Skocz do zawartości
Grzego

Podłączenie świateł (DIODY)

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa dotycząca diod LED, o której nikt nie wspomniał.

Diody prawidłowo działają, gdy są zasilane odpowiednim napięciem, tj, przeważanie białe diody potrzebują napięcia około 3,2V (dokładna charakterystyka zależy od producenta). Jeśli połączymy kilka diod szeregowo, to możemy je zasilać wiekszym napięciem, np 4 diody zasilamy 4*3,6 = 12,8. I tak są konstruowane prawie wszystkie paski LED.

Gdy je wepniemy w instalacje samochodową będziemy mieli dwa stany pracy:

pierwszy - napięcie tylko z akumulatora, zazwyczaj >12,0V - nie będą świecić z pełną jasności.

drugi - aku + alternator, czyli <14V - znacznie większy prąd, większa jasność, ale większa temperatura pracy i w efekcie błyskawiczne przepalenie diody.

 

Dlatego sugeruję, żeby w przypadku konstruowania 'home made' oświetlenia LED, liznąć trochę teorii (prąd, napięcie, natężenie, opór, diody LED, łączenie szeregowe i równoległe) oraz wyposażyć się w najtańszy miernik uniwersalny.

Zapobiegnie to późniejszym rozczarowaniom i problemom związanym z elektryką auta.

 

I tak na koniec:

KAŻDE URZĄDZENIE ELEKTRYCZNE PODPIĘTE DO INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ AUTA MUSI MIEĆ WŁASNY BEZPIECZNIK!!!

 

P.S. Gdyby ktoś miał pytania, chętnie odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze może moje pytanie jest głupie ale tak jak mówiłem jestem zielony w tych sprawach a mianowicie czy można to podpiąć pod kabelek zasilania bezpośrednio pod postojówkę bez zabawy z przekaźnikiem?

Wielkie podziękowanie dla Slaweeek za zainteresowanie i zaangażowanie tematem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem ze może moje pytanie jest głupie ale tak jak mówiłem jestem zielony w tych sprawach a mianowicie czy można to podpiąć pod kabelek zasilania bezpośrednio pod postojówkę bez zabawy z przekaźnikiem?

Wielkie podziękowanie dla Slaweeek za zainteresowanie i zaangażowanie tematem

Jeżeli TYLKO LEDy chcesz podpiąć to możesz, jednak przy montażu czegoś mocniejszego polecam przekaźnik, kosztuje koło 4 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich. Mala przerwa w dostawie pradu :D

Z góry chciałem podziekowac wszstkim za wielkie zaangazowanie, a przede wszystkim Slaweeek'owi i HubeRRo ;) Szczerze mówiąc cos sie dowiedzialem ;) "Cos", bo to i tak dla mnie czarna magia :D Ale wszystkiego trzeba próbować.

"126tomek" jesli podlaczysz diodki tym nie jakze prostym sposobem, to daj znac jak to dziala!!!

"Slaweeek" mam prosbe do ciebie, rozumiem ze podlaczajac paski diod bezposrednio do kabelków przy reflektorze [jak pytal "126tomek"], nic zlego sie nie stanie z autem, czy elektryką? Jezeli bede to uzytkowal wlasnie w ten sposob? Jezeli tak, to bardzo prosze na wszelki wypadek i dla pewnosci o potwierdzenie tego patentu ;)

Jeszcze raz WSZYSTKIM WIELKIE DZIEKI !!! Pozdrwiam

 

---------- Post added at 20:41 ---------- Previous post was at 20:40 ----------

 

Witam ponownie wszystkich. Mala przerwa w dostawie pradu :D

Z góry chciałem podziekowac wszstkim za wielkie zaangazowanie, a przede wszystkim Slaweeek'owi i HubeRRo ;) Szczerze mówiąc cos sie dowiedzialem ;) "Cos", bo to i tak dla mnie czarna magia :D Ale wszystkiego trzeba próbować.

"126tomek" jesli podlaczysz diodki tym nie jakze prostym sposobem, to daj znac jak to dziala!!!

"Slaweeek" mam prosbe do ciebie, rozumiem ze podlaczajac paski diod bezposrednio do kabelków przy reflektorze [jak pytal "126tomek"], nic zlego sie nie stanie z autem, czy elektryką? Jezeli bede to uzytkowal wlasnie w ten sposob? Jezeli tak, to bardzo prosze na wszelki wypadek i dla pewnosci o potwierdzenie tego patentu ;)

Jeszcze raz WSZYSTKIM WIELKIE DZIEKI !!! Pozdrwiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wlasnie w ten sposob? Jezeli tak, to bardzo prosze na wszelki wypadek i dla pewnosci o potwierdzenie tego patentu

Nic się nie stanie bo diody ciągną mało prądu, ale światła do jazdy dziennej już więcej i mogłyby się kabelki grzać (mogłyby), a i jak paski LEDów są nieszczelne i dostanie Ci się wilgoć do nich to będzie bezpiecznik walił i nie będziesz wiedział czy od instalacji elektrycznej czy od LEDów, ale możesz śmiało równolegle powpinać w przewody od żarówek pozycyjnych, pamiętaj o dobrym zaizolowaniu, albo zastosuj koszulki termokurczliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chcę podpiąć same paski LED:) pytanie tylko jak wpiąć się pod postojówki?Trzeba przeciąć kabel czy jak to zrobić?

Wiem że moje pytanie są może beznadziejne ale nie chce nić zepsuć:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki slaweek. Jak tylko przestanie padac to ide to zrobic. Dam znac czy dziala ;)

Zobacze dopiero jakie jest tam podejscie i gdzie moge to ewentualnie wpiac! Ale dzieki!

Aha, koszulki termokurczliwe juz mam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzego jak możesz to napisz później jak to zrobiłeś i pod co się podpiąłeś:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobie i mi sie uda, to podesle jakies info ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz tak czy inaczej coś w tym temacie bo jestem bardzo zainteresowany też takimi diodami:)

Foty z podłączenia były by miło widziane:)

Powodzenia życzę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcąc zastosować koszulki termokurczliwe trzeba przeciąć kabel idący do żaruwki pozycyjnej, najlepiej wewnątrz lampy- jest tam względnie sucho, potem obrabiamy przewody, skręcamy razem, lutujemy i nasuwamy koszulke termokurczliwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...obrabiamy przewody, skręcamy razem, lutujemy i nasuwamy koszulke termokurczliwą...

...i przypiekamy do zaciśnięcia.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie zapomnieć wsunąć koszulki na przewód przed lutowaniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście nie zapomnieć wsunąć koszulki na przewód przed lutowaniem

Ile ja razy musiałem kable rozlutowywać, bo zapomniałem o koszulce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ty ;)....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzego no i jak tam,podłączyłeś te diody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po bardzo długiej przerwie.

Niestety, ale nie miałem bardzo długi czas dostępu większego do neta i troche to potrwało :/

Diody zgubiłem gdzieś w szafkowym bałaganie. Dopiero zakupiłem nowe diody i wczoraj zrobiłem do nich ramke do której wmontowałem te listewki diodowe. Taką "home made" obudowe :) Jeszcze jest w fazie schnięcia po malowaniu. Na dniach powinienem je zamontować, ale jeszcze sie zastanawiam czy nie przejade sie do kogoś, kto się zna na kabelkach i prądzie. Zawsze to wieksze bezpieczeństwo i świadomość że nic się nie "sfura".

Temat ma już bardzo długi staż i wiele osób mogło już zapomnieć o tym temacie, dlatego jeżeli ktoś chce jeszcze abym umieścił fotki z uwieńczeniem moich wypocin z listwami na forum, to prosze o to aby pisac. Otóż nie wiem czy ktoś jeszcze bedzie tu zaglkądał ;)

Jeszcze raz przepraszam za nieobecność, ale nie miałem mozliwości.

Aha, sprawiłem sobie jeszcze paski diodowe, używane np. w automatach Coca-Coli do podświetlania wnętrza. Te paski są inaczej skonstruowane, niż te które umieściłem na początku. Są cienkie, ale bardzo ładnie i mocno świecą. Pomyślałem że umieszcze je pod drzwiami i powiem szczerze że efekt jest kapitalny. Możliwe ewentualne fotki ;)

Pozdrawiam Wszystkich!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to,że niema problemu z zakupem takich modułów (czy nawet pasków LED) Spora ilość jest tego w internecie.Ale jakoś wolałbym zajechać do sklepu z elektroniką-przynajmniej wiem i widzę co kupuję ;) Jak będziesz miał okazję to wrzuć foty,może komuś się przydadzą.Pozdrawiam

Co do pasków LED: http://www.aphelektra.com/p/pl/2962/pasek+24xled+12v+gietki+niebieski.html

Pełno tego jest ;) Tylko trzeba odpowiednio zastosować :D

Edytowane przez Patryk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie pytać, czy ktoś chce oglądać fotki, tylko wklajać. Napewno się przydadzą.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma sprawy, jak tylko przestanie padać deszcz, to zrobie kilka fotek i umieszcze na forum ;)

Te listwy z pierwszymi diodami (w obudowie) co zrobiłem, sfotografuje moze jeszcze dzisiaj i zamieszcze fotki ;)Tylko troche czasu znajde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności