Skocz do zawartości
miszel1978

wymiana sterownika/mechatroniki DSG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Mam kilka pytań dotyczących wymiany mechatroniki w skrzynik DSG w VW Passat 2.0 TDI, 2015r:
1. Na czym w ogóle polega taki zabieg? Co trzeba zrobić? Czy przy wymianie mechatroniki należy wymienić olej w skrzyni biegów?
2. Ile mniej więcej czasu potrzebuje mechanik żeby to zrobić?
3. Gdzie znajduje się sterownik i ta cała mechatronika?
4. Czy auto musi być na kanale/podnośniku?
5. Czy trzeba wymontować całą skrzynię biegów?
6. Czy cena za taką wymianę 4500 (Warszawa), to w miarę normalna czy za wysoka?
7. Czy/jak da się sprawdzić że mechatronika/sterownik zostały wymienione?
Moje pytania wynikają z faktu, że ostatnio miałem robioną taką usługę. No i właśnie nie jestem pewien czy miałem, czy tylko za nią zapłaciłem... Mam kamerkę w samochodzie i mniej więcej wiem co i kiedy się działo z autem. Mam oczywiście kilkugodzinne "dziury" na nagraniu, bo rejestrator nie nagrywa non stop, tylko jak dostaje zasilania. Chcę po prostu byc trochę mądrzejszy, czy mechanik mnie naciągnął i nie wymienił tej mechatroniki, czy jednak powinienem być spokojny. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko to wytłumaczyć, jak sobie wpiszesz w google to po zdjęciu dojdziesz raz dwa gdzie to się znajduje, ale jest od boku skrzyni, od zewnątrz to ciężko będzie dostrzec czy była wymieniana czy nie, bo jest tylko dekiel, olej wypadałoby wymienić, bo mechatronika a dokładniej jej zawory przeważnie padają przez to, że oleju się nie wymienia, skrzyni zrzucać chyba nie trzeba, co do ceny, to co kraj to obyczaj, mnie ostatnio za wyciągnięcie i wsadzenie manualnej w Golfie IV skasował na 650 ziko mechanik, w DSG za wymianę oleju wiem, że kasują około 800 ziko ale robocizna plus olej z filtrem. Coś Ci się z autem działo, że była potrzeba wymiany mechatroniki? 4500ziko to może zapłaciłeś za usługę wymiany mechatroniki plus regeneracja plus olej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś czas samochód się unieruchamiał informując o awarii skrzyni biegów, awarii systemu start-stop, usterce elektrycznego hamulca postojowego. Wówczas nie dawało się zmieniać biegów, ruszyć, migały kontrolki. Po kilkuminutowym odpoczynku auto ożywało i wszystko zaczynało normalnie działać. Świeciła się tylko kontrolka check engine, która na drugi dzień gasła. Pierwsza diagnoza: słaby/stary akumulator. Wymieniony, miesiąc było OK i nagle znów to samo. Auto do elektryka i tam diagnoza że sterownik skrzyni biegów jest do wymiany. Dostałem kontakt do speca od skrzyń automatycznych u niego zapłaciłem 4500 za wymianę mechatroniki, ale nic mi nie mówił np. czy wymieniał przy tym olej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, miszel1978 napisał:

Co jakiś czas samochód się unieruchamiał informując o awarii skrzyni biegów, awarii systemu start-stop, usterce elektrycznego hamulca postojowego. Wówczas nie dawało się zmieniać biegów, ruszyć, migały kontrolki. Po kilkuminutowym odpoczynku auto ożywało i wszystko zaczynało normalnie działać. Świeciła się tylko kontrolka check engine, która na drugi dzień gasła. Pierwsza diagnoza: słaby/stary akumulator. Wymieniony, miesiąc było OK i nagle znów to samo. Auto do elektryka i tam diagnoza że sterownik skrzyni biegów jest do wymiany. Dostałem kontakt do speca od skrzyń automatycznych u niego zapłaciłem 4500 za wymianę mechatroniki, ale nic mi nie mówił np. czy wymieniał przy tym olej.

pytasz na forum czy ci mechanior olej wymienił .......żeby wyjąc sterownik dsg  to zleci olej 

raczej Ci tego samego nie wlał 

ale zawsze możesz sobie wymienić sam i mieć  spokój na 60k 

sam pomyśl ....

Edytowane przez Major

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że mogę jeszcze raz wymienić olej, ale wolałbym te 700 PLN (tyle kosztuje wymiana oleju w Warszawie) przeznaczyć na coś innego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, miszel1978 napisał:

Jasne że mogę jeszcze raz wymienić olej, ale wolałbym te 700 PLN (tyle kosztuje wymiana oleju w Warszawie) przeznaczyć na coś innego. 

no to co Ci forum ma powiedzieć ? ...szklanych kół tu niet 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem z cytatami, bo odpowiedzi będą raczej nie lepsze jak pytania...

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

1. Na czym w ogóle polega taki zabieg? Co trzeba zrobić? Czy przy wymianie mechatroniki należy wymienić olej w skrzyni biegów?

1. Polega na wymianie mechatroniki. Trzeba wymienić mechatronikę. Po wymianie nie trzeba wymieniać oleju, bo cały olej i tak zleci jak się ją odkręci więc trzeba wlać nowy.

W DQ200 mechatronika ma swój obieg olejowy, więc w skrzyni się wtedy nie wymienia.

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

2. Ile mniej więcej czasu potrzebuje mechanik żeby to zrobić?

2. Tyle ile ustali mechanik. Gdybym ja miał to robić to bym sobie dwa dni zaplanował :D

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

3. Gdzie znajduje się sterownik i ta cała mechatronika?

3. Sterownik znajduje się w mechatronice. Mechatronika w skrzyni biegów. W przedniej jej części.

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

4. Czy auto musi być na kanale/podnośniku?

4. Można się kłaść pod stojącym autem ale ani to wygodne, ani bezpieczne.

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

5. Czy trzeba wymontować całą skrzynię biegów?

5. Raczej nie. Wtedy by to mi zajęło pewnie 4 dni :D

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

6. Czy cena za taką wymianę 4500 (Warszawa), to w miarę normalna czy za wysoka?

6. Za samą robotę to sporo, jeśli z częściami to raczej tanio. Sterownik pewnie po regeneracji.

W dniu 12.08.2021 o 08:41, miszel1978 napisał:

7. Czy/jak da się sprawdzić że mechatronika/sterownik zostały wymienione?

7. Tak, należy wykonać odczyt identyfikacji sterownika przed i po. Ewentualnie prosić mechanika o wydanie starego sterownika po naprawie.

Poza tym zawsze polecam najpierw się dowiedzieć na czym to polega, popatrzeć jakie są ceny części itp

YouTube też nie boli i można sobie szybko coś poszukać...

 

 

PS: Moje odpowiedzi nie są złośliwe, choć na takie mogą wyglądać ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wynika z tego że raczej zostałem oszukany przez mechanika. Z zapisu kamery zamontowanej w aucie wynika, że auto spędziło w warsztacie ok. 2h podczas których miałaby być wymieniona ta mechatronika. Z Twojego opisu wynika że to nie możliwe aby dało się ją wymienić w tak krótkim czasie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że to nie możliwe - napisałem, że ja bym to robił masę czasu ale nie jestem mechanikiem i to pytanie powinno być do mechanika. Poprostu prześmiewczo tak napisałem, bo ciężko określić pewnie dla większości z nas czas pracy w konkretnym przypadku. Serwisówki określają takie naprawy najczęściej na kilka roboczo godzin co nie musi mieć żadnego związku z realnym czasem pracy.

Po wymianie zalanie oleju, adaptacje to tez trochę schodzi.

Zresztą pisanie ile czasu zajmuje jaka naprawa to tez zawsze wróżenie - nigdy nie wiesz co wyjdzie i czy ktoś czegoś tam już nie nagrzebał.

Na forum chyba nikt samodzielnie tego nie robił, bo każdy takie roboty zleca mechanikom. Jeśli to podmiana to jest to możliwe do wykonania w 2-3 godziny ale to już konkretne tempo (choć w sumie pracy nie ma tam wiele) ale jeśli objawy nie ustąpiły to może warto zrobić diagnostykę w innym warsztacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie liczyłem tu na odpowiedź kogoś kto się zna na tym/robił to/jest mechanikiem. Na razie objawy ustąpiły, ale wcześniej też występowały raz na 3-4 tyg. Na razie jestem jakieś 11 dni po wizycie u mechanika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, miszel1978 napisał:

Właśnie liczyłem tu na odpowiedź kogoś kto się zna na tym/robił to/jest mechanikiem. Na razie objawy ustąpiły, ale wcześniej też występowały raz na 3-4 tyg. Na razie jestem jakieś 11 dni po wizycie u mechanika. 

zacznijmy od tego czy masz gw  na usługę czy nie 

co by nie zrobił , czy nawet młotkiem pukną, grunt ze wie  gdzie  i grunt ze działa 

 

bo teraz będziesz drążył temat czy zrobił to z prawej strony czy z lewej czy przez  wydech 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niestety dziś wszystkie problemy wróciły :( więc jutro dzwonie do mechanika i zobaczymy jak zadziała udzielona gwarancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności