Skocz do zawartości
djmaro

Różnica temperatury - climatronic vs termometr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące klimatyzacji i temperatury ustawianej na climatroniku.
Na wylocie kratek wentylacyjnych mam 4 stopnie, a więc ok.
W samochodzie ustawione 18 stopni (w ramach testu).
Temperatura rzeczywista to 26 stopni na termometrze wewnątrz auta.

Oczywiście nawiew już automatycznie zmniejszył poziom mocy do 3 kresek, a więc system uznał, że temperatura 18 stopni została "osiągnięta".

Czy to jest normalne? Taka różnica? Czy jest problem z czujnikami czy też może kalibracją?

20190627_181532.jpg

Edytowane przez djmaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, djmaro napisał:

Czy to jest normalne? Taka różnica? Czy jest problem z czujnikami czy też może kalibracją?

Widocznie, w miejscu wykonywania pomiaru, jest już ta ustawiona temperatura. Mi też tak czasem robi jak mam kratki nawiewu ustawione na maksa w górę (zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, więc "opadając" na dół powinno wychładzać powietrze przy podłodze). Tak samo miałem w B6 i mam teraz w B7.

P.s. w B6 mi szalała temperatura w środku (w zimę potrafił chłodzić, a w lato grzać) - wyjąłem czujniki temperatury z kanałów powietrza i je wyczyściłem (były zarośnięte brudem). Od tamtej pory - spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Albercik napisał:

Widocznie, w miejscu wykonywania pomiaru, jest już ta ustawiona temperatura.

Dzięki za odpowiedź, a nie orientujesz się może gdzie to miejsce wykonywania pomiaru wg. VW się znajduje w B7? Ja mam CC ale to będzie jedno i to samo zapewne miejsce.
Napisałeś o czujnikach w kanałach powietrza. Tych samych którymi wylatuje "4 stopnie" przy włączonej klimie? No jeżeli tam dali czujniki to i tak cud, że w ogóle chłodzi skoro ma już aż 4 stopnie na wylocie.

Tak sobie myślę, że nawet gdyby czujnik był na dole (gdzie zimniej) to w sumie ustawiana temperatura by dotyczyła nóg:) No bo co przeciętnego użytkownika obchodzi temperatura na dole skoro wysokość powiedzmy klatki piersiowej i twarzy ma znaczenie. Z resztą przy tak małej powierzchni wnętrza samochodu, bardzo małej różnicy wysokości i wymuszonego obiegu powietrza wewnątrz, nie sądzę aby były aż takie różnice temperatury pomiędzy "górą" a "dołem". To tylko moje domysły. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, djmaro napisał:

a nie orientujesz się może gdzie to miejsce wykonywania pomiaru wg. VW się znajduje w B7? Ja mam CC ale to będzie jedno i to samo zapewne miejsce.

Oczywiście, że to jest to samo miejsce, bo panel od Climatronic masz taki sam ;)

Czujnik temperatury wnętrza jest to taka mała plastikowa kropka na środkowym pokrętle. Oczywiście - jest to czujnik podczerwieni, a nie termistor:
climatronic.jpg.6450f11fd5e584bb23a2c8a720f6ef62.jpg

W zimie jest śmiesznie jak weźmiesz kubek z kawą/herbatą, zbliżysz go do tego czujnika i przytrzymasz chwilę - u mnie przy -17 st. na dworze zaczęło dmuchać na tyle zimnym powietrzem, że zaczął mi się zbierać lód na kratkach nawiewu :D

Edytowane przez Albercik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Albercik napisał:

Oczywiście, że to jest to samo miejsce, bo panel od Climatronic masz taki sam ;)

Czujnik temperatury wnętrza jest to taka mała plastikowa kropka na środkowym pokrętle. Oczywiście - jest to czujnik podczerwieni, a nie termistor:

O kurcze, no to nie wiedziałem:) To tą kropką się "bawiłem "zawsze chcąc ją wcisnąć bo jak guzik wygląda. Czyli to jest czujnik podczerwieni no i wszystko jasne.
Wiesz ja to bym w życiu nie mierzył temperatury w środku, gdyby nie moja żona, która mi mówi "Po co ustawiasz na 18 stopni i to przy dziecku w aucie!"
No a ja czuję, że 18 stopni to z pewnością nie ma, no i aby uniknąć awantur z tytułu różnicy zdań (i temperatur) pokazałem jej czarno na białym, że "18" oznacza 26 w realu. Przynajmniej mam teraz rozwiązany problem "gadania za uchem":) Reasumując, ten typ tak ma. Trzeba traktować z przymrożeniem oka to ustawianie temperatury i kierować się bardziej własnym odczuciem ciepła i zimna.  
Dzięki za pomoc i wyjaśnienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, djmaro napisał:

Trzeba traktować z przymrożeniem oka to ustawianie temperatury i kierować się bardziej własnym odczuciem ciepła i zimna. 

Ustaw nawiew na szybę i nogi to Ci schłodzi poprawnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności