Skocz do zawartości
Danek75

ODRADZAM transakcje z Nigeryjczykami na Allegro

Rekomendowane odpowiedzi

Gość michal1234zxcv

acha bo mam identyczną sytuacje(tan sam pan Artur Borowski , identyczny email ) otrzymałem identyczne potwierdzenie wpłaty jak ty . Lecz nie było pieniędzy to odmówiłem wysłana towaru i zaczął mnie straszyć FBI , więc pytam jak się to skończyło ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej sprawę, śpij spokojnie, nic się nie stanie. Od kiedy FBI działa w Polsce???

Ludzie, pomyślcie trochę ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
acha bo mam identyczną sytuacje(tan sam pan Artur Borowski , identyczny email ) otrzymałem identyczne potwierdzenie wpłaty jak ty . Lecz nie było pieniędzy to odmówiłem wysłana towaru i zaczął mnie straszyć FBI , więc pytam jak się to skończyło ??

Kolego powiem krótko - nawsadzaj mu żeby mu uszy zwiędły i jeszcze dopisz, ze masz kumpla, który też się nie dał mu bez wazeliny wydymać :D Niech spada w busz - polować na małpy :D

 

I jeszcze dopisz, ze masz wujka w Interpolu :ok:

 

ps: i dokładnie takie same zdjecia ci przysłał jak mi? te co są w pierwszym poście?

Edytowane przez Danek75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michal1234zxcv

natrafiłem na info o borowskim na stronie widać że gość nie próżnuje

http://209.85.129.132/search?q=cache:KuHlOyb3l88J:allegro.mikroprogramy.pl/komu.html%3Fkoment%3D14+borowski1802%40gmail.com&cd=1&hl=pl&ct=clnk

 

Autor: tomek_b Data: 2010-01-07 15:01:36

Uwaga,

 

wszystkich ktorzy zostali oszukani przez niejakiego Artura Borowskiego ([email protected]), ktory chcial aby towary byly wysylane do USA, Gastonii, Kychelle Collins proszę o kontakt.

 

Sami dalismy się wrobic, ale zadzwonilismy do lokalnej Policji, ktora nie tylko przyjeła zgłoszenie, ale sprawą się zajeła natychmiast i odwiedziła niejaka Kychelle Collins, oraz znalazła nie tylko naszą zgubę, ale i inne towary wysłane z Polski. Wszystkich poszkodowanych proszę o kontakt, przekaże dane kontaktowe do tamtejszych władz.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szkoda, ze nie pamiętam nicka gościa z Allegro, którego pytałem o Nigeryjczyków, bo miał w aukcji wpisane, że z takowymi typami nie współpracuje i nic im nie wysyła.

A gośc wysłał mu laptopa, więc moze jakąś szansę by miał, żeby coś odzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
więc moze jakąś szansę by miał, żeby coś odzyskać.

Wątpię... Trzeba ruszyć mózgownicą jak taką ofertę się dostanie (tak jak Ty, Danek) a nie po fakcie próbować się dowiedzieć kto, co i gdzie jest. Prawda jest taka że jak ktoś naiwny to daje się w balona zrobić. 500 dolców za iPhone'a???? Przecież trzeba być kompletnie odłączonym od rzeczywistości ziemskiej i dryfować w kosmosie żeby w coś takiego uwierzyć :rotfl:

Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam, nie miałem zamiaru. Poprostu rozmiar głupoty ludzkiej powala mnie czasem na ziemię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
powala mnie czasem na ziemię.

witamy:585:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja przecież nie dałem się wyru....ać :D Czytajcie dokładnie temat - co się w nim pisze. A odnośnie pytania kolegi Michała, to u mnie tak samo - napisałem mu, że dopóki kasa nie wpłynie to nie wyślę towaru. To zaczął najpierw FAKE-i rzucać, ze jestem "bad seller" i zaczął mnie FBI straszyc :rotfl: No to dowiedziałem się co i jak i go uspokoiłem, by mieć czas na przygotowanie kwita z poczty. Żebym miał więcej czasu, to bym się kulnął na poczte i się dowiedział, jaki numer powinien być na paczce - chciałem żeby myślał, ze mu wysłałem towar i by palant czekał do usranej śmierci za przesyłką :rotfl:

No i tłumaczył się tym, że jak mu wyśle potwierdzenie nadania przesyłki, to on to prześle do swojego banku i bank odblokuje jego przelew i kasa wpłynie mi na konto - to jakiś niby rodzaj zabezpieczenia transakcji - GURAL chyba pisał, że coś podobnego istnieje w UK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale ja przecież nie dałem się wyru....ać :D Czytajcie dokładnie temat

No czytaj, czytaj dokładnie. ;) Ważniejsze fragmenty na czerwono. :D

Trzeba ruszyć mózgownicą jak taką ofertę się dostanie (tak jak Ty, Danek)

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No czytaj, czytaj dokładnie. ;) Ważniejsze fragmenty na czerwono.

 

No czytam, czytam ...... dokładnie :D Chyba potwierdzeniem, że ruszam mózgownicą - tą na szyi na górze a nie tą pod pępkiem, to jest właśnie ten temat przeze mnie założony. Była to dla mnie nowośc - czyli sposób wyru*****ania mnie (a myślałem, ze mam KAMASUTRE bez brakujących stron - widocznie jednak paru brakowało, że takowego sposobu wcześniej nie znałem :D ) z kasy a że pierwszy raz coś sprzedawałem, to i tak mi ściemą od razu zapachniało ale chciałem się upewnić :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba potwierdzeniem, że ruszam mózgownicą - tą na szyi na górze a nie tą pod pępkiem, to jest właśnie ten temat przeze mnie założony.

Czytając inne tematy to, wiesz :rotfl: ...... nie wiem co teraz myśleć o tych mózgownicach ;):hyhy: a zwłaszcza temat o konkursie AS. Bez urazy oczywiście, to taki żarcik. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie do tematu

Jak wiekszość osób wie mieszkam we Włoszech i czesto znajomi prosze o jakies strony typu allegro czy eBay Włoskie bo szukaja auta perfum czy jakiegoś ciucha nastepnie wysyłaja mi dany przedmiot zebym napisał z zapytaniem co i jak

Często można znaleźć auta po atrakcyjnych cenach gdzie niby Włoch wyjechał do pracy do UK i juz nie potrzebuje swojej bryczki bo w UK nie moze jeździć i prawia taka sama "procedura" najpierw musze wysłac połowe kasy i w banku odblokują przesyłke auta

Też sie bawiłem z jednym i nawet dałem namiary tego jednego "oszołoma" kumplowi który jest w kryminalnej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro jest sporo cwaniaków kiedyś sprzedawałem telefon SE W595 to napisal do mnie nigeryjczyk po angielku ze da mi 500euro za tel myślę sobie świetnie ale gdzie Nigeria i taka kasa... Następnym razem sprzedawalem aparat Nikon D70s i jakiś koles podszyl sie podemnie i wyslal wiadomośc ze proszę błyskawicznie wplacic kasę chyba 800zł na dane konto... jak by kupujacy nie napisal do mnie czy konto się zgadza to by była lipa...

 

uważać na allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nelwis

widać Nigerczycy myślą i kombunują ;) całosc wygląda całkiem nieźle gdyby nie fakt że HSBC nie przyznaje sie do takich rzeczy :)) oczywiście są podłączone do tego maila obrazki z google ;) załaczam na początku mail do tajemniczej kupujacej ;)

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Hello,

 

Am Sandra Jessica from Canada. I am highly interested in buying this item for Ester Present to my younger Sister who she is schooling in West Africa located at Nigeria.

 

Am here with a serious offer and i will be very glad if you can accept my offer through this transaction.

 

I am ready to pay you $ 1,100 US Dollars through Bank Transfer, if you are okay with this my offer kindly mail your bank information for my quick payment.

 

Here is her husband shipping address in Nigeria.

 

Name: Ali Yaro

Address: 151 Ayotunde Road

City: Shomolu

State: Lagos

Country: Nigeria

Zip Code: 23401

 

So i will be waiting for your mail towards this transaction and kindly send me your full bank information.

 

Thanks,

Jessica.

;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

a teraz potwierdzenie z banku :)

 

 

The World's International Bank

Mar/25th/2010

The World's HSBC BANK Plc.

# 8, Canada Square

London, E14 5HQ

United Kingdom

http://www.hsbcbank.co.uk

 

 

 

THE HSBC BANK ONLINE TRANSFERÂR

Congratulation's Hsbc Bank of United Kingdom Money Transfer Approved ($ 1,170 USD) To

Karol XXXXXXXXXX ***INSTRUCT*** You To Make The Shipment Within 24-48 Hrs

 

 

 

 

Dear Karol XXXXXXXXX,

 

We received your E-mail address and bank account details from your buyer Mrs Sandra Jessica, which you have a wire transfer sent to your bank account for the payment of the item (XXXXXXX) purchased from you listed below:

 

 

TRANSACTION DETAILS:

 

Transaction Code: M07030718076UK.

Auction Item: XXXXXXXXXX

Auction Site: Allegro.pl

Item Amount: $ 1,100 USD

Shipment Charges: $ 70 USD

Total Amount: $ 1,170 USD

 

 

SENDER'S INFORMATIONS

 

Account Holder's: Mrs Sandra Jessica

Account Number: 374569343

Routing Number: HSBCT19UK

Sort-Code: 72-62-22

Bank Name: HSBC Bank

Town: Kingston upon Hull

Country: United Kingdom

Zip-Code: HU3 6PA

E-mail: [email protected]

 

 

 

Beneficiary's Name: Karol XXXXXXXXX

Bank Name: XXXXXX Bank Polska S.A

Swift Code: XXXXXXX

Account Number: XXXXXXXXXXXXX

Address: XXXXXXXXXXXXX

City: Warsaw

Country: Poland

Zip Code: XXXXXXXX

E-mail: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

 

BUYER'S SHIPPING ADDRESS DETAILS

 

Name: Smith Williams

Address: # 151 Ayotunde Road

City: Shomolu

State: Lagos

Country: Nigeria

Zip-Code: 23401

 

If the above account information are incorrect please E-mail us and send the correct information as soon as possible so that we can correct error immediately.

 

Since this transfer has been sent for the purchase of an auction item our duty is to secure our client interest and safeguard his or her online internet business transaction. And we like to confirm the shipment of the item purchased from you by the client before transferring the payment deducted from the buyer's account into your bank account. So we are going to need the item shipment receipt scanned copy from you for proper shipment verification before accredition of the payment into your bank account.

We look forward serving your online payment needs in the future.

 

APPRECIATION:

Thank you for your support, We look forward serving your online payment needs in the future.

 

Sincerely,

HSBC Bank Online Payment.

VERIFIED SIGNATURE.

 

 

C. Kesray.

If you have any question,You are free to contact our customer service centre through the link below.

 

[email protected]

Toll Free: 447-800-UK-HSBC

 

 

 

 

Hotmail: Powerful Free email with security by Microsoft. Get it now.

Edytowane przez nelwis
nie dopisałem czegoś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten jej list to chyba dziecko pisało które dopiero chyba się angielskiego uczy...

Hotmail: Powerful Free email with security by Microsoft. Get it now.

Po przeczytaniu już tylko tego należy całego maila do kosza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem właśnie ogłoszenie passata w dobrej cenie i typowe na "lewe" ogloszenie brak nr telefonu

http://www.subito.it/vw-passat-variant-2-5-tdi-grosseto-12808024.htm

Jak komus sie chce to niech sie zabawi ;) po napisaniu odpisze na 100% że mieszka w Angli i że tam nie moze jeździć takim autem z kierownicą z lewej strony bla bla bla :D i że wyśle auto ale trzeba zaliczke wysłać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość adekm89

Siemka, sprzedaję na allegro nokie 5800, i dostaje maila:

 

Greetings to you,

 

I am David Lewis from USA, I saw your item posted on this shopping site which is ALLEGRO.PL and I am interested in buying this particular item of yours. Am buying this item to my client doing his research in the (NMS) National Military School.

 

I discover your contact E-mail address so i decided to contact you as a buyer and i will want you to appreciate my offer towards the purchasing of your item.

 

(1) Method of Payment-- BANK TRANSFER/PAYPAL

(2) And am ready to pay you 300 Euro and i will pay you 150 Euro Shipping cost

(3) Shipment arrangement through EMS POCZTEX

 

Pls do get back to me as soon as possible if this offer is ok with you because i have an Account with PAYPAL and i can also make BANK TRANSFER.So if the item is still for sale i will like you to get back to me with your FULL PAYPAL EMAIL ADDRESS OR FULL BANK DETAILS

 

Here are the information needed below for the Bank Transfer.

 

Full name:

 

Full Bank name:

 

Full bank Account(IBAN):

 

Full Address:

 

Zip_Code:

 

Swift Code(BIC Number):

 

 

 

So i can forward your bank information to my bank so they can transfer the money to you fast..I look forward to hearing from you as soon as possible.

 

 

Thanks a lot and is my pleasure meeting you as a business partner.

 

Best Regards,

Mr David.

 

 

 

 

mówię ściema, napisałem mu że ciekawa propozycja itd, że spoko, że jestem człowiekiem honoru i wyślę jak otrzymam kasę, no to podałem dane, otrzymuje maila z banku ameryki:

 

 

at_image1.jpg

x.gifx.gifmhd_reg_logo.gifDear Adrian x ,

Congratulations! The Payment placed by Mr David Lewis,the Buyer of your item,to have a Bank of America® Wire Transfer sent to you as payment for your 1 5800 bez locka! dodatki! 2 baterie! zobacz sam!(numer 1390101366), has been successfully processed and has consequently been APPROVED.

 

The financial details of the transaction are stated below:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

*FINANCIAL DETAILS*

--------------------------------

AUCTION AMOUNT : 300.00 EUR

NUMBER OF ITEM : 1 Item

ITEM : 5800 bez locka! dodatki! 2 baterie! zobacz sam! (numer 1390101366)

AUCTION SITE : Allegro.pl

-------------------------------------------------

TOTAL : 450.00 EUR

 

-------------------------------------------------

 

*** PLEASE NOTE ***

The Money will be delivered to your Bank information below, Please verify that the Information (As entered by the buyer) are correct:

 

Status: Confirmed & Approved.

 

Name: Adrian x

Bank Name: ING BANK ŚLĄSKI

Account Number: PL/x

City : x

Country: x

Adress: x

x

E-mail: [email protected] If there is any error in the Information,Please email our Customer Support Representative..

 

SHIPPING INFORMATION 1:

 

NAME : Kelvin Richard

ADDRESS: 14, Ojekunle Street

CITY: Shomolu

STATE: Lagos

ZIPCODE: 23401

COUNTRY: Nigeria

 

===================================================================================

***ATTENTION***

The Payment has been APPROVED,you Can Now ship the merchandise to the buyer's shipping address.

Due to complaints from our customers of seller refusing to ship out item after payment has been received,we have resolved that payment would not be delivered until we have verified that the item has been transferred to POCZTEX POLSKA (plane) EMS Delivery for shipment.You are expected to make the shipment within 24 hours of receiving this Payment Notification and contact our Costumer/Technical Dept. with the tracking number for Shipment Verification.

The Money will NOT be dispatched from our Bank or get to your Bank Account until the shipment has been verified.This measure is taken in order to protect both seller and buyer interests and to reduce the occurrence of fraudulent activities.

 

****PLEASE NOTE***

Due to the fact that Bank Of America processes thousands of orders daily, We therefore RECOMMEND contacting the Customer Support Representative that has been assigned to this particular Order directly. This ensures speedy verification of shipment as well as prompt dispatch of Money.Send shipment tracking details to [email protected] Once shipment has been verified,You will receive a "MONEY DISPATCHED" email from Bank Of America informing you that the Money has been Transferred to your Bank Account for you to Verify with your Bank immediately.

 

Check Status And Information

Money Information:

Code#:US6-0043-1113-400-0PL

Transfer Number

 

2057

Transfer Placed

30 December 2010

Transfer Status

Processed successfully

 

Transfer Routing Number

340942894

Transfer Transit Number

297720395Destination Name

 

Adrian x

Destination Bank

ING BANK ŚLĄSKI

Bank Address

Kx

IBAN International Bank Account Number

 

PL/x40

Destination Country

 

POLAND

Destination Phone

NO STATUS

Swift Code:

 

 

INGBPLPW

Item Description

 

 

 

 

5800 bez locka! dodatki! 2 baterie! zobacz sam!

(numer 1390101366)

 

Auction site

 

 

 

Allegro.pl

Item Unit

 

 

 

1

 

 

Item Amount

 

 

300 EUR

Shipping Fee

 

 

150.00 EUR

 

Total Amount

 

 

450.00 EUR

Courier Service

 

 

EMS POCZTEX POLSKA (plane)

Buyer Information:

 

 

 

Name

 

Mr David Lewis

Address

 

3 Quinlan Farm RoadCity,State,Code

Raymond, NH 03077Country

USA.

E-mail

[email protected]

Bank of America Account

Available

Bank of America Account Number

32983-87202

 

Bank Of America Account Type

Savings and Checking Account

Bank Of America Account Status

Valid and Available

 

Bank of America helps build strong communities by helping people achieve their dreams.. We reach for higher standards every day, in everything we do - for our customers, our shareholders, our associates and our communities, upon which the future prosperity of our company rests.

 

 

 

 

 

If you have questions,Please visit our website at http://www.bankofamerica.com, you can also contact our online customer care services at [email protected]

at_president_img.jpg

 

 

 

 

Kenneth D. Lewis

Chairman, CEO and President

mhd_reg_logo.gifsigapprove.gif

 

==================================================================

*** THIS IS AN AUTOMATED MESSAGE,URGENT REPLY ***

 

 

 

 

 

 

potem od kupca:

 

pisałem mu że też mam n97 na sprzedaż itd.

temat:

PAYMENT WILL BE TRANSFER INTO YOUR BANK ACCOUNT VERY SOON OK AND GETBACK TO ME WITH THE TOTAL AMOUNT OF THE N97 TODAY SO I CAN MAKE THE TRANSFEROF THE MONEY:

wiadomość:

 

Hello thanks for your reply back i want you to know that i am ready to offer this item and i am ready to transfer the money 300+150EUR into your bank account i want us to do this business with honest together i am also an man of God with God's fearing ok and i have never buy item in abroad before ok this is my first time ok i am a new buyer here in this site ok one of my friend just introduce me to this site and also i want you to get back to me with the total amount of the N97 including the shipping cost and the item number so i can look on it an make the payment also today cause am ready to pay for the 2 item am much interested in buying the 2 phones from you i got all your full bank information to make the payment and i have transfer all the full bank information to my bank to get the money transfer into your bank account immediately and they let me know that is not a problem that the money will be transfer into your bank account very soon so once you get any confirmation from the bank that the money as been transfer kindly get back to me immediately ok hope to hear from you soon...

 

Here is the shipping address..

 

Full Name: Kelvin Richard

Address: 14, Ojekunle Street

State: Lagos

City: Shomolu

Zip code: 23401

Country: Nigeria..

 

Thanks a lot Hope to do business with you

 

Regards.

 

potem nastpna:

 

Hello Seller, I just received a mail from Bank right now that the payment as successfully been made. Now Bank are requesting for the tracking number for them to take their normal verification and credit your money to your account and my bank let me know that it will take them just 30mins to verify on the shipment scan receipt once the verification is made your money will be credited into your account at the same time ok cause i make the transfer of the money into your account cause am a new buyer here in this site one of my friend just introduce me to this site and i have never make transaction like this before so i urge to get back to my bank with the shipment scan receipt today so my bank can make the transfer of the money very fast , The verification would take Bank only 30 minutes to finish it and your money reflect to your account. Bank are doing this so that they could secure both the seller and the buyer. You have to understand the Rules and Regulation of Bank and get the item shipped right away and this is the payment scan receipt given to by the bank after i make the transfer. I will be waiting for the tracking scan receipt from you today and don't also forget to email it to Bank customer care([email protected]) for them to start the verification and your money reflect to your account when they are through with the verification. I await to for the tracking receipt from you Today.

 

napisałem mu że jaką mam pewność że otrzymam kasę, i dałem mu propozycje, że pierw przelewa 200euro na koszty wysyłki bo są bardzo duże a ja jestem biednym człowiekeim ;)

 

i czekam na odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Moro

hehe masakra ciekawe ile ludzi udaje się nabrać takim naciągaczom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe kupiłbym takiego Nigge do odśnieżania. Podobno dobrze się sprawują, co nie moro? :lol

A tak na serio to nieźle ludzi naciągają. Mój kumpel sprzedaje skuter. Gość do niego napisał z Anglii że ziom ma wysłać skuter (SKUTER!!) kurierem i jeszcze ma zrobić mu przelew na konto w wysokości podajże 200 funciaków. Chłop się mało nie zrobił w bu**a. Gość chciał przelew kasy PayPalem, kumpel zadzwonił do nich i dowiedział się że to fake. No cóż, gość by zarobił. A chłopak 17 lat został by bez skutera i kasy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej to :D Stała ściema - on niby kasę wysłał, ale bank dopiero uruchomi transfer, gdy ty prześlesz potwierdzenie nadania paczki. Weź go wyzwij od skur.....nów i debili, tak jak ja to zrobiłem w mailu i zapomnij o idiocie :D Bo mi ciśnienie podniósł, jak napisał, ze jestem FAKE SELLER :haha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności