Skocz do zawartości
Gość przemek03ge

gruszka przy turbinie

Rekomendowane odpowiedzi

oky...dzięki:) moze akurat bedzie wystarczająco miejsca aby dostać się i obejrzeć ten zbiornik na podciśnienie. Pozdro

 

---------- Post added at 19:29 ---------- Previous post was at 18:43 ----------

 

a moze być przyczyną braku sterowania turbiną pęknięta plecionka która jest od razu za turbiną?? fotoattachment.php?attachmentid=32984&stc=1&d=1278437888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz plecionka w takim stanie powoduje drganie całej budy co do sterowania turbina nie ma nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
plecionka w takim stanie powoduje drganie całej budy

Potwierdzam, mam ją w o wiele lepszym stanie a wszystko tak drży jak miało się rozlecieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zdejmij weza od filtra do turbiny...
Dzięki Grzegorz dało rady z samym zdjęciem węża, bradzo mało miejsca noo ale się udało. Wężyk był dobrze umocowany troche je po dopychałem także do zaworu N75. Zobaczymy w trasie czy znów turbina będzie przechodziła w tryb awaryjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie 1: czy sztanga od gruszki powinna chodzic lekko czy z bardzo duuuuzym oporem, po wyjeciu jej i odkreceniu od turbiny? Bo "dzyndzelek od kierowniczek chodzi leciutko palcem sie go popycha, ten do ktorego mocuje sie sztange zawleczka, a sztanga to zeby wcisnac 1,5 cm trzeba sie niezle nameczyc. Jak zasysam powietrze ustami w gruszce z calych sil, to sztanga schowa sie moze 2mm. Czy to oznacza ze gruszka do wymiany?

pytanie 2: na allegro widzialem gruszki do 1.9 tdi, oznaczenie rozni sie tlyko koncowka , ja mam 0012 a tam 0015- czym to sie rozni?

pytanie 3: zalozmy, ze jak bede mial nowa gruszke, to jakie musze cisnienie ustawic? bar/psi? bo sasiad jest mechanikiem i ma pompke do tego, ale nie wiem czy bedzie wiedzial jakie cisnienie musi byc, zeby wyregulowac dobrze sterowanie turbina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj chciałem przeczyścić zawór N75 ale po wyciągnięciu go stwierdziłem że lepiej go nie rozbierać (trzeba tą blaszke odginać itd) Praktycznie tylko go przedmuchałem. Chciałem ten zabieg przeprowadzić bo auto czasami jakby lepiej sie wkręcało na obroty a czasami gorzej. Ostatnio czyściłem cały kolektor i EGR i przez pare dni było OK a póżniej znowu robur jakiś przymulony. Wyczytałem gdzieś na forum że sztanga znajdująca się pod gruszką powinna chodzić góra dół jakieś 1 do 1,5cm, sprawdziłem to i u mnie ledwo się ruszała, ale wziąłem ją dosyć ładnie rozruszałem i zrobiłem jazde próbną i autko znowu odżyło:niekumam. Co tu może być grane? Może ktoś ma jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowych odpowiedzi na tę przypadłość jest trochę ale lepiej gdyby odpowiedź była poparta wcześniejszymi logami dynamicznymi i statycznymi grupy 011 wykonanymi na Twoim aucie. Najprościej mówiąc albo zacina się zmienna geometria w Twojej turbosprężarce albo masz problem z podawaniem odpowiedniego podciśnienia na gruchę przy sztandze - kwestia w jakim położeniu pracowała sztanga w niewielkim zakresie zanim ją rozruszałeś : bliżej gruchy czy dalej od niej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziła w strone gruchy jakieś może ok 0,5 cm, i nie wiem czy pracowała bliżej gruchy czy dalej od niej. Poprostu wsadziłem tam palucha i ją rozruszałem góra dół. Mam program vag com 311.2 ale jedyne czego się nie boje na nim zrobić to odczytać błędy i je wykasować. Nie wiem jak się robi te logi a więc się za nie brałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spradz sobie wszystkie wężyki koło zaworu i gruchy czy nie popękane u mnie prawie wszystkie były przy koncówkach popękane jak założyłem nowe samochód odrazu jakby dostał nowego ducha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężyki sprawdzałem, bo wyciągałem zawór N75, co prawda przy gruszce jest poprzecierany, ale to jest tylko zewnatrz ta otulina szmaciana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resiak82,

Logi robi się bardzo prosto - prościej pewnie niż Ci się wydaje :

Nie wiem jak odczytujesz błędy czy poprzez pełny skan wszystkich sterowników klikając po odpaleniu Vaga na ikonkę "Auto-Scan"czy każdy sterownik osobno więc przykład dla odczytu błędów ze sterownika silnika czyli klikasz na ikonkę "Select" i potem klikasz na ikonkę "01 - Engine" i czekasz aż vag nawiąże połączenie ze sterownikiem i w nowym oknie w rubryczkach pojawią się wartości a następnie klikasz na ikonkę "Meas. Block - 08" i pojawi się nowe okno dialogowe gdzie z lewej strony będą jedne pod drugim trzy okienka z możliwością wybrania logowanej grupy poprzez klikanie na ikonki przy danym polu "Up" lub "Dn" albo tej klikasz kursorem w pierwsze pole od góry i z klawiatury laptopa wpisujesz np. grupę 003 i od razu w polach po prawej stronie pojawią się wartości, które będą się zmieniać jak będziesz manipulował w tym czasie pedałem gazu. W takim stanie (jeśli wybrałeś tylko jedną grupę czyli wpisałeś 003 w jedno tylko, górne pole wyboru grupy) możesz już wykonać logowanie tej właśnie grupy statycznie. Statycznie znaczy, że samochód stoi, silnik pracuje na wolnych obrotach i nie bawisz się w tym czasie pedałem gazu. Aby wartości z tej grupy 003 zapisać jako log statyczny wystarczy kliknąć na ikonkę "Log" w prawym dolnym rogu a wtedy na ikonce u dołu na środku zmieni się komunikat z "Done, Go Back" na komunikat "Start" i dopiero kliknięcie na tę ikonkę z napisem "Start" rozpoczynasz logowanie statyczne w zwykłym trybie MB czyli "Meas. Blocks", które możesz logować tak długo jak chcesz ale sensownie jest logować przez około 30 do 50 sekund (i w tej grupie jest wyjątek, że powinno się w połowie logu na moment - dosłownie ułamek sekundy depnąć pewnie w pedał gazu i odpuścić go zaraz gdyż jeśli logowanie zacząłeś po upływie 2 minut od uruchomienia silnika lub ostatniego manipulowania pedałem gazu to wartość w logu nie będzie się zmieniać gdyż zawór EGR - tego dotyczy m.in. logowanie tej grupy statycznie - przez cały czas będzie zamknięty a po szybkim depnięciu i odpuszczeniu pedału gazu zawór się w połowie logu otworzy i będzie wtedy widać jak on pracuje w stanie - najpierw zamkniętym a potem otwartym). W trakcie logowania na dole okna będą już dwie ikonki - jedna z komunikatem "Stop" a druga z "Done, Close". Jeśli chcesz zakończyć logowanie statyczne tej grupy to klikasz teraz na ikonkę "Stop" - log zostanie wstrzymany i na tej samej ikonce pojawi się komunikat "Resume" ale nie ma potrzeby klikania na nią bo po co dalej kontynuować ten log więc aby całkowicie zakończyć log trzeba teraz kliknąć na ikonkę "Done, Close" i log zostanie całkowicie zakończony i zapisany w pamięci programu VAG-COM w katalogu "Logs". Jeśli chcesz zlogować kolejną grupę np. 011 to wpisujesz jej numer lub wybierasz klikając na "Up" lub "Dn" przy tym samym polu co wcześniej wybrałeś 003 i ponownie klikasz na "Log", potem na "Start", po około 30-50 sekundach logowania klikasz znowu na "Stop" i "Done, Close" i masz już zlogowaną kolejną grupę. Jak chcesz wyjść z okna z grupami to klikasz tylko na ikonkę "Done, Go Back" albo zamykasz kolejne okna klikając na krzyżyk w górnym prawym rogu. Zaleca się logowanie albo po jednej albo maksymalnie po dwie grupy jednocześnie aby odczyty nie były zbyt rzadkie. Chcąc logować po dwie grupy wpisujesz sobie tylko ich numery w górnym i środkowym okienku czyli np. 003 w górnym i 008 w środkowym polu wyboru grup i logujesz tak samo jak w przypadku grupy pojedynczo logowanej. Jeśli chodzi o logowanie statyczne w trybie BS czyli Basic Settings to najprościej będzie, w czasie jak podglądasz sobie przed rozpoczęciem logowania wartość jakiejś wybranej grupy w trybie "Meas. Blocks", kliknąć wtedy na ikonkę w dolnym lewy rogu okna dialogowego vaga z napisem "Switch to Basic Settings" i wtedy automatycznie sterownik silnika będzie sterował elementami wykonawczymi dla danej grupy na przemian w dwóch trybach : "ON" i "OFF" i te zmiany będą następować co 10 sekund automatycznie np. dla grupy 003 będzie to sterowanie zaworem EGR poprzez zmianę sygnału dla elektrozaworu N18 a dla grupy 011 będzie to sterowanie siłownikiem zmiany kąta natarcia kierownic spalin zmiennej geometrii czyli popularną gruchą ze sztangą poprzez zmianę sygnału sterującego elektrozaworem N75 itd. dla innych grup. Wtedy wystarczy tylko znowu tak samo jak przy logowaniu w trybie MB klikać kolejno na "Log" potem "Start" i aby wstrzymać oraz zakończyć log - klikać na ikonki z napisami "Stop", "Done, Close" i w końcu na "Done, Go Back". Należy pamiętać, że w trybie Basic Settings można wybrać i logować tylko jedną grupę a nie dwie bo wyskoczy od razu komunikat "Error" i tak samo w tym czasie nie wolno w tym trybie logowania dotykać pedału gazu. Dodatkowa informacja : przy przejściu w tryb BS dla wszystkich typów silników czyli na pompie wtryskowej i na pompowtryskiwaczach będzie migać wtedy przez cały czas na zegarach kontrolka świec żarowych i to jest prawidłowy objaw a dodatkowo w silnikach na pompowtryskiwaczach wzrosną wtedy samoczynnie obroty silnika do wartości 1407 RPM i to również jest prawidłowy objaw w tym trybie.

Jeśli chodzi o logowanie dynamiczne to różni się ono od statycznego tym, że :

wybieramy sobie grupę lub 2 grupy, które chcemy logować wpisując ich numery w pola w zwykłym trybie oczywiście czyli Meas. Blocks i klikamy na ikonkę "Log" by na dole pojawił się na ikonce komunikat "Start" a wtedy na wybranym wcześniej płaskim i prostym odcinku drogi (zazwyczaj wystarczy około 400 metrów takiego prostego odcinka) rozpędzamy się by na 3 biegu uzyskać obroty na poziomie 1500 RPM i stabilizujemy je jadąc parę metrów na takich obrotach a następnie jednocześnie klikamy na ikonkę "Start" i wciskamy całkowicie, do oporu pedał gazu w podłogę i tak ciśniemy na tym 3 biegu aż silnik osiągnie wartość 4200 RPM na vagu w kolumnie RPM i wtedy klikamy tak jak przy logach statycznych na "Stop" a potem na "Done, Close" i log dynamiczny wybranej/wybranych 2 grup mamy już zakończony i zapisany w pamięci vaga. Jeśli loguje się samochód w którym z pewnych przyczyn turbo nie pompuje jak należy i auto wchodzi w tryb awaryjny to nie da się rozpędzić silnika na 3 biegu do wartości 4200 RPM bo wcześniej zazwyczaj wejdzie nam tryb awaryjny - wtedy nie ma co dalej kontynuować logowania tylko od razu kliknąć na "Stop" i "Done, Close" ale należy pamiętać, że taki log jest również wartościowy do analizy a nawet bardziej wartościowy niż można podejrzewać. Kolejna sprawa to należy pamiętać aby przed wybraniem kolejnej/kolejnych grup do logowania dynamicznego, zgasić najpierw i ponownie uruchomić silnik aby aktywny tryb awaryjny zresetować bo inaczej kolejne logi wykonane w trybie awaryjnym nie są nic warte.

I ostatnia sprawa - jeśli chcemy dostać się do zapisanych logów statycznych i dynamicznych to wchodzimy w swoim laptopie kolejno w "Mój Komputer", "Dysk C", "Program Files", "Vag-Com" i ostatecznie w "Logs" i tam są zapisane wszystkie nasze logi jakie wykonaliśmy a potem wystarczy je tylko skopiować na stronę http://vaglog.rtnet.pl i z tej strony wkleić linki do logów na forum i czekać aż ktoś je odczyta i poda diagnozę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sztomel. Bardzo fajnie wytłumaczone. W wolny dzień spróbuje sie w to zabawić zobaczymy jakie będą rezultaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy przy logach dynamicznych auto musi być rozgrzane do 90 stopni? Każda grupa logów za coś odpowiada, wiem że 003 pomiar przepływomierza, 011 pomiar turbiny. Ale tych grup jest więcej.Czy ktoś mi podpowie za co one odpowiadaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie, czy przy logach dynamicznych auto musi być rozgrzane do 90 stopni?

 

Logi dynamiczne

Do wykonania poprawnie logów samochód powinien:

- poruszać się

- zostać wrzucony III bieg

- robocza temperatura silnika - temperatura płynu chłodzącego min. 80*C [czyli 90*C na wskaźniku deski rozdzielczej] "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie, czy przy logach dynamicznych auto musi być rozgrzane do 90 stopni? Każda grupa logów za coś odpowiada, wiem że 003 pomiar przepływomierza, 011 pomiar turbiny. Ale tych grup jest więcej.Czy ktoś mi podpowie za co one odpowiadaj?

 

http://forum.vw-passat.pl/threads/50476-Co-logowac-w-silnikach-TDI?highlight=logowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy sprawdzał ktoś w silniku 1.9 TDI BLS jakie jest podciśnienie na wolnych obrotach między gruszką turbiny, a zaworem N75?

Byłem tam gdzie mi regenerowali turbo, bo ciągle przeładowuje. Gość pomierzył podciśnienia i stwierdził, że jest za duże przed gruszką (-0.8bara). Zmierzył w swoim 2.0 TDI gdzie nie ma N75 tylko zestaw zaworów w jednym i u niego było -0.55. Stwierdził, że pewnie N75 jest niesprawny (nówka oryginał założony dopiero) i nie ma sensu próbować nawet regulować sztangi. Po drodze wstąpiłem do znajomego z silnikiem BLS, któremu turbo działa prawidłowo i też ma ponad -0.8 bara między gruszką,a turbem na wolnych.

Więc, chyba fachowiec od regeneracji nie ma racji....

Proszę o info jak ktoś mierzył. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,mój passacik od czasu do czasu łapie spadek mocy który ustępuje po ponownym odpaleniu.Wymieniłem zawór N75 na nowy Pierburg.Proszę o odpowiedź czy jak zassam lub wdmuchnę powietrze w wężyk od gruszki to powinna się poruszyć(może potrzeba kompresora?),nie zauważam żadnego ruchu sztangi gruszki ani na wolnych obrotach ani po podniesieniu obrotów.Moja turbina jest bez zmiennej geometrii,silnik 90 KM AHU.Z góry dziękuję za każdą wskazówkę która doprowadzi mnie do rozwiązania mojego problemu.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie gruszkę bardzo łatwo sprawdzić, odpinasz sztangę od niej i ściągasz wężyk. Zakładasz wężyk ze szczykawke najlepiej taka 150ml i ciągniesz do siebie, jak sztanga się chowa i trzyma a powietrze nie schodzi to znaczy się ze gruszka jest szczelna i ze jest ok, wiec szukamy przyczyny w zaworze n75. Można go rozebrać gdyż w środku jest tłoczek który potrafi się zapiekać, Mona zdemontować zawór n75 i podpiąć go pod 12v np od akumulatora i słuchać czy stuka w środku, jak stuka to znaczy się ze jest sprawny jak nie stuka to znaczy się ze jest zapieczony. Duży wpływ tez ma regulacja sztangi, tak aby chodziła w pełnym zakresie, jeśli zdejmiemy sztangę od turbiny możemy poruszać samym mocowaniem przy turbinie, jeśli ciężko chodzi znaczy się, że turbina do czyszczenia. Pozdrawiam

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Witam,mój passacik od czasu do czasu łapie spadek mocy który ustępuje po ponownym odpaleniu.Wymieniłem zawór N75 na nowy Pierburg.Proszę o odpowiedź czy jak zassam lub wdmuchnę powietrze w wężyk od gruszki to powinna się poruszyć(może potrzeba kompresora?),nie zauważam żadnego ruchu sztangi gruszki ani na wolnych obrotach ani po podniesieniu obrotów.Moja turbina jest bez zmiennej geometrii,silnik 90 KM AHU.Z góry dziękuję za każdą wskazówkę która doprowadzi mnie do rozwiązania mojego problemu.Pozdrawiam.

 

Tak samo użyj szczykawkę, jeśli turbina nie ma zmiennej geometrii to znaczy się ze steruje ją ciśnienie, odciągnij szczykawkę do tyłu załóż wężyk na gruszkę i wciśnij powietrze i zobacz co się stanie? Powinna gruszka się poruszyć a jak wciśniesz powietrze i puścisz szczykawkę to powinno powietrze spowrotem cofnąć się do szczykawki jeśli się tak nie dzieje to znaczy że gruszka do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, wiec szukamy przyczyny w zaworze n75. Można go rozebrać gdyż w środku jest tłoczek który potrafi się zapiekać, Mona zdemontować zawór n75 i podpiąć go pod 12v np od akumulatora i słuchać czy stuka w środku, jak stuka to znaczy się ze jest sprawny jak nie stuka to znaczy się ze jest zapieczony

 

co do gruszki, to sposób jak najbardziej ok, ale co do N75 już nie. Sam niedawno przechodziłem problemy z falowaniem " mocy" które się zaczynało w okolicach 3800 obr/min, po podaniu napięcia zaworek ładnie cykał (była praca). Ale niestety zawór N75 nie pracuje na zasadzie 0/1 (otwarty/ zamknięty) lecz pracuje cały czas (stabilizuje ciśnienie które wytwarza turbina na zadanym poziomie przez komputer), co za tym idzie może pracować po podaniu napięcia na słuch lecz pod obciążeniem w pewnych momentach się przycina( ja miałem tak u siebie, czyszczenie nie zdało egzaminu, wymiana na nowy rozwiązała problem. A wszystko było ładnie widać w logach dynamicznych powyżej 3800 obr na biegach 4 i 5 na niższych nie było to odczuwalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź,spróbuję ze strzykawką bo dmuchając nic się nie działo.Jeszcze małe pytanko czy podczas pracy silnika zawór N75 powinien"cykać"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności