Skocz do zawartości
ziaaiz

Proszę o pomoc w zaprojektowaniu podnośnika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar podjąć wyzwanie zbudowania podnośnika nożycowego. Nie jestem w stanie jednak obliczyć moc siłowników. Podnośnik ma być niskiego podnoszenia. Udźwig 2 tony i masa własna.

 

Tutaj link do sprzętu jaki chcę się podjąć zbudować

 

Mój problem polega na tym, że nie dysponuję umiejętnością liczenia maszyn ani nie znam obsługi żadnego z programów do tego celu. Z zawodu jestem budowlańcem i mogę powyliczać wytrzymałości materiałów użytych do budowy urządzenia. Mam pojęcie o hydraulice siłowej.

 

Jak wyliczyć siłę nacisku siłownika przy złożonym podnośniku?

Czy wtedy siła jest największa?

 

Dysponuję programem RMWIN do liczenia statyki. Czy jest podobny program do mechaniki i równie prosty? Nie potrzebuję tu inventora, a jedynie policzenie sił w węzłach, przegubach, siłownikach.

 

Może ktoś z Was ma już za sobą takie dzieło, to proszę o porady techniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pneumatyczny niby fajny, ale nie będzie dobry dla mnie, bo planuję przeprowadzać naprawy podwozia na podnośniku. Natomiast te z allegro są drogie. Dysponuję wszystkim co jest potrzebne by taki podnośnik wykonać.

Spawarki, przycinarki, szlifierki, tokarnie, frezarki, palniki, pompy, siłowniki, rozdzielacze itd. Materiału też mam mnóstwo. Problem mam jedynie z obliczeniem siły działającej na siłownik.

 

Od pewnego czasu zastanawiam się nad trochę prostszą konstrukcją. Nigdzie nie widziałem takiego podnośnika. Pomysł polega na tym, że samochód zostanie na kolach wciągnięty na pochylnię o kącie około 17 st. Pochylnia, będzie podparta wahliwie, mniej więcej jak huśtawka dla dzieci, lecz bardziej poza połową (jedno ramie dłuższe, drugie krótsze). Dłuższa strona pochylni będzie miała składane ramie pod spodem, w które będzie włożony siłownik. Prostujące się ramię będzie podnosiło opuszczoną stronę pochylni w górę. Możliwość uniesienia jednej strony samochodu (przodu lub tyłu) w celu naprawy zawieszenia zaplanowałbym na kolumnowym podnośniku jeżdżącym po pochylni pod samochodem.

Plusem tego rozwiązania jest możliwość wejścia pod samochód, kiedy stoi on na kołach i fakt, że wszystkie obliczenia jestem w stanie wykonać sam. Minus taki, że konstrukcja byłaby spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Do obliczeń układów dynamicznych na studiach stosowalismy moduł ADAMS.

Modelujesz układ, zakładasz obciązenia i po analizie wyskakują obciązenia węzłów w modelu.

Robilem w tym np układ podnoszenia łyzki ładowarki ;) więc i podnośnik sie pewnie też da zasymulować.

Robota żmudna ( bo i program ma juz kilka lat więc interfejs jest ubogi) ale wyniki są bardzo dokładne. Minusem jest konieczność znajomości teorii działania układów przestrzennych ( czyli ruchliwości a co za tym idzie przesztywnienie układu, typu stosowanych węzłów itp )

 

Nic prostszego nie znam ...

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem rozwiązałem w ten sposób, że skopiowałem podnośnik jednego chińskiego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chińskiego !!!

 

Czyli znowu : Made in China lub produkt polski wyprodukowany w chinach?:rozpacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam go będę robił, więc bez obaw. Liczy się patent.

 

Kiedyś też tak było: zdielano w sssr, gorod Warszawa.

Ech.... to była "Unia".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość renmodbo

Zrobiłeś może ten podnosnik, też chcaiłbym cos takiego zrobić, narazie zbieram informacje, może cos podpowiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności