Skocz do zawartości
busiek100

Logi 1.8 ADR passat b5 - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Czasy wtrysku długie. A sprawdzałeś ciśnienie podczas jazdy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko że grupie 000 w 9 okienku mam 131. A powinno być chyba znacznie więcej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie stronki z diagnostyką... generalnie każdy Ci powie, że test na postoju jest o kant D rozbić. Natomiast co do moich wczesniejszych wypowiedzi już nie jestem taki na 1000% pewny.
Przeglądnąłem inne logi tego silnika. Sam możesz to zrobić. Np. na:

https://log.malonetuning.com/search

http://vaglogi.pl/logs/search

Wklepujesz tam numer części ze swojego autka (bierzesz ze swojego logu). Ewentualnie numer komponentu. Bodajże numer cześci to oznaczenie sterownika (8D0 907 558 S)a a komponentu to chyba softu sterownika (1.8L R4/5V MOTR HS D02).
Swój post opierałem na silnikach 1.8T opartych o ten sam sterownik. Te sterowniki miały taką przypadlość, choć nie wiem czy to można tak nazwać że granicznym czasem wtrysku jaki pokaża jest 16.32ms. Powyżej po prostu pokazują stałe 16.32ms. W 1.8T (seryjnym, bez chipu) taki czas jest wystarczający, tj. zazwyczaj wtrysk jest podawany w krótszym czasie. Jeśli w logu 1.8T seryjnego, np. agu, aeb, zobaczymy 16.32 najpewniej jest walnięta pompa - za słaba pomap=ubogo=komp wzbogaca meiszanke=wydłużenie czasu=powyżej16.32=16.32. Ale włączyłem jakieś dwa logi 1.8ADR w oparciu o twój steronik. 

TUtaj logi dynamiczne tego samego sterownika (może być inny soft):

https://log.malonetuning.com/chart/153637#H8KLCAB1wqXCllwCA03CjMOLDsOCIBREw7%2FChcO1wpAUwq3Cr28hXcKgw5xQwpIKDVxMw7XDqwXCmhjClzNzw6ZoLR7DsXnDt8KBwqRLwrHCrFlgwpjDkMOKJSbDv8KhGiEcBUrChknDrEt4UWLDiVFuw5Jswr49w7bDj8OsLUlrw5hkw6JWHsOBwqlQW8KMwrXDssO9woNFw7Juw6YuwqvDpMOfwqAHKBwww6LCjBMuwrjDogZVw41CdcOWFMKOeV18d8KrccKawr7Dq03CugLCvAAAAA%3D%3D

https://log.malonetuning.com/chart/60111#H8KLCADChsKlwpZcAgNNw4vDkQrCgzAMwoXDoXfDiXUCFsO2NsKlF8OdDF3DgDXCksOGw6F8elcFw7HDssKcwo8%2FRnjDqcOnKcKVwqnCmC5zAxwSw7ZzUsKTwo3DvxPCoXBlw4vDjnBKw73CsjnCucOSSnnClV7CnE0eR8O6XRfCmMKUwrcfSWPCv0EcMCTChHBQXlzDmzzCiXcJwo%2FClHZLYMObw6PCkQAAAA%3D%3D

https://log.malonetuning.com/chart/59238#H8KLCADCh8KlwpZcAgNNwozDiw7DgiAURMO%2FwoXDtcKQFMKtwq9vISxQbihJwoUGLsKmw7rDtRbCmhjClzPDp8OMaC0ew6l5D8KRwqTDj8KpLkVgMGjDpcKccsO4w5AWITxFw4rClknDrCTCvijCs8OkJFdpw5fDkBbDu2YKwo7CpMKzbAtxK8KPw6BcwqkRw6vCnHzDv2TCkcKDwp%2FCuMKfbcOmH8OQA0bCnMKgcMOAGRfDnHA1EMKqwovCtnIqw4scw7rCsRrCjcO5Ag7Dr1k2wrkAAAA%3D

https://log.malonetuning.com/chart/6329#H8KLCADCisKlwpZcAgNNw4vDkQrCgzAMwoXDoXfDiXUCFsO2NsKlF8OdDF3DgDXCksOGw6F8elcFw7HDssKcwo8%2FRnjDqcOnKcKVwqnCmC5zAxwSw7ZzUsKTwo3DvxPCoXBlw4vDjnBKw73CsjnCucOSSnnClV7CnE0eR8O6XRfCmMKUwrcfSWPCv0EcMCTChHBQXlzDmzzCiXcJwo%2FClHZLYMObw6PCkQAAAA%3D%3D

więc wychodzi na to że się myliłem i czasy dłużesze niż 16.32 w 1.8ADR są normalne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, busiek100 napisał:

Dodam jeszcze tylko że grupie 000 w 9 okienku mam 131. A powinno być chyba znacznie więcej? 

243...255 lub od 0do13(12) wg manuala (w zależności od rocznika). I jest to lambda learned additive. Czyli ubogo/bogato na wolnych obrotach. Multipicative=na biegu (dokładniej podczas przyspieszania).Wg poradnika sprawdzasz wtedy wskazania grupy 008, pola 2 (additive)  i 3 (multipicative). A te miałeś niby w porządku. Więc nie do końca wiem o co chodzi.
Jest taki dodatkowy problem, że spotkałem się z taką opinią, że błąd w komputerze, może powodować zamrożenie wartości w grupie 008. Dodatkowo (ale to chyba nie dotyczy Twojego sterownika, na pewno dotyczy nowszych) kasowaniem błędów zerujesz grupę 008 (w nowszych 032=008). U Ciebie zeruje się chyba odpięciem aku... Ale sprawdź na wszelki wypadek co się dzieje gdy skasujesz błędy (nawet jeśli akurat błędu nie ma) wyzeruje Ci grupę 008.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj podjąłem próbę kasowania grupy 008 tak jak pisałeś i niestety mimo, że nie było żadnych błędów wcisnąłem przycisk kasowania i w grupie 008 były dalej takie same wartości jak przed próbą kasowania. Podejrzewam, że tak jak napisałeś wcześniej, pewnie ta grupa skasuje się po odłączeniu aku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wymieniłem łańcuch+napinacz hydrauliczny, pasek rozrządu oraz wszystkie paski osprzętu. 

Niestety po wymianie samochód nie ma mocy!!!Jest zamulony!!!

Podłączyłem VCDSa i jest taki błąd. Zdjęcie w załączniku.

Myślałem , że uszkodzony jest czujnik wałka rozrządu, ale kupiłem Boscha i podmieniłem, niestety dalej to samo. Jutro sprawdzę czujnik w innym Passacie oraz sprawdzę przewody idące do tego czujnika. Trochę to dziwne, bo przed wymianą podłączałem się VCDesem i nie było żadnych błędów, auto normalnie jechało. Dziwne, że po wymianie takie coś się dzieje, raptem kable się przetarły....

Mam przypuszczenia , że "mechanior-fachowiec" źle ustawił rozrząd i stąd te błędy.

Ile powinno być przerwy pomiędzy wałkami??? Gdzieś znalazłem , że 16 oczek.

IMG_20190406_165730.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Okazało się że był przedstawiony rozrząd ale ten na pasku. Niby auto odzyskało moc, ale nadal mam błąd czujnika Halla zwarcie do masy. Mechanior ten co robił i następnie poprawiał po sobie twierdzi że łańcuch jest założony ok. Jak go spytałem czemu nadal jest ten błąd to powiedział że może rozebrać przymnie ale jeżeli się okaże że jest dobrze z łańcuchem to mam za robotę zapłacić dodatkowo. 

Mój czujnik Halla wkladalem do innego Passata i działał nie wywala żadnego błędu. 

Mechanior partacz mówił że nie wystarczy tylko czujnik wymienić ale trzeba też ten koszyk co jest na walku? 

Nigdy o tym nie slyszalem

Dziwne że po wymianie rozrządu czujnik i koszyk się zepsuł 

Proszę o jakieś sugestie. 

Aha

Zapomniałem dodać 

Auto jakby od 1000-2000 obr słabo idzie dopiero po wyżej 2000 obr

zaczyna jechać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu czujnik nie pokazuje błędu w pozycji zapłon skoro zasilanie już ma 5V a ten metal( koszyk na walku) jest w punkcie pomiarowym. 

Chyba że czegoś nie rozumiem to proszę o wyjaśnienie!? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podszedłem do tematu jeszcze raz.

Sprawdziłem kable od kostki czujnika do sterownika - żadnego zwarcia nie mają, rezystancja poniżej 1 oma. 

Następnie podpiąłem się oscyloskopem, przebieg  wygląda na prawidłowy -sygnał prostokątny.

Jazda próbna z podpiętym kompem i tu zdziwienie jak trzymałem go powyżej 2000 obr to mogłem błąd skasować i nie występował. Natomiast jak spadły obroty poniżej 2000 błąd się od razu pojawił i nie ma możliwości go skasować.

Czy może być zepsuty nowy napinacz????????(Firma FAI Autoparts)

Czy może jednak łańcuch źle ustawiony???

Pomoże ktoś, proszę bo nie mam pomysłów!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty go gazowałeś na wolnych? TO chyba tak nie działa

image.thumb.png.4b0c668518ddc85a4664b433fd3ac5fc.png

 

ftp://toksvaerd.dyndns.dk/Uploads/Bil/Skoda/Octavia mk1/workshop manuals/51075020.pdf

Pod linkiem jest więcej informacji, bo dla do 07.97 i od 08.97 grupy się trochę różnią. Ale wg manuala testy robi się tylko na biegu.

Tu masz jeszcze manual mechaniczny:

ftp://toksvaerd.dyndns.dk/Uploads/Bil/Skoda/Octavia mk1/workshop manuals/51045020.pdf

w obu mogą być jakieś informacje jak sprawdzać czujniki.

Edytowane przez zwonko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o analizę logów dynamicznych na benzynie(gaz wyłączony), 3 bieg gaz w podłogę. Chodzi mi o sprawność MAF.

1. Log dynamiczny z podłączonym MAF:

http://vaglogi.pl/log-002_RP8ox.html

 

2. Log dynamiczny z odłączonym MAF:

http://vaglogi.pl/log-002_5cWVwS.html

 

Wartości są bardzo zbliżone do siebie, więc nie bardzo rozumiem, skoro MAF był odpięty(wiem, że w tym modelu ma zakodowane wartości w sterowniku ale mimo wszystko powinna być jakaś różnica). A w jeżdzie też nie odczułem. Wiec po co mi MAF??????

Proszę o wyjaśnienie

No chyba że przychodzi na niego kres!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pierwszy link mi nie działa.

W drugim, wskazania są deczko niskie jak na ten silnik, przy 6000 warto by zeby było 100. No ale może to kwestia wieku już.

Po co Ci MAF - po to żeby ECU wiedział ile paliwa ma wlać na daną ilość powietrza. 
Czemu wskazania są podobne - bo logi robi się w OL - auto jedzie na bogatej mieszance- auto czy ma MAF czy nie korzysta ze sztywnej mapy, a dopiero gdyby było bardzo nie tak to sonda wkracza do akcji. Nie spodziewaj się więc, że odczujesz różnicę gdy auto jedzie ze sztywnej mapy - na podstawie MAF lbu gdy odpięty wylicza z przepustnicy, obrotów i czegoś tam jeszcze. Odczułbyś różnice gdyby różnica wskazań MAFu była by duża (zaniżana lub zawyżana). Wtedy na podstawie MAFu zostanie dobrana dawka - która, ze wzgledu na przekłamanie będzie nie taka jak powienien dostać silnik.

Normalnie auto jedzie w CL - zmiany przepływu są dość dynamiczne, a dawka dąży do mieszanki stechiometrycznej. Ciężko żeby dobrać odpowiednią dawkę bez MAFu. No i normy muszą być spełnione :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zwonko widzę,że dobrze się znasz na diagnostyce.Ja niestety dopiero się ucze!!! Więc może mi pomożesz w rozwiązaniu mojego problemu. Wiem, że na odległość może być ciężko, ale spróbujemy może?!Co Ty na to?

Spróbuję opisać Ci wszystko ze szczegółami.

A więc tak. Zaczcznę od początku.

Auto VW Passat B5 1.8 benzyna kod silnika ADR + instalacja gazowa od 2 lat, rok produkcji 1998 październik/listopad.

Z miesiąc temu wymieniłem pasek zębaty, pasek osprzętu, pasek pompy wody oraz pasek klimatyzacji. Rolek, tłumika drgań oraz pompy wody nie wymieniałem bo zrobiłem niecałe 50tys km na tym osprzęcie od wcześniejszej wymiany. Wymieniłem również napinacz rozrządu(ten od faz)+łańcuch.

Do tego wymiana: olej półsyntetyk  10W40 Castrol Magnetic, wszystkie filtry łącznie z filtrem paliwa.

Akumulator wymieniony na Bosch S5, czyszczenie filtra siatkowego pompy paliwa w baku(odziwo było bardzo czysto), sprawdzenie ciśnienia paliwa na listwie wtryskowej- 3,5bara. Po odpięciu wężyka od podciśnienia regulatora ciśnienia paliwa wzrosło do 4barów.Wydaje mi się że ciśnienie na listwie i regulator pracuje prawidłowo. 

Przepływomierz czyściłem, log dynamiczny już widziałeś, więc chyba jest w porządku. Sonda lambda już to obgadywaliśmy wcześniej i niby jest ok.

Jeśli chodzi o kolektor ssący to miałem nieszczelność na gumie-łączniku 3 cylindra. Wymienione wszystkie 4 na oryginalne, przy okazji czyszczenie przepustnicy(adaptacja potem), wymiana sparciałych wężyków (gruszka od kolektora szczelna sprawdzona), odma ok, sprawdzona szczelność powietrzem sprężonym-nic nie znalazłem!

Wcześniej wymienione świece BOSCH, przewody zapłonowe BOSCH. Cewka zapłonowa niestety stara. Ale nie chcę wydawać pieniędzy nie mając 100% pewności co do jej sprawności. Podmieniałem ją na 2 inne używki i nie zauważyłem znaczącej poprawy w kulturze pracy silnika!!!

A propo silnika:

1. Chodzi o to, że silnik ma problem z utrzymaniem obrotów na jałowym - czy ciepły czy zimny, czy to gaz czy benzyna to skaczą 800-880obr, a przy jeździe i wrzuceniu na luz spadają czasami poniżej 800obr. 

2. Silnik czy zimny czy ciepły , czy na gazie czy na benzynie ma "czkawkę" - na moje oko wygląda to jakby gubił zapłon , ale błedów w VAGU nie ma. Nie robiłem też pomiaru ciśnienia sprężania na cylindrach. 

Co zauważyłem w VAGU:

1. Pomiar spalania paliwa - jak jest ta czkawka to praktycznie w tym momencie spada konsumpcja z 0,86l/h na 0,56l/h.

2. z VAGA- czwarta grupa- chodzi mi o 2 parametr. Wiem, że przed tymi wszystkimi czyszczeniami i wymianami w 2 i 3 parametrze miąłem same 0. Teraz w drugim okienku mam      -0,59 g/s a w trzecim 0,00g/s??????

3. Z VAGA - 8 grupa - korektra bardzo duża na jałowym???? Aż       -11,7%????????

 

Proszę o analizę i pomoc. Jak będzie trzeba to coś jeszcze wrzucę.

 

Edytowane przez busiek100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytuj post bo jest podwójny.

5 godzin temu, busiek100 napisał:

Do tego wymiana: olej półsyntetyk  10W40 Castrol Magnetic

Pewnie mógłby jeździć na 5W40

5 godzin temu, busiek100 napisał:

Zwonko widzę,że dobrze się znasz na diagnostyce

Na diagnostyce trochę tak, na mechanice kiepsko. Nie jestem alfą i omegą. Znam się na pracy silnika odnośnie sterownia dawką itp. Miałem problem duży z LPG i nieszczelnością i na tym się coś nauczyłem

5 godzin temu, busiek100 napisał:

na moje oko wygląda to jakby gubił zapłon , ale błedów w VAGU nie ma

tu bym się nie dziwił. ADR to nieuturbiony AGU, stary sterownik, nie ma tu licznika missfire; niestety.

5 godzin temu, busiek100 napisał:

Przepływomierz czyściłem, log dynamiczny już widziałeś, więc chyba jest w porządku

Nie powiedziałem , że jest OK, ale... raczej nie dawłaby objawów o których mówisz. Prędzej lekki spadek mocy.

 

5 godzin temu, busiek100 napisał:

Pomiar spalania paliwa - jak jest ta czkawka to praktycznie w tym momencie spada konsumpcja z 0,86l/h na 0,56l/h.

To ciekawe co mówisz. Nie miałem okazji sprawdzić tego, ale pewien mądry człowiek mi powiedział, na pewno ma rację, że w momencie typowego wypadnięcia zapłonu (niespalenie mieszanki, kiepska iskra, bardzo zła mieszanka) wskazanie zawsze pójdzie na ubogo. Logiczne zatem jest żeby spalanie chwilowo wzrosło, bo komputer chce wyrównać ubogą mieszankę. Dlaczego pójdzie na ubogo, prosta rzecz, normalnie spala się paliwo+powietrze. Coś tam z tego trafia do sondy, która melduje że wszystko jest ok. Jak wypadnie zapłon, nie ma spalania paliwa i powietrza, powietrza do sondy doleci znacznie więcej.
Zatem, Twój problem polega na podlewaniu paliwem, w wyniku czego sonda melduje bogato, dawka jest obcięta, spalanie spada. Mamy jakiś trop.

5 godzin temu, busiek100 napisał:

3. Z VAGA - 8 grupa - korektra bardzo duża na jałowym???? Aż       -11,7%????????

W grupie 008 masz dwie korekty. W polu dwa na jałowych, w polu 3 "na biegu" (w cudzysłowiu, bo to nie do końca znaczy że z włączonym biegiem). Jeśli mówimy o tej z pola 2 to idealnie siedzi to z tym co napisałem wyżej (podlewanie paliwem) i z tym co mówisz (czkawki itp na wolnych).

5 godzin temu, busiek100 napisał:

2. z VAGA- czwarta grupa- chodzi mi o 2 parametr. Wiem, że przed tymi wszystkimi czyszczeniami i wymianami w 2 i 3 parametrze miąłem same 0. Teraz w drugim okienku mam      -0,59 g/s a w trzecim 0,00g/s??????

Zakładam że masz manualną skrzynię, wtedy pole 3 równa się 0. W drugim polu...wskazanie może zależeć od kilku rzeczy. Między innymi zużycia silnika i nieszczelności, ale generalnie mieścisz się w normie (przy czym te często są przez VW dość optymistyczne, i lepiej jak są mniejsze niż zakłada VW). Odchyłka do -1,7 do +1.7 więc myślę, że Twoje jest ok. Nie do końca rozumiem instrukcję w tym miejscu, to co jest w niej napisane wydaje mi się mało logiczne, a w instrukcjach są też błędy...jakbym miał log statyczny 004+005 to może coś więcej bym powiedział (z naciskiem na może). Aktualny statyczny z obu paliw też bym chętnie zobaczył.

5 godzin temu, busiek100 napisał:

Nie robiłem też pomiaru ciśnienia sprężania na cylindrach. 

Szkoda. To dużo mówi... U Ciebie jest to raczej dość proste, dostęp do świec jest... U mnie np. trzeba rozbierać kolektor. Sprawdzenie ciśnienia dobrze by było zrobić. Nie kosztuje to raczej wiele. Jeśli to tak jak myśle kwestia wyciągnięcia nowych świec (czyli lekko pójdzie) i włożenia wakuometra, to powinno kosztować koło 50zł.

 

Wg mnie problemem jest... LPG. Konkretnie lejący wtryskiwacz. Może to też być N80 (EVAP). Te dwie rzeczy bym wziął do sprawdzenia. Dość proste do diagnozy i oby to było któreś z tych.

Wtrsykiwacz LPG - nie masz dostępu do softu LPG, co by ułatwiło rozważanie, ale nie dałoby 100% pewności. 100% pewność da po prostu odcięcie LPG, zakręcenie na butli, a jeszcze lepiej wyjeżdzenie. Dodatkowo zalecam wypięcie bezpiecznika ECU LPG (jest gdzieś przy ECU często w takiej czarnej małej obudowie). Będziesz mieć pewność, żę LPG nie ma nic do gadania.

N80 - lokalizujesz N80, jeden z przewodów gumowych leci do kolektora ssącego. Znajdujesz miejsce "wpięcia w kolektor", odpinasz od kolektora, przewód niech wypuszcza spaliny w kosmos, a miejsce gdzie było wpięcie do kolektora trzeba zaślepić, żeby nie ciągło lewego powietrza.

Powodzenia.

 

 

 

 

Edytowane przez zwonko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miałem dzisiaj trochę czasu i wykonałem logi statyczne grup 4 oraz 5 zarówno na benzynie jak i na gazie. Silnik był rozgrzany. Jeśli coś nie tak z tymi logami to zrobię jeszcze raz.

Załączam linki:

Pierwszy na benzynie: http://vaglogi.pl/log-004_005_9huwP.html

 

Drugi na LPG: http://vaglogi.pl/log-004_005_hy06q08.html

 

Poza tym odciąłem zawór N80, zaślepiłem rurkę od przepustnicy, a opary leciały w kosmos tak jak napisałeś. Zaworek sobie cyka, w pracy silnika nic się nie zmieniło, dalej "czkawka" i zmienna konsumpcja paliwa na jałowym. ?

Jeżeli chodzi o test bez LPG to go zrobię, ale muszę wyjeździć gaz bo niedawno tankowałem. No i jeszcze ta kompresja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwonko przypomniałem sobie jeszcze jeden szczegół. 

Jak wymieniłem łańcuch i napinacz. Złożyłem wszystko do kupy to uruchomiłem auto. I po około 3 minutach pracy na benzynie zaczęło coś jakby dzwonić, brzeczec, nie wiem jak to nazwać. Na mój słuch to głos dobiega jakby z 4 cylindra i roznosi jakby to było coś w kolektorze dolotowym. 

Od tego momentu właśnie się wszystko zaczęło, a te dzwonienie jest na benzynie i na LPG czy zimny czy ciepły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też nie wiem.. zapytaj w części mechanicznej forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności