Skocz do zawartości
Danek75

Ranking anten do CB

Rekomendowane odpowiedzi

Poniższe ZESTAWIENIE zaczerpnąłem z innego FORUM i jak to autor napisał:

Lista jest całkowicie obiektywna , nie trzymam strony żadnej z firm bo nie o to tu przecież chodzi..

 

1 - President Texas, Colorado 1200, WA27 (wysoki SWR)

Lemm Turbo 2001, Magnum Superstar

Sirtel Santiago 1200

Sirio Megawatt 4000, Performer/Turbo 5000 - około 2,0 m

 

2 - Sirio Megawatt 3000 - około 1,8 m

Sirio SG CB-1400

 

2,5 - Lemm AT 1000 - około 1,65 m

 

3 - President Alabama(Dakota) , New Alaska, Indiana

Lemm Colt , AT 1700

Sirtel Santiago 600 - około 1,5 - 1,8 m

rózne firmy: ML/MS -145

Alan PC-8

Sirio DV 27 , Gamma 90 ( odbiór niskoszumny, zasieg odbioru - 1 miejsce )

 

4 - President Maryland , Oregon

Lemm AT 1500, AT 71 Magnum, AT 72 Magnum - około 1,5 m

Sirtel Linea

Alan PC-6

 

4,5 - Sirio SG CB 1000 - około 1 m

 

5 - Lemm AT 1200 , AT 550 Winchester - około 1,3 m

Wilson Mini

Alan PC-4

Sirio AS-100

 

6 - President Iowa , Washington - około 0,85 - 1,0 m

Sirio Snake 27, Omega 27

Sirtel S-90

 

7 - President kentucky ,Mississippi ,Hawaii ,

Lemm AT 900 , AT 106 - około 0,75 m

Valor & Hustler magnet. (100cm)

 

8 - President Florida, Ohio ,Missouri, Michigan (Florida najskuteczniejsza)

Alan 18-244 , Mini Mobile - około 0,65 m

Sirio Mini Mag 27

Sirtel S-60

 

9 - President Carolina , Georgia - około 0,4 m

Alan Supermini

 

10 - President New York - około 0,3 m

 

 

Wszystkie anteny mocowane w ten sam sposób , tak aby był jeden niezmienny punkt odniesienia.

 

 

 

 

No i jako "mała" podpowiedź:

Najlepiej rozglądać sie za "batami" od 100 cm w górę :ok:

Na pewno polepsza to zasięg, odbiór i parę innych "pierdółek". Bo paru znajomych się już przekonalo, ze krótka antenka zalicza się do modelu: "jak cię widzę, to cię słyszę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2,5 - Lemm AT 1000 - około 1,65 m

 

:ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek
Sirtel Santiago 1200

Już kilka razy pisałem o tej antence.Gdyby nie była taka wielka to już by śmigała na audicy ;) Naprawdę lepszej anteny na mobila nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sirtel Santiago 1200 to legenda - podobnie jak nieprodukowana Santiago 1600

Też na nią miałem chęć, ale ona jest nie tyle długa co bardzo ciężka - wielka cewka i gruby promiennik - odkształciła by mi dach. Ale jak ktoś chce np. na reling to niech się nie zastanawia - rewelacja!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chodi

President TEXAS - pierwsza klasa (cena zaporowa) jakość wykonania rewelacyjna

 

Santiago 1200 - klasa sama w sobie

 

Lemm 2001 TURBO - 2 metry dobrego stylu

 

 

te trzy polecam zdecydowanie

 

 

73!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykleiłem z myślą o tym, że początkującym (może i mnie) łatwiej będzie podjąć decyzję związaną z wyborem anteny.

 

 

 

Gdyby powstała jeszcze klasyfikacja radyjek z krótkim opisem i uzasadnieniem preferowanego stosowania (miasto/trasa) to byłoby naprawdę :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak dajecie z grubej rury to ja dołożę:

Performer 5000

Klasa i jakość sama w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o krótkie anteny CB to polecam Sirio T3-27 :580:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
President TEXAS - pierwsza klasa (cena zaporowa) jakość wykonania rewelacyjna

73!

:super::super::super: długa ale warto POLECAM !!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość baca

a ja mam sirio triflex u siebie w b4 i razem z harry2asc spisuje sie wrecz idealnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam antenke SIRIO ML 145 + radyjko UNIDEN PRO 520 XL i mogę polecić ten zestaw - jestem bardzo zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś używa New Alaska? w tej chwili mam starego Johnsona i krótką Iowa'ę ale przy odświeżaniu radia przesiadłbym się na "stałkę" ok 1,5 m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jaca
a czy ktoś używa New Alaska? w tej chwili mam starego Johnsona i krótką Iowa'ę ale przy odświeżaniu radia przesiadłbym się na "stałkę" ok 1,5 m.

 

Mam i używam. Wg. mnie bardzo dobra antena na trasę. Wadą jest jej długość. Bez zdejmowania anteny nie można wjechać do garażu podziemnego.

 

Z tego względu przesiadłem się na Sirio Omega 27 (długość ok 1 m, z regulacja pochylenia) która na trasie też daje radę. Jedna z tych dwóch lepiej ściąga New Alaska.

 

-----

Sorki, wcześniej błędnie podałem Sirio 145

Thanx Prego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wadą jest jej długość. Bez zdejmowania anteny nie można wjechać do garażu podziemnego.

 

Z tego względu przesiadłem się na Sirio 145

 

Czy czasem antena NEW ALASKA oraz SIRIO 145 nie maja takiej samej długości 1450mm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
. Wadą jest jej długość. Bez zdejmowania anteny nie można wjechać do garażu podziemnego.

 

jak każdej 1,5m anteny. ale dzieki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość _PIOTRAS_

3 - President Alabama(Dakota)

ciekaw jestem opinii na temat tej antenki bo uczciwie przyznam, że się przymierzam do niej;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SAXON > Test anten CB

źródło: http://www.saxon.waw.pl/sklep_cb_radio-14.html

 

W nowym roku , 2008 zrobimy dla Państwa nowy test dziesięciu anten do CB Radia z dokumentacją zdjęciową ( będzie ciekawsze ) . Test zostanie przeprowadzony w okresie wiosennym w jakiś ciepły i słoneczny dzień .

Prszę zgłaszać swoje propozycje anten do testu [email protected]

Państwa propozycje do testu anten CB z 2007 roku .

1-Hustler 1C-100

2-Midland 18-244

3-Midland ML-145

4-President ML-145

5-President Florida

6-Midland Alan 9 plus

7-Lemm AT-71 Magnum

8-President Alabama

9-Sirio ML-145

10-Lemm AT-1200

Cel tego testu to sprawdzenie siły sygnału emitowanego w takich samych warunkach przez te anteny . Do testu posłużyły dwa Alany 87 . W jednym z nich został dołączony zewnętrzny miernik o większej skali ( Es-metr ) . Dwa pojazdy oddaliły się od siebie o kilka kilometrów i zaparkowały na wybranych polankach z wolną przestrzenią . Anteny wypakowaliśmy i dostroiliśmy jak tylko można było najlepiej . Problem był przy antenach President - Florida i Midland 18-244 . Jeśli chodzi o strojenie pozostałych anten to poszło wszystko bez problemu . Najpierw sprawdzaliśmy anteny na magnesie a w następnej kolejności te które można było zamontować na stałe w dachu pojazdu . Anteny w kolejności od tej która dała największy sygnał .

1 - Lemm AT-71 Magnum - dobra S-8,2

2 - Midland ML 145 - bardzo dobra S-8

3 - Midland Alan 9 plus - dobra S-7,8

4 - Sirio ML 145 - bardzo dobra S-7,6

5 - President ML 145 - bardzo dobra S-7,5

6 - President Alabama - bardzo dobra S-7,4

7 - Lemm AT 1200 - klasa średnia S-4,3

8 - IC 100 Hustler - klasa średnia S-3,6

9 - Midland 18-244 - antena głównie dla słuchających -słaby sygnał - mały zasięg nadawania S-2

10 - President Florida - antena głównie dla słuchających -słaby sygnał - mały zasięg nadawania S-1,7

Te same anteny tylko zamontowane na stałe w dachu pojazdu (nie dotyczy anten IC 100 - Midland 18-244 - President Florida ) dawały sygnał od 2 do 3 (esów) większy . Można to porównać do zwiększenia mocy radia z 4W. do ponad 50W.

Wykonaliśmy ten test anten w formie zabawy i nie może on być źródłem w 100% wiarygodnym , lecz mają Państwo orientacyjny wynik pomiarów jaki wykonaliśmy dla Państwa .

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na dachu Presidenta New Alaske 6/8 fali 50 ohm + 6 dBi max power 1000watt

plus radyjko Uniden-a pro 520.

Wcześniej miałem szereg radyjek...(troche sie tym pohandlowało)

W/w zestawik kupiłem cały po dobrych pięniążkach jako nowy i jestem zadowolony.

Ładnie to wspołgra ze sobą. Osobiscie mogę ten sprzęt polecić.

Lemmki tez dobre i Santiago tez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Marian 123

Witam - warto to przeczytać - ciekawe info o antenach.

 

Źródło . www.saxon.waw.pl

 

Aby nie zagłębiać się w temat zbyt głęboko trochę uproszczę ten wątek a i tak będzie sporo pisania .

Widziałem w internecie że nasze teksty są kopiowane i powielane jako swoje - dlatego moja prośba aby tego nie robiono , a jeśli już, to z podaniem źródła tych informacji .

Trochę do śmiechu .

Kilka stron o CB Radiu jest nawet fajnie opracowanych ale jak czytam tekst że strojenie anteny odbywa się przez skracanie bata , lub mikrofon nazywa się gruszka , to ręce i nogi opadają ,a piszą że są profesjonalni , młodzież ma na to fajne określenie ( zrobić wiochę ) . Użytkownik może nazywać jak chce , ale ktoś kto ma być profesjonalny powinien znać właściwe nazewnictwo . Czy po wejściu do salonu samochodowego usłyszymy od sprzedawcy - jaką furę pan sobie życzy ? . To podobnie jak z kamerą filmową , idziemy kamerować , a poprawnie - idziemy filmować , a ja dodam od siebie że samochodem - samochodujemy , a widelcem - widelcujemy , normalna wiocha - wiocha - wiocha .

ŻART

Jedzie chłop z pola i wiezie na furmance kartofle ale siedzi na środku bo jest wypełniona aż nadto i ciągle z nie spadał .

Kobyłka się ociąga bo jej ciężko , więc chłop chce ją potraktować delikatnie batem po zadzie , ale jest za krótki bo daleko siedzi .

Jadąc drogą widzi napis SERWIS CB RADIO - Strojenie Batów .

Wchodzi do środka , a pan w sklepie pyta - cóż potrzeba .

A chłop na to - że chciałby zestroić bata bo niema zasięgu .

 

I nie dawajcie się nabić w butelkę gdy sprzedawca zaoferuje Wam taką małą antenę z super zasięgiem , bo cuda się zdarzają ale tylko u Ojca - dyrektora .

Dzięki tej informacji mogą państwo świadomie dokonć wyboru .

Przepraszam wszystkich że likwiduję dział ( Test Anten CB ) lecz nie ma sensu porównywać kiepskiej anteny do bardzo dobrej , bo wynik jest wiadomy , a wię po co to robić .

Im dłuższa antena tym większy zasięg i wiadomo że antena 1,5m. będzie lepsza od anteny 1m.

Wielu ( Fachowców ) pisze coś o strojeniu przewodu antenowego , szczególnie na różnych forach internetowych . Jeśli przewód antenowy ( fider ) jest 50 Ohm . a takie właśnie są przy antenach , to strojenie go jest bzdurą . Można czasami trafić tanią i źle wykonaną antenę której inaczej nie da się zestroić jak tylko przez docinanie przewodu antenowego , lecz nie jest to strojenie przewodu ale całego toru przewód-antena , i jest to wina kiepskiej anteny .

Jeśli impedancja falowa nadajnika i impedancja falowa przewodu antenowego oraz anteny jest zgodna , to długość linii zasilającej ( przewód antenowy ) nie ma znaczenia .

Pasmo CB to częstotliwość 27 Mhz. czyli długość fali około 11 m. Raczej ciężko by się jeździło z tej długości anteną na dachu pojazdu i z tego względu firmy produkują anteny skrócone . Aby uzyskać dopasowanie anteny , bo promiennik jest krótki , to dodano indukcyjność w postaci cewki zrobionej z kilku lub kilkunastu zwojów drutu . Jest ona w każdej antenie , a jej wykonanie nie ma istotnego znaczenia . Cewka nie jest żadnym wzmacniaczem , a jedynie elementem dopasowującym . Również moc jaką może przenosić antena nie ma znaczenia gdyż radio ma tylko 4 W. więc co nam po antenie która może pracować z mocą 1500 W. chyba że ktoś ma zamiar zastosować dodatkowy wzmacniacz np. 500 W.

Warto zająć się samą anteną a raczej częścią aktywną wytwarzającą falę elektromagnetyczną czyli promiennikiem lub radiatorem . Anteny po skróceniu promiennika mają różne długości fali . Najczęściej spotykane to 1/4 fali , 1/2 fali , 5/8 fali i 7/8 fali . Długość falowa anteny ma istotny wpływ na jej promieniowanie i rozchodzenie się fali elektromagnetycznej w przestrzeni .

 

Anteny w zależności od wykonania promieniują pod różnymi kątami do ziemi . Można wyróżnić kilka listków , ale my jesteśmy zainteresowani listkiem głównym a boczne zostawimy w spokoju .

CB%20Radio%20-%20antena%201%20-%20SAXON.jpg

 

Antena wykonana jako 1/4 fali promieniuje do góry pod kątem około 30 stopni .

CB%20Radio%20-%20antena%202%20-%20SAXON.jpg

Antena wykonana jako 1/2 fali promieniuje do góry pod kątem około 20 stopni .CB%20Radio%20-%20antena%203%20-%20SAXON.jpg

Antena wykonana jako 5/8 fali promieniuje do góry pod kątem około 10 stopni .

CB%20Radio%20-%20antena%204%20-%20SAXON.jpg

Jak widać najlepszą anteną która da nam największy zasięg jest antena 5/8 fali gdyż jej wiązka promieniuje przy powierzchni ziemi , i nie wysyłamy sygnału gdzieś w kosmos .

Zysk anteny mierzy się w dBi ( decybele w odniesieniu do anteny ćwierćfalowej izotropowej ) . W handlu można znaleźć anteny z podanym zyskiem w dBd ( decybele w odniesieniu do dipola półfalowego ) . Antena półfalowa ma większy zysk , dlatego firmy częściej porównują swoje anteny do anteny ćwierćfalowej ponieważ wynik pomiaru jest większy o 2,14 dB , taka jest różnica w zysku anteny półfalowej do anteny ćwierćfalowej . Antena 5/8 fali ma większy zysk od półfalowej i jeszcze większy od ćwierćfalowej , a ze względu na promieniowanie nisko przy ziemi , najbardziej nadaje się do naszych celów . Zysk anteny jest tym większy im bardziej jest ona zbliżona do wymiaru anteny pełnofalowej . Antenę 7/8 fali pomijamy , chociaż ma zysk większy od anteny 5/8 fali , ponieważ jej promieniowanie w stosunku do ziemi jest mocno odchylone do góry powyżej 60 stopni .

Dobrej klasy antena pomoże nam w walce z zakłóceniami .

Wielu kierowców doznało wstrząsu elektrycznego po wyjściu z samochodu podczas zamykania drzwi . Jest to po prostu przeskok iskry z ładunku elektrycznego który został zgromadzony w czasie jazdy . Można temu zaradzić montując pod pojazdem specjalny pasek antystatyczny który odprowadzi ładunki do ziemi .

To samo dzieje się z antenami w czasie jazdy . Ładunki gromadzące się na promienniku anteny są prowadzone przewodem antenowym ( fider ) prosto do radia , a w radiu słychać dodatkowo trzaski .

 

Antena rozwarta prowadzi ładunki elektrostatyczne do radia .

CB%20Radio%20-%20antena%20rozwarta%20-%20SAXON.jpg

Aby zapobiec przedostawaniu się ładunków do radia , można zastosować antenę zwartą . Antena zwarta to taka w której dolna część cewki jest połączona z masą . Dla prądu stałego jest zwarta , czyli ładunki elektrostatyczne gromadzone na promienniku są odprowadzane do masy . Radio jest bardziej spokojne .

Antena zwarta odprowadza ładunki do masy .

CB%20Radio%20-%20antena%20zwarta%20-%20SAXON.jpg

Reasumując , aby wybrać najlepszą antenę o największym zasięgu - wybieramy długą antenę 5/8 fali - zwartą , aby były mniejsze zakłócenia .

I to cała tajemnica anten - ale czy na pewno ?

Zostawię jeszcze coś dla siebie , bo nie odkrywa się kart do końca .

Po tym artykule myślę że wielu uda się po nową antenę .

Ale i tak wybór należy do klienta .

Dalekich łączności .

 

 

 

 

 

 

 

 

© by SAXON 2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sikor

A ja posiada presidenta OHIO 1/2 dł fali z radiem president HARRY II bez ASC. Odbiór mam czysty a i zasieg o promieniu około 8 km

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności