Skocz do zawartości
szefu19

Naprawa tylnego cupholdera - poradnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stalem sie wlasnie posiadaczem Passata B6. Auto juz kilkunastoletnie, wiec jest pare rzeczy do poprwy/naprawy. Na poczatek zabralem sie za tylni podlokietnik a dokladniej za Cupholder, ktory zostal przez kogos zlamany. Bylem juz przygotowany na zakup nowej kasety, ale postanowilem ze sprobuje rozebrac i zobaczyc co sie stalo. Ponizej opisze usterke oraz to jak sobie z tym poradzilem.

Usterka: Zlamany cupholder, tacka zostala wylamana z kasety, tak jakby ktos na niej usiadl badz po prostu sie o nia oparl. Sama tacka cala bez uszkodzen, po wprowadzeniu jej do kasety tacka zamyka sie, ale po ponownym wysunieciu wypada z kasety. Uszkodzony element to plastikowa prowadnica/ogranicznik (rurka), ktora ma za zadanie zapobiec nadmiernemu wysunieciu, wypadnieciu tacki z kasety. Po prostu ktos to zlamal i tacka nie miala blokady. Jezeli u Was jest podobnie to mozecie czytac dalej. Niestety nie mam zdjec poza tymi juz po naprawie.

1. Tacka na napoje, z przodu tacki jest zaslepka plastikowa, nalezy ja zdjac i w ten sposob wyciagniemy jedna czesc uszkodzonej blokady (kawalek plastikowej rurki z przetoczeniem, ktora ogranicza/blokuje tacke w kasecie)

2. Teraz czas na kasete, polecam sobie odkrecic caly podlokietnik, bedzie nam latwiej to demontowac. W celu demontazu podlokietnika odkrecamy 4 sruby torx po boku (po 2 na kazda strone)

3. Jak juz mamy wyciagniete bierzemy sobie wszystko np. do domu do pokoju i zabieramy sie za demontaz kasety.

4. Aby zdemontowac kasete najlepiej wpierw usunc plastikowa ramke, ktora znajduje sie wokol. Ramka ma 8 zatrzaskow, 4 z gory i 4 z dolu. Ja zaczynalem od dolu, odchylamy klapke otwierania cupholdera i cienkim srubokrotem podwazamy delikatnie zatrzaski, jak odbiezpieczym dol, to bierzemy sie za gore. Tutaj jest troszke gorzej, ale jak dobrze sie przyjrzymy to zobaczymy miejsce gornych zatrzaskow i rowniez cienkim srubokretem delikatnie powazamy i staramy sie z czuciem wyjac ramke.

5. Po demontazu ramki czas na kasete, kasete blokuja dwie zapadki jedna po lewej i jedna po prawej stronie, srebrne blaszki ktory nalezy rownozesnie odgiac w strone do srodka kasety. To mi zajelo najwiecej czasu, trzeba te dwie zapadki odgiac naraz i rowno dla kazdej ze stron wysunac kasete. Jak odbiezpieczymy tylko jedna strone i lekko wysuniemy, to z drugiej juz nie damy rady wysunac, musi to byc rowno odpiezpieczone i wysuwane. Tutaj potrzeba juz wiekszej sily i przydaje sie pomoc drugiej osoby. Jak mamy wcisniete blokady to ciagniemy za klapke, oczywiscie z wyczuciem. Kaseta powinna wyjsc rowno z dwoch stron, wtedy mamy juz z gorki i damy rade spokojnie chwycic za obudowe kasety aby wyjac ja do konca.

6. Jak wyciagniemy kasete od gory gory jest blacha i po bokach sa zatrzaski, trzeba je podwazyc i zdemontowac gorna obudowe kasety, to akurat idzie latwo i szybko. Po demontazu pokrywy warto zwrocic uwage na plastikowy element, ktory znajduje sie w tylnej czesci tacki bo moze nam wypasc, jak nam wypadnie ma byc zalozony, "jezyczkiem" do gory.

7. Teraz mamy widok na elementy w srodku, jest tam na srodku glowna prowadnica po ktorej jezdzi nasz uszkodzony element, czyli czarna rurka. Aby moc ja wyjac odwracamy kasete odwrotnie i zobaczymy na koncu prowadnicy plastikowe biale zabezpieczenie, srubokretem trzeba je wycisnac do dolu, nie sciskamy go tylko po prostu wysuwamy. Jak usuniemy zabezpieczenie to cala prowadnica nam wyjdzie razem z kawalkiem uszkodzonej czarnej rurki i bedzie mozna zdjac druga czesc uszkodzenia.

8. Jak mamy czarna rurke uwolniona juz w dwoch czesciach to czas na naprawe. Ja to dobrze odtluscilem i po prostu skleilem kropelka, ale tutaj to juz kazdy moze sprobowac wymyslic swoj wlasny patent na naprawe.

9. Rurka sklejona to czas na montaz, skladamy wszystko razem.

10. Montujemy kasete i cieszymy sie sprawnym cupholderem i 80zl w kieszeni (tyle mniej wiecej kosztuje zamiennik badz uzywka) :)

20230410_232334.jpg

20230410_232323.jpg

20230410_232350.jpg

20230410_233257.jpg

Edytowane przez szefu19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności