Skocz do zawartości
Gość pannonia

sprężarka klimy - jak wymienić łożysko koła pasowego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pannonia

Mam pytanie - jak wymienić łożysko/a/ koła pasowego sprężarki klimatyzacji i jaki jest jego/ich/ symbol, ponieważ muszę to zrobić jednego wieczoru (auto jest mi codziennie potrzebne) i nie zdążę kupić ich po rozebraniu więc muszę wcześniej.

(po ściągnięciu paska i ruszeniu kołem mocno szumi i chroboli - podczas jazdy i na postoju coś wyje)

łożyska rolki napinacza i alternatora wymieniłem i dalej szumi i wyje (były wyjechane)

 

proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz sprężarke SD7V16 - a więc chyba łożysko 35x55x20 takie jak TU , TU , TU , TU, i jeszcze TU

 

Problemy na które możesz sie natknąć:

1. Odkręcenie nakrętki na ośce - trzeba toto jakos przytrzymać (sprzęgiełko), a specjalnie nie ma jak (ja dorobiłem z mufki od rur stalowych chyba 1" - wyciąłem fragmenty metalu po obwodzie pozostawiając trzy występy co 120st, później w środek klucz nasadowy i heya :D ).

2. Ściagnięcie sprzęgiełka z osi (trzeba wykorzystac te 3 otworki, ja podjąłem próbe wstępnego nagwintowania tych trzech otworków, a nastepnie wkręcałem równomierzie w nie trzy śruby M6 co spowodowało wysuw sprzęgiełka z oski)

3. ściagnięcie koła pasowego - potrzebny ściągacz, bo "ręcznie" można uszkodzić kolo.

Reszta to wybicie/wbicie samego łożyska + pierścienie segera - tu większych problemów nie powinno być.

 

sprzegloio3.th.jpg

koloas3.th.jpg

oskauc0.th.jpg

 

Info także TU.

 

Jeżeli chcesz prześlę Ci PDFa z narzędziami które wykorzystuje sie w serwisie - może naprowadzić Cie to na sposób przygotowania domowej wersji sprzętu

 

Ja robiłem to na SD709, ale przypuszczam, że na SD7V16 będzie podobnie :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pannonia

Noooooooo dzięki!! :padam:

 

z odkręceniem nakrętki nie będzie problemu - mam pneumata i kompresor na 10atn

 

a sprzęgiełka nie da się ściągnąć ściągaczem - to nie jest razem polączone, tak że łożysko wyjdzie razem z kołem pasowym? - bo mam solidny ściągacz 3-ramienny.

 

jak możesz to podeślij mi pdf'a na [email protected]

 

dzięki, pozdrawiam[/scroll]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z odkręceniem nakrętki nie będzie problemu - mam pneumata i kompresor na 10atn

jeden problem z głowy

 

a sprzęgiełka nie da się ściągnąć ściągaczem - to nie jest razem polączone, tak że łożysko wyjdzie razem z kołem pasowym? - bo mam solidny ściągacz 3-ramienny.

Łożysko wyjdzie z kołem pasowym, ale sprzęgiełko powinno być wyciągnięte najpierw.

Być może ciągnąc ściągaczem za koło pasowe zejdzie i sprzęgiełko, ale ja bym nie ryzykował - możesz uszkodzić koło pasowe, zobacz na kolocz8.th.jpg

i drugą fotkę w poprzednim poście.

Część koła pasowego z rowkami na pasek i część w której jest osadzone łożysko jest połączona delikatnym użebrowaniem widocznym na powyższej fotce. Ciągnąć za zewnętrzną część koła pasowego razem ze sprzęgiełkiem można wyłamać/odłamać ją od części wewnętrznej z łożyskiem. Decyzja należy do Ciebie (a diecezja do biskupa :D )

jak możesz to podeślij mi pdf'a

OK, jutro - mam w pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pannonia

......... I nadeszła błoga cisza!!!

nic nie szumi i nie wyje

jest dokładnie tak jak pisałeś - najwięcej problemu (pracy) miałem z wymontowaniem sprężarki - reszte poszło jak po maśle

Mam sprężarkę SD7H15 i łożysko jest w istocie takie jak pisałeś 35x55x20 (dałem za nie 64zł - w sklepie z łożyskami - japońskie)

udało się nie odkręcać węży od klimy - trochę niewygodna robota, bo sprężarka pionowo na aucie ale nie jest to zbyt uciążliwe

 

JESZCZE RAZ DZIęKI I POZDRAWIAM!!!! :hurra::ok::padam::vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobnostka - flaszka się należy :DDDDDD

 

 

 

//wrzuciłem do FAQ - kuczlaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amanda prosze podeślij mi pdf'a z "narzedziami", gdyz szykuje sie do wymiany łożyska w sprężarce:) Z góry bardzo dziękuje.

 

Pozdrawiam tacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolę sobie odkurzyć temat bo łożysko na sprężarce dało znac o sobie (chyba to ono, bo jak włącze klime hałas zanika, wyłączę słychać wyraźne buczenie)

może koledzy podzielą się uwagami i dobrymi radami jak zrobić żeby zrobić a się nie narobić (czytaj nie sknocić czegoś), jaki sciągacz skołować, no i jeśli macie jeszcze gdzieś tego pdf-a to byłbym b. wdzięczny

 

ps. w warsztacie gdzie napełniam klimę za taką wymianę chcą 200 zł (robota z łożyskiem), warto się bawić samemu czy też zdać się na fachowca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Odgrzebie trochę temat , mam takie pytanie odnośnie tego łożyska jeśli jadę na włączonej klimie to czy jest wtedy nieruchome tzn. obraca sie razem z wałkiem ? Bo mam jutro wyjazd mały jakies 800 km a słyszę że już trochę szumi , wymienic nie zdąże, to w razie czego czy by na włączonej klimie nie mozna jechac co oby mi sie calkiem ie rozsypało w drod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche odgrzeje kotleta. czy po wymianie tego łożyska bardzo-czy w ogóle nie ucieka wam czynnik, bo ja muszę wymienic to łożysko i nie wiem czy kupic sprężarke uzywke czy wymienić łożysko w starej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łożysko nie ma się nijak to układu w którym krąży czynnik, więc jego stan nie wpływa na ubytek czynnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy można wymontować te łożyska tak żeby płyn ze sprężarki nie ucieknoł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy można wymontować te łożyska tak żeby płyn ze sprężarki nie ucieknoł

 

Wyciągasz tylko koło pasowe ( razem z łożyskiem ) i sprzęgiełko - nie rozpinasz układu z czynnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego z wymianą łożyska najlepiej jechać do specjalistów i powiedzieć żeby jeszcze wymienili uszczelniacz na spreżarce bo po takim okresie użytkowania to już napewno puszcza. A żeby wymienić łożysko musisz wyjąć sprężarkę, a potem nabić gaz a sytuacja się powturzy jak siądzie uszczelniacz. Więc robiąc dwie rzeczy i tak wyjdziesz na plus, bo za robocizne zapłacisz raz. Teraz jest martwy okres na takie usługi więc możesz porozmawiać o jakimś rabacie. A jak bedziesz nabijał gaz to powiedz żeby dodali środek fluorescencyjny na przyszłość sie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie bo mi mówili że jak już sie raz rozłoży to może uciekać bo nie wszystko może trafić idealnie na swoje miejsce i czynnik chłodzący może uciekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam zawsze wsio trafi na swoje miejsce. Wiem bo pracowałem w klimatyzacji. Ale wiem też ile kosztowały takie naprawy, więc radzę zrobić to jednocześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj rozebrałem kompresor i faktycznie łożysko było rozsypane a kompresor jest sprawny nie musiałem nawet odpinać przewodów z niego w poniedziałek ide po łożysko i pasek naprawa wsumie mnie wyjdzie 56 zł łożysko + pasek bo nie wiem ile kosztuje dzwoniłem do serwisu pytajac sie o przyczyne to wcisknąc mi chciał kit że to napewno nie łożysko i oni mi to zrobią za 600 zł z regeneracja hehe dobrze mieć internet i pomagać sobie na wzajem

 

a dzwoniłem do tego kolesia http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=455593 nie polecam jak masz łożysko wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pytałem o nowy, bo mój nie daje ciśnienia - koszt 709 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
żeby jeszcze wymienili uszczelniacz na spreżarce

Też mi charcholi łożysko mam sprężarkę SD-709 więc chyba TO łożysko musż kupić (i jeśli sie mylę niech ktoś mnie poprawi) .

Tak się składa że nie mam aktualnie freonu ( miał czelność ulotnić siena łaczeniu na przednim pasie-już naprawione) więc pytanie gdzie ten uszczelniacz sie znajduje?

A może dysponuje ktoś poglądowym schematem takiej sprężarki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

opowiem krotko historie i zadam pytanie ;)

jako ze silnik nie lapal wiecej niz 70st. C postanowilem ze wymienie termostat do tego dziwny metaliczny podzwiek nie dawal mi spokoju-zdjalem pasek i sprawdzilem lozyska..alternator ok, klima..uaa ale lata-wymiana lozyska. Termostat po zdemontowaniu pompy wspomagania zalozony-marki wahler 39zl w sklepie na zamowienie.[dzieki instrukcjom z forum ;)] Udalo mi sie nawet bez wymontowywania sprezarki klimy zdjac sprzeglo i kolo pasowe, troche je pokiereszowalem, ale pilniczkiem porownam rowki. lozysko nietypowe,wiec trzeba czekac az przywioza i teraz pytanie o to lozysko, zauwazylem ze jakby bylo ono uderzone z jednej strony 3 razy w te oslonke boczna. myslalem ze ktos juz tam kiedys grzebal, ale na innym forum wyczytalem ze przy zakladaniu nowego lozyska trzeba zrobic zabezpieczenie punktakiem na lozysku..aby sie nie cofalo(?) ocb? moze mi ktos wytlumaczyc? przeciez jak uderze oslonke to moge uszkodzic lozysko..

dzieki za jakas dobra podpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności