Skocz do zawartości
martin

Homologacja na ciężarowy , o co w tym chodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne moje pytanie:

 

jest sobie auto , ma homologację , ma podaną cenę na alledrogo powiedzmy 60k,wystawia FV

sprzedający mówi mi , że koszt rejestracji to 800 zł.

w czym rzecz?otóż jak to się rejestruje na osobę prywatną?

obecnie auto nie ma kratki ponieważ jest dopiero co sprowadzone, czy będę musiał zakładać kratkę ?czy też mogę "odciężarowić" te auto i normalnie zarejestrować- tu pytanie o koszty takiej "zabawy"

 

pytanie drugie : jeśli zarejestruję na firmę te auto to czy będę zakłądał kratkę ?

 

jak to teraz jest , orietuje się ktoś na czym polega rejestracja auta sprowadzonego z homologacją?

 

 

jak zawsze wszelkie sugestie mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o przerejestrowanie to trzeba mieć papier, że kratka została usunięta w zakładzie i trzeba pojechać na specjalny przegląd. Tylko tyle wiem;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i aby odliczać na firmę VAT musisz mieć kratkę. Kratka bierze się z tego, że można odliczać VAT od aut które maja oddzielna przestrzeń ładunkową.

Jak zdejmiesz kratkę i zarejestrujesz na firmę to nic Ci to nie da niestety.

Usunięcie kratki = badanie techniczne ponieważ musisz zmienić przeznaczenie i charakter samochodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos sprowadził auto zeby akcyzy nie płacić i przekonwertował osobówkę na ciężarówkę ;)

Działanie takie jest podobno niezgodne z prawem, a US może zapukać do drzwi nowego własciciela i poprosić o zwrot niezapłaconej akcyzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki mały OT:) od razu Mi się wspomniały kratki w Seicentach :P nawet wczoraj mijałem takowego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

dostając FV mam dowód na to , że kupiłem od firmy która jest sprowadziła. dlaczego więc ja miałbym płacić ?

 

nadal nie uzyskałem odpowiedzi, na pytanie jak to jest jeśli auto "ciężarowe" (nie ma w nim kratki) zarejstruję na osobę prywatną. muszę zakładać kratkę czy nie?

 

i kolejne jak to się ma w przypadku gdy jeszcze nie zarejestrowane auto w PL , przyjechało tu jako ciężarowe, chciałbym zarejestrować na osobowe.płace ja akcyzę czy firma która mi je sprzedała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

i kolejne jak to się ma w przypadku gdy jeszcze nie zarejestrowane auto w PL , przyjechało tu jako ciężarowe, chciałbym zarejestrować na osobowe.płace ja akcyzę czy firma która mi je sprzedała

 

Obowiązek zapłaty akcyzy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego ciąży tylko i wyłącznie na osobie, która tego nabycia dokonała. W tym przypadku będzie to firma od której kupujesz to auto, chyyyyyba, że... firma będzie chciała tego uniknąć i podsunie Ci umowę do podpisania, na której będzie widniał jako sprzedający jakiś Gebels, Turek etc. Jest to działanie niezgodne z prawe, a dokładniej jest to przestępstwo... teoretycznie ;)

 

Co do artykułu z Interii i

Ktos sprowadził auto zeby akcyzy nie płacić i przekonwertował osobówkę na ciężarówkę

 

Mimo, że mamy jedną Ustawę o podatku akcyzowym i te same rozporządzenia obowiązujące na terytorium całego kraju to w prawie każdym lub w niektórych Urzędach Celnych można spotkać się z innym postępowaniem w przypadku aut sprowadzonych z innych krajów WE, a posiadających kratkę i homologację ciężarową. Kolega sprowadził auto z kratką i myślał, że akcyzy nie zapłaci, niestety dla niego, szybko zmieniłem jego przekonania co do tej kwestii. Auto z kratką ma taki sam kod CN co auto osobowe i płacić trzeba.

 

Co do VATu to niestety, ale nie pomogę.

Edytowane przez zdun_VW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

facet wystawia mi FV ze swojej firmy.auto niby jest OPŁACONE

mi powiedział że koszty jakie ja poniosę to 800 zł

w piątek będę oglądał to obczaję co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nadal nie uzyskałem odpowiedzi, na pytanie jak to jest jeśli auto "ciężarowe" (nie ma w nim kratki) zarejstruję na osobę prywatną. muszę zakładać kratkę czy nie?

Olej kwestię tej kratki-nikt się będzie czepiał... W rodzinie mamy VAN'a, jest u nas od 12lat... Jest zarejestrowany jako ciężarowy (5osób + 800kg), od samego początku auto nie widziało kratki, za każdym razem przechodzi badanie techniczne, jest wrzucone na firmę i odliczamy VAT...

Jak będę szukać następnego autka dla siebie, to też poszukam jakiegoś zarejestrowanego jako ciężarowe, bo nie mam ochoty ograniczać się do silnika poniżej 2L, żeby płacić mniejszą akcyzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

z kratką czy bez, akcyzę i tak zapłacisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomku,

z kratką czy bez, akcyzę i tak zapłacisz

Za ciężarowy nie :)

A kratka w tych "ciężarowych" to chyba tylko dla ozdoby jest ;)

 

http://www.szkoleniakierowcow.com/articles/item/227/

Edytowane przez Krawcol82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za ciężarowy nie :)

A kratka w tych "ciężarowych" to chyba tylko dla ozdoby jest ;)

 

http://www.szkoleniakierowcow.com/articles/item/227/

 

Jeżeli kupisz sobie pojazd ciężarowy, autobus bądź np. VW T5, który ma wbitą w dowodzie ilość miejsc: 2 lub 3, a przestrzeń za kierowcą jest oddzielona od kabiny to nie zapłacisz akcyzy.

Natomiast, jeżeli kupisz sobie Passata B6 z kratką to zapłacisz akcyzę. W myśl przepisów jest to nadal samochód osobowy służący do przewozu osób, którego ze względu na jego przeznaczenie charakteryzują cechy typowe dla auta osobowego, czyli taryfikujemy go (VW Passat) do kodu CN 8703 XXXX, wg. którego jest to nadal auto osobowe, które w nabyciu wewnątrzwspólnotowym podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

 

Nie wiem Tomku, gdzie mieszkasz, ale tak jak pisałem wcześniej. Pomimo tego, że mamy jedno prawo, jedną ustawę i te same przepisy, zdarza się, że Urząd Celny inaczej interpretuje ten przepis. U mnie zapłacisz akcyzę i basta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta suzi którą jadę oglądać nie ma kratki i ma siedzenia.

i on ją sprowadzał to chyba ja nic nie będę płacił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Natomiast, jeżeli kupisz sobie Passata B6 z kratką to zapłacisz akcyzę.

Ale ja nie myślę o Passacie B6 czy innym kombi, tylko mam już na myśli auto typu SUV, które jednak będzie miało odpowiednią ładowność :) A ciężko jednak znaleźć pełnowymiarowego SUV'a z silnikiem o pojemności mniejszej niż 2L.

Skoro nasz kraj robi mnie w jajo wyciągając ode mnie kasę na każdym kroku, czy to w postaci akcyzy, czy w najbliższej przyszłości podnosząc mi VAT, to ja będę korzystać z luk w przepisach i będę sobie przy okazji odliczać co się tylko da-w końcu mam "wolny zawód" tak naprawdę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewna pani była pewna, że jak ma kratkę w Toyocie Hilux, którą sprowadziła z DE to też nie zapłaci akcyzy. Pomyliła się jednak przy interpretacji przepisów i akcyzę zapłacić musiała ;) z autem typu SUV będzie podobnie jak nie identycznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności