minął tydzień, żaden aneks do umowy nie przyszedł ani nowa umowa też nie była podpisana.

Drugie - piszesz, że umowa miała obowiązywać od początku grudnia - działa ?

Nie, nie działa, idę studiować umowę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
minął tydzień, żaden aneks do umowy nie przyszedł ani nowa umowa też nie była podpisana.

 

Praktycznie - wydobądź od nich potwierdzenie, że nie mogą zrealizować usługi, wobec czego "stara" umowa przestanie obowiązywać. Dopóki nie podpisałeś nowej, to nie ma żadnej umowy - zawsze możesz się rozmyślić przed podpisaniem. Choć - w polskim prawie istnieje instytucja umowy ustnej, ale nie wiem jak to jest skorelowane z Prawem Telekomunikacyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek poczytaj Kodeks cywilny...

 

Art. 493. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność strona zobowiązana, druga strona może, według swego wyboru, albo żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania, albo od umowy odstąpić.

§ 2. W razie częściowej niemożliwości świadczenia jednej ze stron druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.

 

Art. 494. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

 

Art. 495. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

§ 2. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.

 

Poza tym istnieje ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów, która stanowi, że umowę zawartą poza siedzibą przedsiębiorcy można wypowiedzieć bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Termin ten biegnie od jej zawarcia, o ile przedsiębiorca poinformował o prawie odstąpienia i wręczył jego wzór. Jeśli tego nie zrobił to termin biegnie od chwili kiedy konsument dowiedział się o takim prawie z jakiegokolwiek źródła.

Edytowane przez pikopiko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to tak że jeśli dopiero co podpisałeś umowę to masz 10dni na jej rozwiązanie z podaniem powodu choćby takim że Ci wrzód na dupie rozsadziło i nie mozesz siedzieć przy kompie,jeśli zaś przykroczyłeś już 10 dni to jak masz zgłoszone jakieś uszkodzenie w NEtii odnośnie zaniżonego transferu to po 30dniach braku możliwości skorzystania z usługi w takiej opcji jaka zamawiałeś możesz się ubiegać o rozwiązanie umowy z winy neti i wtedy bez problemu zamawiać usługę w TP.

Co do tego jaka prędkość pójdzie... 20MB sprawnie chodzi gdy mieszkasz MAXMALNIE gdzieś 600m od D-slamu i to przy dobrej jakości kabli,6MB zdarzało się ze przy dorbych kablach chodzi płynnie nawet przy 2,6km od D-slamu.Żartujemy sobie w pracy że żeby te testowane ostatnio 40MB działało płynnie to bedzie trzeba w D-slamie mieszkać :D

40 mega bedzie realizowane w technologii VDSL,a oto co ciocia wikipedia o tym sądzi

VDSL lub VHDSL (ang. Very High Speed [ame=http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Subscriber_Line]DSL[/ame]) - technologia [ame=http://pl.wikipedia.org/wiki/XDSL]xDSL[/ame] umożliwiająca szybką transmisję danych przez pojedynczą parę miedzianą.

Maksymalna przepustowość jest osiągana na dystansie około 300 m i wynosi 26 Mb/s symetrycznie lub do 52Mb/s – 12Mb/s niesymetrycznie.

 

 

Jeśli chcesz więcej wiarygodnego info to wal na PW,pracuję w TP

Edytowane przez Dawido89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności