Skocz do zawartości
Danek75

Ranking anten do CB

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Lemm 1700 zamontowany w dziurze na błotniku i Alana 87.

W wakacje dobrze słyszałem rozmowy kierowców na blokadzie w Augustowie, będąc na Bornholmie :-)

Uważam, że ten Lemm jest najrozsądniejszym kompromisem pomiędzy ceną a jakością.

Niektórym może jednak przeszkadzać jego długość ok 2 m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość melu

wiadomo ze im dłuzszy bat tym lepsze osiagi anteny, ale gdzie pojawia sie granica przy której osiagi anteny długiej (2m) sa juz niewiele lepsze w stosunku do anteny powiedzmy dł ok 1,5m

...planuje własnie zakup, a nie chce smigac z długim batem skoro to samo moge miec przy nizszej antenie.

co sadzicie o motazu do relingów ( chodzi mi dokładnie w którym miejscu powinno sie zamontowac uchwyt na relingu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odbioru wystarczy kawałek druta ;) i też będziemy słyszeć. Anteny stroić nie trzeba.

Do nadawania, jak najbardziej.

Do 520-tki zakupiłem Midlanda ML-145 (160cm) na magnesie 14cm.

Antenka postawiona ok 70 cm od tylnej krawędzi dachu kombiaka stroi się zaje..ście.

Na kanałach 1 i 40 SWR między 1,1 a 1,2

Na kanale 20 SWR poniżej 1,1.

Czy to możliwe ?

Chyba tak, skoro miernik tak pokazuje a był dobrze skalibrowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stroiłeś na zapalonym silniku :?:

 

Takie zachowanie jest jak najbardziej prawidłowe, każda antena (oprócz anten helikalnych ze stroikiem u góry oraz anten ze strojeniem pierścieniami) jest wstępnie strojona w fabryce i przy prawidłowym montażu (w przypadku magnesówek środek dachu, ale tak naprawdę wystarczy minimum 50 cm od każdej z krawędzi czyli Twój montaż jest prawidłowy) nie wymaga strojenia a jedynie sprawdzenia czy jest wszystko w porządku ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jachim2570

Witam

 

mam problem z zestrojeniem anteny.

Uniden pro 520 xl i president Alaska i na 1 i 40 mam SWR = 1,5 a na 20 1,4

Antena jest montowana na stałe w miejsce anteny FM tj. koniec auta niestety.

czy istnieje możliwość lepszego zestrojenia tej antenki i czy te wyniki są zadowalające?

Autko to astra kombi

 

dzięki za wszelkie info...

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest ok, ale powinno się troszkę lepiej dostroić. Napisz jakim stroiłeś przyrządem i w jakich warunkach może to coś wyjaśni. Jedyne co mi przychodzi do głowy to słaba masa, spróbuj odkręcić jeszcze raz antenę, wyczyścić powierzchnię styku główki z dachem (od spodu) zmontować to ponownie i powtórzyć pomiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jachim2570

dzieki, tak zrobie...

a jeśli piszę nie w tym temacie to sorki bardzo nie potrafię połapać w forach :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jachim2570

Stroiłem swr 171 (chyba) bo to ustrojstwo nie moje jest:)

niedaleko budynku gdziej jest mnóstwo metali i takich tam.. niestety innego mejsca nie mam:(

jutro powtórzę strojenie w lepszym miejscu i napiszę jak i co...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jachim2570

Witam

 

Poprawiłem masę i teraz jest niewiele lepiej...

na 1 i 40 swr = 1,4 na 20 = 1,3

Już chyba nic więcej z tego nie wyciągnę... a miało być tak pięknie:(

Zastanawiam się czy jest sens wiercić nową dziurę na środku dachu żeby tam zamontować i czy to da jakieś efekty? Jak wtedy z ewentualnym wzmocnieniem dachu bo bacik przecież dość długi (1480) a blacha cienka...

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tak jak jest, SWR poniżej 1,5 jest dobrym wynikiem i nie ma co poprawiać ;-)

Poza tym nie wiadomo jaki błąd ma Twoja SWR-miarka więc pomiar może być nie do końca wiarygodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jachim2570

Wróciłem na Śląsk znad morza i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony:)

Z innymi mobilami bez problemowo w środkowej polsce ok 15km wiec "miodzio" Nic wiecej nie trzeba:)

dzieki za pomoc!

 

Teraz mam inny problem...

antene od "normalnego" radia mam schowaną pod podsufitka i tak np w Łodzi RMF odbiera ładnie ale jak tylko z miasta wyjechałem jakies 5-10km to zaczynał się jeden wielki szum aż do następnego miasta:( Anteny wewnętrzne podobno nie są zbyt dobre a lubię jak coś gra w aucie...

Jakoś sobie z tym poradzę...

raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam!

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam Midlanda ML-145 ładnie wszystko chodzi z "szumofonem" Alan 199A z przeróbko. Ale mam pytanie gdzieś zgubiłem zakończenie anteny co jest na końcu bata taki mały plastik czy to ma jakiś wpływ na antenę czy tylko to jest tak o ?? widziałem kiedyś gościa co miał na bacie taśmę izolacyjną ?? Przepraszam ze off topic-a (ale nie będę na to zakładał tematu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
. Ale mam pytanie gdzieś zgubiłem zakończenie anteny co jest na końcu bata taki mały plastik czy to ma jakiś wpływ na antenę czy tylko to jest tak o ??

Nie ma znaczenia , efekt wizualny ewentualnie by nie rysować za drastycznie sufitów na podziemnych parkingach w supermarketach :D

Pozdrowionka :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale mam pytanie gdzieś zgubiłem zakończenie anteny co jest na końcu bata taki mały plastik czy to ma jakiś wpływ na antenę

ja gdzies czytalem ze jak jest ta koncowka to mniej gwizdze antena przy wiekszych predkosciach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol
ja gdzies czytalem ze jak jest ta koncowka to mniej gwizdze antena przy wiekszych predkosciach

Ja zgubilem ta koncowke po kilku dniach od zakupu anteny (zapodziala sie gdzie w bagazniku) ale swistu zadnego w zasadzie nie slysze (nawet przy predkosciach 160-170km/h). Co innego bylo, jak mialem nieoryginalny bat antenowy do radia-wtedy to byl swist. Aha, mam Sirio 100MAG czy jakos tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem gwizdanie zależy od sztywności anteny. W Służbowym mam sirio ml145 bez końcówki nie gwiżdże ale się bardzo kładzie przez to na zasięgu coś tam traci , w pasku president texas z końcówką lubi pogwizdywać bo jest bardziej sztywna.

Pozdrawiam Miłosz :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy kupowałem ML-145 sprzedawca radził mi żeby odrazu przykleić tą końcówkę np. super glue. Wizyta w kiosku i po sprawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam takie może i trochę głupie pytanie, bo odpowiedź wydaje się oczywista, ale:

Czy ktoś z Was sprawdzał może możliwości swojej anteny pod względem miejsca jej montażu tzn.:

Mam antenę ML145 zamontowaną na klapie bagażnika (oczywiście ze względów praktycznych - ułatwiony wjazd do garażu) i zastanawiam się, jak bardzo poprawiłby się odbiór montując tą antenę na dachu. Zastanawiałem się tez czy nie kupić niższej anteny - ok.1m i zamontować jej na dachu lub innej półtora metrowej, ale łamanej. Teoretycznie powinna się ona sprawdzać podobnie jak ML-ka na klapie. Niestety jak dostroję antenę na klapę, to na dachu nie jest już tak pięknie i odwrotnie, więc trzeba pójść na swego rodzaju kompromis.

Stąd takie pytanie, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie.

Z góry dzięki za pomoc :).

 

Pzd

Szymon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jamper

Kolego wepni swr miarkę przy antenię i wtedy bendziesz miał wiarygodny pomiar bo możę zmieniałeś długość kabla i tak bendzię, weż sobię tak 10cm i dołąć przez beczkę zobaczysz co się bendzię działo, kabel działa jak maczer.W garazu czy na dwożę to jak co to będzieś miał tylko 2 kreski rużnicy nadwożę mniejszy swr a miejscę anteny masz dobrę nieczepiaj się jego.

Edytowane przez artmin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, mam takie może i trochę głupie pytanie, bo odpowiedź wydaje się oczywista, ale:

Czy ktoś z Was sprawdzał może możliwości swojej anteny pod względem miejsca jej montażu tzn.:

Mam antenę ML145 zamontowaną na klapie bagażnika (oczywiście ze względów praktycznych - ułatwiony wjazd do garażu) i zastanawiam się, jak bardzo poprawiłby się odbiór montując tą antenę na dachu. Zastanawiałem się tez czy nie kupić niższej anteny - ok.1m i zamontować jej na dachu lub innej półtora metrowej, ale łamanej. Teoretycznie powinna się ona sprawdzać podobnie jak ML-ka na klapie. Niestety jak dostroję antenę na klapę, to na dachu nie jest już tak pięknie i odwrotnie, więc trzeba pójść na swego rodzaju kompromis.

Stąd takie pytanie, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie.

Z góry dzięki za pomoc :).

 

Pzd

Szymon

ja z moją ml-ką rok śmigałem normalnie do garażu tylko musiałem pamiętać by przerzucić w drugą stronę przed wyjazdem = jest giętka dała rade , sufit też :D

Pozdrawiam Miłosz :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności