Skocz do zawartości
Finalfinal

Zerwana śruba mocowania szyby przedniej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów,

Chciałem wymienić cięgło bowdena w drzwiach kierowcy, aby to zrobić należy wyjąć szybę i tutaj - jak w temacie - zerwałem główkę torxa która jest w łapie, która trzyma szybę. 

Ukręcona śrubę spiłowałem piknikiem równolegle z obu stron i z dużej śruby która znalazłem w rupieciach dorobiłem prowizoryczny klucz. Niestety ten ułamany torx siedzi mocno, dorobiony prowizoryczny klucz się odksztalca. Oczywiście zalalem śrubę wd40 i łapę szyby tez.

Kończą mi się pomysłu jak wydobyć te szybę. Załączam obrazki. Ktoś wie jak to zrobić? Mozna dokupić taka łapkę tanio a te uszkodzić tak, aby wyjąć szybę? Próbowałem jak wykręcić jakoś ale bez skutku (drugą łapa jest uwolniona) .

IMG_20190603_161250.jpg

IMG_20190603_161201.jpg

IMG_20190603_161742.jpg

IMG_20190603_161735.jpg

IMG_20190603_161132.jpg

IMG_20190603_161245.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że tam jest lewy gwint? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, sprawdzę ci cuit później. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na anglojęzycznym forum czytałem że faktycznie lewy. Więc w 2 musiałem zerwać gwint. 

Niestety problem pozostaje otwarty bo kręcąc w lewo również ani drgnie, tylko mi się ten prowizoryczny kluczyk odkształca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja mówi, że wystarczy poluzować, a nie wykręcać, i że na bank lewy gwint lewoskrętna śruba. 

Edytowane przez nTomek
temat uściślony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwint jest prawy, ale kręcimy śrubą od drugiej strony, więc trzeba kręcić odwrotnie. Tak jak by był lewy gwint. 

To tylko tak dla porządku napisałem, już nie spamuję. :)

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wciąż nie mogę usunąć tej śruby. Dorobiona śruba się odksztalca. To jest niedorzeczne, żeby to tak utkwiło. Jakieś alternatywne pomysły? Da się tę szybę po prostu wyszarpać? Próbowałem, ale bezskutecznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacisk szyby jest pokryty jakąś gumą czy silikonem. Może odpowiednia ilość jakiegoś rzadkiego oleju pozwoli wyszarpać szybę...? 

Możesz też spróbować nałożyć jakąś tulejkę czy nakrętkę na końcu tej twojej dorobionej śrubki - może nie będzie się odkształcać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Komuś udało się rozwiązać problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę późno ale już kiedyś przechodziłem przez ten problem. Trzeba odkręcić tą blachę I wcisnąć rękę z małą grzechotką z torxem 30 i odkręcić śrubkę. Polecam to robić w długim rękawie.

IMG_20200203_151515.thumb.jpg.0258a1fb5d2f191ed77848b31210fe53.jpg

Ja zerwałem tego torxa bo myślałem że wystarczy odkręcić a my łapiemy tak jakby za gwint czyli trzeba się stosować jakby był lewy gwint czyli w prawo odkręcamy a w lewo przykręcamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy komuś udało się jakoś to odkręcić inaczej niż wsadzić ręką i odkręcić z drugiej strony (nie daję rady tam wsadzić ręki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, bigadamus napisał:

Witam. Czy komuś udało się jakoś to odkręcić inaczej niż wsadzić ręką i odkręcić z drugiej strony (nie daję rady tam wsadzić ręki)

Innej opcji nie ma. Chyba że nie zależy tobie na szybie. No chyba że da się odkręcić prowadnice szyby od blachy, ale one są chyba nitowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mi się udało te śrubę rozwiercić, najpierw próbowałem nawiercić mały otwór aby wbić torx t10, później t15 ale niestety ten zabieg się nie udał. Ostatecznie wiertło 5mm, ostrożnie i starać się trzymać prosto wkrętarkę udało się, łebek śruby odpadł i zacisk szyby puścił, można było wyjąć szybę oraz tą blachę na stół. Resztki śruby z gwintu zacisku usunąłem wykrętakiem i poprawiłem gwint gwintownikiem M6. Problem był z zapunktowaniem tej śruby na samym środku ponieważ torx ułamał się po skosie i nie równomiernie, no i później trzeba uważać aby nie złamać wiertła w nawiercanym otworze. Inny sposób to jak wyżej, odgięcie blachy i próbować odkręcić od wewnątrz lub roznitowanie prowadnic od blachy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności