Skocz do zawartości
Luke

elektrownia wiatrowa - dobor, wielkosc, zastosowanie

Rekomendowane odpowiedzi

witam szanowne grono ;)

 

chcialbym zapytac siedzacych w temacie, na temat elektrowni wiatrowej.

ale zacznijmy od poczatku: miejsce jest, z tego co wyczytalem calkiem niezle, bo w zachodniopomorskim, tam gdzie mapka pokazuje na zielono ;)

cqs1280948320s.jpg

 

miala by sie krecic dla 3 domow. glownie oswietlenie. plus ewentualnie w przyszlosci kilka domkow letniskowych - w sumie okolo 6-8.

 

i teraz pytanie, jak dobrac odpowiednia moc takiej elektrowni, zeby byla ona jak najlepiej wykorzystywana. nie chce sprzedawać energii do sieci, tylko produkowac ja na wlasny uzytek.

moze ktos bylby w stanie podac konkretne modele, lub pomoc w skompletowaniu takiego przedsiewziecia.

co do pozwolen to wiem tyle ze na sam wiatrak pozwolenia nie potrzeba, tylko na fundamenty i na maszt ktory to bedzie trzymal sam wiatrak, oczywiscie do odpowiedniej wielkosci, ale przeciez nie pytam tu o kolosa 100kw ;)

 

za wszelka pomoc wielkie dzieki.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie chce sprzedawać energii do sieci, tylko produkowac ja na wlasny uzytek.

I kiedyś to właśnie stwarzało problem, dowalali jakieś podatki ze taniej było brać prąd z sieci,na dzień dzisiejszy to może sie coś zmieniło no ale jeszcze dochodzi problem z "zielonymi" bo ponoć wiatraki zabijają latającą faunę ale pewnie chodzi im o (..) podobnie jak w aferze z przekaźnikami telefonów komórkowych ;) ano taki ten nasz "chory" kraj niby ekologicznie a niby nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę siedziałam w tym temacie jakiś czas temu.

 

Jeśli chodzi o teren, to jest to jeden z najlepszych terenów w Polsce. Także śmiało można inwestować :) Jednak w Polsce średnia prędkość wiatru jest 4m/s, dlatego polecałabym dokładnie poczytać na forach jaką konkretnie turbinę dobrać. Jak dla mnie taka turbina 5kW powinna wystarczyć, ale nad tym trzeba by się dogłębniej zastanowić.

 

Masz rację, że pozwolenia na to nie potrzeba. Małe przydomowe turbiny wiatrowe można zainstalować bez ubiegania się o pozwolenie na budowę, jeśli są urządzeniami wolno stojącymi. Ten warunek spełniają konstrukcje nie mające stałego połączenia z gruntem, czyli ustawiane bez fundamentu. Ważnym jest, aby wysokość masztu z promieniem turbiny nie przekroczyła 30 m, bo inaczej trzeba uzgodnień z odpowiadającymi za ruch lotniczy.

 

W zależności ile prądu będzie potrzeba wyprodukować, wygląda to mniej więcej tak (produkcja energii na rok):

Moc 1,0kW - 1750 KW/h

Moc 2,0kW - 3504 KW/h

Moc 3,0kW - 5256 KW/h

Moc 5,0kW - 8760 KW/h

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki izia :ok

moze ktos jeszcze wie cos wiecej na ten temac i bylby wstanie doradzic ;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, polecam lekturę na forach tam się można bardzo dużo dowiedzieć :) Sama z tego typu pomocy korzystałam do egzaminu właśnie z tego przedmiotu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy 5kw nie bedzie za malo jak w moim przypadku, biorac pod uwage samo oswietlenie to juz troche tego bedze (dom x 3, plus oswietlenie na hodnikach, przed domem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... no tak w sumie zgadza się. No nie jest to właśnie temat taki hop - siup... trzeba to bardzo skrupulatnie pokalkulować... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności