Skocz do zawartości
wojciechk

Wyjazd na Słowację

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wybieram się na Słowację i mam takie pytanie

na co uważać, co zabrać ze sobą itp

Wszelkie informacje mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na poziom alkoholu we krwi :zdrowko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz łyse opony, to lepiej je wymień przed wyjazdem. Policja potrafi nawet zadzwonić po lawete, odholują Cie i każą zmienić gumy - masakra, a tam już bulisz w Ojro. Aaa i raczej trzymaj się wyznaczonej prędkości, głównie czatują tylko na POLAKÓW, Słowak może wyprzedzać nawet na ciągłej! Jak mnie przycięli, to Policjant mi mówi "To nie Ameryka", a ja mu "A Słowacja to nie Europa" i za 5km/h więcej 10 Euro w d..pe, a miałem może 5m do znaku z końcem ograniczenia. Uważaj, żeby nie płacić. Pozdro i szerokości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO to z moich obserwacji po pierwsze tak jak pisze Adam uważaj na ograniczenia jest 50km/h jedz 45km/h tak dla pewności w zeszłym tygodniu zapłaciłem 250euro więc wiem wprawdzie trochę dużo przekroczyłem 2 domy ale teren zabudowany:( 2 sprawa mają trochę dziwny sposób parkowania stanie w poprzek na drodze i git i trochę olewają znak STOP jedziesz a tu nagle jakiś Kamaz wyskakuje przed Ciebie.Powodzenia udanej wycieczki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak parkujesz równolegle przy drodze, to stawiaj auto w takim kierunku jak reszta. To samo jest w Czechach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez kompielowki i recznik i odwiedz Tatralandie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w teranie zabudowanym uważaj na prędkość 50 to 50km/h bo koledze za 5km więcej dali 30 euro. a jak byś miał jakieś problemy to w swidniku mamy serwis czynny od 8 do 16 trzeba przejechac prosto przez rondo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zapomnij winiety na autostrady kupić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
linkę do holowania atest musi mieć bo sprawdzają a musisz ją mieć

a to z jakiej okazji Cię trzepali na linkę? byłem zimą i nic na jej brak nie powiedzieli... ehh - co glina to inne podejście :|

 

jest może jakaś www gdzie byłoby wypisane co tam jest potrzebne w aucie u nich:?: bo na http://www.msz.gov.pl się nie doszukałem...

 

no dobra... coś niby znalazłem ale to fest zdawkowe jest...

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.

„Zielona karta" nie jest dokumentem obowiązkowym przy wjeździe samochodem na Słowację. Nadal może ona służyć jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Policja drogowa może nałożyć mandat za brak naklejki „PL". Naklejka nie jest wymagana w przypadku pojazdu z nowymi, tzw. unijnymi tablicami rejestracyjnymi.

Pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. Obowiązuje jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach) oraz zakaz używania telefonu komórkowego przez kierowcę w trakcie jazdy.

Przejazd słowackimi autostradami i drogami ekspresowymi (a dla samochodów ciężarowych także niektórymi drogami I klasy) jest płatny. Ceny „winietek” (dialničná nálepka)

dla pojazdów do 3,5 ton masy całkowitej: tygodniowa – 4,90 EUR, miesięczna – 9,90 EUR, roczna – 36,50 EUR.

Nalepki można kupić na przejściach granicznych, większych stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych. Wysokość mandatu za brak nalepki to dziesięciokrotność opłaty rocznej.

Dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony od dnia 01.01.2010 roku Słowacja wprowadziła elektroniczne myto.

Dozwolona maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h i na autostradzie 130 km/h.

Przez cały rok obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy: 0,00 promila. Każdy kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jak osoba będąca pod wpływem alkoholu.

Obowiązkowe jest przewożenie dzieci do lat 12 w fotelikach samochodowych.

Mandat może być udzielony za umieszczenie przedmiotów w polu widzenia kierowcy (np. niewłaściwie umieszczony uchwyt na GPS), za pozostawienie na szybie nieważnych winietek, zakazane jest lepienie na szybie przedniej oraz przednich szybach bocznych folii przeciwsłonecznych. Opony zimowe, które są obowiązkowe podczas jazdy po zaśnieżonej powierzchni, muszą mieć bieżnik o głębokości min. 3 milimetrów.

Pojazd należący do cudzoziemca musi być wyposażony w apteczkę zgodną z wymogami kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany.

UWAGA: Kierowcy, którzy nie zapłacą na miejscu w gotówce udzielonego im mandatu, karani są zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 15 dni, w ciągu których powinni uiścić mandat. Po zapłaceniu mandatu, zatrzymane prawo jazdy można odebrać osobiście na posterunku policji, która dokonała zatrzymania dokumentu, okazując dowód wpłaty. Wobec kierowców, którzy w ciągu 15 dni nie uiszczą mandatu, wszczynane jest postępowanie administracyjne.

Edytowane przez KruK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarówki też miej zapasowe, slyszałem różne akcje...

Aaa a co WINIETY to zostaw ten papierek po winiecie, bo za jej brak dostaniesz więcej niż za to jakbys jej w ogóle nie miał :/ Masakra. I winiete kupuj na Słowacji, w Cieszynie kosztuje 50zł, a na Słowacji 9 Euro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności