Skocz do zawartości
Gość chazir

[ elektryka/elektronika] sprawdzenie rozrusznika

Rekomendowane odpowiedzi

Gość chazir

Witam, jak sprawdzić rozrusznik "na krótko"? Dzisiaj spotkała mnie niemiła niespodzianka, silnik nie chce zakręcić. Po przekręceniu kluczyka słychać przekaźnik i chyba zaskakujący bendix ale nie chce zakręcić. W tym czasie przygasa lekko światło. Wygląda jakby się zawiesił ale stukanie nie pomaga. Akumulator dobry, sprawdzałem też na kablach - nic. Do rozrusznika dochodzi jeden gruby przewód z plusa akumulatora i wtyczka z czerwonym przewodem. Na tym czerwonym przewodzie po włączeniu zapłony pojawia się napięcie. Czy to wystarczy do stwierdzenia że rozrusznik padł, a jeśli nie to jak go podłączyć (łopatologicznie) aby mieć 100% że to nie coś innego (np. kostka)?

 

Krzychu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem takie objawy jak mi padła kostka przy stacyjce. ostatnio tez mi sie bendix zawiesił ale ruszyłem kilka razy i zaskoczyło. Odepnij kostkę od rozrusznika wez dobry przewód i połącz + z akumulatora i rozrusznik, tylko musisz głęboko go wsadzić w rozrusznik, i musi kręcić. A jeżeli nie to sprawdź szczotki w rozruszniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zb.gniew

Na TYM rysunku masz rozrysowany rozrusznik .Cewka bendiksa ma dwa zadania -

załączyć styk główny rozrusznika zwiera przewód od akumulatora z przewodem do rozrusznika (dwie nakrętki M8 na cewce) oraz zazębić zębatkę rozrusznika z zębatką na kole zamachowym (Wieniec) .Jeśli chcesz to zrobić na krótko czeba zewrzeć te nakrętki na rozruszniku, Jeśli tego nigdy nie robiłeś musisz pamiętać że prąd będzie miał dużą wartość czyli musisz zewrzeć to odpowiednio grubym śrubokrętem lub czymś podobnym ,należy uważac aby nie zewrzeć przy okazji do masy bo było by to zwarcie akumulatora na krótko,prąd przy nieumiejętnym zwieraniu może przypalić Ci gwint na śrubach .(dlatego może lepiej aby ktoś zrobił to bardziej doświadczony w tym temacie ). Jeśli rozrusznik przy takiej prubie kręci znaczy że cewka nie załącza styku ,jeśli nie kręci może to być koniec szczotek lub inne wewnętrzne uszkodzenie rozrusznika. Oczywiście to wszystko w sytuacji jak piszesz że napięcie dochodzi cienkim przewodem i cewka łapie po przekręceniu kluczyka na rozruch . Przy uszkodzeniu kostki stacyjki po przekręceniu kluczyka na cienkim przewodzie do cewki nie pojawia sie napięcie .

Ps .podczas tego typu prób lewarek na luzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem kolego u mnie sie pojawiało napiecie :wstyd: i nikt nie wiedział o co chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chazir

Po złączeniu nakrętek M8 na cewce brak reakcji, czyli pozostaje demontaż rozrusznika. Niestety powyginałem klucz (chiński ;() a jedna śruba ani drgnie. Po nowym roku czeka mnie linka i do warsztatu ;(.

 

WSZYSTKIEGO NAJ NAJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności