Skocz do zawartości
lotnik85

Passat B8 - DSG dziwne stuki przy zmianie na "P"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu ewentualnego problemu (lub jego wykluczeniu).

Podaję link do filmu na YouTube gdzie zamieściłem krótki film, na którym ważny jest tylko dźwięk a dokładniej stuki przy zmianie przełożenia skrzynki z jakiegokolwiek przełożenia na "P" - wcześniej nie było czegoś takiego a przynajmniej nie było odczuwalne i słyszalne.

Film - stuki przy zmianie przełożenia w DSG

Poniżej kilka dodatkowych informacji na temat filmu i samochodu - być może wszystko jest jakoś powiązane.

Stuki podczas zmiany położenia skrzyni na "P" (w 3s, 13s i 18s filmu). Samochód stoi w garażu na poziomej powierzchni. Mimo przestawienia samochodu w inne miejsce, stuki słychać nadal. Ponadto od niedawna zauważyłem, że DSG dłużej czeka ze zmianą biegu na wyższy (kręci wyższe obroty na trybie normalnym).
 

Samochód Passat B8
Data produkcji 2015
Przebieg 59000km.

Przy przebiegu 40000 wymieniany był komplet sprzęgiełek (samochód szarpał przy zmianie przełożenia) - ponoć fabrycznie zamontowane w moim samochodzie były już po "liftingu" i nie powinny były się popsuć. Naprawę zrobiono dopiero po moich kilku interwencjach - mimo tego, że problem pojawiał się już znacznie częściej (o czym informowałem ASO) i dało się to odczuc, to zbywano mnie z serwisu twierdząc, że nic się nie dzieje.

Ciągle pojawiał się też problem ze sterownikami skrzyni (prawie przez dwa lata) - podczas uruchamiania samochodu czasem wyskakiwał komunikat o awarii skrzyni biegów i samochód gasł. Trzeba była poczekać parę minut i wszystko wracało do normy. Nie potrafiono nic z tym zrobić (też mam film ale jeszcze go nie udostępniłem). Dopiero niedawno zrobiono aktualizację w ASO - póki co jest ok.

Czy waszym zdaniem stuki przy zmianie przełożenia to problem, czy może skutek niedawnej aktualizacji a może normalna praca? Nadmienię tylko, że z samochodem od początku są jakieś problemy - po tygodniu od zakupu nowego samochodu padł cały system Infotainment i nie naprawiono go przez 2 kolejne miesiące, po naprawie awaria wystąpiła ponownie jeszcze raz. Ponadto samochód już trzykrotnie spowodował zagrożenie na autostradzie hamując bez przyczyny - mimo zupełnie pustej drogi - system awaryjnego hamowania stwierdził, że przed samochodem znajduje się przeszkoda. Ponadto przez jakiś czas pojawiał się problem z rozpoznawaniem znaków. System działał tylko w Czechach - aktualnie jest ok :(

Mógłbym wymienić jeszcze długą listę :(

Gwarancja mija przy 60000km czyli już prawie. Nie jestem do końca zadowolony z działania skrzyni od momentu w którym zostały wymienione sprzęgiełka. Zgłaszałem to już kilka razy, że coś brzęczy, czasem samochód mocno drga na postoju (na biegu jałowym) ale za każdym razem słyszałem, że serwis nie widzi i nie słyszy żadnych problemów a komputer nie pokazuje błędu... Czyli tak jak mi powiedziano w serwisie, że jeśli nie mam dowodów, a u nich nic się nie dzieje to problem nie istnieje...


Z góry dziękuję za Wasze sugestie, porady czy mam podstawy żeby powalczyć o jakąś konkretną diagnostykę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

u mnie również słychać takie klikniecia ale u mnie są to subtelne (ciche) kliknięcia. Zwykły śmiertelnik mógłby w ogóle na nie nie zwrócić uwagi. Z tego co się orientowałem są to normalne objawy pracy skrzyni a dokładniej to zmiany biegów. Pytałem o to w serwisie, również było opisywane na różnych forach. Słychać to na każdym biegu gdy skrzynia przygotowuje kolejny bieg.
Na Twoim nagraniu jest to dosyć głośne, myślę że za głośne.
Jeśli będziesz przelatywał przez Katowice - odezwij się porównamy zachowanie naszych samochodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SeBa_ dzięki za informacje. Myślę, że porównanie dwóch samochodów to dobry pomysł i jak tylko będę w okolicy to dam znać. 
Rozmawiałem z mechanikiem, który ma do czynienia z DSG w ASO (jednej z marek grupy VW) i także uznał, że trochę to za głośne. 
Problem raz jest raz go nie ma i ciężko to zweryfikować tak więc pozostaje mi wizyta w ASO, pokazanie filmu i otwarcie zlecenia z zapytaniem do producenta/importera czy coś z tym trzeba robić. Przynajmniej będzie gdyby co jakieś info w systemie, że informowałem o problemie. Jeśli się coś w tej sprawie zmieni lub jeśli czegoś się dowiem to z pewnością napiszę dalszą historię w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności