Skocz do zawartości
Lewy28

Wlasny cyfrowy tuning box do TDI PD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Wiele sie pisze o mozliwosciach tuningu TDI poprzez zmiane map w sterowniku lecz niestety jesli chce sie to zrobic samemu pojawiaja sie calkiem spore problemy. Nie mowiac o opiniach typu nie grzeb bo tylko spierniczysz, oddaj do fachowca, itd. Jesli juz jestesmy posiadaczami interfejsu zgrywajacego zawartosc pamieci eeprom sterownika mamy kilka opcji. Wgrac jakiegos gotowca i modlic sie ze auto odpali a jesli juz odpali to czy bedzie wogole wstanie jezdzc. Wymienic sie z kims wsadem i tez miec nadzieje ze bedzi wszystko ok. Trzecia mozliwosc to zmodyfikowanie swojego wsadu odpowiednim programem (powiedzmy winols) i tu pojawia sie pierwszy problem. Takie programy jak winols w pelnej wersji posiadaja pliki ktore wyszukuja miejsc gdzie sa zlokalizowane wszystkie mapy: wtrysku, ograniczenia dymienia, max. momentu itd. (tablice danych). Niestety pelna wersja lub dodatki kosztuja duzo wiecej niz sam interfejs. Spedzilem troche czasu szukajac tych dodatkow lecz bezskutecznie.

Z racji tego ze jestem elektronikiem postanowilem skonstruowac cyfrowy tuning box. Kochani ekolodzy dbaja o nasze srodowisko tak ze silniki diesla pracuja z nadmiarem powietrze-paliwo nie 100% lecz 110% - mniejsza emisja. Z tad moj pomysl zeby wrocic do 100% nadmiaru powietrze-paliwo.

Jesli map sensor odczyta cisnienie powiedzmy 1,4bara i zadany przeplyw na przeplywomierzu to dobierze dawke paliwa z mapy. Teraz jesli map sensor odczyta 1,3 bara a box poda ecu ze juz ma 1,4bara i do tego przeplyw powietrza taki jaki ma byc przy tym cisnieniu 1,4bara powinna nam sie zmienic rowniez dawka paliwa (czyli wracamy do skladu 100%)

Moglbym zastosowac analogowy box lecz on koryguje te parametry w calym zakresie predkosci obrotowej ja natomiast chce zmieniac te parametry tylko w pewnym zakresie. Ukladzik juz jest prawie zmatowany, serce to ukladzik pic i kilka wzmacniaczy operacyjnych. Teraz musze zdjac charakterystyki czujnikow: map sensora i przeplywki ( jakie napiecia przy jakich cisnieniach i przeplywach) Nie moge znalezc charakterystyk tych czujnikow wiec musze zdjac je samemu.

Bardzo prosze o wypowiedzi i sugestie w tym temacie. Chcialbym takze wymienic sie doswiadczeniami z osobami ktore znaja temat i byc moze czynily juz podobne proby jak ja teraz. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie łatwiej i przyjemniej zastosować ECUMaster ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urzadzenie ciekawe, posiada bardzo fajny interfejs uzytkownika (programy wspomagajace tworzenie map, edytowanie wykresow, itd.)

Mam tylko jedno ale jaka jest jego cena? Moj miktoprocesor z przetwornikiem analogowocyfrowym to cena ok. 30zl + kilka dodatkowych elementow a mozliwosci takie same jak ECUMaster.

Wiem ze jesli ktos jest dobrym elektronikiem to niezaleznie od tego czy bawi sie elektronika silnika, telewizora czy sprzetem audio poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Ponadto dodam ze maszyny cnc posiadaja podobne czujniki wartosci mierzonych i zasady przetwazania informacji.

Jestem osoba ktora nie lubi stosowac gotowych rozwiazan i lubie znac interesujacy mnie temat od podszewki.

Jedyny minus mojego urzadzenia to brak oprogramowania wspomagajacego w tworzeniu map a co za tym idzie zawsze trzeba dokladnie przemyslec co i o ile mozemy skorygowac.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podjedz do tunerów niech Cie nauczą. Pamietaj ze niestety czasami mozna sie potknac a w przypadku tjuningu jest to bolesne....

 

Ja nie widze przesłanek zeby samemu modyfikowac parametry ecu i tego się bede trzymał. Na forum niestety tez nie dostaniesz recepty na wlasny program bo nikt Ci tego za darmo nie powie...

jest temat o "diodowaniu" syngnałow idacych do ecu. pogadaj z autorem.

 

zamykam. wszelkie watpliwosci na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności