Skocz do zawartości
Monti_NKE

Montaż chińskiej kamery cofania.

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem śladami kolegi z grupy na FB zamontować i przetestować chińską kamerę cofania.

Kamerę kupiłem na Aliexpress. Kamera nie ma żadnego modelu po którym można ją znaleźć więc wklejam link z którego ją zamówiłem:

https://pl.aliexpress.com/item/33010732127.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6f515c0fkiMW36

Montaż jest prosty i przede wszystkim nie wymaga kodowania, ale po kolei...

Tapicerka klapy trzyma się na 4 śrubach. Dwie pod zaślepką rączki do zamykania klapy...

001.thumb.jpg.be4ce55de90b67d537d4e67773af4e64.jpg

... i dwie pod uchwytem trójkąta.

002.thumb.jpg.8c7fef2f1523f076030b05eb059ec8e6.jpg

Znaczek VW trzyma się na trzech śrubach. Po odkręceniu śrub wystarczy energicznie pociągnąć tapicerkę w dół żeby puściły zatrzaski.

003.thumb.jpg.2a90b2716f70b94e6fdf64d5f91eec64.jpg

W miejsce znaczka przykręcamy kamerę. (ciekawostka: po podłączeniu przewodu od otwierania klapy, zamek nie działa dopóki nie podłączy się zasilania na jedną z wiązek pod zasilanie stałe z akumulatora opisane na przewodzie jako BAT+ oraz masy).

Najtrudniejszą częścią montażu jest przełożenie przewodów przez elastyczne złącze pomiędzy budą a klapą. U mnie było o tyle trudniej że już wcześniej przeprowadziłem tamtędy przewód od wstecznej kamery wideorejestratora.

004.thumb.jpg.de6847f2f13a9ac351cfa505d0ccd6a6.jpg

Teraz wystarczy podłączyć 2 wiązki do wtyczek od kamery (na wszelki wypadek zabezpieczyłem je koszulkami termokurczliwymi).

005.thumb.jpg.2134af6787c3befde665ecaf0fd904dc.jpg

Teraz wystarczy ułożyć wiązki przyczepiając je do już istniejących wiązek. (jak będę w przyszłości coś robił w klapie to owinę wiązki taśmą szmacianą której zabrakło mi podczas montażu).

006.thumb.jpg.30edfb94a650b7eb016970b31690ecd1.jpg

007.thumb.jpg.ccb70c7ee4d7e5a55e31dde52981ec19.jpg

Niebieski przewód należy podłączyć do światła wstecznego. Ja wybrałem miejsce przy wtyczce. Przewód od światła wstecznego (czarny z niebieskim) wypiąłem z kostki rozciąłem izolację, przylutowałem niebieski przewód, zabezpieczyłem to koszulką termokurczliwą i wpiąłem pin z powrotem do kostki.

008.thumb.jpg.07cbcb7daa9b6358f5330507f263153d.jpg

009.thumb.jpg.c1afad24f79dad4ea8b0570f2ec17dfb.jpg

010.thumb.jpg.c6a344acea7da2512fced8d022c98a3a.jpg

011.thumb.jpg.50e43ba0c05fc8c81d6c9a8c1b3b2fe7.jpg

Teraz można wyrównać przewody i zamontować złącze elastyczne na miejsce.

012.thumb.jpg.88ec72783cc33c82f980fad2eada4bc9.jpg

Rurka dostarczona wraz z kamerą była za krótka więc wykorzystałem kawałek starej rurki jako przedłużkę.

013.thumb.jpg.7bbdf0a2627315b1026deeb788127cb9.jpg

Klapa skończona, możną ją poskładać i zabrać się za rozbieranie bagażnika według tej instrukcji:

Następnie prowadzimy wiązki prawym progiem. Trzyma się na zatrzaskach, wystarczy szarpnąć go góry a na słupku B trzeba go pociągnąć w stronę fotela.

014.thumb.jpg.0228c77b1f8de4e54afb8006a34af2dd.jpg

Oba przewody masowe przykręciłem do punktu masowego na słupku A.

015.thumb.jpg.50f77ea76d00053832cc07211fc40017.jpg

Następnie należy zdemontować schowek po stronie pasażera. 3 śruby na górze, 2 śruby pod schowkiem i jedna za jednostką sterującą audio.

Po przeciągnięciu wiązki od kamery do wiązki od jednostki sterującej, należy przepiąć 2 piny z niebieskiej kostki od kamery w to samo miejsce w niebieskiej kostce przy jednostce sterującej...

016.thumb.jpg.37ad585073a1f679f1f86a679c09927c.jpg

... oraz wpiąć przejściówkę pod białą kostkę przy jednostce sterującej.

017.thumb.jpg.ff540a0658794ec320070c1528fc3fbe.jpg

Teraz wystarczy przeciągnąć 2 przewody do panelu bezpieczników i podłączyć jeden przewód (BAT+) pod stałe zasilanie z akumulatora, oraz drugi przewód (ACC+) pod zasilanie po zapłonie. Przewody są za krótkie i niestety trzeba je przedłużyć. Instrukcja wpinania przewodów do panelu bezpieczników jest pod tym linkiem:

Edytowane przez Monti_NKE
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie spędziłem 4h w garażu

wpinam te kamerę ale bez linii - static -> jedno co na razie zauważyłem to że nie otwiera bagażnika mimo podłączonego kabelka, mam nadzieję że jak podłączę prąd to zadziała - w instrukcji  jest  pod stały +

jedna uwaga jeszcze co do tego chińskiego patentu  - wydaje sie być delikatna i zastanawiam się czy nie rozleci się za jakiś czas.

+ wideorejestrator 70 mai - tu sie zatrzymałem przy demontażu słupka A, jest tam jakaś durna spinka u samej góry, wyrwała mi się panelu i mam problem z jej wyjęciem

Edytowane przez PTR OP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, PTR OP napisał:

 

+ wideorejestrator 70 mai - tu sie zatrzymałem przy demontażu słupka A, jest tam jakaś durna spinka u samej góry, wyrwała mi się panelu i mam problem z jej wyjęciem

Słupek A pchnij do przodu w dół. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podlaczy sie ja nawet pod to najprostsze radio bez czujnikow parkowania i navi? Rozumiem ze dziala to troche jak lusterka wsteczne podlaczane pod swiatlo wsteczne(wlaczy sie kamera jak wbije sie wsteczny bieg) tylko obraz bedzie tu na wyswietlaczu radia a nie lusterka i w kazdym B8 mozna dodac linie pomocnicze do parkowania a nie tylko statyczne(nawet mozna wziac ta wersje OBD?)?

Pytam bo lusterko mam ale jeszcze nawet go nie podlaczylem a to moze byla by lepsza opcja ale wiadomo drozsza no i montaż dla laika trudniejszy - ja mam B8 kombi.

Edytowane przez loki7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na opis aukcji myslę że na zdjęciu jest odpowiedź na twoje pytanie. Sprawdź tylko jaki masz model radia. 

Screenshot_20211121-123130_AliExpress.thumb.jpg.5e5daa44cc05ffcca2dab003e5319c0e.jpg

 

Ja też mam Discover Media. Jeśli masz jednostkę sterującą w schowku to robisz dokładnie tak jak ja tylko przewody puszczasz lewą stroną samochodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, loki7777 napisał:

Jak wyciagales piny ze wtyczek - normalnie da sie malym srubokretem?

Te wtyczki akurat są rozbieralne i łatwo wyciąga się piny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mocowanie pinów w tym chińskim i oryginalnym jest odrobinę inne

w oryginalne podnosi się taki zatrzask z dwóch stron wzdłuż dłuższej krawędzi a w chińskim - przynajmniej tej mojej - wysuwa się

jeśli nie korzystasz z zestawu głośnomówiącego to możesz podarować sobie przepinanie i od razu wpiąć tą chińską

ja montowałem tą najprostszą wersję bez linii i trzeba było ją zakodować - w sumie prosta sprawa jeden wpis tyle że trzeba się podłączyć

Edytowane przez PTR OP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was spotkał się z poniższym problemem?
Zamontowałem kamerę w wersji OBD Dynamic. Niestety, obraz jest czarno-biały. Nie jest to raczej problem z kodowaniem, ani ustawieniem jasności/koloru/kontrastu, ponieważ kilka razy, chwilę po uruchomieniu zapłonu pojawiał się kolorowy obraz. Zdarzają się także "artefakty" i obraz z zafałszowanymi kolorami, np. linie są zielone i niebieskie zamiast żółtych i zielonych.

 

 

WhatsApp Image 2022-04-22 at 21.48.28 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-04-22 at 21.48.28.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o podanie namiaru. Chciałbym zamontować kamerę cofania w Passacie b8 1,6 tdi z 2015, jednak sam się nie podejmę. Proszę o jakiś namiar w woj pomorskim czy kujawsko pomorskim, nie za daleko od Kwidzyna lub Rumii. Nikogo w pobliżu nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki poradnikowi udało mi się zamontować kamerę cofania, chińską 😀. Wszystko zadziałało w zasadzie od razu po podłączeniu, gdyby ktoś szukał odpowiedniej kamery z liniami skrętnymi, polecam https://a.aliexpress.com/_ExGU5T1 . Oczywiście należy zrobić kodowanie, ja ogarnąłem carscanner'em.

 

  • Like 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wkleić fotkę jak wygląda obraz z tej kamery na Twoim radiu?


Interesuje mnie to z uwagi, że w linku wskazujesz wersję "C model Normal Track" - a ja to rozumiem, że linie masz na sztywno...?

Propos kodowania, to kodowałeś tylko w odbiorniku aktywację kamery?

Osobiście zdecydowałbym się na => link <= wersja GAF, tylko nie wiem, czy mój odbiornik odbierze sygnał AHD, czy tylko CVBS? [jaka max rozdziałka]
MST2_EU_VW_P0867D:

obraz.thumb.png.1b69347931ee36d4df4eb6d079822e7e.png

 S49dd2283264745c19e352273745dd96cL.jpg

Edytowane przez Exenrb
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem kamerke z ali z skrętnymi liniami do b8 2017r i mam problem podłączyłem kamerkę wg instrukcji i klamka działa, kamerka wysuwa się przy biegu wstecznym ale nie ma obrazu. Przepiąłem niebieską kostke do jednostki sterującej ale w zestawie nie mbylo przejściówki takiej jak na zdjęciu. Czy to może być problem że nie ma obrazu?

017.thumb.jpg.ff540a0658794ec320070c1528fc3fbe.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jak to podłączyłeś. Wtedy będzie łatwiej coś powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chińskie ostatnie lata to znaczy tylko lepsze ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć... pomogę Ci.. też instalowałem w ostatnich dniach chinola [nie mam jeszcze skrętnych po CAN ale muszę to rozkminić do końca]...
w każdym razie, tak:

1. sprawdź, czy wiązka kamery nie ma dwóch żył zasilania - u mnie były dwie, zakończone bezpiecznikami. Jedna z nich uruchamia mechanizm znaczka [otwórz/zamknij/wysuń kamerę]. Druga linia natomiast podaje zasilanie do samej kamery - bez niego będzie tylko czarny ekran.
2. pozostałe podłączenia wg zdjęć wyglądają dobrze...
3. wydaje mnie się, że w 5F musisz dokodować kamerę [jeden wpis w VCDS, dotyczący CAM-LOW].

ps. może być ostatecznie tak, że Twoja wiązka ma tylko 1 zasilanie i tylko to dokodowanie z pkt.3. wystarczy...

Edytowane przez Exenrb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi, kamerka działa, wystarczylo aktywować w obd11 tylnią kamere i zresetować infotainment 

20240410_170403.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super...

Skręcają Ci te linie razem z kierownicą? jeśli tak, to od razu pytanie jak podłączyłeś CAN, przez tą szarą przelotkę i działa?
U mnie po podłączeniu tej przelotki szarej nie załącza się radio 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak linie skręcają w wraz z kierowcą, a cale podłączenie to 1 kabel przesyłu video i stały + do radia tak jak na zdjeciu kilka postów wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności