Jump to content
Sign in to follow this  
misiek2123

Usterka AdBlue (DEF)

Recommended Posts

Witam,

Walczę z usterką AdBlue, po podłączeniu VCDS czy ODIS brak błędów, na desce rozdzielczej świeci się żółty trójkąt i wyskakuje komunikat o usterce AdBlue oraz że nie będzie można uruchomić silnika po przejechaniu 1000 km, dodam że płyn został dolany do pełna, został też odłączony akumulator, z tego co mi udało się wyczytać to Superb3 ma taki sam problem i podobno pomaga zrobienie nowych nastawów lub "reset" adblue jeżeli cokolwiek to znaczy. Czy jest to do wykonania na VCDS lub ODIS jeżeli tak to może ktoś pokierować gdzie tego szukać?

PS. Dzisiaj jeszcze będę próbował sposobu kolegi z forum jopstons który miał taki sam problem.

błąd.jpg

Miałem ten sam problem. Podzwoniłem do ASO i dowiedziałem się jak wykonać reset systemu adblue - metoda, którą nawet jeśli bym oddał auto na serwis to i tak sami by stosowali. Zostawię szczegółową instrukcję dla innych którzy mogą mieć ten problem:

1. Musimy zwrócić uwagę, że nie jesteśmy w trakcie wypalania DPF. Jeśli zdarzy się że tak, czekamy aż się wypali i dopiero przechodzimy do kroku 2.

2. Wybieramy w miarę prostą i płaską trasę.

3. Silnik ma być już zagrzany. Jedziemy 40km/h. Przełączamy skrzynię DSG na manualny wybór biegów (+-), bo to na manualu wykonujemy cały proces. 

4. Ze względów bezpieczeństwa zważamy, żeby nikt za nami nie jechał.

5. Jadąc 40 km/h ustawiamy bieg 3. Nabieramy prędkości do np. 100 km/h i jedziemy ze stałą(!ważne!) prędkością przez 1 kilometr, po czym wciskamy szybko/mocniej (ale nie stawiamy samochodu dęba) hamulec, zmniejszając znacząco prędkość (nie musimy hamować do 0). 

Jak za pierwszym razem nie pomogło, to wydłużamy odcinek na którym samochód jedzie na wysokich obrotach (bo to wysokie obroty tu chodzi) i powtarzamy proces hamowania. 

I tak do skutku. 

Stosowałem, pomaga. Powodzenia :)

Edited by putiek
Doprecyzowanie
  • Like 1

Z ciekawości lejecie adblue z butli czy dystrybutora dla tirów?

kolega lał z butli i już 3 razy to samo, ja leje z dystrybutora i nigdy problemu. To chyba coś z zapowietrzaniem układu?

ja kupuje adblue  org z ASO   , nie ma duzej roznicy w cenie , ale wiem ze nei bedzie problemu , raz mi sie zapalil  DPF  , to kazali  jechac na trzecim biegu  i na 3000 obrotow i tak jechac przez 30 min , az sie wypali . 

18 godzin temu, Mirecki napisał:

Z ciekawości lejecie adblue z butli czy dystrybutora dla tirów?

kolega lał z butli i już 3 razy to samo, ja leje z dystrybutora i nigdy problemu. To chyba coś z zapowietrzaniem układu?

Oczywiście, że z kija dla ciężarówek. Adblue w ASO to przebitka większa jak na długopisie ze znaczkiem VW.

• Like 1

Czy zadziałała komuś procedura opisana przez "putiek"? Ja próbowałem i bez zmian (błąd systemu adblue jak był tak jest).

Na innych forach znalazłem jeszcze  takie "sposoby":

1. VCDS->Engine->Basic Settings->Check of SCR efficiency po 20 minutach kończy się komunikatem "Aborted-Safety reasons | Cancel" . I niby pomogło

2. Ja też to robiłem VCDS. 
Robisz to wszystko na postoju i na włączonym silniku, oczywiście przed tą procedurą wykasuj wszystkie błędy w eku. 
Jak to już ogarniesz 
Wchodzisz w sterownik 09 silnik, później wybierasz nastawy podstawowe. Następnie szukamy takiej komendy jak SPRAWDZENIE SPRAWNOŚCI SCR. Wybierasz tą opcję a na stępnie potwierdzasz przyciskiem IDŹ, po chwil program każe ci Wcisnąć i trzymać pedał hamulca A na stępnie pedał przyśpieszenia. Auto samo wejdzie na wyższe obroty i tak trzymać aż do zakończenia całego cyklu sprawdzenia układu Adblue. 
Trwa to około 8min. 
Jeżeli jest wszystko wpożądku, po całej procedurze kontrolka Awarii i odliczanie układu Adblue gaśnie. 

3. Wypalenie filtra dpf (najpierw jazda, później już na postoju silnik zwiększył obroty, wentylatory zaczęły pracować i charakterystyczny zapach - trzymałem go na biegu jałowym 2,5k obr aż skończył) . 
Następnie zgodnie z procedurą opisaną na niemieckich forach dalsza jazda autostradowa - Obroty silnika w przedziale 1500, 2100obr. , skrzynia ustawiona w ręczny tryb na najwyższym biegu, po czym jedziemy na tempomacie jednostajną prędkością przez 5-6 sekund, następnie gwałtownie wciskamy gaz na 5-6 sekund i gwałtownie zdejmujemy mogę z gazu. 
Tak zrobiłem kilka razy - błąd nadal widniał, auto zgaszone na ok 1h i po ponownym rozruchu było już ok. Błędów brak  

Próbowałem oba opisy dot. 'jazdy", ale nic nie dały. Mam OBD11, po wejściu w sterownik silnika (01) -> podstawowe parametry -> są trzy opcje zawierajace "SCR" :

- SCR sprawdzenie całego systemu

- SCR sprawdzenie dawki dozowania

- Cofanie blokady SCR

Próbowałem sprawdzenie całego systemu, ale nic to nie daje. Słaba jest komunikacja oprogramowania OBD11 do użytkownika. Na filmach z użyciem VCDS aplikacja informuje, że należy wcisnąć pedał hamulca i pedał przyśpieszenia w odpowiednich momentach. W OBD11 nic nie każe, ale też nic sie nie dzieje - nie wiadomo czy aplikacja coś robi czy nie.

Może macie pomysł jak usunąć komunikat o błędzie za pomocą OBD11. 

Ewentualnie podpowiecie, które parametry obserwować na wykresach/odczyt danych rzeczywistych,, żeby sprawdzić czy czujniki i elementy wykonawcze wchodzące w skład systemu SCR pracują poprawnie?

Czujnik Nox czasem pokazuje wartość MAX na wykresie po czym wraca do wartości wahających się między 30-200/300 ppm (max = ponad 70tysięcy ppm). Czy to oznacza że któryś czujnik Nox nie działa poprawnie? Ile jest tych czujników?

Miałem kiedyś podobny problem.

Zacznę od tego, że po zatankowaniu AdBlue z dystrybutora do pełna wchodzi jakieś 10-11 litrów. Generalnie lejemy do momentu aż odbije (wyłaczy) nam pistplet. Po zatankowaniu włączamy zapłon i czekamy minimum 30 sekund, dopiero potem uruchamiamy silnik.

W tym czasie komputer aktualizuje poprzez czujniki stan napełnienia płynu AdBlue.

Jak komuś po zatankowaniu błąd nie zniknął to znaczy, że za szybko włączył zapłon lub po prostu za dużo (przelał) wlał płynu i czujniki z komputerem zgłupiały. Procedura naprawy ASO i z niemieckiego forum podpowiada aby zrobić to tak, jak ja sam zrobiłem i błąd u mnie zniknął.

Od tamtej pory tankowalełem kilka razy i ani razu problemów nie miałem. Po prostu nauczyłem się, że tankuje do pierwszego odbicia pistoletu i po włączeniu zapłonu czekam dobre 30 sekund i dopiero uruchamiam silnik.

Edited by jopstons