Jump to content
Sign in to follow this  
dzonybravo

Passat B6 2.0 TDI 140KM Kopcio na biało po odpaleniu

Recommended Posts

Cześć, wyszukiwarka nie znalazła rozwiązania problemu więc proszę o pomoc.

Pacjent: Passat B6 2.0TDI BMP / BMM 140koni brak dpf.

Problem: Kopci na biało - gryzący zapach spalin.

Kiedy problem występuje: 30 sekund po odpaleniu auta, zaczyna kopcic. ilość dymu zwiększa się przy podnoszeniu obrotów.

O co chodzi - swego czasu poprzedni silnik połknął mi turbo, co skończyło się wymianą silnika i turbiny. Wymieniony cały układ dolotowy wraz z intercoolerem. Założony nowy rozrząd, ustawiony tak jak ma być.

Auto masakrycznie kopci na biało. (wykluczyłem już wypalanie oleju z wydechu po połknięciu turbo).

Pompki sprawdzone - korekcje na 0. tyle, że pierwsza pompka -1,3 druga 1,0 trzecia 0,5 czwarta -0.2

Przy pomkpach jedynie co mnie zastanawia: w bloku 18 przy odpuszczaniu gazu pojawia się wartość "128". co oznacza rozpoznanie czasu wtrysku było nie możliwe.

Zrzuciłem głowicę, zawór ssący na 1 cylindrze był od oleju więc wymienione zostały uszczelniacze na zaworach + nowa UPG + nowe uszczelniacze PD. brak zmian dalej to samo.

Głowica jeszcze raz w górę, tłoki w dół - wymieniłem pierścienie na tłokach + nowa uszczelka pod głowice, uszczelka na Vacu . Bez poprawy.

Turbo nowe.

Jedyny błąd jaki się pojawia - czujnik położenia wałka. nie jestem w stanie ustawić synchronizacji rozrządu. Jednakże testowo w B6 kumpla zmienialiśmy kąt synchronizacji i dymu nie było w żadnym zakresie. więc odrzucam to jako przyczynę.

Zapchaną odmę też odrzuciłem - sprawdzane na 2 pokrywach zaworów, bez efektu.

Mój zakres wiedzy w tym momencie został wyczerpany. Rozkładam ręce, a i do pracy nie mam czym jeździć.

Ktoś ma jakieś pomysły? Podpowiedzi?

Z góry dziekuję za pomoć

Wtryski do wymiany. Poczytaj troche mój temat co prawda mam silnik cr ale objawy te same wtryski przelewaly juz i gdy na wolnych obrotach chodził dłużej zaczynał kopcic dymic bo paliwa nie spalal calego i w tym efekt kopcenia. Odrazu miałeś ściągać wtryski i je na maszynę

Witam wszystkich serdecznie

Jest to mój pierwszy post i chciałbym opisać problem z moim passatem. Może ktoś z Was miał podobny przypadek i pomoże mi rozwiązać problem.

Problem jest następujący:

Samochód po odpaleniu na zimnym silniku kopci na biało. Stało się to z dnia na dzień. Ma to miejsce w następujących przypadkach:

- po odpaleniu jeżeli zostawię go na wolnych obrotach i popracuje z dwie minuty to podczas jazdy kopci mocno na biało aż do momentu osiągnięcia temperatury 50-60 stopni. Po osiągnięciu temperatury przestaje kopcić - zero dymka.

- po odpaleniu na zimnym i ruszeniu od razu w drogę kopcenie jest mniejsze aniżeli w przypadku pierwszym. Po osiągnięciu temperatury przestaje kopcić.

- zdarzają się sporadyczne przypadki że nie kopci wcale po odpaleniu na zimnym, jednak jest to znikoma ilość przypadków

Jeżeli chodzi o diagnostykę, auto miało regenerowaną turbinę równy rok temu. Komputer nie wskazuje błędów. Mechanik wyeliminował wtryskiwacze, mówi że korekcje są w normie. O ile dobrze pamiętam wyglądało to jakoś tak:

-I +0,4-0,5

-II -0,1

-III -0,2

-IV +0,1

Pierwszy mechanik stwierdził że pewnie turbina padła, bierze olej a następnie kopci aż do momentu jego wypalenia.

Drugi mechanik stwierdził uszczelniacze zaworowe bądź pierścienie.

Miał ktoś styczność z podobnym problemem ? Auto chodzi równo, ma normalną moc i zero jakiegokolwiek kopcenia. Pytanie jest też takie czy robiąc uszczelniacze zaworowe jestem to w stanie zrobić bez ściągania głowicy ? Ciężko zabierać się za naprawę nie mając tak naprawdę zdiagnozowanego problemu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam Karol Pabian

Edited by Golab16

Czy, któryś z mechaników pomyślał o chłodnicy egr?

Żaden z mechaników nie wspomniał mi nic o tej chłodnicy egr. Dodam jeszcze że podczas przyspieszania słychać syczenie, tak jakby turbosprezarka. Nie ma ubytków płynu chłodzącego oraz oleju.

Ps. sprawdziłem kilka wyników z google i pytanie. Czy tąpnięcie silnika podczas odpalania może mieć coś z tym wspólnego ? Poduszki pod silnikiem chyba okej.

Edited by Golab16

4 minuty temu, Golab16 napisał:

Dodam jeszcze że podczas przyspieszania słychać syczenie

Miałem kiedyś podobny objaw w poprzednim Pasku (BMP)-winna była właśnie chłodnica egr. Po wymianie tego syczenia już nie było.

Tego nie pamiętam, ale syczenie było dość mocne.

Tak czytam o tej chłodnicy EGR i rzucają mi sie w oczy pewne sprzeczne kwestie.

W aucie nie ubywa mi płynu chłodzącego co jest związane z uszkodzeniem chłodnicy egr. Czuć we wnętrzu zapach spalin natomiast nie czuć zapachu płynu chłodzącego. Mógłby ktoś dać jakiś pomysł jak to zdiagnozować ? Spaliny w zbiorniku wyrównawczym ? Może można zrobić jakiś bajpas żeby ominąć tą chłodnice ? Pozdrawiam

Przypomniałem sobie o tym zapachu spalin w aucie-też to miałem. Nie ubywało mi płynu chłodniczego. To było 8-9 lat temu-stąd to przypominanie na raty.

Zauważyłem że mój temat został podpięty pod inny bardzo podobny.

Czy założycielowi tematu udało się rozwiązać problem ? Macie jeszcze jakieś pomysły ? co byście obstawiali ?

Siemano,

problem rozwiązany. W moim przypadku mechanik (do tego momentu bardzo zaufany) przy wymianie silnika , przekładał również uszczelniacz wału od strony skrzyni. Niestety założył go źle - było przesunięcie o kilka mm. Po poprawnym ustawieniu uszczelniacza - zmiana sychronizacji rozrządu na kole od wałka, dawała efekty w postaci coraz to innej pracy silnika, jednak komputer nadal nie widział kąta. Podmieniłem jeszcze czujnik położenia wałka - i jak ręką odjął. Ustawiliśmy synchronizację na -1,5stopnia i jest mailna :)

Zaś przyczyna zapachu spalin w kabinie było brak jednej śruby na łączniku wydechu w jego środkowej części. Założyliśmy śrubę i już nie czuć w kabinie nic. 

Na ten moment borykam się z kopceniem na czarno przy przyśpieszaniu ale tutaj obstawiam raczej źle przeprowadzony proces renegracji trubiny gdyż posiada ona duży luz poprzeczny na wałku i dotykając palcami wewnętrzej ścianki turbo od strony dolotowej, czuć ewidentne zgrubienie i rysę oraz dodatkowo dosyć mocno gwiżdze.