Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam stacje multimedialną Kenwood DNX 520 VBT i mam problem z podpięciem kamerki cofania. Tzn wiem jak to teoretycznie zrobić i w połowie mam sukces bo kamerka puszcza obraz na ekran ale nie wzbudza się po wrzuceniu wstecznego biegu. Wiem czerwony kabelek podpiąć do REVERSE ale nie mam opisanych tych kabelków z kostki i nie wiem który to jest. Byłbym wdzięczny jakby mi ktoś zrobił zdjęcie swojej kostki albo napisał który to REVERSE albo który to pin na radiu. W samym radiu mam wejście iso 22 pin. Nie mogę znaleźć rozpiski pinów. Może ktoś z was posiada taką rozpiskę.

radio.jpg

wtyczka 22 pin.jpg

Edytowane przez Pitus1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnym radiu nie ma takiego sygnału/kabla bo info o wsteczym pojawia się na magistrali CAN. 

W twoim przypadku musisz swój czerwony REVERSE podłączyć do światła wstecznego. 

Sprawdź też ustawienia w menu AV-Interface. Tam jest opcja R-CAM Interrupt która powinna być ustawiona na ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach AV-Interface mam R-CAM Interrupt ON . Podłączenie wygląda następująco. Od strony kamerki zasilanie + i czerwony kabelek podłączony do światła wstecznego, później - na masę. Od strony radia podłączony do wejścia R-CAM ale zostaje ten jeden czerwony w którym jest +12V. I jego trzeba podpiąć do pinu który uruchomi cam po wbiciu wstecznego. Więc któryś pin odpowiada za to ale który to już nie wiem. Może trzeba dorobić jakiś pin we wtyczce. Kurcze nie wiem.

To jest schemat do tego radia i jest na nim REVERSE

schemat.jpg

Edytowane przez Pitus1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam schemat na poprzedniej stronie mówi, że jest to kabel fioletowo-biały:

IMG_20190118_110330.thumb.jpg.73d2db9dd78d90842f47ee0159f8c4f5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem czytałem tą instrukcję ale ja nie mam takiego kabelka i właśnie tu mam problem. Bo jakbym wiedział który pin odpowiada za to to bym sobie dorobił do kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz fotkę tej twojej przejściówki? Jakieś kable ci zostają niepodłączne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki niestety nie mam ale kilka kabelków zostaje i nie są opisane. Próbowałem z każdym połączyć ale żaden z nich nie wzbudza kamerki dlatego obstawiam że w mojej kostce nie ma poprostu tego pinu.

Edytowane przez Pitus1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz tam jeszcze dodatkowego pudełka CAN-box? 

Jak rozwiązałeś problem załączania radia po zapłonie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś jaśniej? hehe nie wiem co to CAN-box radio włącza się jak wsadzę kluczyk w pozycję zapłon. Ale nie wiem jak to jest rozwiązane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem o fotce twojej prawdziwej instalacji. Co i gdzie masz aktualnie połączone. 

CAN-box to dodatkowe pudełko, które łączy nieoryginalne radio z magistralą CAN w samochodzie. 

Zwykle służy do przekazywania informacji (do radia) o statusie pojazdu, czyli: zapłon, podświetlenie przycisków, bieg wsteczny, kąt skrętu kierownicy, aktualny czas, sterowanie z kierownicy, itp. 

Niektóre radia mają to wbudowane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To znaczy że jak mam CAN-box to od niego musi iść kabelek REVERSE do kostki która z kolei idzie do radia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba musisz wyjąć radio i sprawdzić... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z załączaniem rozwiązany  ? Ale ogólnie mój cel tylko w połowie. Pojechałem do sklepu car audio tam popatrzyłem na kostkę i po porównaniu z moją okazało się, że w mojej kostce jest pusty pin a nie REVERSE. Dorobiłem ten pin i podłączyłem i działa. Kamerka po wbiciu wstecznego załącza obraz z kamerki. Teraz mam inny problem. Na zapłonie kamerka działa idealnie natomiast po odpaleniu już nie. Skaczą paski i prawie nic nie widać. Czytałem coś żeby nie brać zasilania z żarówki tylko sterowanie z żarówki na przekaźnik a z zapalniczki zasilanie podłączyć myślicie że to pomoże? Jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoże... Wystarczy zwykły miniaturowy przekaźnik na 12V. 

Jeśli masz budę Variant to stały + jest też przy silniku wycieraczki w klapie. 

Żarówka o wstecznego jest sterowana impulsowo. Przekaźnikowi to nie przeszkadza, ale kamera, jak sam zauważyłeś, jest na to wrażliwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przekaźnik 12V 30A  4 pin może być?

I ten schemat jest ok? tylko zamiast 30 akumulator dam plus od wycieraczki?

Screenshot_20190118-211916_Firefox.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki przekaźnik może być - z dużym zapasem. 

Co do schematu podłączenia to jest poprawny, chociaż z punktu widzenia generowanych przez przekaźnik zakłóceń (duże impulsy napięcia przy wyłączaniu) to polecam dołożyć zwykłą diodę prostowniczą równolegle do cewki przekaźnika - katodą (pasek na diodzie) do plusa. 

IMG_20190121_134422.thumb.jpg.8acb0bc4f28d2790b5af5dedb10a6c80.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Problem z kamerką rozwiązany ? Podłączyłem wszystko według powyższego schematu i nawet nie dawałem tej diody. Są minimalne paski ale wszystko ładnie widać i załącza się bez problemu przy wrzuceniu wstecznego. Dzięki za pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2019 o 08:52, Pitus1983 napisał:

i nawet nie dawałem tej diody

Lepiej ją dać. Cewka przekaźnika może generować spore skoki napięcia (nawet do 150V) w chwili załączania/rozłączania przekaźnika i możesz puścić z dymem LED'y w lampie, a i Bordnetz też może się ufajczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności