Skocz do zawartości
killer666

Klima - sprężarka nie załącza się

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem pasek w moim nabytku. Uruchomiłem silnik i włączyłem klimatronica na 16 stopni (na zewnątrz 27). Sprężarka nie załącza się, jest zimna. Tam chyba jest sprzęgiełko, które łączy koło pasowe ze sprężarką. Chyba nie działa. Czy to może być problem sprężarki czy raczej elektroniki? Dodam, że nawiewy działają prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek

Adam, w układzie ciśnieniowym klimatyzacji jest taki specjalny czujmik który nie pozwala na włączenie sprężarki przy zbyt małym ciśnieniu czynnika.Musisz jechać do warsztatu gdzie naprawiają klimę na sprawdzenie szczelności i ew. nabicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Adam, w układzie ciśnieniowym klimatyzacji jest taki specjalny czujmik który nie pozwala na włączenie sprężarki przy zbyt małym ciśnieniu czynnika.Musisz jechać do warsztatu gdzie naprawiają klimę na sprawdzenie szczelności i ew. nabicie.

 

A czy samemu bez specjalistycznego sprzętu można w przybliżeniu sprawdzić stopień nabicia układu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek
A czy samemu bez specjalistycznego sprzętu można w przybliżeniu sprawdzić stopień nabicia układu?

Ja nie znam takiego sposobu.Wydaje mi się że pozostaje pojechać do zakładu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki przypadek że padł mi wiatrak na chłodnicy a przy włączonej klimie cały czas musi pracować, no i to był powód nie włączania się sprężarki, ale może być też nieszczelność układu lub zbyt mało czynnika i zawór ciśnieniowy nie załącza kompresora. Rozepnij kostkę zasilającą magnetyczne sprzęgło kompresora i sprawdź czy na tych przewodach masz napięcie w momencie włączenia klimy. A i jeszcze jedno jak jest zrypany obwód klimy (nieszczelny) to u mnie po przekręceniu kluczyka cyfry na lcd climatronika migały kilkanaście razy a po naprawie klimy(skraplacza) od razu się zapalają na ciągło. Mam kompresor na części ze sprawnym sprzęgłem od B4 jakby to było przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza podstawowa sprawa to czy jak załączasz klimę włącza się wentylator chłodnicy

jak włącza się wentylator to możesz mieć za mało czynnika w układzie natomiast jak wentylator stoi to padło ci sterowanie

miam ten problem i zrobiłem sterowanie ręczne (GG 2434120)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja miałem taki przypadek że padł mi wiatrak na chłodnicy a przy włączonej klimie cały czas musi pracować, no i to był powód nie włączania się sprężarki, ale może być też nieszczelność układu lub zbyt mało czynnika i zawór ciśnieniowy nie załącza kompresora. Rozepnij kostkę zasilającą magnetyczne sprzęgło kompresora i sprawdź czy na tych przewodach masz napięcie w momencie włączenia klimy. A i jeszcze jedno jak jest zrypany obwód klimy (nieszczelny) to u mnie po przekręceniu kluczyka cyfry na lcd climatronika migały kilkanaście razy a po naprawie klimy(skraplacza) od razu się zapalają na ciągło. Mam kompresor na części ze sprawnym sprzęgłem od B4 jakby to było przyczyną.

 

Sterowanie jest w 100% OK, grzanie działa tylko chłodzenie coś nie za bardzo chce. W wolnym czasie sprawdzę napięcie sterowania sprzęgła. Czy w razie czego może pomóc wymiana przekaźnika (sterownika) klimy?

Sprzęgło sprężarki jest OK. Wentylator też. Po podłączeniu ręcznym (załączenie 12V na kabelek od sprzęgła) chłodzi b. słabo lub wcale. Na kablu od sprzęgła po włączeniu klimy pojawia się napięcie OK 0.5V.

Czy to oznacza brak czynnika chłodzącego lub jego zmniejszoną ilość??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to Ci sie przyda, ale jesli masz taka mozliwosc to zmierz rezystancje cewki na sprzegielku sprezarki. Miedzy kabelkiem zasilajacym a obudowa sprezarki ma byc okolo 4 omow. Wtedy masz pewnosc ze nie ma przerwy gdzies na uzwojeniach. Przy podaniu 12V na sprezarke ( nawet na krotko ) powinna sie zalaczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Aker

Mam tez problem z klima, a wlasciwie to napewno ze sprzeglem sprzezarki. Wentylator sie zalacza, bylem w servisie klimy i sprawdzono mi cisnienie w ukladzie-jest zadowalajace, zmierzylem napiecie na kablu zasilajacym sprzezarke i jest ok. Wynika wiec ze nie zalacza sie sprzeglo, napiecie OK wiec powinno sie zalaczyc. Pozatym na komputerze w opcji chwilowego spalania na postoju po wlaczeniu klimy dalo sie odczuc obciazenie gdyz chwilowe zuzucie paliwa na postoju tj. w przeliczeniu na godzine bo tak pokazuje komputer, zuzycie paliwa wzrastalo o okolo 0,2 litra a tutaj zadnej zmiany,czyli brak obciazenia. Teraz mam pytanie:

Czy da sie wymienic to sprzeglo i mniejwiecej jaki jest tego koszt, opcja nowe lub uzywane, lub jakas regeneracja o ile sie da. Moze ktos doradzic jak to zrobic?/

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie proste ale do zrobienia. Poczytaj o wymianie łożyska koła pasowego na forum bo aby się dostać do sprzęgła musisz zdjąć koło na kompresorze a do tego niestety potrzebny ściągacz. Sprzęgło możesz sprawdzić rozłączając kostkę i mierząc miernikiem czy jest przerwa w uzwojeniu. Jeżeli nie ma przerwy to podłącz końcówki sprzęgła bezpośrednio pod akumulator kabelkami i sprawdź czy "stuka". Nie wiem czy nowe jest do zdobycia ale na pewno cena nowego będzie w okolicach używanego kompresora, jeżeli bardzo ci zależy to mam używane bankowo sprawne wyjęte z mojego poprzedniego kompresora z urwanym uchem korpusu przez mechanika ale o tym na pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam problem urwal mi sie ten kabelek co jest przy sprezarce wie ktos gdzie mozna to kupic i jak to woogle sie nazywa fachowo

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam problem urwal mi sie ten kabelek co jest przy sprezarce

Już Ci odpisałem TUTAJ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troche inny problem, nie załącza sie sprężarka, wentylator chodzi napięcie jest ale tylko napięcie +14V ( wirtualne nie daje prądu) po podaniu z aku napiecia wszystko ładnie działa. Teraz pytanie czy może to byc wina przekaźnika i wypalonych styków ze nie idzie prąd na sprężarke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możesz łaskawie w swoim dziale zapytać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności