Skocz do zawartości
m16

Dobór kabli + buczenie w głośnikach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję porady odnośnie doboru kabli do głośników i wzmacniacza.

Głośniki to zestaw hertza hsk 165

Wzmacniacz to FLI 900s

W samochodzie już znajdują się kable DB AUDIO. Jedyne czego się obawiam to czy nie są za cienkie.

Kable prądowe mają 8 gauge

Kabel "pilot" ma 18 gauge

Kable od wzmacniacza do głośników 16 gauge

Nie bardzo oriętuję sie w tych "gaugach"

Czy myślicie, że można podłączać?

Z góry dzięki

Edytowane przez m16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko w google poszukać oj ciężko... w linku masz tabelkę

http://www.tnt-audio.com/clinica/awg_e.html

jeszcze jeden link ukazujący tabelkę zależności przekroju kabla do natężenia prądu w systemie

http://obrazki.elektroda.net/88_1277200346.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ogromne ale wstyd się przyznać... nadal nie bardzo wiem jakie kable powinny być użyte :blink

Głośniki:

http://allegro.pl/glosniki-hertz-hsk-165-3-kurier-i-dystanse-gratis-i2317978461.html

Wzmacniacz:

http://allegro.pl/wzmacniacz-fli-fl900-4x115rms-kurier-gratis-i2314658401.html

 

Jak jużpisałem w aucie jest już okablowanie:

Kable prądowe 8,3 mm2

Kable od głośników do wzmacniacza 1,3mm2

 

Boję się czy nie są za cienkie - zwłaszcza te łączące głośniki z wzmacniaczem.

W sobotę chciałbym się zabrać za instalacje ale niestety przyznaję się bez bicia jestem zielony w tym temacie :blink

 

Jeszcze raz dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym kupił kabel 20mm2 tak przyszłościowo jakbym kiedyś chciał dołożyć suba

założysz te 8mm2 to wedle tabelki jest nieodpowiedni kabel min 12mm2 do tego natężenia prądu

ale zrobisz jak chcesz... ja dwa razy prułem progi pod kable, bo też tak przyoszczędziłem;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do glosniköw sa ok, ale nie wiem co to za wymiar - 0,75² 1², 1,25² sa mi znane

wedlug mnie tez 20² powinien byc minimum. za grubego raczej nie ma ale za to zbyt cienkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja bym kupił kabel 20mm2 tak przyszłościowo jakbym kiedyś chciał dołożyć suba

Myślałem o tym - z tąd wzmacniacz 4 kanalowy :)

Czyli prądowe do wymiany (na 4 gauge?). A co z głośnikowymi ? Zostawić ?

Dzieki po raz kolejny :)

PS: A czy myślicie, że moc wzmacniacza jest dobrze dobrana do mocy głośników ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co z głośnikowymi ? Zostawić ?

głośnikowe bym zostawił te 2x1,5 będą ok jak już je masz, chociaż zaleca się te 2x2,5mm2 ale jak już masz głośnikowe to je wykorzystaj:)

wzmacniacz mocowo tak poradzi sobie z tymi hertza, a jak to zagra wszystko to się przekonasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chociaż zaleca się te 2x2,5mm2

 

Jeśli tak to też sie skuszę. Jakoś chyba nie będzie mi się chciało tylnej kanapy itp dwa razy rozbierać ;)

Jednego jeszczę nie rozumiem. Wszędzie na polskich stronach czytam aby masę ciągnąć z akumulatora natomiast na angielskich aby aby z jakiegoś punktu w bagażniku :blink W instrukcji wzmacniacza też jest wyraźnie napisane aby masa była jak najkrótsza :blink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wam za przypomnienie o kablach do nowego projektu. dzis rolka 10m 2,25mm² zakupiona. wiec teraz powinno starczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób fotorelację z montażu, będzie dla potomnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

az sie boje zaczynac - co kolwiek sie robi przy aucie - zawsze cos sie staje. odczekam jeszcze pare dni az sie zrobi cieplej

 

bedzie lepsze wytlumienie drzwi i tapicerki, przeniesienie tweeteröw na deske, umocnienie 16tek na multiplexie, przejscie na aktywny system, i cos z ta deska w bagazniku trzeba zrobic.

najpierw odczekam poczty (15l skrzynka + sub + sonofil)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(15l skrzynka + sub + sonofil)
zakupiles skrzyneczke w boczek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, jest w drodze. gdzies tu mielismy ten temat i pomyslalem ze nie tak zle wyglada. kuzyn w polsce pisal ze stabilna konstrukcja i terminal tez jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok - sprzęt zainstalowany :jupi:

Zostały jeszcze poprawki drobne do zrobienia ale niestety to dopiero w sobote.

Naszła mnie jeszcze taka wątpliwość: Do drzwi dostaje się po szybie woda - czy nie uszkodzi ona głośnika ?

Czy może warto zrobić jakiś "daszek" nad głośnikiem ? Może wydać się to śmieszne ale jakoś nie daje mi to spokoju.

I tak muszę jeszcze drzwi rozebrać aby przestawić zwrotnice (ustawiłem tweetki na +2dB i jest to jednak sporo) więc mogę to zrobić "przy okazji".

 

Kolejna sprawa to "buczenie" w głośnikach które najlepiej jest słyszalne przy wyłączonej muzyce. Jedyne co przychodzi mi na myśl to brak dobrej masy na RCA - czy to może być to ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glosnikowi nic sie nie stanie - moze troche zlapie rdzy. montujac "daszki" nad glosnikiem dajesz pole dla rezonansöw i bierzesz pojemnosc.

zwrotnice masz pod tapicerka a nie pod blacha?

sprawdz jeszcze raz wszystkie kable.

mam nadzieje ze prad ciagles nie z tej strony co chinche?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - zwrotnice mam przykreconą do blachy pod tapicerką - w miarę łatwy dostęp i sucho :)

Kable są jeszcze nie pochowane więc to raczej nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wyglada sprawa po wlaczeniu silnika? piszczy?

sprawdz kable czy nie sa zle podlaczone (+/-)

czy radio wzmacniacz nie chwytaja jakiejs lewej masy

gain moze byc z abardzo podkrecony ? ale u mnie wtedy szumi nie buczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Po odpaleniu bez zmian - buczy.

Kable podłączone ok.

Gain tez ok.

Objaw jest taki, ze zaraz po włączeniu radia zaczyna buczeć sub i przednie głośniki (tył idzie bez wzmacniacza).

Buczenie jest słyszalne cały czas - zwłaszcza jak muzyka gra cicho (lub jest całkiem ściszona).

Podpiąłem na próbę inny wzmacniacz i jest to samo :/

Do tego po wyłączeniu radia słychać takie "pierdnięcie"

Jakieś pomysły ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak słychać stuk po wyłączeniu to może być słaba masa na czinczu, weź poprostu dotknij obudowy czincza do masy, jak pomoże to masz przyczyne, u mnie piszczało po załączeniu auta, masa nic nie dawała, wina była po stronie srednio dobrych czinczy, założyłem separator masy na te gorsze czincze i gwizd zniknął. u mnie też słychać pierdnięcie przy wyłączaniu, ale to u mnie wina samego wzmacniacza, :) tak poprostu ma :) obowiązkowo zasilanie osobnym progiem, czincze osobnym,

zasilanie 20mm2 w zupełności wystarczy, a z tym 2.5mm2 na przedni zestaw to ludzie przesadzają. ja mam 1,5mm2 głośniki MOREL hybrid ovation (160 rmsu na strone) i wysiedzieć w aucie nie idzie :) gra tak głosno i czysto, kwestia tweeterów na słupki jest indywidualna, jakbys je mial w ORI miejscach nie ciągły by tak po uszach. byłby bardziej stonowane :)

 

Co do buczenia to załącz radio ścisz muzyke, i wyciągnij czincze ze wzmacniacza, jeśli buczenie ustanie to wina radia, najprawdopodobniej brak masy na czinczach, i słychac przebicia z zasilania radia, a jeżeli nie ustanie to wzmacniacz ma za mały stosunek sygnału do szumu, tzm S/N (signal/noise) parametr. powinno być jak najwięcej

 

PozdraVWiam

Edytowane przez szotek87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności