Skocz do zawartości
Marios

system DSP w navigacji MFD wersja D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym uzyskać informacje na temat systemu dzwieku DSP w nawigacji MFD.

Dzisiaj na spocie kolega jjacekkx włączył mi ten system dzwieku ... w ustawieniach dzwieku pojawiły się nowe funkcje equalizera itp ... lecz dzwięk niemal całkowicie ucichł i nic nie reagowało na pokrętło głośności.

 

Włączanie systemu o ile taki się posiada jest następujące:

 

przytrzymujemy jednocześnie klawisze 3 i 6 (pojawi się ekran z informacjami o wersji nawigacji) następnie przyciskami i przytrzymujemy klawisz 2 (będzie piknięcie)

- wyłączamy nawigacje, czekamy chwile około 2 min i włączamy ją ponownie (musi się pojawić ekran powitalny) ... wyłączanie systemu DSP przebiega w tej samej kolejności.

 

W moim przypadku po włączeniu tego systemu DSP muzka grała bardzo cichutko i nic nie dawało rady z tym zrobić (brak reakcji na pokrętło głośności), po wyłączeniu DSP wszystko wróćiło do normy.

 

Teraz takie pytanie, rozumiem że zapewne jest potrzebna jakaś adaptacja porcesora dzwieku DSP ... czekam na jakiekolwiek rady i podpwiedzi.

 

P.S. Nawigacja w moim autku jest oryginalnie zamontowana, jest to wersja D, posiadam 8 głośników licząc te małe głośniczki wysokotonowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tyle adaptacja co procesor dzwieku. Wyglada tak jak nie za duży wzmacniacz ( do MFD robiła to z tego co pamietam Nokia), trzeba podpiąc to do navi i dopiero bedzie wszystko działało. Nie było to seryjnie dawane z navi tylko za dopłatą. A było tak cicho i nie raeagowało na nic bo wtedy głosnośc i tylne głosniki sa sterowane włąśnie procesorem. Widziałem jakiś czas takie na allegro po 200 - 3oo razem z wiązką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kriss555 a może się orientujesz gdzie w samochodzie może być zainstalowane, umiejscowione to pudełko, jeśli by w ogóle było ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie tak tak jak tunet TMC czyli za poduszką powietrzna pasażera, ale głowy za to sobie uciąc nie dam. Drugie ewentualne miejsce to w bagazniku tam gdzie była montowana zmieniarka i tuner tv, ale znając oszczedność vw na kablach to raczej za poduchą, albo gdzieś w pobliz poduszki , bo w sumie tylko tam jest mniejsce . Jezeli masz taki procesor to w navi powinno byc menu do tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mi sie wydaje ze bagaznik, bo kable jakie mozesz do tego kupic mają troche metrów wiec do schowka za dlugie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to w takim układzie ,może kriss555 lub Major, odpowie mi na pytanko ...nie mam takowej skrzyneczki ani pudełeczka w bagażniku, w schowku, za sterownikiem poduszek a vag mówi mi ,że w navi i radiu mam właśnie błąd procesora dźwięku DSP a konkretnie zwarcie głośników tylnych z przednimi...więc vag widzi procesor skoro informuje o błędzie :zalamany: nie jest to przypadkiem jakiś element całego zespołu navi z radiem ?

ta opcja ze wzmacniaczem może faktycznie jest ekstra dodatkiem a sam procesor tkwi gdzieś w navi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama MFD zawiera w sobie coś takiego jak procesor dzwieku, ale nie da sie go uzywać bez wzmacniacza. w radiu gamma zeby działał procesor dzwieku potrzebne jest cos takiego ( foto) plus wzmacniacz , w MFD tylko wzmacniacz.

Właczyc DSP mozna ale nie bedzie tylnych gosników i sterowania głośnościa, bedzie bardzo cicho, wtedy wszystko idzie przez line out.

Może masz podpiety jakis wzmacniacz , albo był wczesniej podpiety. Sprawdz czy nie masz zwarcia na kostce tam gdzie jest wyjscie line out, może tam cos zwiera i stąd problem

Najlepiej wypnij ta kostke, wyłacz jeszcze raz DSP i wykasuj bład. Zobacz czy bedzie znowu bez podpietej tej kostki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche informacji o systemie DSP w Paskach z MFD.

Po pierwsze: jednostka MFD jest zawsze taka sama.

W wersji DSP w navi aktywuje sie ta funkcje (w sposob podany powyzej); zostaje wtedy wylaczona wewnetrzna koncowka mocy audio, w menu pojawiaja sie dodatkowe funkcje obslugi wzmacniacza.

W MFD nie ma procesora audio - jest w wzmacniaczu DSP - MFD tylko nim steruje i wyswietla informacje o jego stanie

Sam wzmacniacz wraz z calym cyfrowym procesorem komunikuje sie z MFD za pomoca magistrali CAN (tej samej co tuner TV) - przelaczanie korektora: jaz, pop, rock itp oraz usytuowania sluchacza (driver). Sygnal audio podawany jest do wzmacniacza z wyjsc liniowych audio. Wyjscia glosnikowe w tej wersji sa niepodlaczone.

Do tej pory spotkalem sie z dwoma wersjami wzmacniacza:

Nokii: czarna skrzynka wzmacniacz czterokanalowy

HarmanBecker: srebrny 8 kanalowy - w tej wersji kazdy glosnik sterowany jest z osobnego kanalu.

Wzmacniacz usytuowany jest w bagazniku.

Zdjecia mojego wzmacniacza sa w temacie: http://www.forum.vw-passat.pl/topics55/gdzie-jest-zamontowany-fabrycznie-wzmacniacz-vt15767.htm

 

Zdjecie wzmacniacza zamieszczonego powyzej przez kris555 przedstawia wzmacniacz z procesorem dzwieku przeznaczony do innych radioodbiornikow ktore nie posiadaja mozliwosci komunikacji za pomoca magistrali CAN. dlatego tu funkcje procesora przelacza sie recznie przyciskami (niezaleznie od jednostki sterujacej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

navik na taką odpowiedź czekaliśmy :padam: , dzięki

urlop - od wszystkiego od internetu rowniez
ps.dobrze,że dziś wziąłeś sobie urlop od urlopu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc na to wychodzi że jak mam w aucie Navi MFD + 8 głośników (po 2 w każdych drzwiach licząc wysokotonowe) to ten wzmacniacz z aukcji nie podejdzie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
więc na to wychodzi że jak mam w aucie Navi MFD + 8 głośników (po 2 w każdych drzwiach licząc wysokotonowe) to ten wzmacniacz z aukcji nie podejdzie ??

 

Wszystko zalezy jakie masz okablowanie glosnikow, czy masz dostep do kazdego z glosnikow osobno. Wzmacniacz w MFD jest 4 kanalowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie - z tyłu w bagażniku po prawej.

 

wzmakkz3.jpg

 

A namber jego taki se jest:

 

wzmak2xx2.jpg

 

I jest to nieodzowna rzecz do posiadania DSP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a ma może któryś z was opis podłączeń z tego procesora do navi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki . Jak zwykle na kolege nawik można liczyć .

PS: oczywiście to jest schemat do tej czarnej DSP Nokia mam rozumieć .

 

Edit: nie widze nigdzie połączenia CAN-BUSE do komunikacji z navi.

 

Edit dn 26.01.2008

Nareszcie jestem posiadaczem tego procesorka dsp i mam pytania

1. Kolego navik kilka postów wyżej pisałeś że dsp nokia ma wyjście na cztery głośniki a w schemacie jest wyjście na osiem jak mam to rozumieć.

Rozbierałem ten wzmacniacz i są tam cztery końcówki TDA 1562Q . Nie widze też w tym schemacie połączenia do komunikacji z navi i sterowania plusem do włączenia dsp . Czy masz może jakiś bardziej szczegółowy schemat do podpięcia tego .

2.Czy zna ktoś numery kostek do tego sprzętu .

Numery tego procesora dsp to :

1J0 035 456

Made in Sweden

JTB-H04/S0006

Serien-Nr.0034723

KW26/02

DSP-Verstaerker

49136 10503/09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zarowno Nokia jak i Harman/Becker maja zintegrowany procesor dzwieku ze wzmacniaczem.

foto:

20007_04_26_003_189.jpg

20007_04_26_002_158.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda tylko, ze nie ma na allegro tych procesorow z wiazka kabli ale chyba 50pln to nie jest zla cena? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności