Skocz do zawartości
konradw

Jaki olej do silnika benzynowego?

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam 1.8 20v silnik adr przebieg 172000 mam zalany mobilem1 10w40 zrobiłem 8tys na tym oleju narazie nic sie nie stało ale chodza słuchy ze ten olej powinien być zalany pełny syntetykiem? bo podobno są w tym silniku bardzo wąski kanały olejowe czy ktos miał jakis problem po zalaniu takiego silnika półsyntetykiem?

 

Ja jak na razie mam zalany dokładnie taki sam olej. Tak polecili mi mechanicy po obejrzeniu stanu silnika i po wymianie pompy oleju. Mam przejechane 162 tys a na tym oleju już koło 3 tys i żadnych wad nie zauważyłem czy to ubytku czy jakiejś zmianie w pracy silnika. A ty jeżeli zrobiłeś już 8 tys to chyba tym bardziej nie warto nic zmieniać.

P/S Z ciekawości po jakim przebiegu będziesz go zmieniał ??

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak go kupiłem to był zalany pełnym syntetykiem zmieniłem ze względu na hydrauliczny napinacz bo mi cyka? ale taki urok tego silnika i podobno ja zaleje się go gęściejszym olejem to cichnie i faktycznie pracuje ciszej a bede zmieniał po 10 tys nie bede czekał do 15 tys tak jak powinna być wymiana.ja i tak nie robie wiecej rocznie niż 10 tyś ale na mineralny juz napewno nie przejde pół syntetyk do końca nic poniżej a jka twoje turbo reaguje na gęściejszy olej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja mam zalany mineralny MOBIL 1 -15w40 zrobiłem na nim już 8 tys. ,silnik chodzi równo i cicho,zrobiłem tak ponieważ nie wiedziałem jaki olej był wcześniej w silniku ,a poprzedni własciciel powiedział że "chyba mineralny" wiec wlałem taki bo słyszałem że nie można przechodzić z mineralnego na półsyntetyk bo wymyje silnik,jeszcze 2 tys i zmieniam ten olej tylko teraz nie wiem czy nadal ten co był ,czy jednak jakiś półsyntetyk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę tego już czytać - "nie można przechodzić z minerala na syntetyk lub półsyntetyk. Z doświadczenia - golf 3 160 tys przebiegu i wymieniłem olej - wcześniej castrol mineral - na lotos półsyntetyk - operacja połączona z płukaniem. Efekt - auto odżyło i wyraźnie się odmuliło - połączone z lepszą reakcją na pedał gazu. Zatem jak kupiłem paska to pierwsze co zrobiłem to wymiana oleju na mobil 0W40 połączona z płukaniem. Żadnych problemów i wycieków. Jeżeli komuś coś cieknie po wymianie oleju to niech wymieni uszczelkę, a nie leje gęsty olej - takie tricki fundują handlarze jak sprzedają samochód.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szychu - jeden z niewielu trzezwo podchodzacych do spraw "śliskich" czytaj olejowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silniczek 1,8 ADR 97r. przebieg 210 tys.poprzedni właściciel zalał go Castrol Edge 5W30 na jaki mogę zmienić bez ryzyka uszkodzenie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam odgrzewam może troche kotleta,ale mam pytanie mam zalany olej mineralny 15w40 ,zrobione jest na nim około 8 tys.,chce go wymienić na półsyntetyk 10w40 ,przebieg auta to 188 tys.raczej prawdziwy ,czy mam zaryzykować ? czy pozostać już przy mineralnym? ,proszę o konkretne odpowiedzi,wiem że olej nie jest taki jak powinien,co najlepiej zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam problem ponieważ zaczął mi klekotać silnik jak go odpalam ,a mechanik mi powiedział ze przejscie na poł syntetyk moze zniwelować klekot,dodam ze jezdzę na mobil 1 5w50 ,przebieg 188tyś,zastanawiam sie czy jest sens zejsc na poł syntetyka czy nie, dodam takze ze dzis zaówazyłem ze w ciagu miesiącu,połtora ubyło mi koło 0,8 litra oleju,który dopiero dzis dolałem ,bo nie zalglądałem pod maskę i na bagnecie nie było nic oleju.Prosze o doradzenie na jakim oleju mam jezdzić, dodam ze wymiana oleju była zaplanowana na 188 tyś, ale 1,5 miecha temu dolewałem 2 setki zeby olej był na srodku miarki bagneta.

 

czy brak oleju mogło spowodować klekotanie silnika? bo jak dolałem olej to dalej klekota,mam tak od dwóch tyg.

 

 

przez te 1,5-2 miesiące przejechałem cos koło 3-5 tyś km

 

passat 1,8 20v

 

 

 

doradzcie jaki olej mam wlać,czy kontynuowac 5w50 ?

 

 

 

 

dzięki i pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,mam problem ponieważ zaczął mi klekotać silnik jak go odpalam ,a mechanik mi powiedział ze przejscie na poł syntetyk moze zniwelować klekot,dodam ze jezdzę na mobil 1 5w50

 

o ile za klekot sa winne wyrobione hydrauliczne popychacze zaworów ( hydroszklanki) to raczej robi się odwrotnie: przechodzi z półsyntetyka na sytntetyk. Gdy szklanki są wyrobione pełny syntetyk szybciej do nich dociera i wypełnia ja. Ja to przerabiałem - stukała mi szklanka, przeszedłem z 10w40 na 5w50 i jak ręką odjął. Tylko, żeja byłem pewny, że to szklanka. Dla jasnośći: wróciłem do 10w40 bo mi dużo oleju brał na pełnym syntetyku. Szklanka znów się odzywa, ale mogę z tym żyć:)

 

czy brak oleju mogło spowodować klekotanie silnika? bo jak dolałem olej to dalej klekota,mam tak od dwóch tyg.

 

Jeżeli jeździłeś prawie bez oleju to być może przez ten czas wytłukłeś popychacz i teraz będzie klekot. Tutaj pomoże tylko wymiana popychaczy - a wymienia się wszystkie, a nie jedną:)

 

Gdyby nie to, że jeździłeś bez oleju to klekotanie mogło by jeszcze być winą łożyska przy np alternatora, ale skoro pojawiło się jak jeździłeś bez oleju to raczej popychacze.

 

 

dodam takze ze dzis zaówazyłem ze w ciagu miesiącu,połtora ubyło mi koło 0,8 litra oleju, (...)przez te 1,5-2 miesiące przejechałem cos koło 3-5 tyś km

 

0,8 na ok. 4000 km to już dość dużo. Są tu na forum tacy, którzy od wymiany do wymiany na 15 000 km nic nie dolewają - mieszczą się w skali bagnetu. Mi za to połyka ok 1l na 3000 km. Wiem, że mam do zrobienia pierścionki, ale impreza kosztuje 2000 zł - za taką kasę to ja nie przeleję oleju przez auto przez kilka lat, więc jeżdżę:)

 

Możesz na początek spróbować wymienić same uszczelniacze trzonków zaworów - są po 1,5 zł sztuka, ale ciężko znaleźć kogoś kto nie naciągnie Ciebie na sciąganie głowicy do tej operacji. Ja znalazłem człowieka, który zrobił to za 300 zł bez zdejmowania. Pomogło symbolicznie. Moze po wymianie uszczelniaczy poprawi Ci się.

 

Podsumowując - nie przeskakuj na pełny syntetyk, bo zacznie Ci brać więcej. Jak masz kasę to wymień popychacze i od razu uszczelniacze. Jak się nie uspokoi to pozostają pierścienie tłokowe.

 

Wiem, że nie pocieszam, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego ja cały czas jezdze na mobil1 5W50 -- FULL STYNTETIC ! Zastanawiam się nad 10W40 półsyntetyk bo juz moze czas najwyzszy.Z tego co pisali i mówili to przejscie z syntetyka na poł syntetyka niweluje w jakims stopniu klekot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale ja Ci napisałem wprost, że klekot niweluje się odwrotnie. Taka zamiana jak Ty chcesz zrobić tylko zwiększy klekot ( o ile to wina popychaczy). Tym bardziej, że idzie ziiiiiiiiiiiiima :)

 

Rzeczywiście pisząć o pobieraniu oleju pomyliłem się - zapomniałem, że masz fulla. Więc zmień na półsyntetyk, powinien łykać go mniej niż fulla - tylko licz się z klekotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ak go kupiłem to był zalany pełnym syntetykiem zmieniłem ze względu na hydrauliczny napinacz bo mi cyka? ale taki urok tego silnika i podobno ja zaleje się go gęściejszym olejem to cichnie i faktycznie pracuje ciszej a bede zmieniał po 10 tys nie bede czekał do 15 tys tak jak powinna być wymiana.ja i tak nie robie wiecej rocznie niż 10 tyś ale na mineralny juz napewno nie przejde pół syntetyk do końca nic poniżej a jka twoje turbo reaguje na gęściejszy olej?

 

 

 

według tego co napisał krzywy i nawet mechanik mi mówił to te cykanie powinno sie zniwelować, bo to trwa chwilę po odpaleniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to, że osobiście zmieniałem z 1/2 na fulla w celu zniwelowania klekotu ( z pozytywnym skutkiem) nie pisałbym Ci wcale, żeby nie mącić w głowie. Dodam tylko, że po powrocie z fulla na 1/2 klekot wrócił, więc jestem jeszcze bardziej przekonany do swoje tezy.

 

Ale z opinią jest jak z dupą - każdy ma swoją:)

 

Aha - hydrauliczny napinacz to mógł mieć paska rozrządu. Do tego olej w silniku ma się nijak. Chyba, że chodziło mu o hydrauliczny popychacz zaworu..... Jeśli nie to ja nie widzę zwiazku i dalej obstaje przy swoim :)

Edytowane przez Maciej_B
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem nie znam się, ale jak wspomniałem sam mechanik mi o tym wspomniał,musze sie poradzic jeszcze mechanika co zawsze czuwał nad tym samochodem.

A powiedz mi jeszcze, jesli z tego bym miał zejsc na nizszy to jaki?? a czy jest mozliwosc przejscia na wyzszy niz 5w50 a jesli tak to jakii to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wyższe" ( proszę purystów forumowych o nie czepianie się:P ) parametry niż 5w50 mają syntetyki 0w40 czy 5w30.

Tylko, że tutaj ciężko mówić o "wyższych" czy "niższych" olejach.

 

Zerknij np TU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Więc twoja opinia jest taka ze zejscie na 1/2 nic nie da i klekot bedzie dalej a moze tylko poprawić się to ze samochód bedzie brał mniej oleju,a co by kolega powiedział jak bym przeszedł z 5W50 na 0W40 ? da to cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc twoja opinia jest taka ze zejscie na 1/2 nic nie da i klekot bedzie dalej a moze tylko poprawić się to ze samochód bedzie brał mniej oleju,a co by kolega powiedział jak bym przeszedł z 5W50 na 0W40 ? da to cos?

 

---------- Post added at 11:03 ---------- Previous post was at 10:15 ----------

 

Który półsyntetyk jest lepszy do samochodu benzynowego 1,8 20v z lpg,chodzi mi dokładnie o ten sam typ czyli mobil 10W40,poniewaz znalazłem

OLEJ MOBIL FORMULA S 10W40 ,

http://www.allegro.pl/item711249563_olej_mobil_formula_s_10w40_4l_tanio_kurier.html

 

MOBIL SUPER S 10W/40

http://www.allegro.pl/item707197803_mobil_super_s_10w40_4l_kurier_14_zl.html

 

pytanko moje czy ta formuła lepiej pasuje do benzyniaka?? czy to te same oleje inaczej oznaczone? czy super s jest do dieslów??

Edytowane przez pawelstaszow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów

Podpinam się tu, bo nie chcę mieszać. Trochę poczytałem, ale nadal nie jestem zdecydowany co zrobić (Passat B5 Kombi 1.8 20V ADR 125KM 1999r. + LPG STAG 300-4 przebieg 186 kkm) i taki "problemik" z wymianą oleju: info wg wlepki ( nie ma pewności) zalany olejem Agip Sint 2000 GPX 10W-40 (którego nie mogę nigdzie znaleźć, owszem Agip Sint 2000 10W/40 jest, ale bez GPX), stan oleju raczej nieciekawy - sporo mazi na korku wlewu więc podejrzewam, że i w silniku jest tego trochę, w związku z czym pytania:

1. Czy zalać go na krótki dystans jakimś tanim półsyntetykiem, np 4max 10W40, który by go trochę przepłukał i po 200-300 km zalać tzw "porządny" olej (jaki?)

2. Czy zalać go od razu "porządnym" olejem i jw. po krótkim dystansie?

3. Opcja ryzykowna - czy zalać specyfikiem do płukania silnika i po tym zalać właściwym olejem?

Oczywiście za każdym razem wymiana filtra obowiązkowa. Dodam, że aktualnie nie ma klopotów ze smarowaniem (kontrolki), stan oleju po przejechaniu ok 1000 km z poziomu prawie max obniżył się nieznacznie - nic nie dolewałem, zmieniony pasek rozrządu.Jeżdżę niemal codziennie króciutkie dystanse 5-20 km, w perspektywie jesień/zima silnik ledwie sie zagrzeje. Może ktoś miał lub ma podobny dylemat, proszę o porady, pozdrawiam:)

Edytowane przez Pale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu kupił rzadszy olej i pojeździł trochę w celu wypłukania silnika. A potem zalej np: Mobil1 5W40 lub 5W50. Ja leje cały czas taki :D Mam już 250 tkm przebiegu a jak jadę na wymianę oleju to korek zlewowy jest czyściutki (zero osadów) a jak się wyjmie korek wlewowy to wałki pięknie błyszczą :D

 

Nie radzę kupować nic do płukania silnika :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności