Skocz do zawartości
severyn.g

Porady w sprawie BHP w pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy ma inny priorytety na urlopie

jasna sprawa... :D

 

być może była to egzotyczna wyprawa urlopowa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temacik UP! ;)

 

Miałem w piątek spięcie z kierownikiem jednego zakładu. I mam kilka pytań. Może najpierw wyjaśnię co robię itp.

 

Sytuacja miała miejsce na terenie wytwórni betonu. Wg tablic na tym terenie obowiązuje nakaz noszenia kamizelki odblaskowej, kasku, butów ochronnych i okularów ochronnych.

Przywiozłem cement (luzem), i przygotowywałem się do rozładunku. Przy silosach jest tablica: "Dla bezpieczeństwa twoich oczu! Podczas rozładunku materiałów sypkich (cement/popiół) obowiązuje NAKAZ stosowania gogli ochronnych". Miałem cały 'mundur', oprócz gogli. Noszę okulary korekcyjne.

Podszedł do mnie kierownik (o czym dowiedziałem się później), i zwrócił mi uwagę, żebym założył gogle. Powiedziałem, że mam okulary, i na chwile tyle wystarczyło. Dodam, że ów kierownik nie miał na sobie żadnej odzieży ochronnej, nawet kamizelki.

Po ok 10u minutach wrócił już ubrany prawie wedle ich przepisów, tzn w kasku i kamizelce. I zaczęło się... Bo ja muszę założyć gogle. Nieważne, że nie będę widział tak jak powinienem (muszę wtedy zdjąc okulary).

Ja natomiast zwróciłem uwagę na fakt, że żaden z ok dziesięciu pracowników chodzących po placu nie ma kasku, a niektórzy nawet kamizelki - i to jest ok. Poza tym pan kierownik też nie świecił jeszczę chwilę temu przykładem.

Wymiana argumentów dosyć długa, skończyło się na upomnieniu i telefonie do mojego szefa (byłem szybszy - ostrzegłem że będą dzwonić :D)

Dodam, że jestem pracownikiem firmy zewnętrznej, wykonującej usługi przewozowe dla właściciela betoniarni. Nic nie podpisywałem odnośnie BHP ;)

 

Czy mają prawo wymagać ode mnie noszenia gogli? Czy okulary korekcyjne nie wystarczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam, że dopiero teraz piszę. Jeśli chodzi o sytuację, którą opisał skcrack:

Czy mają prawo wymagać ode mnie noszenia gogli? Czy okulary korekcyjne nie wystarczą?

Tak, maja prawo wymagać od Ciebie noszenia gogli ochronnych, gdyż znajdujesz się na terenie owej firmy, gdzie wymagane jest stosowanie gogli podczas określonych prac. Uważam, że nakaz ten nie został wymyślony przez jakiegoś kierownika placu tylko przez osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo na terenie firmy, widocznie były do tego uzasadnione powody. W takiej sytuacji pracodawca wymaga od swoich pracowników i ma prawo wymagać od pracowników firm wewnętrznych, a także gości stosowania w/w ochron osobistych w określonych sytuacjach (w tym przypadku podczas przeładunku materiałow sypkich). O tym, że inni pracownicy nie stosuja sie do obowiazujący zasad to tylko i wyłącznie ich sprawa:

Ja natomiast zwróciłem uwagę na fakt, że żaden z ok dziesięciu pracowników chodzących po placu nie ma kasku, a niektórzy nawet kamizelki - i to jest ok

O tym fakcie możesz poinformować ich przełożonego, popierając jakimś dowodem, np zdjęciem.

Moja podpowiedź jest taka, abyś zaopatrzył się w specjalne gogle, które pozwalają na jednoczesne noszenie okularów korekcyjnych, u mnie na zakładzie takie są. Mozesz poprosić swojego pracodawcę, żeby zakupil takie.

 

---------- Post added at 12:44 ---------- Previous post was at 12:27 ----------

 

Mam też przykrą wiadomość, otóż w środę u mnie na zakładzie, tzn Eaton Bielsko -Biała doszło do śmiertelnego wypadku podczas pracy. Wypadkowi uległo dwóch pracowników, jeden jest poturbowany i poobijany, ale jego stan jest dobry, natomiast drugi z powodu obrażeń wewnętrznych zmarł w szpitalu. do wypadku doszło na prasie do formowania zaworów, uszkodzeniu uległa hydraulika, która wraz z klinem do wybijania zaworów wyrzucona została z ogromna siłą, zabierając ze soba wszelkie osłony, rozrywając śruby, a wszystko to uderzyło w pracownika. Dodam, iż ten pracownik miał ok 22 lat, żone i 1,5 roczne dziecko, a pracował w firmie ok. 2 miesiące. W tej chwili na zakładzie panuje zamiesznie. każda maszyna jest sprawdzana pod względem bezpieczeństwa. Wiadomo policja, inspekcja pracy, straż, prokurator. Nieciekawie...

 

W takich sytuacjach nasuwa sie myśl, że to może spotkać każdego, nieważne gdzie i kiedy. dlatego warto dbać o bezpieczeństwo w swoim miejscu pracy i wokół niego, tak naprawdę wiele też zależy od naszej ostrożności i odpowiedzialności, często odpowiadamy za siebie, a czasem też za innych ludzi. BHP w pracy to bardzo ważna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link na stronę z opcjonalnymi goglami do stosowania przez osoby noszące okulary korekcyjne:

http://www.nopex.com.pl/gogle_uvex.html

Zwróć uwagę, kolego skcrack, na model Ultravision 9301716.

Jeśli chodzi o ceny to nie bardzo się orientuję, ale na pewno są w różnych przedziałach cenowych.

Pozdrawiam i czekam na kolejne pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuację mam taką

Pracuje w systemie 12/24. Pracując w taki sposób mam poustawiane służby żeby zmieścić się zgodnie z prawem pracy w tygodniowej normie czasu pracy. Dzisiaj idę na nockę, schodzę jutro rano o 8:00. A od poniedziałku będę oddelegowany do pracy na 5 dni w systemie 7:30 - 15:30. W sobotę wypada mi służba od 8:00 do 12:00, czyli 4 godziny. W niedzielę nocka od 20:00. Czy jak przepracuje te 40 godzin od pon. do pt to mogę iść do pracy na te pozostałe 8 godzin (sobota 4 h i niedziela od 20:00 do 24:00) w tym tygodniu :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sytuacja wygląda tak, że jeżeli np miesiac ma 160 godzin pracy ty wypracujesz 160 godzin liczac normalny tryb twojej pracy czyli dni 12/24 + te 5 dni po 8 godzin od pn do pt BEZ TYCH WEEKENDOWYCH 8 h to firma musi ci za te 8 h zaplacic 100% lub .... pewnego dnia tego miesiaca przyjedziesz nie na 12 godzin lecz tylko na 4 godziny.

 

Dlatego też jeżeli tak masz grafik ułożony, że musisz byc w sb i nd w pracy to musisz iść :) a firma musi Ci za to zaplacić 100% stawki godzinową.

Edytowane przez Blody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności