Skocz do zawartości
kat825

Wypadek w czasie pracy a umowa na zlecenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że temat nie motoryzacyjny (ale przez to jest w off topie;) )

Ale do rzeczy.

Moja siostra wczoraj w czasie pracy (pracuje ok 2lat w sklepie) została pogryziona przez psa właściciela wypuszczonego na terenie firmy. Rano w trakcie pracy przyjechała dostawa do jej sklepu, chciała otworzyć bramę kierowcy. W tym czasie pies latał po placu, ona chciała go zamknąć do kojca i w tym czasie pies ją ugryzł. Siora ma 4 szwy, 2 dziury w prawej ręce po kłach. Pojechała od razu oczywiście na pogotowie (i chyba szpital też zaliczyła), tam ja zszyto, dostała chorobowe. Dzisiaj zaniosła szefowej zwolnienie a ona ją wyśmiała i powiedziała że ją te chorobowe nie obchodzi!! Chorobowe zostało w firmie.

I teraz mam pytanie do wszystkich co cokolwiek mogą wiedzieć na ten temat.

Socha studiuje zaocznie i chyba pracodawca płaci składki, prosił bym o rady jak by płacił i jak nie? Co z chorobowym (100%?? czy 80%??), jak z odszkodowaniem?? Jakie papierki itp

 

PS. Umowę na zlecenie ma na czas nieokreślony

Edytowane przez kat825

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowa zlecenie

pracodawca płaci składki,

to wyklucza aby pracodawca płacił składki - musi sama sobie je opłać. Jeżeli nie opłacała to jest problem bo guzik dostanie. Ma podbitą książeczkę zdrowia??

 

 

Ważne cechy umowy zlecenia

 

Ważne cechy umowy zlecenia:

 

  • brak podporządkowania pracodawcy,
  • pracę może świadczyć nie tylko osoba fizyczna, ale i podmiot gospodarczy (firma),
  • nie obejmuje jej ustawowe minimum wynagrodzenia i jest ono wypłacane z dołu (czyli po wykonaniu pracy),
  • nie ma ograniczeń w liczbie kolejnych takich umów,
  • zleceniodawca nie udziela urlopu, nie wypłaca odprawy, nie płaci za czas choroby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwolnienie lekarskie, tzw. L4, bo chyba o takim jak myślę piszesz nie dotyczy, nie ma zastosowania przy zawarciu umowy zlecenia, aczkolwiek...

Miała zapewne opłacane składki: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, gdy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Przy umowie zlecenia składka chorobowa jest składką dobrowolną, której chęć opłacania należy w postaci wniosku złożyć do płatnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę razy w trakcie tych 2 lat chorowała i dostawała chorobowe, czy to jest podobna sytuacja?

 

Ele według mnie te pogryzienie to jest wypadek w czasie pracy.

 

Pracodawca raczej sie nie wymiga bo psu skończyło się szczepienia na początku tego miesiąca, psy (było tam chyba więcej psów ale1 ugryzł) są już pod obserwacją specjalistyczną.

Edytowane przez kat825

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Parę razy w trakcie tych 2 lat chorowała i dostawała chorobowe, czy to jest podobna sytuacja?

 

Tak sytuacja podobna.

 

Jeszcze jedno pytanie czy pies był szczepiony?? Bo z tego co piszesz do szefowej zdało by się trochę nosa utrzeć.

Mogła by ponieść ewentualne koszty leczenia;)

Pozdrawiam - kosiad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pies był szczepiony do końca zeszłego miesiąca i powinien być zaszczepiony na początku tego a nie był. Tylko wiesz takie przytarcie nosa = zwolnienie z pracy, a to w jej sytuacji to lipa bo mieszka aktualnie w małej miejscowości i z pracą tam krucho jak wszędzie z resztą.

PS. Aha ona jest na szczęście oddzielnie indywidualnie ubezpieczona.

PS2. ZUS ma opłacany

Edytowane przez kat825

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PS. Aha ona jest na szczęście oddzielnie indywidualnie ubezpieczona.

PS2. ZUS ma opłacany

 

Dobra to dajemy spokój szefowej;)

 

Ma L4 to dostanie 80% bo to nie jest wypadek przy pracy (tak mi się wydaje)

 

Co do ubezpieczenia to trzeba zajrzeć w OWU jakie są warunki i ile płacą za zabiegi chirurgiczne oraz jakie dokumenty należy przedstawić.

 

PS Piszę na podstawie doświadczeń z mojej firmy i może być zupełnie inaczej niż przedstawiam tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest na umowie zleceniu oZusowanej to L-4 jej przysługuje.Inaczej jest z umową o dzieło.Ale z tego co piszesz to wcześniej już chorowała wiec musiała mieć L-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadek był w czasie pracy, a wypadek w czasie pracy to nie choroba tylko zdarzenie losowe według mnie w wyniku zaniedbań pracodawcy. Jak sobie skręcisz nogę niosąc coś (jakąś paczkę firmy) to co to choroba czy wypadek i według mnie to powinno być 100% chorobowego i jeszcze jakieś odszkodowanie, tak mi się zdaje. Mam rację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wypadek był w czasie pracy, a wypadek w czasie pracy to nie

 

A czy do jej obowiązków należy otwieranie bramy i wpędzanie psa do kojca ?- pytam poważnie. Bo wypadek przy pracy musi mieć związek z wykonywaną pracą.

 

EDIT

Możesz poczytać - chodzi głównie o komisję powypadkowa;)

http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/wypadek_przy_pracy-a_2753.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo wypadek przy pracy musi mieć związek z wykonywaną pracą.

 

Ja mam polisę w PZU, taką zbiorową i jestem ubezpieczony nawet w czasie dojścia do p racy i powrotu do miejsca zamieszkania :) A wiec tu bym polemizował no chyba ze sie nie znam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to nie wiem ale przyjęcie i wpuszczenie kierowcy z towarem to tak, ale co do psa jest problem bo niby właściciel miał wypuszczać i wpuszczać psa do kojca, ale normą było ze pracownicy to robili a najwyraźniej psu moja siocha się nie spodobała. Ale w sumie to to samo jak mycie witryn odśnieżanie itp.

Ona ma obowiązek wpu/wypuszczenie dostawy i inne pracy w sklepie oraz na terenie zakładu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
taką zbiorową i jestem ubezpieczony nawet w czasie dojścia do p racy i powrotu do miejsca zamieszkania

 

Tu masz rację - ale też jest tak że to musi być najkrótsza możliwa droga dojścia do zakładu pracy. Klatka schodowa bloku nie zaliczana jest do drogi z i do miejsca pracy - brak wypłaty odszkodowania - tak na marginesie bo wiem że w bloku mieszkasz;), musisz się wyczołgać na chodniczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do odszkodowania za wypadek należy się również w trakcie drogi do i z pracy, przy wykonywaniu zadanej pracy itp

 

Tak na moje oko to klatka schodowa należy jeszcze do budynku czyli jeszcze nie wyszedłeś do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
musisz się wyczołgać na chodniczek.

 

Dobrze wiedzieć na przyszłość ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak na moje oko to klatka schodowa należy jeszcze do budynku czyli jeszcze nie wyszedłeś do pracy.

 

No o tym pisałem, bo był przypadek taki że coś się stało pracownikowi po wyjściu z mieszkania, ale znajdował się jeszcze w bloku i nie uznali mu tego jako "w drodze do pracy". Jak by wiedział to by powiedział że zdarzenie miało miejsce przed blokiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jak, chorobowe jej się będzie należało?? 80%lub100%?? odszkodowanie ze sklepu i z indywidualnego ubezpieczenia?? Szefowa nie ma racji nie chcąc przyjąć jej chorobowego i ma zasrany obowiązek przyjąć go?? Szefowa może mieć problem ze względu na brak szczepień u psa i nie dopilnowanie go??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szefowa ma przyjać zwolnienie i to jej zas... obowiązek.Za niezaszcepionego psa też może mieć problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jak nie przyjmie, lekarz co badał siostrę on wysyła też jego część L4 do ZUSu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co jak nie przyjmie

 

to niech placi podwojnie, za chorobowe + za dniowke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności