Skocz do zawartości
siwy82

Widok - kamera 360

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

mam takie pytanie jeżeli chodzi o widok 360.

W widoku z góry samochodu (czerwone i czarne zaznaczenie) widać tak jakby kamera z lusterka obejmowała cały bok pojazdu.

Jednak gdy przejdziemy sobie do widoku samego boku (jak na zdjęciu nr 1) to kamera pokazuje tylko przednie koło tak gdzieś do połowy samochodu - nie widać tylnego koła.

Czy da się zrobić tak gdy wybiorę widok boku pojazdu było widać cały bok? Patrząc na widok z "góry" ta kamera w lusterku obejmuje całość a gdy wybierzemy bok to już tylko przednie koło.

Przy parkowaniu przy samym krawężniku fajnie jakby było widać także tylne koło?

 

pozdrawiam

 

1.jpg

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest to podyktowane wielkością ekranu , kliknij autko z dwoma kreskami będzie widać oda kola , tylko troche w eliptycznym widoku.

20200204_123523.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przy okazji pytanie do wszystkich, którzy mają kamery 360 st.

Czy częsta i długa jazda po autostradach, która skutkuje zazwyczaj „piaskowaniem” tablicy rejestracyjnej, odpryskami na masce silnika oraz sporadycznie odpryskami na szybie, szkodzi przedniej kamerze systemu 360 st.? Czy zdarzają się zarysowania albo uszkodzenia tej kamery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysuję się bardzo , już po60 tyś. to widać , lecz nie widzę aby to wpłyneło  na jakość obrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co za mądrala wymyślił , że ta kamera jest odkryta. Wystarczyłoby, żeby (tak jak tylna) była schowana - w końcu włącza się ją rzadko, na guzik.

Tak wyglądała moja przednia: porysowana i pęknięta:

kamera.thumb.jpg.3007a8bb8d98acb3b4046ca7f265d831.jpg

 

 

a tak obraz z niej:

 

 

kamera2.jpg

kamera3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się jakieś sferyczne samoprzylepne „szkiełko” ochronne, jak dla komórek.

Czyli de facto biorąc kamery 360 st trzeba się pogodzić z tym, że przednia przetrwa przy dobrych wiatrach 2, max 3 lata jak ktoś dużo jeździ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry Wszystkim,

czy sama wymiana przedniej kamery, pomijając kalibrację to dużo roboty ? 

Jest jakieś sensowne dojście ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój mechanik (nie ASO) odkręcił kamerę bez zrzucania zderzaka. Wystarczą małe rączki, którymi dostajemy się przez grill. Z tyłu należy odłączyć wtyczkę i odkręcić bodajże 2 śrubki (chyba Torx T6, ale nie jestem pewny - wg VW pomocny jest klucz z kątowym uchwytem). Sama kamera jest w obudowie jak na zdjęciu pierwszym.

Wymiana kamery zajęła może 15-30 minut, wszystko jest plug&play. W moim przypadku komputer nie wyświetlił błędów i obyło się bez kalibracji (choć nie jest idealnie, o czym później).

schemat.jpg

schemat2.jpg

schemat3.jpg

 

 

W ASO VW jak pytałem o wymianę, twierdzili, że jeśli włożona kamera była już wcześniej zainstalowana w innym samochodzie to dochodzi koszt zdjęcia ochrony komponentu + oczywiście kalibracja. Polecam kupić nową kamerkę - na Allegro kosztowała mnie 145zł. Nie musi być to samo HW i SW, ważne, żeby nr był: 5Q0 980 546 A

Moja stara kamera przednia miała:

SW: 0016
HW: 009
16.09.15 IRL

Nowa kamera:
SW: 0017
HW: 013
17.09.18 HUN

 

 

Old_01.jpg

New_01.jpg

 

 

Obraz z kamery delikatnie rozjeżdża się na widoku z góry. Co ciekawe - mój samochód miał wymienianą klapę bagażnika (kombi) w ASO VW (poprzedni właściciel z ubezp.AC) i też obraz delikatnie się rozjeżdża na widoku z góry. Widocznie nie raczyli tej kamery kalibrować po wymianie klapy.

 

Obraz01_L.jpg

Obraz02_L.jpg

 

 

Przy widoku z przodu, po dojechaniu do krawężnika widać już spory rozjazd między kamerami bocznymi a przednią

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

 

Sam obraz do przodu jest bez zarzutu

 

04.jpg

05.jpg

 

 

 

Jak ktoś zainteresowany, to mam też zdjęcia bebechów kamery, bo pierwotnie zakładałem przeszczep starej elektroniki do nowej obudowy z nową soczewką ?
 

Edytowane przez Freddie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freddie. Dzięki za szczegółowy opis.

Nową kamerę już mam i stąd było moje pytanie. Wymienię sama w takim razie, a w wolnej chwili podjadę na kalibrację.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ASO kalibrację wyceniają na około 700zł (sami nie są pewni...). Na razie obyło się bez. Jak mnie ten widok krawężnika będzie wkurzał, to wtedy się "szarpnę".

Po wymianie kamerki przetestuj sama jak wygląda obraz, może obejdzie się bez kalibracji. Jeśli ją jednak zrobisz "pochwal" się jaki to u Ciebie koszt. ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto mam od 3 tygodni. Jak pojechałam do mojego mechanika i jako jeden z punktów była ta kamerka to powiedział, że ma kogoś kto robi takie rzeczy. Ale ni ..uja nie wiem jakie to pieniądze. Myślę, że na pewno taniej niż w ASO.
Tyle, że mechanik jest jakieś 30 km ode mnie i zupełnie nie po drodze ?.

Pewnie jak pojadę na przegląd klimatyzacji to od razu zrobię kalibrację kamer. 
Auto parkuję w garażu i aż się prosi mieć widok do przodu, a nie tylko z boku i z tyłu

w weekend pewnie auto pójdzie na podnośnik i będę wymieniać kamerkę. 
Liczę się z tym, że będzie upośledzona, ale lepsze to niż „mgła „ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tego dziwnego widoku krawężnika z przedniej kamery kalibracja nie poprawi. Tak to musi wyglądać, ponieważ przednia kamera jest bardzo nisko, a boczne wysoko, więc siłą rzeczy mają inną perspektywę. Jedyne co kalibracja poprawi to zgranie dolnej krawędzi krawężnika (styku z jezdnią) i to też tylko na równym. Prawdziwy rozjazd najlepiej widać na białych liniach wyznaczających miejsca parkingowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że przednia kamera jest niżej, ale wydaje mi się, że kalibracja poprawiłaby ten obraz "rozjechanego" krawężnika.

Jeśli ktoś ma Area 360 oryginalnie skalibrowaną w ASO, to prosiłbym wrzucenie zdjęcia po dojechaniu do krawężnika, czy też jest ten rozjazd obrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kamery 360, opisywałem własne doświadczenia. Jeśli kiedyś przy parkowaniu mi się przypomni to zrobię zdjęcie. Tylko nie wiem po co bo potwierdzam, że efekt będzie taki sam jak na twoich zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

mam też kiepski widok przedniej kamerki .

mam zamiar kupić nową ale pytanie czy jak ją wymienię będzie zaś błąd kalibracji  ?

pytanie do @Freddie czy jest szansa na przekładkę do nowej obudowy bebechów czy nie da się zrobić przeszczepu ?

dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup nową i najpierw ją załóż. Szkoda od razu "rozpruwać" nową kamerkę do przeszczepu, jeśli może nie być takiej potrzeby.

 

Jeśli jednak okaże się, że masz błąd i nowa kamera wymaga kalibracji, to wtedy dopiero bawiłbym się w przeszczep.

Kamera w środku zbudowana jest jak Bigmac - ma w środku 3 płytki PCB połączone "na kanapkę" piętrowo.

 

Każda płytka połączona jest z kolejną małym złączem, które bardzo łatwo uszkodzić. Każda z tych płytek opiera się w obudowie kamery na wewnętrznych wypustkach, które "poziomują" daną płytkę, tak by były idealnie poziomo. Dodatkowo płytki są w kilku miejscach na krawędziach upaćkane jakimś klejem, łączącym je z obudową. Podważenie płytek śrubokrętem pozwoliło je po kolei wyciągnąć, ale jedno z łącz się trochę przekrzywiło, więc nie ryzykowałem że zadziała ponownie. Ogólnie raczej lepiej wyciągać te płytki mniej inwazyjnie np najpierw spróbować zeskrobać klej i podciągać równomiernie do góry za pomocą np. nici dentystycznej po kolei po każdej z PCB.

K01.jpg

Budowa_B02.jpg

Budowa_A.jpg

 

Soczewka na końcu nie jest przykręcana ale przyklejona do obudowy (stąd inny kolor obudowy soczewki od obudowy z elektroniką)

Odklejenie nowej soczewki i przyklejenie jej do starej obudowy z elektroniką raczej jest niemożliwe - musiała by być idealna precyzja + dodatkowo wodoszczelność.

 

Jeśli byś potrzebował więcej zdjęć (np z innej strony płytki) to pisz

 

 

 

Obudowa.jpg

Edytowane przez Freddie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź @Freddie

zamówię nowa ale na ebay bo w germani jestem i nie wiadomo kiedy będzie można jechać normalnie do kraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego, jak zamówisz i założysz nową to daj proszę znać czy działa.....ja chętnie bym też wymienił jeżeli będzie działała p&p

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,kamerka wymieniona ,widok przedniej kamerki bez porównania ??

Oczywiście troszkę gimnastyki by odkręcić śrubeczki i Torx 10 potrzebny ,pierw dolne dwie ,wytk zdjąłem i kolejne wewnętrzne odkręciłem i wyszło z górnej części grilla.

potem wymieniłem kamerkę skręciłem dwie środkowe i na wcisk góra weszła ,wtyczka  , śrubki dolne i wszystko .

62b1a2048c5c4c35med.jpg

 

Miałem uwalony sterownik od kamer ,wymieniłem na używany potem kolega @Eldar zrobił mi kalibrcje i jakiś czas było ok ,potem nie wiem czemu miałem błąd kalibracji lewej kamerki choć nic nie było robione (typu odpięcie wtyczki w słupku)

teraz doszedł błąd kalibracji przedniej kamerki ale to bez znaczenia i tak widać wszystko .

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miałeś kalibracje robioną z użyciem tych mat kalibracyjnych ?

Pytam bo mi też umarł sterownik..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności