Skocz do zawartości
Ysebulba

Funkcja Easy close - dołożona ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy 

Wygrzebałem gdzieś na zagranicznych forach, że da się w zaciszu swojego garażu, samodzielnie dołożyć do auta jakże przydatną funkcje easy close.

Jest to przydatne, kiedy musimy zabrać coś oburącz z bagażnika i z jakiś powodów nie możemy tego postawić na ziemi, żeby ten bagażnik zamknąć. Kluczyk mamy w kieszeni, przyciskamy przycisk „A” na klapie , wtedy zamyka się centralny zamek, a klapa czeka aż odejdziemy z naszym bagażem ( i kluczykiem ) i wtedy się zamyka. Moim zdaniem .... fajne ?

Oczywiście na upartego ( nie patrząc na koszty) da się to zrobić w każdym aucie , domontowując wszystkie systemy od zera. Ale moim zdaniem z finansowego punktu widzenia, sens ma to w samochodach które są już wyposażone w elektryczną klapę oraz keyless.

Dobra lecimy z tematem .

Co potrzebujemy : 

Sterownik klapy  5Q0 959 107 C

Podwójny przycisk 3G0 959 832

Wtyczkę do tego przycisku  4F0 972 708

Dwa przewody 

Piny żeby ładnie przejść przewodem przez złącze klapy i żeby wpiąć się do złącza przy sterowniku .

Numery części poniżej , wybaczcie że nie podaje nr pinów, ale mam ich mnóstwo z demobilu i po prostu sobie dobieram nie analizując tego jakie maja oznaczenia

.2A558A91-D000-4636-915C-D02493842B5A.thumb.jpeg.b7c6795f651b971990df177a6f62fb25.jpeg

492AF5E5-547B-4B0C-A02F-265FF4FFE31A.thumb.jpeg.b4099908b190331bc1ea2cef1295e241.jpeg

 

 

Zasadniczo  przekładamy  4 piny z naszego starego przycisku wg schematu, który również Wam dołączam i dokładamy 3 kolejne: jeden to masa ( możemy ją połączyć w najbliższym miejscu ( u mnie zaznaczyłem w kółku na zdjęciu ) . I dwa którymi przez złącze klapy musimy dojść do sterownika klapy, który znajduje się w lewej wnęce bagażnika.

Tu jeszcze stara wtyczka i nasze 3 przewody z nowej 4D9907D1-BF40-4C01-9077-4DDC9785A4D1.thumb.jpeg.2c9057453195081db4d9fc2568e82fa6.jpeg
 

nowa wtyczka 

7ABC658A-1C58-4C86-BAF2-5CCC91699359.thumb.jpeg.9bf63d0c39a29d4020bf03e3d8e0af2c.jpeg
 

Przejście przez złącze klapy 


F723524D-0B55-4CF1-AD17-E42537C99BF1.thumb.jpeg.a9f038bf73cf66ba8034e4d06b5de88b.jpeg
 

gotowy przycisk


03BAF7C1-EF6A-4F6B-B963-9BDF74CBED60.thumb.jpeg.577a9b42b8db59f9cee35e2753b358df.jpeg 


Do tej wiązki dołączamy nasze przewody i podmieniamy nasz stary sterownik na nowy



6DF4A54D-0CCC-4DA9-8379-1E91CDCDB84E.thumb.jpeg.3cc56fb9d7f926fc1edb725d765b3053.jpeg

Oto schematy o których wspominałem wcześniej 

2AF5E721-B0EC-45B3-B7D5-D2887D8D7237.thumb.png.782957035463bf461094dcabbad0ebd4.png

2E074B72-F2D3-4E97-AB82-B772788FEFFD.thumb.png.210ca02a0f77cf41a56be75a65e30adc.png
 

W złączu sterownika wpinamy się tu .

757C31B3-FEF8-46ED-AAFE-C613DE586984.thumb.jpeg.4bc58249d27cc3ff2dee8a88b66a763b.jpeg

i tu

B057CF28-0664-4443-B1EC-01E8BC836DD8.thumb.jpeg.88e442a1d9d42c5cfc30bd6ff19c01f5.jpeg

 

Wszystko składamy 

A25BDCD6-C100-4F3B-BC2E-61DAD62082A7.thumb.jpeg.e4620e7da4fb49b1d297865361e128a0.jpeg

I ....  mamy duży problem, bo koledzy z zagranicznego forum nie dzielą się wiedzą tajemną pt. Kodowanie ?

Walczyliśmy z kolegą @Eldar żeby złamać tą „enigmę” ale bezskutecznie,  zabrakło jak się potem okazało 2 parametrów ( Krystian był naprawdę blisko ).

Temat został zarzucony na prawie pół roku , aż Krystianowi też zachciało się takiego gadżetu i w końcu kupiliśmy to kodowanie od Rosjan. 
 

Więc jeśli chodzi o tę część tutorialu, to brzmi ona : zgłaszajcie się do kolegi @Eldar 

Po wprowadzeniu korekty do kodowania, które Krystian zrobił wcześniej, wszystko śmiga jak z fabryki. A jako że sterownik jest z Tiga, to dodatkowo mam bonus w postaci nie tylko otwierania, ale i zamykania klapy z przycisku na pilocie ?

A działa to tak jak na filmiku poniżej . ( sorki za brudne auto, ale jak to mówił klasyk : „sorry taki mamy klimat” ).?

 

 

 


 

 

Edytowane przez Ysebulba
  • Like 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna instrukcja, dobra robota! Podejmę temat wiosną. 

Jaki miałeś wcześniej sterownik klapy bo u mnie jest obecnie taki jak na Twoim zdjęciu czyli 5Q0959107C, więc nie muszę go wymieniać.

Klapę zamykać i otwierać z pilota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem z końcówką - G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiś czujnik? Skąd auto wie, że odeszliśmy? Czujniki parkowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 28.12.2019 o 10:21, Ysebulba napisał:

Więc jeśli chodzi o tę część tutorialu, to brzmi ona : zgłaszajcie się do kolegi @Eldar 

W skrócie .... zapraszamy was na darmowe lody, ale nie powiemy wam o jakim smaku, ale za wafelek będziecie musieli obowiązkowo zapłacić ....

No cóż mogę napisać. Taki tutorial to wiecie gdzie możecie ....

Edit: Temat przywrócony na prośbę autora, w celu uzupełnienia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to ktoś może mi podesłać moduł klapy to go sparametryzuje za free pod ta funkcje a reszta zainteresowanych otrzyma wgranie parametryzacji za free.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiam po co komuś takie rzeczy, ja to lubię walnąć klapą porządnie aby opadł śnieg, etc. Jedyny sens tego rozwiązania to czujnik pod zderzakiem aby machnąć nogą w celu zamknięcia/otwarcia. Naciskanie jakichś przycisków mija się zupełnie z celem, chyba że dla szpanu na parkingu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się, ale rozumiem Twoje zdanie. Każdy ma inny punkt patrzenia.

Drobniejsze kobiety mocujące się z klapą to słaby widok. Przerabiałem to w Sharanie, tam było co zamykać i automatyczna klapa a nawet drzwi sprawdzały się rewelacyjnie.
Sam ostatnio się cieszyłem jak podwoziłem paczkę znajomemu i przy mrozie -18 nie musiałem ruszać tyłka aby otworzyć mu bagażnik.
Śnieg to trzeba obmiatać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi automatycznego zamykania klapy bardzo brakuje. Zarówno w poprzednim Golfie 6 jak i obecnym B8 kombi wymieniałem już zamek w bagażniku. I nie chodzi o to że mocno trzaskam klapą. Raczej staram się być ostrożny ale ilość otwarć/zamknięć klapy dziennie, codziennie powoduje, że zamek nie wytrzymuje.

a śnieg @DDiablo to się zgarnia szczotką a nie trzaska klapą i później jedzie taki autem typu iglo. Szyby też odśnieżasz wycieraczką?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2021 o 09:17, shibby napisał:

 

a śnieg @DDiablo to się zgarnia szczotką a nie trzaska klapą i później jedzie taki autem typu iglo. Szyby też odśnieżasz wycieraczką?

Mam postojowe :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

A czy kodowanie zostało już odkryte? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moógłbyś podac nr Twojego BCM?

Mam juz wszystko zamontowane, ale prawy przycisk nie świeci i po wciśnięciu wydaje tylko różne dzięki. Moje auto jest przedliftowe i prawdopodobnie bez nowszego [poliftowego] BCM nie bedzie mi działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie.  Moje auto już też jest stare . Mam BCM 5Q0937086AK 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o co może chodzić? Mój koder twierdzi, że w pierwszych modelach tego nie było i przez stary BCM nie ma miejsca do zakodowania tego? Ktoś mógłby pomóc, dać jakąś wskazówkę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może ktoś z kolegów miałby i chciałby sprzedać sterownik elektrycznej klapy bagaznika do VW Passat B8 o numerze: 5Q0959107K.
Mam problem ,bo obecnie klapa otwiera się fo połowy i mechanik stwierdził iż obecny sterownik jest z modelu poliftowego i nie chce współpracować z moim Passatem z roku 2016...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VCDS - bloki pomiarowe , i sobie zobacz połozenia silników 

nastawy im zrób tez 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Rafal11111 napisał:

Witam. Może ktoś z kolegów miałby i chciałby sprzedać sterownik elektrycznej klapy bagaznika do VW Passat B8 o numerze: 5Q0959107K.
Mam problem ,bo obecnie klapa otwiera się fo połowy i mechanik stwierdził iż obecny sterownik jest z modelu poliftowego i nie chce współpracować z moim Passatem z roku 2016...

Jeżeli masz sterownik 5Q0959107K to nie jest to sterownik od modelu poliftowego. Ten sterownik był montowany w B8 od 10.2016 do 06.2018. Pytanie - masz kombi czy sedan? Sterownik o którym piszesz był montowany do sedana. Jeżeli masz kombi to z pewnością są inne jego nastawy podstawowe. Ale to nie wszystko jak sobie porównasz sterowniki od sedana i kombi to zauważysz, że ilość pinów jest różna. Nie pamiętam teraz jakich dokładnie pinów brakuje w sterowniku od sedana i za co one odpowiadają, ale tak to wygląda. Jak masz kombi to musisz szukać sterownika P, S, M, Q, T.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę troszkę temat by nie zaśmiecać forum następnym o tej samej treści.

 

Mam Passata B8 lifting z grudnia 2019 roku (MY2020) z elektryczną klapą i keyless. Brakuje mi Easy Open i Easy Close. Z, tego co już gdzieniegdzie wyczytałem to z technicznego punktu widzenia te dwa systemy są niezależne i można montować jeden, nie montując drugiego. Ja będę chcieć montować oba. O ile Easy Open jest wszędzie dobrze opisywany, o tyle o Easy Close już mniej info.

Jeszcze nie rozbierałem auta i nie wiem jakie sterowniki itp man ale mam wstępne pytania:

 

1. Czy wymieniając sterownik (jeśli zajdzie potrzeba) muszę się liczyć z wizytą w ASO na zdjęcie ochrony komponentu? Miałem tak ostatnio przy wymianie radaru stąd pytanie

2. Na jakiej podstawie samochód wie kiedy może zamknąć klapę bagażnika? Kiedy oddali się kluczyk? Czytałem gdzie indziej że w niektórych samochodach są jakieś dodatkowe czujniki w klapie, ale tu ich nie widać

3. Sporo jest rozbierania by dostać się do tego sterownika i zobaczyć jaki mam?

4. Czy to kodowanie można ogarnąć programem OBDeleven? Mam dożywotnią licencję i na pewno byłoby łatwiej (nawet jeśli ktoś miałby to zrobić poprzez zdalny pulpit) niż kupować nowy program lub jeździć gdzieś na drugi koniec PL

Edytowane przez mareks6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mareks6

Napisz jakie oznaczenie ma twój moduł od klapy elektrycznej czy na pewno obsłuży EasyOpen/EasyClose.

 

5Q0959107C, 5Q0959107M, 5Q0959107Q, 5Q0959107T lub 5Q0959107AC - obsługuje EasyClose.

WhatsApp Image 2023-06-13 at 23.36.47.jpeg

WhatsApp Image 2023-06-13 at 23.36.48 (1).jpeg

WhatsApp Image 2023-06-13 at 23.36.48.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności