Skocz do zawartości
rainman777

Problem - radio zmienia kanały.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam oto taki problem :

Mam jedno radyjko Johnny II i używam go z dwoma antenami:

Z anteną sirio ml145 wszystko działa jak ta lala ( śmigam prawie codziennie )

z anteną President texas radyjko po wciśnięciu w gruszce guzika do nadawania samo przełacza kanał na wyższy od 1-15 kanałów ( se tak cyka jak mu pasuje ). Nie dzieje się to zawsze ale coraz częściej dzisiaj 6 razy :(.

Obydwie anteny zestrojone , grucha standardowa z Jonnego II.

 

Ma ktoś jakiś pomysł co może być tego powodem , bo dla mnie to jakieś zjawisko paranienormalne :(.

 

Pozdrawiam Serdecznie Miłosz :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłbym czy ten President ma dobre połączenie z karoserią.

Czytałem kiedyś na forum, że jeśli anteny montowane na stałe nie będą miały dobrego kontaktu z karoserią (np. zaśniedziałe złącze) to masę ciągną z radia i się cuda dzieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ciekawe... Na początek sprawdziłbym przewód mikrofonowy i przelutował z obydwóch stron, jakiś sygnał pasożytniczy musi Ci wchodzić na sterowanie UP/DOWN z mikrofonu (tak mi się wydaje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdziłbym czy ten President ma dobre połączenie z karoserią.

Nie możliwe mam taką mase na antenie , że jak nie podłącze masy na kablu w radiu to normalnie działa.

Na początek sprawdziłbym przewód mikrofonowy i przelutował z obydwóch stron, jakiś sygnał pasożytniczy musi Ci wchodzić na sterowanie UP/DOWN z mikrofonu (tak mi się wydaje).

Dzisiaj śmigało przez 8 godzin na sirio i zero problemów :(

 

Dla mnie czeski film :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj śmigało przez 8 godzin na sirio i zero problemów

 

Dla mnie czeski film

 

Może Texasa masz bliżej radia albo masz większy współczynnik fali stojącej i stąd te zakłócenia powodujące zmianę kanałów (w górę to napięcie dodatnie około 5V na nóżce 3 z tego co pamiętam). Spróbuj zawalczyć z tym mikrofonem i sprawdź jeszcze raz jaki masz SWR na Texasie, może to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie możliwe mam taką mase na antenie , że jak nie podłącze masy na kablu w radiu to normalnie działa.

Expertem w tej dziedzinie nie jestem, ale tak to chyba działać nie powinno...

Sirio jest na magnesie?

 

Dobra, wiedziałem, że kiedyś o już czytałem o jakiejś masie.

Zanim zaczniesz rozbierać radio, sprawdź jeszcze masę na radiu. To co czytałem dotyczyło masy radia.

Jeśli jest zła, a antena mocowana na stałe istniało właśnie ryzyko, że prąd popłynie przez antenę. Z tego co pamiętam to optymistycznie o tym zjawisku się nie wypowiadali.

Edytowane przez kdjk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
albo masz większy współczynnik fali stojącej i stąd te zakłócenia powodujące zmianę kanałów (w górę to napięcie dodatnie około 5V na nóżce 3 z tego co pamiętam)

:591::591::591:

jaki masz SWR na Texasie

Ustawiony był ma 1,1

 

Zanim zaczniesz rozbierać radio, sprawdź jeszcze masę na radiu. To co czytałem dotyczyło masy radia.

Jeśli jest zła, a antena mocowana na stałe istniało właśnie ryzyko, że prąd popłynie przez antenę. Z tego co pamiętam to optymistycznie o tym zjawisku się nie wypowiadali.

Rozwiń kolego albo daj jakiegoś linka , bo nie wiem czy dobrze kapuje

Pozdrawiam Miłosz :provw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie możliwe mam taką mase na antenie , że jak nie podłącze masy na kablu w radiu to normalnie działa.

Zmiana kanału może być spowodowana chwilowym brakiem zasilania - radio włącza się wówczas na przypadkowym kanale.

Jeśli masę na radiu masz nieciekawą to jest to możliwe. Plus bierze z kabla a minus albo z kabla albo przez antenę. W międzyczasie radio może się zresetować.

Stronki, gdzie o tym czytałem nie mogę znaleźć (dawno to już było), więc ktoś mądry niech mój wywód skoryguje.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmiana kanału może być spowodowana chwilowym brakiem zasilania

To jest trop , mam przetartą izolacje / muszę sprawdzić dokładnie jak tam kabel wygląda. Tylgo dalej dziwni mnie fakt , że to się dzieje tylko na jednej antenie. ( masę mam wzorcową )

Pozdrawiam Miłosz :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmiana kanału może być spowodowana chwilowym brakiem zasilania - radio włącza się wówczas na przypadkowym kanale.

 

Nie na przypadkowym, a na ostatnio używanym kanale, a to zasadnicza różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie na przypadkowym, a na ostatnio używanym kanale, a to zasadnicza różnica.

Jeśli radio zostanie wyłączone normalnie (wyłącznikiem on/off) to tak, jeśli nastąpi przerwa w zasilaniu (przerwa na kablach zasilających) to na przypadkowym.

Tylgo dalej dziwni mnie fakt , że to się dzieje tylko na jednej antenie. ( masę mam wzorcową )

President jest mocowany na stałe i masę łapie z karoserii. Sirio jest pewnie na magnesie więc masy z karoseri nie weźmie.

Edytowane przez kdjk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli radio zostanie wyłączone normalnie (wyłącznikiem on/off) to tak, jeśli nastąpi przerwa w zasilaniu (przerwa na kablach zasilających) to na przypadkowym.

 

Sprawdzałeś to :?: Weź schemat i sprawdź jaka jest różnica w wyłączaniu radia poprzez brak zasilania i poprzez wyłącznik w pokrętle VOL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdzałeś to Weź schemat i sprawdź jaka jest różnica w wyłączaniu radia poprzez brak zasilania i poprzez wyłącznik w pokrętle VOL.

Może Johnny II to wyjątek - nie wiem. Ale w tych radiach, z którymi miałem do czynienia tak było.

Jaka jest różnica? Prosta. On/Off wyłącza radio ale nie odcina zasilania od obwodów (część z nich jest pod napięciem). Dzięki temu radio pamięta na jakim jest kanale. Odcięcie zasilania na kablu zasilającym odcina zasilanie wszystkich obwodów i powoduje wyzerowanie pamięci.

 

No chyba, że Johnny II ma podtrzymanie pamięci poprzez baterię - nie wiem, nie mam schematu. Dlatego niech wypowie się ktoś kto ma z tym do czynienia lub ma schemat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz schemat, efekt taki jak opisujesz jest w niektórych Alanach i chyba Lafayette ale dokładnie nie pamiętam.

Ja bym tutaj nie czepiał się zasilania a raczej jakichś sygnałów pasożytniczych na wejściu mikrofonowym lub uszkodzenia przełącznika zmiany kanałów. Nikt z nas wróżką nie jest i nie odpowie Ci co jest tak naprawdę przyczyną, trzebaby zrobić kilka pomiarów i pewnie wtedy udałoby się znaleźć usterkę ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nikt z nas wróżką nie jest i nie odpowie Ci co jest tak naprawdę przyczyną,

Po to jest forum by pytać możliwe , że ktoś już miał taką usterkę , bądź ma duże doświadczenie w temacie napraw CB więc bez urazy ale daruj sobie tematy o wróżeniu :).

Ja bym tutaj nie czepiał się zasilania a raczej jakichś sygnałów pasożytniczych na wejściu mikrofonowym lub uszkodzenia przełącznika zmiany kanałów

Ale dlaczego radyjko na sirio (magnes) śmiga idealnie ????

 

Co do wł/wył zawsze wyłączam na pokrętle !!!!. Ale sprawdzone czy tak czy siak wskakuje na ostatni kanał na którym pracowało.

Pozdrawiam Serdecznie Miłosz :provw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś:

Ustawiony był ma 1,1

a sprawdzałeś jaki jest teraz :?: Bo z tego co znam anteny Texas to cewka nie jest zbyt dobrze wykonana i potrafią dziać się cuda. Sprawdź nawet na najzwyklejszej miarce czy jest w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdź nawet na najzwyklejszej miarce czy jest w normie.

Tak zrobię , sensowny trop :ok: dzięki

Pozdrowionka :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Weź schemat i sprawdź jaka jest różnica w wyłączaniu radia poprzez brak zasilania i poprzez wyłącznik w pokrętle VOL.

Chylę czoło. Faktycznie wygląda, że wyłącznik jest tu na wejściu zasilania.

Edytowane przez kdjk
Automatyczne z??czenie postów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rainman777, może Ty tego nie zauważyłeś ale trochę jeździmy na spociki i o problemie powiedziałeś w tym samym czasie kiedy pochyliłeś antenę na dachu o jakieś 30 stopni w tył (swoją drogą kawał "bata")

 

Nie znam się, nie wiem czy to ma wpływ, jednak ja tutaj widzę związek przyczynowo skutkowy ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rainman777, może Ty tego nie zauważyłeś ale trochę jeździmy na spociki i o problemie powiedziałeś w tym samym czasie kiedy pochyliłeś antenę na dachu o jakieś 30 stopni w tył (swoją drogą kawał "bata")

 

Nie znam się, nie wiem czy to ma wpływ, jednak ja tutaj widzę związek przyczynowo skutkowy ;)

 

Pozdrawiam

Często tak robie , nie zwróciłeś uwagi wcześniej ;)

Pozdrowionka :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności