Skocz do zawartości
azymut38

Parametr "Q" w radiu JVC oraz częstotliwość odcięcia subwoofera.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do mojego radyjka JVC KW-XR 611 dokupiłem sobie głośniki, a konkretnie suba JL Audio 10 WX http://mobile.jlaudio.com/products_subs.php?series_id=35 oraz na przód Hertz DSK 165. Chcę żeby radyjko było ustawione z tymi głośnikami najlepiej jak się da, jednak mam dwa pytania na które nie znam odpowiedzi i nie potrafię się ich doszukać:

 

1. W moim radyjku jest ustawienie parametru o tajemniczym określeniu "Q", instrukcja nigdzie nie wyjaśnia co to jest, ustawienie parametru "Q" jest dostępne dla tonów niskich i są do wyboru wartości Q1.0, Q1.25, Q1.5 i Q2.0, dla tonów średnich można wybrać: Q0.75, Q1.0 i Q1.25. Dla tonów wysokich nie ma wyboru i "Q" oznaczone jest jako Q FIX (czyli chyba stałe). Jak mam ustawić ten parametr z moimi głośnikami?

 

2. Jaką powinienem ustawić częstotliwość odcięcia subwoofera. Na stronie JL Audio nie znalazłem zakresu częstotliwości pracy głośnika 10WX http://mobile.jlaudio.com/products_subs.php?series_id=35, natomiast głośniki Hertz DSK 165 (przód) pracują w zakresie częstotliwośći 50 Hz - 21 Khz. Moje radio umożliwia ustawienie następujących częstotliwości odcięcia: 72 Hz, 111 Hz i 157 Hz. Którą częstotliwość odcięcia wybrać?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji innego modelu od JVC, że Q oznacza szerokość pasma oraz, że wartość najniższa oznacza najwęższe pasmo (chyba to oczywiste).

Faktycznie "na słuch" czuć, że zakres jest węższy lub szerszy.

Parametr ten reguluje się dla danego zakresu częstotliwości głównie według gatunku słuchanej muzyki i własnych upodobań, tak jest też w predefiniowanych ustawieniach.

Np. przy muzyce country w tonach niskich stosowane jest najszersze pasmo z częstotliwością centralną 50 Hz, a w tonach średnich najszersze pasmo przydzielane jest m.in. muzyce reggae z częstotliwością centralną 2 kHz.

Najlepiej chyba jednak ustawiać "na czuja".

 

Na drugie pytanie chyba też sam sobie odpowiem. Na stronie JL Audio wzmiankowany głośnik opisany jest z wartością Free Air Resonance (Fs): 29.38 Hz. Po interpretacji tego artykułu http://www.the12volt.com/caraudio/thiele.asp sądzę, że mogę raczej spokojnie ustawić częstotliwość odcięcia na 72 Hz, tym bardziej że zakres od 50 Hz (przynajmniej

w teorii) powinien być już obsługiwany przez przednie głośniki Hertz DSK 165.

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q - pasmo, częstotliwość, jakość(zazwyczaj cięcie w dB np: 2dB na oktawę, 4dB, 8dB, 16dB. (nie mylic z oznaczeniami: Qts - dobroć całkowita (wypadkowa), Qms - dobroć mechaniczna, Qes - dobroć elektryczna)

 

Ad.2 Cięcia pasma dokonuje się ZWROTNICAMI! (zestaw składa się zazwyczaj z cewki i kondensatora-najprostsza), zadaniem zwrotnicy jest wycięcie pasma, można zastosować gotowe zestawy(często dorzucane do głośników) ale warto się nad tym pochylić i pokombinować(dobrać wartości zwrotnicy do potrzeb własnych-ucha, oraz wartości głośników)Jeśli chodzi o strojenie "zejścia" subwoofera odbywa się to także za pomocą OBUDOWY odpowiednio dobranej, to że podasz mu wartość przez siebie wybrana, nie oznacza wcale, że on sobie z nią poradzi, możliwe że zamiast pięknego głębokiego zejścia na 30Hz otrzymasz piękne końskie "pierdnięcie", i wcale to nie będzie dlatego że wzmak za mały, czy głośnik za słaby, tylko dla tego że obudowa za duża i nie ma się gdzie głośnik "odbić"(czyli zły VAS) i analogicznie gdy obudowa za mała głośnik nam się będzie chciał wyrywać(ciśnienie akustyczne jakie będzie wytwarzał będzie go wypychało do przodu i też nie da mu zagrać pełną "gebą"

A Fs to częstotliwość głosnika uzyskana w warunkach testowych(laboratoryjnych) BEZ OBUDOWY!

 

 

kilka przydatnych:

Fs - częstotliwość rezonansowa głośnika (Hz)

VAS - objętość ekwiwalentna (Litr)

QTS - dobroć całkowita

Re - rezystacja cewki (Ohm).

QMS - dobroć mechaniczną

QES - dobroć elektryczną

Sd - powierzchnia membrany (m2 lub cm 2 ) -

Jeśli producent nie podaje tego parametru można go bardzo łatwo obliczyć wzorem Sd = 3,14 *R2 gdzie

R - Promień membrany + połowa zawieszenia.

 

SPL - Skuteczność/ efektywność (dB)

Z - impedancja Z (Ohm)

Pe - Moc nominalną (W)

Mms - Masa układu drgającego (g).

 

 

Mam nadzieję że pomogłem, specem nie jestem,ale swego czasu lubiłem temat ;-) Teraz nie mam zwyczajnie na to czasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q - pasmo, częstotliwość, jakość(zazwyczaj cięcie w dB np: 2dB na oktawę, 4dB, 8dB, 16dB. ?????

Kolega chyba trochę pomylił pojęcia...

 

Q - to nic innego jak Dobroć Filtru, parametr określający najczęściej filtry pasmowo-przepustowe/zaporowe i mówi on o tym jak stromo/selektywnie ten filtr zadziała.

W tym konkretnym przypadku chodzi o to jak selektywnie ma podbić albo stłumić wybrane pasmo częstotliwości i teraz czym wartość Q mniejsza tym filtr działa szerzej i wpływa na szersze pasmo częstotliwości, czym Q wyższe tym zadziałanie jest ostrzejsze i działa na bardzo wąski zakres częstotliwości.

 

Na rysunku poniżej jest przykład jak wyglądają charakterystyki dla małego i dużego Q.

 

Odnośnie ustawień tego parametru to zależy czy chcemy 1 - słuchać muzyki tak jak została zmiksowana i nagrana na płytę czy 2 - wedle własnego uznania uzupełnić sobie niedostatki w dole i górze tak żeby tylko się wszystko trzęsło i było słychać cykanie tweeterów...

 

Zakładając wariant 1. i uznajemy że zestaw midbasy i tweetery mają już odpowiednia zwrotnicę która daje im liniową charakterystykę przetwarzania częstotliwości bez żadnych dziur i podbić na charakterystyce oraz nie mamy sprzętu pomiarowego żeby to zweryfikować to nic nie ruszamy a subwoofer ustawiamy na 72Hz dzięki czemu nie będzie nam zakłócał odbioru stereo - czym wyższe pasmo tym dźwięk bardziej kierunkowy.

Q.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisał GRZECHHH przemawia do mnie. Faktycznie wykres, który przedstawił obrazuje różnicę jako słychać podczas zmiany parametru Q.

Jedynie co mnie dziwi i wkurza, to fakt że JCV nie opisało tej funkcji w instrukcji ani na swojej witrynie internetowej, to nieprofesjonalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Q - pasmo, częstotliwość, jakość(zazwyczaj cięcie w dB np: 2dB na oktawę, 4dB, 8dB, 16dB. ?????

Kolega chyba trochę pomylił pojęcia...

 

Q - to nic innego jak Dobroć Filtru, parametr określający najczęściej filtry pasmowo-przepustowe/zaporowe i mówi on o tym jak stromo/selektywnie ten filtr zadziała.

Czyli cięcie pasma...(najprościej ujmując)

kolego azymut :http://audioefm.w.interia.pl/index.htm - polecam na początek ;-)

Edytowane przez arsen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego azymut : polecam na początek ;-)

 

Ile ja się tu nauczyłem. Jutro mam mieć założone nowe nagłośnienie. Zobaczymy co da regulacja tego parametru z ciut lepszymi głośniczkami niż te fabryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności